Este obezitatea copilului vina parintilor?

Este obezitatea copilului vina parintilor? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Am vazut multi copilasi dolofani in Romania. SI aici in Olanda sunt parca si mai multi! Ii vezi adesea prin supermarketuri, prin mall-uri sau zone aglomerate.
Si... tinand cont de faptul ca in cosul de supermarket sau in plasa de cumparaturi a mamei se afla cheia alimentatiei familiei ... e clar ca pe capul mamicii sta si responsabilitatea pregatirii unui regim de alimentatie absolut echilibrat pentru toata familia.

Exista insa desigur si bunicile, bunele si caldele bunicute, gata sa scoata din poseta sau sacosica o bomboana, o acadica sau un strudel cumparat de la cofetarie. Asta sunt desigur calorii in plus.

Iar, copiii - acum in societatea de consum - sunt supusi tentatiei - ba un kinder cu surprize, ba un macdonalds pentru jucarii, ba o gogoasa...

Si atunci, nu parintii sunt vinovati de obezitatea copilului?
Obezitate care nu este deloc de bun augur pentru sanatatea puiului lor. Cititi www.desprecopii.com/info.asp?ID=933" target="_blank">Obezitatea la copil

ce parere aveti? cum luptati cu tentatiile copilului?
dupa ce criterii faceti cumparaturile?





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Parintii sunt de vina , respectiv cei care ii cresc.
Nimeni nu spune sa nu mananci si dulciuri, dar daca faci asta atunci fa si sport.
La noi in Romania parca este o manie sa nu faci sport.
Cand aveam 14 ani mergeam in timpul vacantei zilnic, iar in rest in fiecare weekend la sport. In curtea scolii generale de langa mine jucam cu orele baschet , tenis , volei , patratica, fotbal.De la pranz pana cand se intuneca eram acolo vro 20 de persoane sau chiar mai multe care jucam orice.
Dupa vreo 2 ani sau 3 gata distractia , au inchis portile , nu mai puteam sa mergem , chemau politia daca intram si jucam , toate astea dupa ce nio am vosit panourile , noi le-am montat samd.
Intr-un singur loc puteam sa jucam .
Asta la polul opus de Canada unde in cel mai mic orasel au teren de fotbal si fotbal american cu nocturna, bazine de inot terenuri de tenis.
Dar in Canada vedeam copii obezi care mancau la McDonalds, parinti obezi cu copii obezi care cumparau cookies, o cutie mica avea 1000 de calorii , samd.

Acum cand toti au accesul la informatie e pacat sa nu se fooseasca de ea.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Am vazut multi copilasi dolofani in Romania. SI aici in Olanda sunt parca si mai multi! Ii vezi adesea prin supermarketuri, prin mall-uri sau zone aglomerate.
Si... tinand cont de faptul ca in cosul de supermarket sau in plasa de cumparaturi a mamei se afla cheia alimentatiei familiei ... e clar ca pe capul mamicii sta si responsabilitatea pregatirii unui regim de alimentatie absolut echilibrat pentru toata familia.

Exista insa desigur si bunicile, bunele si caldele bunicute, gata sa scoata din poseta sau sacosica o bomboana, o acadica sau un strudel cumparat de la cofetarie. Asta sunt desigur calorii in plus.

Iar, copiii - acum in societatea de consum - sunt supusi tentatiei - ba un kinder cu surprize, ba un macdonalds pentru jucarii, ba o gogoasa...

Si atunci, nu parintii sunt vinovati de obezitatea copilului?
Obezitate care nu este deloc de bun augur pentru sanatatea puiului lor. Cititi www.desprecopii.com/info.asp?ID=933" target="_blank">Obezitatea la copil

ce parere aveti? cum luptati cu tentatiile copilului?
dupa ce criterii faceti cumparaturile?





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/


Sa stii ca aici ma rog ce-i drept mai in provincie, nu Randstad nu am vazut asa multi, mai toti sunt normali, fetele pe la 5 ani mai scobitorele, si in Romania am vazut destui subtirei...ok, mai sunt si plinuti si obezi uneori, dar din cate am vazut eu zic ca media sunt normali.

