Pacientele optimiste si gravidutze dr.Tutunaru 107

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Adriana- nu am de ce sa ma supar pe tine- chiar ma bucur pt sfaturi- de aceea intru- sa discut- sa fiu sfatuita ...
Dar sa stii ca am fost la "ceva" dr endocrinologi.

Am fost la Corina Neamtu (Parhon) - care am inteles ca este destul de buna
Apoi la Magda Bajenaru (Medlife)- care , de asemenea, este ok

si la inca vreo 2-3 - Oana Stefan (sf Ioan), Gruia Adriana Maria (Medlife)

Mi-am facut analize generale + hormonale si mi-au dat cam acelasi tratament: metformin + progesteron.
Oricum analizele hormonale mi le fac de cel putin 2 ori pe an.

Problema este ca nu suport insulina- o sa incerc sa iau din nou trat cu metformin- dar ma simt ff rau de la el.

De aseara am inceput progesteron-ul si de azi incep metformin-ul.

Si peste 3 sapt incep monitorizarile- si ma voi prezenta cu cel putin un folicul baban





Elly

Astept, astept si iar astept .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Elly pai si toti aceste medici ce explicatie au gasit? de unde aceste intarzieri si dereglari? chiar sunt curioasa
E bine ca esti optimista, sunt sigura ca vei avea folicul baban Sotul tau cum mai este? stiu ca si el a avut ceva probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Aditzu- eu am ovare micro-poli-chistice (ovare de portelan)
Si nu ovulez si nu am cm regulat

T mi-a facut driling si am avut folic. natural fara stimulare si am si ovulat.

Insa tb sa fac monitorizari in fiecare luna- ca sa iau progesteron dupa ce ovulez.

Fara progesteron nu-mi vine- si nici nu pot sustine o sarcina.
Asa ca ma voi duce la monit.

Sotul are si el probleme oligoastenoteratozoospermie - desi initial nu prea avea- acum s-a agravat si la el.
Probabil l-am stresat eu prea mult.

O sa incercam anul acesta natural sa vedem ce se intampla- el este fff ocupat in perioada urmatoare si nu are timp sa mearga la dr si nici nu avem cum sa facem inseminare.

Apoi se va mobiliza si el si isi va face din nou toate analizele- si probabil vom recurge la Fiv.




Elly

Astept, astept si iar astept .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Ileana- deja am emotii - te astept cu vesti bune.








Elly

Astept, astept si iar astept .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Elly acum am inteles draga mea, uitasem sau cred ca nu am siut niciodata. E bine ca stii solutia..
Usurel se va rezolva, e ff bine ca esti optimista si ai incredere.
Poate cu putin ajutor de la Dzeu si putina liniste, lucrurile vor sta mai bine si la sotul tau, se mai intimpla si surprize placute, nu?
Lilisor si eu iti tin pumnii, sa ne dai vestea cea mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

magditza, eu te stiu o fata luptatoare si optimista chiar daca mai ai si tu momentele tale in care te napadesc gandurile negre dar asa cum m-ati incurajat si voi atunci cand aparea si la mine Z1 tot asa iti spun si eu tie ca o noua luna te duce mai aproape de momentul celor doua liniute. Acum nemaifiind nici o problema nici la sotul tau, barza va veni curand, nu degeaba anul 2009 este anul nostru. Stiu ca probabil cuvintele astea nu te incalzesc foarte mult dar sa stii ca sunt spuse cu suflet si imi doresc din tot sufletul sa ne vedem toate gravidoase la usa lui Tutu.

adrianaady, eu sunt bine, infloresc pe zi ce trece (a se citi ca ma implinesc). Burtica este vizibila, in sfarsit burtica mea a prins contur de burtica de gravidutza. Nu am nici o problema, pana acum totul este cum trebuie sa fie si sper ca asa sa fie si pe mai departe. O sa incerc sa pun poze, am mai incercat odata dar tehnologia asta ma cam depaseste, dar m-oi stradui sa fac ceva in privinta asta.

lilishor, bafta maxima. sa vii cu vesti bune maine dimineata.

felixuca, pe unde ne umbli?

Lali 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

MamiLali, multumesc mult pentru gandurile bune. Fiecare dintre noi avem momente mai bune si momente mai proaste, momente cand facem foarte bine fatza zilei1, si momente cand aceasta zi ne doboara. Din pacate, fiecare a trecut sau trece prin asta. Stiu ca e important sa ne ridicam cat mai repede si sa nu ne complacem in starea asta. Problema e ca am momente cand nu stiu incotro s-o mai iau sau ce sa mai fac sa se intample odata minunea !Insa promit sa-mi revin daca Lilisor vine cu II.
Hai Lilisor !

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
Anul asta se va intampla din nou, iar atunci va fi perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA72 spune:

Multumesc mult Magdita. Sper sa vin si eu cu vesti bune de la dom'doctor.

pupici

















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

aerlilian te asteptam cu vestea cea mare, sa ne obligi sa venim si noi dupa tine
aditza, nu vreau sa te sperii, dar tensiunea din sani dupa ovulatie, nu inseamna estrogen prea mult, fata de progesteron?
nu este SPM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Fetelor, salutare.
O intrebare: dintre fetele care ati luat Utrogestan sau Arefam, v-a fost vreuneia rau de la aceste medicamente? Rau insemnand: ameteli, greturi, dezorientare. Eu am mai luat Utrogestan dar oral si mi-a fost foarte rau. Acum iau Arefam, intra-vag., si am niste stari de rau de vreo 2 zile, exact ca cele descrise mai sus.
A mai patit cineva asa ceva?

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput