Burtici fericite de septembrie-octombrie (192)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

Pentru www.trilulilu.ro/rokker/2c28ef845bb76e" target="_blank">fetele mele dragi

Dana 35s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi




Nice!

35+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

hai ROXXY, go baby go

hai DANUTZU, go baby go

----------------------------------------------
Alexandra 36s+ cu fluturasul Alessia (Ruxandra)
Bbelusa cea iubita

Da Doamne sa ne nastem sanatoase

AMR aprox 3 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Multumesc fetelor pentru sfaturi!
[b]Anomis, Raluk
Azi am avut o zi mai putin buna, pe langa raceala am aflat ca cei de la servici mi-au calculat prenatalul aplicand cei 85% numai la salariul brut, fara sa ia in considerare premiile, indemnizatiile, drepturile speciale, intr-un cuvant toate veniturile.M-am enervat instantaneu si am dus munca de lamurire cu incompetentii de la personal.Intr-un final m-au apucat durerile si contractiile asa ca am bagat un Gynypral. Si tocmai in saptamana asta cand dr mea e plecata! Stau linistita, sunt calma......aaaaaauuuuuuuuummmmmmmmm.
Felicitari pentru bb grasuni si sanatosi Mkiha si Anco!
Tinem pumnii Roxxy si Danutzu!

Ioana, mamica de Andrei (5 ani) si Alexia 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

Pentru www.trilulilu.ro/rokker/2c28ef845bb76e" target="_blank">fetele mele dragi

Pup pe Alex sa-i treaca depresia si grijile...fetita ta va fi cea mai cea! sanatoasa. frumoasa si desteapta!

Roxxy
Tinem pumnii si abia asteptam sa auzim vestea minunata!

Dana 35s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi





Ioana, mamica de Andrei (5 ani) si Alexia 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Azi l-am sunat pe doctor si i-am spus ca sambata am eliminat dopul si ma chemat la policlinica la un control. Am fost si mi-a facut un control ginecologic si mi-a spus ca nu am eliminat tot dopul si ca totul este bine. Asa ca mi-a luat o piatra de pe inima. Mi-a recomandat sa fact tot mai putin efort si sa nu ridic nici o greutate.

33+ cu Eduard Toma in functie de calendar
34+ dupa ultima masuratoare
Evolutia noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Salutare dragelor!


Roxxy uite si agitatele mele sunt scoase la antrenament pentru maine:

HAI ROXXY


Pe email gasiti un tezaur de carti despre sarcina, ingrijirea bebelusului, educatie, retete culinare, asa ca bagati un ochi sa vedeti ce este pe acolo Cu mult drag am trimis toate cartulicile de acolo, venite la randul lor gratuit pe emailul meu de la o alta mamica.


Am dimineata si la control, clinic si echo. Lucrurile stau cam asa: colul scurtat si permeabil la doua degete (cred ca de asta am avut eu contractii la greu azi noapte, de ziceam ca ma duc la spitak sa nasc), bebe ok, cu nasu'n placenta si miscaret. Dr. mea pleaca pe 10 in concediu si se intoarce pe 22 asa ca urmeaza sa nasc cu dr. in grija careia m-a lasat si pe care o cunosc, asa ca mergem cu DD inainte. Am facut si HLG cu care trebuie sa ma prezint la internare pentru montarea epiduralei si au iesit niste valori cam ciudate cu limfocite si eritrocite sub limita normala, iar sideremia a iesit peste limita maxima
Are idee cineva dintre voi cam ce ar insemna aceste chestiuni? Pana ajung eu la dr. de familie sa mi le explice... mai dureaza.


Am uitat sa schimb semnatura... azi am implinit 36 de sapt. fix fix.


Ramona

Tudor Gruia 35+

AMR max.5 saptamani pana vine bebe


Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Bag si eu majoretele la incalzire
Hai Roxxy
Hai Danutzu
Nasteri usoare si bebelio sanatosi si pufosi

+35 cu Stefania Gabriela
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionika

Multumesc fetelor pentru sfaturi!
[b]Anomis, Raluk
Azi am avut o zi mai putin buna, pe langa raceala am aflat ca cei de la servici mi-au calculat prenatalul aplicand cei 85% numai la salariul brut, fara sa ia in considerare premiile, indemnizatiile, drepturile speciale, intr-un cuvant toate veniturile.M-am enervat instantaneu si am dus munca de lamurire cu incompetentii de la personal.Intr-un final m-au apucat durerile si contractiile asa ca am bagat un Gynypral. Si tocmai in saptamana asta cand dr mea e plecata! Stau linistita, sunt calma......aaaaaauuuuuuuuummmmmmmmm.
Felicitari pentru bb grasuni si sanatosi Mkiha si Anco!
Tinem pumnii Roxxy si Danutzu!

