Puiuti de Randunici 2008!! (308)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Gecko, am incercat sa ii dau mancare solida inainte de somnul de pranz, dar e prea obosita sa aiba rabdare sa manance. Incepe sa maraie si sa se ceara la nani. Da, daca incap in stomacul ei 200ml de lapte, e clar ca ii e foame. Nu stiu de ce, dar am senzatia ca de indata ce i se ostoieste foame, Sophie nu mai vrea sa mai manance. Adica nu gasesc placere/interes in asta, mananca atat cat sa nu ii mai fie foame si gata.

De pompat, nu m-am mai pompat, deci habar nu am cat produc. Cred ca am, pentru ca mi se fac tzatzele beton armat peste zi, cand suge dintr-un san, celalalt curge...Si suge mult si inghite in permanenta, cred ca am lapte. Si asta este un motiv pentru care ma tem de intarcarea brusca, ce fac cu tzatzele!?

Hai ca scriu de juma' de ora

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Buna dimi din Berceni!
La pranz ma duc cu Vlad la Stanciu , incepem cu racelile si ma apuca capu' A facut dimineata febra, tuseste sec, are muci...of...

Stela, Stef adoarme mereu cu bibele de lapte, si la pranz si seara. Nu stiu ce sfat sa-ti dau...dar mai mult ca sigur trebuie sa fiti si voi mai relaxati...

Aseara iar a inceput sa nu vrea in patut , intindea mainile sa-l iau de-acolo...si a stat Cata cu el pana a adormit si si-a baut laptele si apoi l-a mutat in patut si a dormit acolo...azi s-au trezit la 7, Vlad avea febra...vai de noi...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

si completare...cand spun ca mananca copchilu sa nu va ganditi la cantitati si varii feluri ca Stefu lu' Bubu...daca a mancat 5 soldatei (cum le ziceti voi) eu consider ca a mancat...pentru ca atata timp cat a deschis gura, i-a mestecat, i-a inghiti inseamna ca a facut-o pentru ca a vrut si atunci cand s-a oprit inseamna ca s-a saturat. Ca exemplu, cei 5 soldatei de obicei sunt 9 si formeaza impreuna o felie de paine (masa de ora 9) la care posibil sa mai adaugam un iaurt sau custard de 120ml.
La masa de pranz (11) mananca doar un fel de mancare. Nu ciorba si felul doi. Ciorba nu face parte din meniul lui. Si daca seamana cel putin 1% cu taica'su, daca ar manca ciorba atunci ar fi prea umflat pentru felul doi...asa ca...la 11 mananca doar un fel de mancare (la cantitate intre 100-170g) si la final ceva "dulce": biscuite, stafide sau mai nou banana.
Acum zic si eu ca Naty, copilul arata armonios, este rezistent, mai are si energie sa cante pana la 1 noaptea...oare la ce i-o mai trebui mancare??????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza037 spune:

Stela...Antonia doarme asa:
intervalul 7-8.30 se trezeste (daca bea pe la 6 laptele, continua somnul daca il bea in jur de 7.30-8 se trezeste imediat)
in jur de 10.30-11 adoarme in timp ce bea un bibe de aproape 200 ml lapte)cam o ora si jumate -doua
pe la 4-4.30 o apuca somnul(tot asa in timp ce bea lapticul 200 ml ) si doarme in jur de doua ore
iar seara la in jur de 10-10.30 (bibe de laptic de 200 ml)pica lata si doarme pana dimineata exceptie fiind noptile cand se trezeste in jur de ora 3 noaptea pentru catvea minute(motivul nu-l cunosc )ii dau suzi si o adorm la loc si o pun in patutul ei.

eu ma gandesc ca bea prea mult lapte si de aceea nu mananca bine.....dar nu am ce sa-i fac ca ea asa adoarme in timp ce bea laptele....iar daca am incercat sa o adorm fara lapte se trezeste de foame si isi stica si somnul este si maraita, de mancat cand este maraita nu poate sa fie vorba.....si o las asa in ritmul ei.....

Multumesc de raspunsuri

Olga nici Antonia nu se omoara cu mancarea...mananca bine de tot(asta insemnad doar un singur fel de mancare la masa respectiva) doar daca ii este foarte foame si ii place meniul,in rest frunzareste.....daca i-as da masline toata ziua numai din alea ar manca.....voi le dati masline ????...am invatat-o ca daca imi da samburele de la maslina ii dau alta si vine singura si mi-l aduce daca nu am apucat eu sa i-l cer...

IRINA
Mami fericita si implinita de Antonia
sufletel

www.flickr.com/photos/21646834@N06/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Iete cate mesaje, cat scriam eu din doi in doi!

Stela, eu am scris mai devreme, Sophie adoarme sugand ( tzatza/bibe ). Liniste, intuneric ( peste zi, soacra-mea trage jaluzelele de lemn, se face aproape intuneric...) si ceva din care sa suga. Ii ia cam un sfert de ora, daca nu e foarte obosita. Si nu adoarme singura, trebuie sa fie cineva langa ea.

Naty, crezi ca daca ar bea mai putin lapte, ar manca mai mult? Adica daca as intarca-o, ar suplini lipsa laptelui cu hrana solida? M-am gandit la asta, dar daca nu o va face??! Uite asa sunt sa intarc, sa nu intarc. Saru'mana pentru explicatia pentru luarea in greutate , nu stiam!

Gecko, copilul meu nu da semne de foame niciodata. Asta ca zici ca Patrickul isi baga degetul in gura. Am luat ca semn de foame cerutul sanului. Nicio legatura! Cand vrea tzatza, vrea tzatza, nu altceva.

