Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Buna dimineata!

Azi avem programare la Dl Cioflan, de la Polizu. Pana la urma, cu el voi naste, dar sa vedem cum decurge consultatia.

Mi-am gasit si eu pantaloni de gravida si ce bine e...pot sa imi port bluzele, pana acum am tot purtat rochii si colanti/dress dar cu frigul nu e de gluma.

Revin cu vesti de la doctor si apoi putem trece in dreptul numelui meu, dr. si spitalul unde voi naste.

Pup!

22+ cu Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!
ne gandim la nume de baietel
primele poze
http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=77922&page=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Bravo Plateea!!!
Pe criza asta nu e bine sa lasi lucrurile la intamplare.
Eu am la serviciu o atmosfera super, colegii sunt fericiti pentru mine si pana acum nu am simtit impunsaturi de nici un fel, dar tot am o strangere de inima cand vorbeste cineva de ceva ce se va intampla in decembrie...

Bafta Andre_lina la doctor!

Sa aveti o zi buna.

21+[red]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Buna fetele!!!!


Ma inscriu si eu in lista burticilor cu unele contractii. Ale mele sunt nedureroase. Mi se face burtica guguloi pe o parte, mai ales pe partea stanga. Cred ca e bb care se misca , motiv pentru care inca nu ma impacientez :). Le am cam de 2-3 ori pe zi, dar daca s-ar inmulti, as incepe cu no-spa, pe care o am tot timpul cu mine .

Despre nastere, eu stiu sigur ca nu imi iau sotul cu mine. Eu nu vreau, asa ca nici macar nu a avut ocazia sa se dea cu parerea asupra oportunitatii. Cred ca nu suntem tocmai cele mai gingase fiinte la acele momente si sincer nasterile de pe reality tv mie mi-au facut rau...daramite lui. Asa ca ne va astepta cuminte in sala de asteptare sau acasa unde prefera.

Andre_lina asteptam vesti. Cred ca mai e cinev ain odisee la noi la dr Ciofan dc nu ma insel.

Catalutza 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

'neatza, fetele

imi pare rau de cele cu contractii. eu stiu ca, daca nu sunt dureroase si la intervale regulate (de 10'), daca nu se repeta de mai multe ori pe zi, e ok, adica nu tre sa mergi la dr. si se rezolva cu no-spa si repaus. cumnata mea e la 3-a sarcina si a avut contractii la toate, in special din trim. II incolo. Dar nu a luat trat, doar a fost atenta la efort si le-a monitorizat. Cica asa sunt unele utere, considera sarcina "corp strain" si d-aia se contracta.Sper sa fie bine, pana spre 37s, cel putin.

Pe mine m-a cam speriat vestea cu bebelul deja nascut de la odiseea vecina (fulgushori de nov/dec). Sper din toata inima sa fie sanatoasa fetitza si sa mearga acasa cu mami cand e gata. Dupa ce am citit asta, insa, m-a cuprins o paleta de panici: tre sa cumpar mai repede toate cele, nu prin decembrie, cand ma gandeam eu ca e ok; nu stiu daca sa mai plec in concediu cu masina 1000 km (Austria) cand are Ana vacantza de toamna (16 oct), desi voi avea "doar" 25s...Nu prea am citit despre prematuri si nu m-am gandit deloc la cum as face fatza unei astfel de situatzii...

Scuze daca va intristez cu "norii" mei...








Cris, 20+cu ,Ema si Ana(04.04.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Buna fetelor!
Vad ca deja se discuta despre nastere daca taticul va asista sau nu la eveniment. Noi am vrea ca tati sa asiste. Nu stiu daca spitalul va permite acest lucru. La Sara tati a stat cu mine pe parcursul travaliului si la nastere a stat la un metru de capul meu. Nu a vazut "spectacolul din primul rand" dar a fost langa mine si a vazut puiul in prima secunda. El a ales sa asiste la nastere si pe mine m-a ajutat enorm sa stiu ca e langa mine.

cris.dogarel Nu iti mai face griji. Puiu' mic o sa stea cuminte pana la termen.
Daca ajuta, eu sunt un prematur mic (m-am nascut la nici 7 luni si 1300 de grame) caruia nu i s-au dat sanse de supravietuire. Si acum sunt maaaaaaaaaare, un pic prea mare chiar

Mamica Sarei Maria(22.11.2006) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

fetele astazi sarbatorim implinirea a 20 de saptamani asa ca multa si la burtici




19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

am schimbat si semnatura

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

salutare... la amiaza, ca pana acum n-am ramas singura in birou deloc.
am si eu ceva nelamuriri, poate ma ajutati: de vreo 3-4 zile, bebe nu mai e asa viteaz. il simt ca misca la cateva ore, dar nu mai simt asa tare cand pun mana pe burtica, plus ca e enervant ca se misca mai mult cand nu pun mana, iar cand il mangai, nu falfaie deloc. ati mai experimentat si voi perioade din astea mai... calme? sau m-am obisnuit eu cu miscarile lui, si nu mi se mai pare asa o noutate?
inca ceva. dimineata, ma trezesc si ma grabesc prin casa sa nu intarzii la serviciu. dar ma dor ligamentele groaznic. durere care trece peste zi si nu o mai intampin decat a doua zi dimineata.
an luat si eu 2 kg pana acum, si incepe sa se vada burtica. trebuie sa incep sa alerg prin magazine dupa pantaloni, ca m-am saturat sa merg la serviciu, la plimbare, la mall, numai in pantaloni de trening.
o zi buna frumoaselor.
pt mamici si pt burtici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

aaa, si inca ceva!
era in unul din capitolele anterioare un link cu filmulete cu bebe la diferite varste ale sarcinii. nu l-am salvat, am reinstalat sistemul de operare, si am pierdut linkul.
daca il are careva, mai postati o data, va rog?
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Buna burtici,

Carmita, nici mie nu mi-au trecut greturile de tot. Am un puseu de greata dimi dar trece destul de repede. Sper sa treaca si la tine curand.
Ce ma ingrijoreaza pe mine acum sunt niste contractii pe care le am de ieri. Sunt destul de dureroase si burta mi se intareste ca o minge de tenis. Azi am telefonat la gine si mi-a recomandat sa iau un antispasmodic de la farmacie, sa stau linistita si sa merg luni cand consulta la clinica sa ma vada. Acum am luat o pastilutza si stau in pat. Sper sa treaca.

Cris.dogarel si eu am fost bulversata sa aflu de nasterea micului fulgusor de la vecine. Mai ales ca nu avea decat 27-28 de sapt si putin mai mult de 600gr. De atunci am numai ganduri negre, mai ales acum cu contractiile. Singurul lucru care ma mai linisteste e ca imi simt puiul miscand.

Pupici la burtici.

Acum 20+ cu bb mic


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput