Cartile lui Michael - Moonwalk & Dancing the Dream

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dear_mike spune:

Iubire

Iubirea e un lucru nostim. E atât de u#351;or s#259; o sim#355;i #351;i totu#351;i atât de alunecoas#259;. E ca o bucat#259; de s#259;pun în baie – nu po#355;i s-o ai în mân#259; decât dac#259; n-o strângi prea tare.

Unii oameni î#351;i petrec vie#355;ile c#259;utând iubirea în afara lor. Ei cred c#259; trebuie s-o prind#259;, ca s#259; o aib#259;. Dar iubirea le alunec#259; din mân#259;, la fel ca o bucat#259; de s#259;pun ud#259;.

S#259; prinzi iubirea nu e gre#351;it, dar trebuie s#259; înve#355;i s#259; o #355;ii u#351;or, cu grij#259;. Las-o s#259; zboare atunci când vrea. Atunci când e l#259;sat#259; liber#259;, iubirea este ceea ce face via#355;a s#259; fie vie, voioas#259; #351;i nou#259;. Este sucul #351;i este energia care motiveaz#259; muzica mea, dansul meu, totul. Atât timp cât iubirea e în inima mea, ea e peste tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_mike spune:


Mama


[...]
Din eul tau am fost nascut
Cu dragoste tandra tu ai hranit o samanta
N-ai dat atentie propriei tale deznadejdi
Ignorand riscul si pericolul
Ai hotarat sa aduci pe lume
acest strain singuratic
[...]
Draga mama, tu mi-ai dat viata
Datorita tie nu este lupta sau cearta
Tu mi-ai dat veselie si pozitie
Te-ai ocupat de mine fara nimic in schimb
Si daca vreodata voi schimba aceasta lume
E numai din sentimentele ce tu mi-ai inspirat
Grija ta e atat de dulce si draga
Cele mai frumoase sentimente
pe care le pot auzi
[...]
Tu m-ai invatat cum sa rezist si sa lupt
La bine si la rau
Fiecare zi fara o imbratisare
Voi pastra ce ai construit
Imi voi aminti fiecare sarut
Nu voi uita niciodata cuvintele tale dulci
Nu conteaza unde voi pleca de aici
Tu esti in inima mea
draga mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_mike spune:

am sa pun din nou "Iubire" si "Dumnezeu " ceva ciudat a aparut la transcrierea lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_mike spune:


Dumnezeu


Ciudat ca lui Dumnezeu nu-i pasa de prezenta Lui in toate religiile lumii, in timp ce oamenii se agata inca de ideea ca drumul lor este singurul drum drept. [...] Pentru mine, forma pe care o ia Dumnezeu nu este lucrul cel mai important. Cel mai important lucru este esenta. Cantecele si dansurile mele sunt doar contururi pe care El vine sa le completeze. Eu dau forma, iar El pune blandetea. [...] Inchid ochii, privesc in mine si intru intr-o tacere profunda. Infinitul creatiei lui Dumnezeu ma imbratiseaza. Noi suntem unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_mike spune:

Dragoste


Dragostea este un lucru placut. Este atat de usor sa il simti si, totusi, atata de insesizabil. Este ca un sapun intr-o cada - il poti tine in mana atata timp cat nu-l strangi prea tare. [...] A te agata de dragoste nu e ceva gresit, dar trebuie sa inveti sa o tii usor si bland. Las-o sa zboare cand vrea. Cand i se permite sa fie libera, dragostea face viata fericita si noua. Este nectarul si energia care justifica muzica mea, dansul meu, totul. Cat timp in inima mea este dragoste, este pretutindeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_mike spune:

Michael Jackson – „Ultima lacrim#259;”
...



Cuvintele tale mi-au str#259;puns inima, #351;i am plâns lacrimi de durere.

„Ie#351;i!” am strigat. „Acestea sunt ultimele lacrimi pe care le voi v#259;rsa vreodat#259; pentru tine.” A#351;a c#259; ai plecat.

Am a#351;teptat ore în #351;ir, dar nu te-ai întors. În noaptea aceea, de unul singur, am plâns lacrimi de frustrare.

Am a#351;teptat s#259;pt#259;mâni, dar nu aveai nimic s#259;-mi spui. Cu gândul la vocea ta, am plâns lacrimi de singur#259;tate.

Am a#351;teptat luni de zile, dar nu ai l#259;sat niciun semn pentru mine. În adâncul inimii, am plâns lacrimi de disperare.

Cât de ciudat e c#259; toate acestea nu au putut s#259;-mi spele rana!

Apoi un singur gând de iubire mi-a perforat am#259;r#259;ciunea. Mi-am amintit de tine în lumina soarelui, cu un zâmbet la fel de dulce ca vinul de mai. O lacrim#259; de recuno#351;tin#355;#259; a început s#259; alunece în jos, #351;i în mod miraculos te-ai întors. Degete delicate mi-au atins obrazul #351;i te-ai înclinat pentru un s#259;rut.

„Ai venit?” am murmurat.

„Ca s#259;-#355;i #351;terg ultima lacrim#259;”, ai r#259;spuns. „Aceasta era cea pe care ai p#259;strat-o pentru mine.”


(Michael Jackson - "The Last Tear", "Dancing The Dream", 1992)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_mike spune:

Evadarea
Haos, agitatie, isterii
Timpul, spatiul, energia - simple teorii
Toate acele notiuni, carora le-am dat nastere
Lucruri adorate, ori profund detestate.

De unde incepem si unde sfarsim
Timpul e nesupus, nu-l pacalim
Ce rost au avut promisiunile incalcate?
Scrisorile de dragoste, niciodata expediate...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_mike spune:

Michael Jackson – „Ultima lacrim#259;”
...



Cuvintele tale mi-au str#259;puns inima, #351;i am plâns lacrimi de durere.

„Ie#351;i!” am strigat. „Acestea sunt ultimele lacrimi pe care le voi v#259;rsa vreodat#259; pentru tine.” A#351;a c#259; ai plecat.

Am a#351;teptat ore în #351;ir, dar nu te-ai întors. În noaptea aceea, de unul singur, am plâns lacrimi de frustrare.

Am a#351;teptat s#259;pt#259;mâni, dar nu aveai nimic s#259;-mi spui. Cu gândul la vocea ta, am plâns lacrimi de singur#259;tate.

Am a#351;teptat luni de zile, dar nu ai l#259;sat niciun semn pentru mine. În adâncul inimii, am plâns lacrimi de disperare.

Cât de ciudat e c#259; toate acestea nu au putut s#259;-mi spele rana!

Apoi un singur gând de iubire mi-a perforat am#259;r#259;ciunea. Mi-am amintit de tine în lumina soarelui, cu un zâmbet la fel de dulce ca vinul de mai. O lacrim#259; de recuno#351;tin#355;#259; a început s#259; alunece în jos, #351;i în mod miraculos te-ai întors. Degete delicate mi-au atins obrazul #351;i te-ai înclinat pentru un s#259;rut.

„Ai venit?” am murmurat.

„Ca s#259;-#355;i #351;terg ultima lacrim#259;”, ai r#259;spuns. „Aceasta era cea pe care ai p#259;strat-o pentru mine.”


(Michael Jackson - "The Last Tear", "Dancing The Dream", 1992)




Mergi la inceput