Dar sunt de acord ca e vina parintilor: ce vad copii acasa, asta copiaza, si mai e ceva: fara dulciuri in casa, nu stiu de unde moda asta cu desertul, in Olanda cu snoepje de exemplu...nu au de unde lua, nu mananca, deschid sertarele si nu este asa ceva...atunci sa nu-mi spuenti voi mie ca s educe copilul pana la supermarket sa cumpere...mananca un mar, ca doar d-alea sunt in casa, punct.

eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

Sigur ca DA,,in marea majoritate a cazurilor parintii sant de vina,,,dar realizeaza prea tarziu ca au gresit si din pacate nu se mai poate face mare lucru
Fetita vecinilor mei ,e unul dintre cazurile care se incadreaza perfect in cele spuse si asta tot din vina parintilor,,,copilul asta la 3 ani bea cel putin 1l de suc aproape zilnic, nu are mese regulate,mananca pe unde apuca si ce apuca,mezeluri ,chipsuri si alune cat incape,,cand ajunge la noi acasa primul lucru cere mancare deoarece e si o mare pofticioasa
Azi de exemplu a venit la noi la ora 14 si ptr ca ma vedea gatind a cerut mancare ca ii e foame,,era cu mama ei care precizez ca nu are servici si au o situatie buna,,,a mancat 4 aripioare pane,un bol de supa cu galuste,2 struguri mari si 10 biscuiti si dupa a plans ca mai vrea mancare,,,,,
am intrebat-o daca a mancat azi? si a zis NU ,NU inca,,,,
Si atunci cum sa zici ca nu e vina mameiacest copil nu a avut mese regulate decat cand a venit la noi acasa,de amiaz nu a dormit niciodata plus ca se culca la ora 1-2 noaptea intodeauna...
E de prisos sa zic ca parintii sant mandri deoarece:
-ei nu au avut probleme cu mancarea niciodata ,copilul mananca orice
-pot sa calatoreasca unde vor si cand vor, ca fetita nu are program de masa si de somn,,deci nu ii deranjeaza
-nu au de stat toata ziua la bucatarie ca fetita mananca si parizer gol si boabe de porumb la cutie,,asa goale direct din cutie

Mai are rost sa va spun ca are 25 de KG la 3 ani!!! ca vomita in medie de 3 ori ZILNIC!!! mai ales cand mananca mancare gatita si supa,,,,deoarece mananca foarte multtttt,,,parca se teme ca se termina....
Am avut un milion de discutii zilnice,,chiar certuri,acuze la greu ,din partea ei intodeauna
In viziunea ei ,eu sant o mama care isi iroseste viata in casa cu copii,iar copii mei sant terorizati deja de mine,,,,(probabil cu prea multa iubire)
asta ptr ca ei la 3 si 6 ani au un program fix de masa si de somn,,,,fara abateri chiar daca se marita bunica programul lor se respecta
Copii mei au fost ff prematuri dar niciodata nu au fost bolnavi,anemici,s-au dezvoltat armonios,,cand merg cu ei in austria la control si analize amanuntite,pediatra imi recunoaste meritele,,,acolo apreciaza cu adevarat copii care mananca sanatos si au un program regulat,,,
Intradevar "mi-am sacrificat viata",,,in sensul ca toata ziua stau cu ei,fac mancare si am grija sa isi respecte indatoririle,masa e la aceleasi ore,somnul la fel,,,mancarea diversificata,,,au voie si dulciuri DAR doar dupa mancare si numai la amiaz,,,seara prajituri facute in casa,,,
Parerea mea e ca orice copil ar trebui sa respecte un program de mancare sau somn,,,e esential ptr dezvoltarea lor armonioasa fizica si psihica,plus ca iti da si tie ca parinte un pic de timp liber,
cand dorm toti 3 la amiaz avem casa si timpul liber doar ptr noi,,,
Cat despre bunici,toate se invata si educa,,,soacra le face regulat prajituri de casa,ii place sa faca iar copii mananca cu placere,
dulciuri aduc ff rar si atunci daca stiu ca au mancat le dau voie sa se serveasca,cu conditia sa nu exagereze,,,
Sa nu credeti ca sant niste copii privati de bucurii sau tristi,,,Doamne fereste,la noi in casa dulapul cu dulciuri e la indemana lor,dar am grija sa nu gaseasca acolo,chipsuri, alune si sucuri,,,si am grija sa stiu ce mananca si cat,,,
Daca iesim la o petrecere au voie si suc,,dar acasa nu cumpar decat ff rar,,si ei s-au invatat sa bea apa ,,,chiar nu cer suc,
La interspar cand merg cu ei,,NICIODATA nu am avut probleme ca vor una sau cealalta,,le-am dat voie sa guste din toate cand au dorit dar i-am invatat ca nu sant bune si mai bine luam biscuiti decat bomboane,,,,
Cu rabdare,perseverenta si implicare totala,orice parinte poate sa isi educe copilul ,,,sa ii dezvolte niste obiceiuri sanatoase,,,dar trebuie : sa vrei si sa fi dispusi sa ii aloci copilului marea majoritate a timpului tau liber,intr-un cuvant sa te dedici lui 100%,,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mai, eu sunt precauta si zic ca nu intotdeauna e vina parintilor, mai e si gena, bat-o vina!
nu sariti, copilul meu e normal, inalt si subtire ca o trestie, mananca regulat, alimentatia e echilibrata, eu gatesc, pe mine se pune, pe tatsu la fel, pe copchil nu prea (acum, cu bunicii aici a facut si el burtica, adica are abdomen normal, nu concav ca pana acum)

e vorba de copilul prietenilor mei, fetita care a facut 5 ani acum si care e obeza. Mama subtire, tata cu tendinte de ingrasare, pofticios nevoie mare. Mama gateste tot timpul, mancaruri cat mai echilibrate nutritiv, au in casa numai fructe, legume, prajituri numai la ocazii...suc nici atat. Si totusi fetitei ii e foame in continuu, cat au stat la noi o perioada a deschis frigiderul in continuu (al meu copil a numarat intr-o zi: peste 50 de ori!). Ii e foame, ii e pofta. Asa cum e plinutza, o scot la leagane (mama are scolioza si e cu dureri de spate mereu de la ridicarea in sus de zeci de ori a printesei pe leagan, pe aparatele alea), la parc, face sport, face inot, sunt mai tot timpul afara, numai sa ii ia gandul de la mancare. Tata se vede in copil pe el, si e necajit ca a "transmis gena".
Fetita vine la noi cu placere, pentru ca stie ca mereu am o prajitura de casa, de obicei de mere (al meu baiat mananca f multe mere, in toate felurile si formele) si de pe drum incepe negocierea cu mama cate felii de prajitura o lasa sa manance. Pana la urma ele stiu ca e up to me cat o servesc, si incerc intotdeauna sa le impac pe amandoua.
Da, si eu am condamnat total parintii pentru felul cum e fetita, de la adopostul moral al unui copil slabanog, dar acum dupa ce i-am cunoscut mai bine pot sa zic ca un rol joaca si mostenirea genetica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

DA, e vina parintilor! Cred ca educare aunui copil ptr. o dieta sanatoasa incepe inca din scutece.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

DA, e vina parintilor! Cred ca educare aunui copil ptr. o dieta sanatoasa incepe inca din scutece.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!



Si daca ingrasarea provine pe fond de stress?Cum reactzionezi atunci ca parinte?

Varianta-reduci stressul copilului nu merge!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VioletaH spune:

Da, in cea mai mare parte din cazuri vina este a parintilor. Eu am observat ca in SUA majoritatea copiilor obezi au si parinti obezi. E foarte trist sa te uiti in cosul lor de cumparaturi, eu si sotul meu ramanem blocati de fiecare data cand intalnim o astfel de familie: nu cumpara nimic praspat de genul fructe, legume, salate, totul este in cutii, conserve, semipreparate congelate de genul pizza, lasagna, multe dulciuri, sucuri, pe scurt numai "prostii". Deci este evident cine e de vina. Cred ca nici prin cap nu le trece ca exista pe pamant unii care mananca ciorba de loboda. Nu mai discutam de fast-food ca facem roman...




Vio 11s+ (17 martie 2010) & Sean (16 martie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:


Stress? la un copil mic? bebelas? cam greu de crezut,,,deoarece obiceiurile alimentare ale copilului se formeaza inca de cand incepi diversificarea prima data,,,si teoretic atunci copilul nu ar avea motive sa fie stresat,,,,
daca te gandesti la 6-7 ani sa faci ceva deoarece vezi si tu ca parinte ca,copilul tau e cam plinut atunci poti spune ca din ?? motive copilul e stresat ,,,dar nimic nu e imposibil,,,,,
ptr cauze de obezitate din motive de stres ar trebui consultat DR ,,stabilit un tratament adecvat problemei si varstei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianapop


Stress? la un copil mic? bebelas? cam greu de crezut,,,deoarece obiceiurile alimentare ale copilului se formeaza inca de cand incepi diversificarea prima data,,,si teoretic atunci copilul nu ar avea motive sa fie stresat,,,,
daca te gandesti la 6-7 ani sa faci ceva deoarece vezi si tu ca parinte ca,copilul tau e cam plinut atunci poti spune ca din ?? motive copilul e stresat ,,,dar nimic nu e imposibil,,,,,
ptr cauze de obezitate din motive de stres ar trebui consultat DR ,,stabilit un tratament adecvat problemei si varstei


povestea unor ingerasi



Dragostea de mama face ca toate celelalte sentimente sa paleasca.




Bineintzeles ca nu ma refeream la bebelusi!

Ma refeream la copilasi mai mari care au intrat intr-o forma d e invatzamint si care sunt supusi stressului!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Calculul IMC din articolul DC este eronat, e exact pe dos, greutatea raportata la inaltimea la patrat.

N-ar strica sa revizuiasca cineva formula enuntata acolo.

Mergi la inceput