*Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (72)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Spiridus, multumim! Slava Domnului ca s-a terminat cu bine! Maine vom sti mai multe. In continuare ma gandesc la Ginye, urmeaza o noapte grea si un drum lung, dar sunt sigura ca deja e mult mai linistita.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Multumim mult Spiridus!

Ginye sa ai o noapte linistita! Muuuulta sanatate Stefanutule scump, sa te refaci cat mai repede si sa aduci zi de zi zambetul pe fata parintilor tai!


poze cu minunile mele

Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001)
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

bertha incerc incerc...
aleinad.g

Io am sunat pe Ginye adineauri, e bine, mult mai bine decat la operatia trecuta cand a plans tot timpul, acuma doar se mai trezeste din cand in cand si mai plange, dar operatia a reusit, se pare ca nu mai e nevoie de alta decat pe la 7-8 ani cand se definitiveaza. Nu prea a vorbit cu medicul, doar le-a spus ca Stefanut e bine, iar ea spera sa vorbeasca mai multe maine cand ar trebui sa afle ce si cum va fi cu hrana pe urmatoarele saptamani. Deocamdata informatiile ce le are privitoare la hrana dupa operatie, le are de la mamicile care au copii cu probleme similare.
Au fost unele probleme cu asistentele care au comentat ca nu au voie sa stea decat 2 persoane, iar ei sunt 3, e si mama ei acolo. Stefanut are nevoie de asistenta umana tot timpul pentru ca are perfuzia pusa intr-un anumit mod si nu trebuie sa se miste ca sa nu o scoata, de asemenea supravegheat pentru ca mai curge sange de acolo de la operatie si ca nu cumva sa se inece.
Cam asta a fost tot ce am vorbit cu ea, stie ca suntem alaturi de ea si ca ne rugam pentru Stefanut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

bravo! vesti excelente! deci nu au decat in noaptea asta spitalizare si maine vin acasa?
ma bucur mult si pentru ginye ca cel putin pentru cativa ani buni nu mai are un stres asa mare in fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Vesti foarte bune, bravo!!! Sanatate multa si recuperare rapida pentru Stefanut Cum spunea si Alra, cativa ani buni nu mai are stresul operatiilor. Pupam bebe si mamica curajoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Multumim, Doamne, ca ai fost alaturi de Stefanut si de parintii lui si i-ai ajutat sa treaca cu bine si de operatia asta. Sanatate multa puiului! piticul si mamica.

Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Asa deci, Thomas o striga pe fii-mea Sa stii ca a mea nu e petita, e ea mai grasunica, dar e apetisanta rau de tot
Si cocotata de gatul/mana mea permanent

Citat:
citat din mesajul lui oceanborn
Eu nu prea am mai apucat sa intru pt ca fiu-meu imi ocupa timpul si ...bratele..nu-i nevoie de bratele mele, ajunge sa se prinda el de gatul meu ca sta agatat fara sa-l tin, lipitoarea!
tare marait zilele astea..
aa o tot striga pe Cati de Laura caticaticati sau ticatica(totuna)

mami de Thomas


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Andy, da, si Rebeca a avut o forma de dermatita atopica, ce a debutat pe la 2 luni si a trecut total spre 2 ani. Facea bube/iritatii/pete doar pe fazta in prima faza, dupa 1 an s-au mai diminuat pe fatza si au aparut niste zgrabunte pe burtica, genunchi, coate. Nu i-am facut teste pentru alergii, deci sigur nu stiu de la ce, insa dupa observatiile mele si ale medicului imi facea de la praf in prima faza, apoi alergii alimentare (in special tot ce continea conservanti/coloranti). Cele mai urate bube/pete i-au iesit de la alune/nuci si de la sunca/crenvusti/oua (sigur, dupa 1 an).
Iarna, la frig, se faceau tare urate, trebuia sa hidratez bine pielea, iar in perioadele acute dadeam cu cortizoane. Dermatologul, dupa ce a vazut-o, mi-a spus ca pana la 2 ani ii va trece, de fapt nu va trece propriu-zis, ci organismul se va imuniza si va accepta mai usor factorii alergeni, si va face alte forme (urticarii, de exemplu). Exact asa a fost. Pe la 2 ani era deja curata fatza, mai face zbrabunte in piele, mai ales in anotimpul rece cand pielea e mai uscata. Insa cu sensibilitate la anumite alimente a ramas si acuma, imediat ii ies bube si pete daca mananca ceva ce nu-i convine (cel mai des de la semi-preparate gen sunci/crenvusti, oua, smantana, alune). Nu o pot opri de tot, desi in casa nu cumpar sunci&Co, insa mai mananca pe la bunici. Am tot timpul in casa un sirop antihistaminic si o crema de bube.
Medicul dermatolog mi-a spus ca nu trebuie sa scot total din alimentatie factorul alergen, ci doar sa nu-i mai dau o perioada de 1-2 luni si apoi sa incerc din nou, pana organismul se imunizeaza. Cica la forma asta de dermatita cum a avut-o Rebeca nu-i o solutie sa nu-i mai dai de mancare jumate din alimente, ci sa ajuti organismul pe cat posibil sa le acccepte usor-usor (sigur ca se impune o atentie deosebita totusi la alimentatie).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

imi pare bine ca ai reusit sa vb c uea, leeloo
io, no chance, ca au urlat astia de m-au zapacit

recunosc ca azi am plecat de acasa, ca altfel va faceam capul tramvai pe aici
stateam cu okii pe ceas, si am verificat tel de 100 de ori
e zgarcita gynie si nu ne pune poze cu baietelul asta minunat
pi bune mai fetelor, ca are edy niste oki de te baga in boala:maaaaari, e bun de reclame

maine imi fac curaj si o sun, k azi, eram asa proatsa, ca mai aveam nitzel si ii bazaiam in telefon, si ar fi ultimul lucru de care are nevoie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

la mine dialoagele cu fi-mea se desfasoara in felul urmator:
eu: - zi "MAA-MAA"
ea: misca din gurita silent ca sa ma imite si apoi reuseste cu voce tare "TA_TÁA"
Laura: Nicole, zi "papa is stout"! (tata e obraznic)

Nicole cand vine Laura spre ea strange din ochisori si se fereste ...

Mergi la inceput