Si uite ca Nicoleta, Zozelina, Gecko ( adica mamici alaptatoare prelungit ) nu au probleme cu mancarea picilor...

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza037 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olgutzika

Gecko, am incercat sa ii dau mancare solida inainte de somnul de pranz, dar e prea obosita sa aiba rabdare sa manance. Incepe sa maraie si sa se ceara la nani. Da, daca incap in stomacul ei 200ml de lapte, e clar ca ii e foame. Nu stiu de ce, dar am senzatia ca de indata ce i se ostoieste foame, Sophie nu mai vrea sa mai manance. Adica nu gasesc placere/interes in asta, mananca atat cat sa nu ii mai fie foame si gata.


Hai ca scriu de juma' de ora

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008


exact acelasi lucru il face si Antonia



De pompat, nu m-am mai pompat, deci habar nu am cat produc. Cred ca am, pentru ca mi se fac tzatzele beton armat peste zi, cand suge dintr-un san, celalalt curge...Si suge mult si inghite in permanenta, cred ca am lapte. Si asta este un motiv pentru care ma tem de intarcarea brusca, ce fac cu tzatzele!?

sigur ai 200 ml de lapte intr-un san...ce fain!!!!! vrei sa o intarci pe Sophie????



IRINA
Mami fericita si implinita de Antonia
sufletel

www.flickr.com/photos/21646834@N06/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olgutzika


Si uite ca Nicoleta, Zozelina, Gecko ( adica mamici alaptatoare prelungit ) nu au probleme cu mancarea picilor...

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008


mai, sincer iti zic ca nu stiu daca sa ma bagi in categoria respectiva...ca eu chiar cred ca el mananca putin conform cerintelor romanesti...doar ca eu nu-l bag in seama. Apoi la noi avantajul este gradinita unde mananca (sau cel putin asa cred eu) la comun cu restul turmei...mai arunca mancare in cap la vecinul din dreapta...mai fura sticla de apa a celui din stanga...si poate ca baga si ceva in gura. E sigur ca fetele nu il hranesc ele. El detine controlul asupra a ce si cat intra in gura...totusi pe partea cealalta iese cam de 3-4 ori pe zi...deci este de unde.
La zoze ma gandeam ca ea parca nu mai alapteaza noaptea...dar uite ca aceeasi logica nu se explica la nicoleta.

Eu una clar nu mai scot 200ml la o masa...tzatzele la ora 5, dupa o zi de nealaptare, sunt aproape ca inainte de sarcina...tind spre 0.

PS. M-am inecat ca tiganul la mal...nu am facut ragade/rani cand aveam fomila mica si m-am procopsit cu o zgarietura pe sfarc de la unghia copchilului. Acum am pus Bepanthene ca poate trece mai repede

Bubu, sanatate lui Vladutz...si mucii sa stea departe de Stef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Citat:
citat din mesajul lui gecko

si completare...cand spun ca mananca copchilu sa nu va ganditi la cantitati si varii feluri ca Stefu lu' Bubu...daca a mancat 5 soldatei (cum le ziceti voi) eu consider ca a mancat...pentru ca atata timp cat a deschis gura, i-a mestecat, i-a inghiti inseamna ca a facut-o pentru ca a vrut si atunci cand s-a oprit inseamna ca s-a saturat. Ca exemplu, cei 5 soldatei de obicei sunt 9 si formeaza impreuna o felie de paine (masa de ora 9) la care posibil sa mai adaugam un iaurt sau custard de 120ml.
La masa de pranz (11) mananca doar un fel de mancare. Nu ciorba si felul doi. Ciorba nu face parte din meniul lui. Si daca seamana cel putin 1% cu taica'su, daca ar manca ciorba atunci ar fi prea umflat pentru felul doi...asa ca...la 11 mananca doar un fel de mancare (la cantitate intre 100-170g) si la final ceva "dulce": biscuite, stafide sau mai nou banana.
Acum zic si eu ca Naty, copilul arata armonios, este rezistent, mai are si energie sa cante pana la 1 noaptea...oare la ce i-o mai trebui mancare??????????

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN ORASUL ACESTA!!![/b]


O sa imi lipesc in toata casa asta, sa imi intre in cap . Da' sa stii ca soldateii mei nu fac o felie de paine Iar incep

Irinuc, da, vrea maslina intreaga, sa o tina in falca si baleste . Dar nu ii place sa mestece la ea. Nici bucatelele de maslina nu ii plac...Nu vad de ce nu i-ai dat. Sa nu fie exagerat de sarata si cu prea mult ulei...parerea mea

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

bitza, lui Patrick nu i-am dat pana acum masline ca am uitat de ele. Poate ca nu ma prea dau in vant dupa ele ca cele de aici mi se par cu mult mai sarate decat cele din Ro. Dar stiu sigur ca nepoata-mea la 1 an si 5 luni balota in disperare masline. Trebuia sa ii desfac borcanul inca din magazin si pana ajungeam la casa golea cam 1/3 dintr-un borcan de 400g. Cred ca dau un pic de dependenta la mancat din cauza sarii...de nu iti mai vine sa te mai opresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca2107 spune:

Sabin e disperat dupa masline. Am fost aseara la pizza si a mancat toate maslinele de pe toate pizza, dar atat, paine nu, pizza nu, salata nu, dar s-a infipt la sfarsit la prajitura cu inghetata a Brianei cu lingurita intr-o mana si cu furculita in cealalta.

Raluca - mami de Briana Maria (06.06.2001) si Sabin Matei (13.03.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=831d37be48d348ed78a9b4&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj primul anisor

Mergi la inceput