Gravidute prin FIV (49)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Ioana, ai avut ceva scurgeri maronii? Si la mine au fost 2 embrioni si unul dintre ei s-a oprit; si tot citind pe net am gasit si despre vanishing twin. Unul dintre medici a spus ca sangerarile ar fi din cauza acelui embrion care se elimina.

Evy, sunt ok! Daca as putea sa si dorm noaptea,totul ar fi perfect.

Baby

39+ Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Raluca nu am avut nici un fel de scurgere. Si la echo de 7 sapt inca se mai vedeau urme din saculetul care disparea, insa nu s-a eliminat, s-a resorbit, daca nu am avut nici o scurgere.

Ioana 11+ Doamne Ajuta!
*** animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Evy30 spune:

Ioana , mai multe dintre noi am patit asta . insa nu stiam de aceasta denumire, sincer nici nu am cautat .
si eu am avut 2 embrioni, la 5 sapt erau ambii saculeti , insa la 7 saptamani , batea doar o inimioara . celalalt s-a resorbit complet cam pe la 11 sapt. scurgere nu am avut

oricum ii multumesc lui Dumnezeu pt sufletelul meu scump si jucator din burtica .
nu trebuie sa ne mai gandim la ce a fost .

Evy 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Subscriu si eu la vanishing twin, la mine (la prima sarcina) au batut doua inimioare pana la 9 saptamani...
Castelana fericita, mai ai un pic si ajungi la 12 s, parca mai ieri ai venit cu vestea buna! daca la eco ti-a dat DPN mai repede, inseamna ca bb e mai mare, deci e de bine!
Evy, ce ma bucur ca bb "da la coaste"! Nu tu erai ingrijorata ca nu-l simti, asta ti-e "pedeapsa". Sa vezi ce dragut o sa fie pe la 38 cand o sa faca tractiuni la bara pe coastele tale si o sa se impinga cu piciorusele in ficat ca sa-si ia avant!
Nico, nu-i bai, ca puteam scrie si pana la pagina 60, nu cred ca ne oprea nimeni! Oricum, ma intreb unde-a gasit Micky timp si energie sa ne deschida capitol nou, cu piticutii ei dragi...
Raluca, ce mai zici?
Eu azi am vizitat o prietena care a nascut un baietel atat de frumos parca nu avea 2 ore (in mod normal arata destul de ciufuliti imediat dupa nastere)... Hm, mi-a facut o pofta... cu manutele alea mici... abia astept! Am fost si la control azi, bb e super (dupa masuratori ar avea in jur de 1,2 kg!), colul neschimbat (la fel de scurt sau lung-22-24mm), voia medicul sa programam cezariana, insa m-a luat pe nepregatite, nu am putut sa zic o data, mi-a spus ca ideal ar fi sa ajungem in saptamana 9-15 nov, deci mai devreme cu minim 10 zile, ce bine, am mai scurtat din AMR! Doar ca pe 11 e ziua mea (si anul asta aniversam si 10 ani de cand suntem impreuna-ne-am cunoscut de ziua mea), parca n-as vrea sa fie asa multe evenimente intr-o singura zi! Sau poate ar fi dragut...
fetele

PS. Dau de baut, azi am implinit 28 de saptamani!!!

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 28 fix! AMR 10 sapt

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

bun gasit....acum la sfarsitul zilei..

oooo, dragelor - multumesc si eu pentru dedicatia capitolului..., sper insa sa fie cat mai tarziu intalnirea cu fetita mea iubita.
acum trebuie sa ne pregatim pentru ralu , sa-i facem galerie si sa-i tinem pumnii stransi. oricum am fost atat de incantata sa vad dedicatia..

avalon, michy, many, ioana_p76, li_am -

castelana - ma bucur pt vestile bune. felicitari!

am primit astazi biberoanele si imi plac tare mult.
e un set cu 3 bibe + 2 rezerve tetine + 1 periuta de curatare a sistemului de aerisire .., dar frate, sunt atat de complicate...au niste instructiuni de zici ca sunt cine stie ce obiect, nu niste biberoane. sunt prevazute cu "insert", "rezervor"..eeheee!

au intr-adevar un sistem intern,inovator de "aerisire" pe care nu l-am mai intalnit la alte bibe si chiar cred ca acest sistem e eficient pt eliminarea aerului si a bulelor. tetinele sunt pt nou-nascuti. au un tub interior din plastic...eee.... e complicat si nici nu sunt prea tehnica ca sa pot explica exact. oricum cand le vezi, trebuiesc studiate ca sa intelegi mecanismul de functionare. sunt ok. descrierile de pe site sunt exacte.
setul de 3 bibe: 2 buc de 240 l si 1 buc de 120 l au costat 71,50 ron. mama mi-a mai luat si un set de 3 tetine de rezerva care au costat 18,19 ron.
nu scrie insa nimic pe ele despre BPA.
oricum, sunt cele mai inovatoare bibe pe care le-am intalnit.

noapte buna gravidute fericite!



h.

37+ - Aproape de marea intalnire!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

li_am, felicitari pt rezultatul eco si pt cele 28 saptamani.

noiembrie e atat de aproape...

h.

37+ - Aproape de marea intalnire!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Doamnelor, azi pare o zi buna de adus copii pe lume! Ma duc la spital!

Va pupa fata, sa aveti o zi buna!

