**Zmeurici de iulie-august 2009 (1)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Lorelay mai imi dai odata datele voastre?
Ely bine ati revenit. sa va traiasca zmeurelul.

E bine la casa noua....lista trebuie sa o termin de corectat si de adaugat mamicile cu zmeureii....va rog sa aveti rabdare, caci si timpul meu e limitat.


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Si puiul meu adoarme la san si daca il pun singurel in pat de multe ori se trezeste, dar daca raman langa el doarme in continuare. E drept ca papa mai des, uneori mai mult, alteori mai putin, are ritmul lui. Important e ca el creste. Lasa teoriile deoparte si vezi ce nevoi are copilul tau. E pacat sa-l inveti cu biberonul sau cu lapte praf cand tu poti sa alaptezi.


Citat:
citat din mesajul lui ely_cta

Buna dragi mamici!
Am revenit si noi,dupa o perioada mai lunga.Am fost foarte energica pana in ultima clipa si nu prea am mai intrat pe net.Pe 17 august s-a nascut minunea noastra,David Andrei,3850g,53 cm,scor apgar 10,prin operatie de cezariana programata deoarece era pelvian si cu circulara de cordon,la Clinica Isis Constanta.Chiar si fara astea,doctorul mi-a spus ca nu as fi reusit sa-l scot normal!
Ne cam chinuim un pic,toata ziua vrea la san.Adoarme la san si cum il pun in patut se trezeste.Oare nu se satura cu sanul si ar trebui sa-i dau si supliment?Dar o sa-mi mai ia sanul?
Fetelor care ati nascut prin cezariana,v-ati protejat primele saptamani sa nu ridicati copilul,sa nu faceti treaba?eu nu prea si cam toata lumea imi spune sa am grija.Dar partea de sus a operatiei e un pic umflata?La mine este,dar cred ca de la grasimea de pe burta?
Sper sa am timp sa va scriu mai des!Va rog sa ne treceti si pe noi in listuta!
va pupam!

35 + sapt cu David Andrei


Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Asadar...a sosit si aceasta zi minunata in care ne-am mutat la scutece...sa ne tina Dumnezeu sanatoase,pe noi si pe familiile noastre,sa ne putem creste cu bine copilasii...iar ei sa ne aduca numai bucurii,sa ne umple viata cu zambete!!!

Noi am implinit azi 12 saptamani...peste o saptamana facem 3 luni!!! Ce a trecut timpul...si totusi,mi se pare ca a trecut foarte greu...parca e un an de cand am nascut,de cand eram la maternitate internata...Bebica mea a cam scapat de colici, noaptea doarme bine(cate 6-7 ore legate),ziua ba doarme,ba vrea sa vorbesti cu ea...trece timpul...

Ely: eu m-am protejat dupa operatie in sensul ca nu am ridicat greutati,nu am facut efort fizic(gen dat cu aspiratorul),insa pe Ingrid am tinut-o in brate,am ridicat-o,nu am avut nici o problema.
In legatura cu umflatura de deasupra operatiei si eu am avut-o si initial ma ingrijorasem,insa mi-am dat seama apoi ca este ceea ce a ramas din burtica de gravida- care,datorita gravitatiei ,atarna in jos si se opreste deasupra operatiei,acolo fiind locul tare de la cusatura. Acum nu mai este asa,s-a dus.

Lorelay: daca alaptezi exclusiv nu e bine sa dai niciun fel de ceai copilului(nici macar pentru colici-mai degraba dai picaturi,siropele dar nu ceaiuri).Asta am citit-o tot aici,pe forum,la sectiunea Femina intim- subiectul Alaptatul helpline..un subiect extrem de util si plin de informatii super pentru mamicile care alapteaza.
Eu,de cand am citit acest subiect,nu-i mai dau ceai deloc,insa i-am dat inainte BabyDrink, ceai de musetel de la Humana si ceai de fenicul de la Hipp(ultimele doua sunt granulate,speciale pentru bebelusii de la zero luni).

Mami fericita de Ingrid Cristiana - 09.06.2009





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coccorina spune:

Neaparat sa scriu si eu la scutece. Sincer, va citesc zilnic, dar cam greu cu scrisul caci eu sunt singurica....noroc doar ca mama soacra imi face mancarea, altfel eu de toate. Si uite asa noaptea sunt zombie caci a mea iubirica se trazeste la 3 ore sau chiar 2 juma' si pe la 5 dimi o apuca cate o criza de colici pana pe la 8. Si apoi stam treze macar pana pe la 11 sau 13, sau 16.....si apoi tot mancam si dormim.

Da, sentimentul matern la mine a aparut instant, cand am vazut-o, m-am topit si aproape sunt ca o leoaica pentru puii ei adica nu as lasa pe nimeni sa se apropie de ea, ca daca ii face vreo ceva?. Cre'ca neuronu' de gravida e si la mine de vina, asta ca sa nu recunosc ca eu sunt cea dusa..... Cel mai drag imi e de ea cand doarme la mine pe piept si pot sa ii vad de aproape orice mutrita face in somn si ii simt respiratia pe pieptul meu si ii simt mirosul de bebelus de..Corina. As pupaci-o si as tine-o in brate non stop dar, ma abtin ca pe urma eu o sa plang.

Da, gata m-am intins cam mult.
La toata lumea urez bun venit in clubul scutecelor, sa avem parte de momente frumoase alaturi de puii nostri mult iubiti si asteptati....Sanatate multa si dragoste...cat cuprinde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Bun gasit la scutece!
Giova, esti o comoara in odiseea noastra! Multumim ca ne organizezi si sa stii ca iti apreciem tot efortul

Noi azi implinim o lunita intreaga si suntem tare bucurosi Vin bunicii de la Constanta in vizita sa ne vada (avem o luna, s-a dat drumul la vizite).

A venit si pediatra sa na vada si ne-a zis ca avem 4,700 kg, adica am luat 1,200 kg de la iesirea din maternitate

Filip suge in continuare cand si cum vrea el, seara ma anunta si cand sa schimbam tzitzi. Mi-a zis pediatra ca dat fiind ca a crescut atat de bine, sa-l las cum vrea el (dupa ce mi-am facut atatea griji si ganduri).

A, daca vrem sa avem laptic seara, ar trebui sa dormim cu puiutii la pranz, sa ne odihnim. Numai ca Filip doarme in parc, doar sa ma culc langa el, pe-o banca).

Am intrebat-o de laptele meu, pt ca la fel eram ingrijorata ca suge copilul mai mult timp decat e prevazut in carti si poate nu se satura. Dar cresterea in greutate peste medie confirma ca papa bine. M-am linistit.

Mi-a explicat si in ce constau cele 3 variante de vaccin pt 2 luni care se pot face (2 de cumparat, unul de la stat). Pe scurt, vaccinul de la stat nu contine componenta anti-hemofilius sau ceva care suna cam asa si care inseamna anti-laringite si alte raceli, componenta care se face oricum la 1 an si jumatate si care nu e importanta daca bb nu e dat la cresa. In rest, efecte adverse sunt cam aceleasi si nu le fac toti copiii. Asa ca noi vom merge pe variante de la stat.

Sa facem toate fetele galerie pentru Steadya!

Sted, te asteptam cu mezinul odiseei! Sa fie ca in povesti: cel mai frumos, cel mai puternic, cel mai destept!

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Mamicilor, bine ati sosit la Clubul Scutecelor va ureaza o veterana in ale scutecelor dar si o burtica de septembrie 2009!!!!
Am primit stafeta azi. A fost tare impresionant.
Va doresc o calatorie minunata in noul club, numai cu vesti bune, copilasi sanatosi, papaciosi si veseli. Va pup cu mult drag .

Roxana, mami de pui nazdravan Matei (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 38+

AMR 9 zile





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

bine v-am gasit la scutece
ma bucur ca am ajuns pana aici cu bine
va pupam si va dorim numai bine

nu prea am timp de scris ca de obicei dar de citit am inceput sa va citesc , apropae in fiecare zi



_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Bine v-am gasit la scutece!
Giova multumim ca iti faci timp si deschizi capitol nou, am plans putin cand am vazut ca ne-am mutat ma simt din ce in ce mai mamica,imi dau seama ca puiul meu creste,parca ieri eram gravida.

Noi aseara ne-am intors de la Nisipurile de aur,foarte frumos a fost,Alex a avut doar intr-o zi crize dealea rele de colici,in rest pot spune chiar ca i-a priit,dormea pe plaja asa de bine, pe drum s-a trezit doar la Ruse si la dus si la intoarcere a papat si s-a culcat la loc.
Noi inca nu avem un program,are nopti in care doarme 4,5 ore fara sa se trezeasca dar si nopti in care se trezeste la 2 ore.
Eu am stabilit cu medicul pediatru sa facem Infarixul,am uitat sa o intreb de vaccinul pe care l-a facut in maternitate,la noi nu a aparut nici un semn,o sa fie necesar oare sa il repete?

Va pup ma duc sa-l pregatesc pt iesirea de seara.

mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Ma bucur ca am avut timp sa deschid cap. aici si ca am modificat putin si corectat lista.
va rog frumos, daca aveti pareri despre cum vreti sa arate lista, ce sa mai adaug sau sa scot....accept si astept orice sugestie.
Nu am mai trecut in lista datele mamicilor care nu au nascut. sunt oricum salvatre la mine in comp. astep sa apara si sa ne comunice ele noile coordonate.

Baietii mei au plecat iar cu bunicile, pe la padure cred, catre schit.
Pt. mine e un lux sa stau cateva ore fara ei. doamne bine e cu ajutor....pacat ca nu le am si in Timisoara.

Anemona bine ati revenit. ma bucur ca ati avut o vacanta placuta si bb a fost cumintel.
Nusy tu ai zmeurica mare deja...noi facem maine 2 luni...voi 3 ce a trecut timpul. Eu numai ca-l vad pe edi langa mine, in rest nici nu zici ca am fost. la al 2-lea bb nu mai sunt asa mari schimbari in fam. Primul te da cu totul peste cap, se schimba topate obiceiurile.
Lorelay eu i-am dat de la 6 sapt. putin de tot Baby drink, diluat nu cum scrie in prospect. de obicei ii dau seara combinat cu coli baby, cand are dureri de burtica.
Alina te asteptam la casa noua. ma bucur ca analizele sunt ok, m-am gandit foarte mult la voi.
Noce si eu merg acum pe vaccinurile de la stat. au primit si doctorii dintr-astea bune, a-celulare care nu dau reactii urate, ca cele de dinainte. la marco i le-am cumparat, caci nu erau atunci, dar acum nu are rost.
Roxxy multumim, va asteptam aici...pana atunci ...nasteri usoare sa aveti si bebei sanatosi.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

bine v-am gasit la scutece,sunt ff emotionata si nu imi vine sa cred ce a trecut timpul,sa fim sanatoase toate impreuna cu copilasii nostri

noi suntem bine doar ca a inceput si la noi perioada de colici,noi bagam de toate si sab si bonnisan si calma baby

am si eu o problema inca sangerez,la voi cat a durat sangerarea,oare nu trebuai sa se opreasca,mai am putin si fac 3 saptamani,e normal?
va pupic fuuug ca s-a trezit....

Mergi la inceput