O sora isi poate cununa fratele?

O sora isi poate cununa fratele? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

buna!

am sa va rog tare mult sa ma ajutati cu niste informatii, daca le aveti:

1- de curand am fost rugata de fratele meu {si ma consider onorata de aceasta propunere} sa le fim nasi {eu si sotul meu} la cununie. Fratele meu e nasul de botez al copiilor mei. Exista ceva interdictii din partea bisericii ortodoxe in acest sens?

2. daca se cer ceva acte din partea bisericii ortodoxe, pt noi, ca nasi, se cere mai nou, mi-a spus cineva, certificat "bisericesc" ca nasii sunt cununati ortodox, in cazul in care urmeaza sa cunune o pereche ortodoxa?

3. ce trebuie sa faca nasii de cunumie pt finii lor? ce trebuie sa le cumpere, cine cumpara lumanarile, cine plateste biserica, voalul miresei etc etc.....deci spuneti-mi va rog chestiunile de care trebuie eu sa ma ocup in mod obligatoriu

merci tare mult
lia




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Dorsilia de cununat un frate sau sora stiu ca se poate insa din cate am inteles el este nasul copiilor tai,aici m-ai pierdut,eu zic sa vorbesti cu un preot.

Da se cere cerificatul de cununie religioasa care iti va fi eliberat de la biserica unde v-ati cununat,chiar daca ati facut-o acum multi ani mergeti acolo si cereti si vi se va da.

Nasii achita lumanarile,biserica,voalul miresii,gentutza sau ma rog saculetz,cinstea la masa si furatul miresii daca o fura inainte de 12 noaptea.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Eu am alta problema: un frate isi poate cununa fratele? Mai avem putin pina la nunta, insa eu tot am indoiala asta.

****************************************************************


Drum bun, licurici iubit!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi

POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!


Misha mami fericita de Alexandru (14.03.2008)

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helen75 spune:

Buna fetelor,
Stiu ca singura conditie pe care o pun preotii ortodocsi este ca nasii sa fie cununati. Adica, sa nu fie prieteni, iubiti , etc, sa fie deja o familie.
Dintre nasii nostri ,doua familii au fost surorile sotului cu sotii lor.
Casa de piatra si petrecere frumoasa la nunta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Se poate!

Exact aceasta este situatia mea. Nasii nostri de cununie sunt sora sotului meu si cumnatul.
Suntem casatoriti de 11 ani. Totul este OK.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cinezee spune:

Daa se poate

Pe mine m-a cununat religios sora mea , acum pe 5 septembrie

Si a fost O ZI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

este foarte adevarat tot ce au spus fetele, un frate (sora) poate cununa alt frate(sora)

DAR, in cazul vostru nu se poate deoarece el este deja nasul copilului tau, sunteti deja "inruditi" spiritual

am trecut si eu prin asta cand m-am casatorit am intrebat daca ma pot cununa cumatrii mei, carora le botezasem baiatul, si nu s-a putut, am intrebat un preot din romania

15+ viitoare mamica de David Nicholas, asteptat pe 6 Martie 2010
Asa creste bebe

"Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

uta ciun are dreptate.
daca nu era nasul de botez al copilului, se putea, asa cica nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Asa stiu si eu ca uta ciun , dar mai bine vorbeste cu un preot.



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Eu am cununat-o pe sora mea.Dar mai bine vorbeste cu un preot daca fratele tau e si nasul copiilor tai.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesia spune:

sigur ca se poate...si eu l-am cununat pe fratele meu anul acesta in mai


Ce nu te doboara te face mai puternic

Mergi la inceput