Baby

39+ Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna fetlor, burticoaselor norocoaselor!!!!!

Raluca, draga mea, tu care esti vedeta absoluta acum sper ca simti ca suntem toate cu ochii pe tine!!!!!! pana la urma mergi maine sau asteptati sa vina unguroaica ta cand vrea? uite cum a trecut timpul ca acus acus schimbi si semnatura.... credeai tu ca ajungeti la 40 de saptamani? Tinem pumnii si sa ai nastere usoara si refacere rapidaaaaaaa!!!!!

bulianico79, merci mult. of saraca de tine cu durerile astea...si cu cosmaruri pe deasupra, am tot citit ca visele astea sunt normale.....eu visam urat inainte de a ramane insarcinata la greu ca ma trezeam lac de apa, acum vad ca m-am iertat...
Poate o cana cu laptic cand cu miericica te ajuta seara sa dormi mai bine...

Huski, mercilica, e mare dansator cred ca miscaretul asta mic., ieri de la dr am fost cu sotuletul la pranz si apoi eu m-am plimbat, dar as fi tipat de bucurie sa le zic la toti malaezii astia miculeti ca l-am vazut pe bebe miscator. Cine stie cum m-ar fi privit, mai ales ca inca nu se vede chiar daca o umbra de burtica am, dar inca port aceleasi hainute (spectrul vestimentar s-a restrans mult, sunt putine car se inchid pe talie, ca inainte eram micuta in talie si purtam cam stramt), dar ne descurcam noi...
of of of cu durerile aste ade spate....... mie mi-a zis la masaj ca ajuta, dupa 3 luni se poate face cu femeia culcata doar pe o parte si maseoza (anuntata) din timp face special pentru gravide.
Apoi am vazut exercitii yoga pentru burticute mai ales pentru a relaxa articulatiile bazinului si stalele mult incercat.
o sa ma uit si pe net si ce gasesc iti trimit, poate te ajuta.
te pupu

Evy, e valabil si pentru tine ce am scris mai sus. fetelor ma voi documenta sa stiti si va scriu aici sa stie toata lumea.
Oricum masajul la spate si picioare ajuta enorm la relaxare si destindere. Uleiuri de masat se gasesc si acasa, cel de lavanda e permis si in sarcina, asociat cu musetel e tare calmant (asa am vazut eu ca-mi combina) in pluc ajuta si pielea sa nu se usuce de tot. Chestia asta cu cremele e tare subiectiva cica, cred si eu in asta cu toate ca ma dau si eu des, mai ales ca am pielea cam uscata.
sarcina usoara si po toamna frumoasa!!!!!

ioana p76, da draga mea, ai dreptate. Unde a ajuns tehnica asta.... nu-mi imaginam ca atat de mic il poti vedea pe miscaretul dansator si cum e activ el acolo co manute si picioruse, ni l-a arat si 3D dar bineinteles noi nu am priceput nimic. Oricum dr meu e tare multumit, nu am greturi, nu imi este rau, nu am sangerat nici macar dupa punctia de recoltare, in fine ma bucur de minunea din burtica.
Bafta saptamana viitoare la DT si translutenta si asa dintr-un test in altul bebele victorios creste pana la marea intalnire!!!!
te pupu

li_am, da ai dreptate, trece timpul si eu fiecare zi trecuta cu bine o simt ca o victorie, ca o implinire, ca o reusita, apoi la fiecare eco noi ne bucuram de fiecare cm in plus. cand ma gandesc ca in viata de zi cu zi nu contabilizam zilele sau lunile din viata si varsta noastra si eu acum observ ca lumea priveste intrebator ca atunci cand spun: sunt insarcinata! si ei:a, da? in cate luni? un pic suspiciosi pentru ca imbracata lejer de vara nu se vede, si eu: in 9 saptamani si 3 zile a aratat la eco, sa le vezi fata.....
Felicitari pentru eco, e mare bebele tau, bravo mami eroina ce esti!
ai dreptate, sunt tare frumusei bebelusii abia nascuti.
si inca ceva, am citi tarziu ca dai de baut (adica am citi acum dimineata la mine) mai e valabil? vin si eu, felicitari pentru cele 28 de saptamani!!!!

hepi-helilica, eeee ai si biberoane smechere, ce sa mai esti fericita ce se vede de aici din turnurile Petronas!!!!!
Doamne cat mai e de putin si la tineeeeeeeeeeeeeee, cum zboara timpul, ca nebunul ca acum ne scrii ca te-ai udat ca ai dus-o la scoala....pe frumusica lui mami
aveti nume? ca o prietena de a mea care abia a nascut nu avea si o tot intrebam si ea raspundea, nu ne hotaram, si am decis ca ea sa vedem ce ne inspira cand o vedem... oricum sa fii sanatoasa si sa ai o nastere usoara si bebita sanatoasa, mancacioasa si sa dormicioasa noaptea!!!

mani bani, ce mai faci burtica???

fetelor va pup si acum tinem pumnii stransi pentru Raluuuuuuuuuuuu!!!!









castelana fericita 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Nastere usoara, Ralu!




Natalia sa vina pe lume sanatoasa si sa va faca niste parinti fericiti!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:



RALU, NASTERE USOARA!
DOAMNE AJUTA!





h.

37+ - Aproape de marea intalnire!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput