pampers-termen de valabilitate

pampers-termen de valabilitate | Autor: raluka2600

Link direct la acest mesaj

buna.
o sa fiu mamica intr-un timp ....scurt.... dar care imi pare lung.
avem 32 saptamani de cand suntem impreuna...eu si Luca-Robert :) si ne-am alaturat voua.
am vrut sa stiu si eu pampersurile au termen de valabilitate?
ca mie asa imi pare ca scrie pe ele?
se pot folosi dupa ce expira?
am primit cateva baxuri de la neamuri si le-am facut cadou la alti bebei pt ca mai aveau ceva si expirau si altele erau numere mari si la fel pana ajungem noi sa le folosim....
acum iar am primit si tot asa unele mai au mult pana expira dar altele...
cum e cu ele?
va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

sincer niciodata nu m-am uitat la pampers la termenul de valabilitate si ii tot foloosim de 2 ani incoace dar ma uit la orice la termen dar la pampers nu m-am uitat,de ce sa mint,dar niciodata nu am avut nici cea mai mica problema,bine gandit oricum.


POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka2600 spune:

da...
daca le-as fi cumparat eu poate nici eu nu ma uitam dar cum sunt primite... obisnuiesc sa verific orice.oricum ce avem acum pe stoc e verificat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonna spune:

Teoretic expira dar au termen f. mare de valabilitate dar practic daca nu sunt tinute in conditii Ok, adica in umiditate, soare, inghet sunt folosibile multa vreme si dupa ce expira. iti dai tu seama dupa cum arata scutecelul, daca e decolarat sau se aduna materialul din interior. Producatorii sunt obligati sa dea un termen de valabilitate la orice produs scos spre comercializare, cu atat mai mult la cele pt. BB. Eu le-as folosi daca arata impecabil si nu au expirat acum 10 ani

Multa sanatate si numai bine,
Nonna, mami de Vlad (6ani) si Didi (1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Cred ca termenul de valabilitate pt. pampersi e doar de ochii "protectia consumatorului".
Si eu le-as folosi expirate daca arata bine.

Carpe diam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka2600 spune:

da...
cred ca e doar un stres aiurea.
ms oricum de raspunsuri.
le-am facut si eu cadou mai departe.erau in cond ff bune si am intrebat pe pers la care am dat daca s-a iritat bb si a spus ca nu.
oricum nu imi pare rau, mai bine sa previ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anishor spune:

raluka ... buna intrebare.
eu m-am uitat pe pachet si scrie ca pana la 3 ani de la fabricatie.

toatecele bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Am descoperit de curand un site care promoveaza imbracamintea din bumbac organic 100% (organicbaby.ro). Acolo am gasit urmatoarea informatie: Scutecele conventionale, de unica folosinta
•Sunt albite cu clor, procedeul de inalbire cu clor a scutecelor de unica folosinta ( la fel ca la tampoanele feminine) duce la generarea dioxinei, care ramane in cantitati mici pe scutec putand prezenta risc cancerigen pentru copil
•Din pacate comoditatea impiedica multi oameni sa isi puna astfel de probleme. Mai ales ca spalarea de scutece poate parea o povara. Totusi, gandindu-ne ca bebelusii sunt expusi riscului de a face cancer, alternativa scutecelor lavabile devine acceptabila.
•S-a demonstrat stiintific faptul ca gelul continut de scutecele conventionale din hartie contine periculoasa bacterie Candida Albicans.
•Contin plastic, plasticul fiind un derivat din petrol

E chiar veridica treaba asta sau e ceva comercial pana la urma???

Suntem in concursul Klorane si va rugam mult sa ne sustineti
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Bine ar fi sa ne expire Pampers-ul!
Din pacate, inca apelam la stocurile din casa!

Mergi la inceput