Licurici de ianuarie-februarie 2009 (50)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Irina, imi pare rau pentru unchiul tau. Cat despre Ochila, treceti voi si peste asta, o sa vezi. Hai, fruntea sus, ca toate s-au rezolvat pana acum.
Alina, simpatica tare frumoasa ta, imi place ca ai filmat-o cand era si imbracata ca o domnisoara eleganta.
M-am topit si de dragul Ilincai, ce frumos se taraste ca un sarpe.
Lisa, bravo Anuscai tale ca stie sa manance asa frumos. Mandru nevoie mare cred ca e tata!
Haine de iarna n-am luat inca, dar cum zicea si Bee, doar strictul necesar, ca-mi sunt pline sertarele cu hainute de vara abia imbracate sau deloc.


Poze

Iulia si bebe Carla Maria (4 martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Buna seara, LMA Mariilor & Anelor mari si mici. "Maria" e tati (Marian), Ana e mama mea (bunica Elizei).

Fierbere mare zilele astea! joia trecuta mi-am dat la stramtat rochitza pt botez (am luat-o in iulie si de atunci am slabit, statea k pe gard pe mine), vineri am fost la Spitalul de la Lahovari pt desfundat canalul lacrimal al Elizei, apoi pe sambata ne-am decis brusc sa schimbam canapeaua & fotoliile din sufragerie cu 2 canapelutze de la Ikea (ei, asta da aventura! Ikea nu face rezervari, nu poti sa stii 100% ce au pe stoc decat ducandu-te la ei), de vineri care urmeaza ne pregatim sa zugravim 2-3 zile pe ici-pe colo unde au ramas semne de la canapeaua veche si alte semne. canapelele noi sunt minunate pt perioada asta de 3 ani care urmeaza! Ech, multe-multe s-au intamplat si urmeaza sa se intample!

In seara asta dupa masaj Eliza s-a prins de bluza mea si a facut 3 pasi decisi pe mine, tinandu-se ea singurica de bluza mea. Practic m-a escaladat! am inlemnit de surpriza!

Sabinutza, sanatate muuulta, era sa va dau un SMS azi, insa m-am jenat...

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Am fost si eu azi cu rontzishor a mea la control/vaccin. Asadar, la
6 luni are 7,750 kg (75% percentile) si 70,5 cm (97% percentile). Stam bine, e mai multa inalta decat grasa, oricum e doar o faza cred, ca noi nu suntem inalti. Am inceput diversificarea acum 3 saptamani si pana acum a mancat absolut tot ce i-am dat (pastai, mazare, dovleac, morcov, banana, para, piersica, mar). Cel mai mult ii place dovleacul, mazarea, banana, cel mai putin pastaile si marul, dar le mananca si pe alea. Dupa cereale nu se omoara, asa ca i le dau doar in fructe. Lapte mananca in jur de 750 ml maxim, nu grozav de mult, doctorul a zis ca e suficient, chiar si mai putin e OK. De dormit, doarme 10-12 ore pe noapte fara trezire si doua reprize ziua de 1,30-2 ore fiecare. Dinti ioc si nu cred ca apar mai repede de-o luna ca cica are gingiile subtiri inca, zise doctorul. Asa ca sper sa mai am o luna de somn linistit. Sta in fund tot mai bine si se rostogoleste prin toata casa, nu se lasa pana n-ajunge dintr-un capat al camerei pana in celalalt.
A plans de-a rupt la vaccin ca am stat aproape 2(!) ore la doctor de era terminata de somn cand sa-i dea vaccinurile, Am iesit si eu buimaca si cu durere de cap de-acolo de atata asteptare. I-am facut si vaccinul de gripa (influenza). Se pare ca au duium de cazuri de gripa porcina, sper sa nu ne fi ales si noi cu vreun virus de pe-acolo.

Va pupicesc pe toate


Poze

Iulia si bebe Carla Maria (4 martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Ira, bravo Elizei pentru pasi, frumoasa surpriza! Sa stapaniti sanatosi canapelele si sa le escaladeze cu spor pitica!

Poze

Iulia si bebe Carla Maria (4 martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

bee,doarme Ana de la 20.00 la 7.30 ,nu ma intreba de cate ori se trezeste doar asa...sa merge u la ea si adoarme la loc cand ii pun suzeta in gurita.
Ilinca e o scumpa

am admirat pozele de pe gmail,avem niste licurici exatraordinari,pe zi ce trece sunt tot mai frumosi.

eu nu mai vreau sa ii dau Anei sa pape noaptea,mor de ciuda cand vad ca se trezeste si nu maannca mai mult de 50 de ml,nu se mai poate,noaptea e facuta sa doarma. am sa ma chinui cu ea cateva zile,dar sper sa reusim. azi de seara a mancat 130 ml legume cu orez(cereale),la ora 19.00 si la ora 20.00,180 ml lapte,deci nu are cum sa ii fie foame. va spun cum e maine


site cu filme traduse:filmeonline.org,puneti voi www in fata. va pup!!!