Ioana, mamica de Andrei (5 ani) si Alexia 36+

Si pana la urma cum e corect?? Am asaaa, o presimtire sumbra cand o sa vad si eu fluturasul....cine ne lamureste si pe noi?

----------------------------------------------
Alexandra 36s+ cu fluturasul Alessia (Ruxandra)
Bbelusa cea iubita

Da Doamne sa ne nastem sanatoase

AMR aprox 3 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui suede

Ma intereseaza si pe mine ideea cu pompa de san.
Eu am sfarcurile infundate si am inteles ca pompa e solutia.
Mai aveti si alte idei?
Merci!



Dana 35s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi


[/quote]

Si eu am avut aceeasi problema si toata sarcina mi-am facut probleme ca bebe nu o sa suga. Si nu a putut sa suga pentru ca nu avea ce sa apuce. Am primit ajutor din partea unei asociatii de aici care incurajeaza alaptarea si iata sfaturile primite si aplicate, zic eu cu succes:
- am folosit o pompa electrica pentru ambii sani in acelasi timp pentru stimularea lactatiei si mentinerea ei cat bebe nu a supt
- cat mai mult contact cu bebe skin-on-skin
- hranit bebe nu cu biberonul ci un fel de paharel micut sau cu o seringa cu un fir care la capat era gaurit, ii bagam degetul meu in gurita cu un pic de lapte el incepea sa suga si apoi strecuram firul ala pe langa deget (un mare chin, bine ca nu a durat decat cateva zile pana am gasit solutia salvatoare)
- pana la urma am folosit un mamelon din silicon, e ca o palnie asa, pe marimi se gasesc, il puneam in apa calda unde se dilata si apoi il aplicam pe san si bebe sugea prin el. E drept ca obosea repede si ca la inceput ii mai dadeam si supliment, dar pentru noi a fost primul pas.
La doua luni si jumatate, dupa ce l-am botezat, intr-o zi pur si simplu s-a repezit la san inainte sa-mi pun plasticul ala si a inceput sa suga. Pentru mine a fost cea mai mare minune care s-a intamplat, el mi-a format mameloanele, adica le-a scos (nu vreau sa te sperii dar la inceput au fost carne vie, dar fac ele rani fetele care au deja mameloane normale).
Cam asta a fost povestea noastra, am alaptat pana la 14luni pe Victor deci mameloanele au ramas in afara, sunt ele cam ciudate dar sper ca bebe 2 sa nu faca nazuri, frati-su i-a pregatit deja "masa".
Succes !


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +39s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramsan

Salutare dragelor!

Am facut si HLG cu care trebuie sa ma prezint la internare pentru montarea epiduralei si au iesit niste valori cam ciudate cu limfocite si eritrocite sub limita normala, iar sideremia a iesit peste limita maxima
Are idee cineva dintre voi cam ce ar insemna aceste chestiuni? Pana ajung eu la dr. de familie sa mi le explice... mai dureaza.


Am uitat sa schimb semnatura... azi am implinit 36 de sapt. fix fix.


Ramona

Tudor Gruia 35+

AMR max.5 saptamani pana vine bebe


Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)



Eritrocitele scazute sunt un semn de anemie, dar se leaga de hematocrit si hemoglobina; daca sunt un pic sub limita inferioara, nu e nicio problema corelat cu celelalte; sideremia stiu ca e bine sa nu depaseasca limita superioara, fe e toxic in exces, dar iarasi un dr trebuie sa lege analizele astea intre ele; pot fii anemii legate de lipsa acidului folic etc
De leucocite eu stiu ca in sarcina sunt peste limita superioara, cu un nr mai mare de neutrofile...
Dr trebuie sa iti citeasca analizele, eu cred ca nu ai de ce sa te ingrijorezi

35+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob

Mergi la inceput