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Neatzaa! hai la coffee (cine poate sa bea)/ceai/Inka (asta beau eu). App, stiti k, de cand cu sarcina, nu prea mai suport cafeaua? cand dau de gustul ei amarui ma trece fioru'.

Tocmai cand sa ma laud si eu k Eliza mea doarme de rupe noapte de noapte de la 2 luni si jumatate incoace, mi-a dat o desteptare pe la 5.30 de nu m-am vazut. Cu concert, cu tot tacamul, nu asa, soft, cum face de obicei! v-am spus eu k as fi preferat sa-i dea dintzii cand se marita, sa-si puna comprese singura.

...asa k nu m-am mai culcat la loc, si-asa trebuie sa plecam in Careffour cat mai de dimineatza.

Ufff, toata casa doarme, eu fac branzica pt Eliza, am pus rufe la spalat, am eliberat prin bucatarie sa se ocupe tati de razuit peretele (ne-a inundat vecinul de sus acum 2-3 luni si a ramas peretele patat iar pe alocuri se si cojeste yakkkk )

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Iulia,

Este de neimaginat cat s-a eliberat spatiul in sufragerie cu canapelele astea noi! deh, casa mica in cartier bun, cica...fiecare cm patrat trebuie gandit de 10 ori inainte sa-l mobilezi, altfel te sufoci. De gandit atat k dimensiune a mobilelor cat si ref la combinatiile de culori. In fine, efectul obtinut este spectaculos, sunt 3 zone distincte ale sufrageriei - cate una aferenta fiecareia dintre canapele plus cea cu biroul de calculator. Si, pt prima oara in 18 ani de cand locuiesc in ap asta, simt k AM LOC in sufragerie! mi-o inchipui pe Eliza jucandu-se fara probleme (vreau sa spun: avand loc lejer sa se joace) in timp ce noi ne vedem de treburi pe langa ea...uff, taaare il mai ibesc eu pe omul asta al meu, cate s-au schimbat de cand il cunosc!

Irina, imi pare rau de unchiul tau, bun vebit din vacantza (am mai spus asta? nu mai stiu), mi-au dat lacrimile cand am vazut pozele de la manastiri, mi-e atat de dor sa merg acasa! dintr-un reflex adanc inradacinat, desi am propria mea casa, imi vine sa spun "acasa" de cate ori ma gandesc la locul in care m-am nascut. Cred k abia la anul ajung la PN, f slabe sanse mai devreme, a fost un an prea plin si nu cred k fac fatza unei deplasari pe o distantza asa de lunga.

O veste proasta de la mama: are inceput de osteoporoza & inceput de coxartroza, a stat treaza noptile de durere, acum a inceput tratamentul si parca se simte ceva mai bine. Fapt e k trebuie sa slabeasca insa degeaba ii spun de exemplu "renunta, domle, la cartofi!" k imi spunce ce mi-au spus atatia altii: pai si eu ce mai mananc daca renuntz la cartofi? gizas!

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Vin si eu la o cafeluta....

Ira imi pare rau pentru mama ta, si mama ein situatia asta asa ca stiu cum e...

Pot sa ii dau mazare deja?in ce combinatie o dati???


Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelusi

Vin si eu la o cafeluta....

Ira imi pare rau pentru mama ta, si mama ein situatia asta asa ca stiu cum e...

Pot sa ii dau mazare deja?in ce combinatie o dati???


Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1


"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"



Bebelusi, mazarea nu se dadea mai tarziu? k si fasolea? parca balona sau asa ceva...
Gata, plecam in Careffour, papapa!

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Neata,

Noi tot bolnavei, am inteles ca circula un virus Mi-e asa mila de el, vrea sa se joace, dar e moale, se baga cu nasul in mine si ar zace off, saracutul.

La multi ani, Iulia de Jasmi
La multi ani, Tudor de Roxy

Noi de dormit dormim tot asa, 2 maxim 3 reprize de somn care dureaza intre 15 si 45 minute, foarte rar ajunnge la o ora, iar noaptea doarme aproximativ de la 20.30 la 06.30 (chiar mai de dimineata) cu multe treziri in timpul noptii

Alina, super Sabinuta fata dulce. Acum ca a inceput sa mearga ce o sa alerge baietii dupa ea!

Andre_ea, ce tare e Ilinca Imi place de ea, a gasit o metoda de deplasare si isi atinge scopul, super! Mi-ar placea sa-l vad si pe Vladut al meu la fel de perseverent, dar el cand vede ca nu reuseste sa se deplaseze se enerveaza, se lasa pe burta si incepe sa se maraie ca sa-l iau eu de acolo

Irina , o sa se rezolve totul, iar tu esti o mama foarte buna si puternica

Eliza de Ira, bravo pentru pasi!

Mai tarziu incarc poze cu muciosu de ieri, de cand a implinit 7 luni

Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

Mergi la inceput