Ce parfumuri va plac? (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rose_selavie spune:

Draga Danamiha, mie Escale imi pare un parfum de sezon, special de vacanta undeva intr-o zona insorita cand imbraci rochii albe vaporoase si vezi de la balcon Mediterana, dar stii ca la intoarcere din calatorie vei reveni la aromele clasice a lui Shalimar.
Escale e perfect pt vacanta. Shalimar e perfect forever.
Ai incercat si de la Hermes cele 3 variante de Jardine-uri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Da, rose, sa stii ca le-am incercat in urma cu vreo 2 luni, la repezeala in parfumeria Douglas , nici nu mai stiu daca doar pe hartie sau si pe piele si pentru moment nu mi-a placut nici unul. Din ce am testat eu de la Hermes, mi-a placut un singur parfum, www.fragrantica.com/perfume/Hermes/Elixir-des-Merveilles-3168.html" target="_blank">Elixir des Merveilles, l-am testat de doua ori pe piele, am simtit atat de bine mirosul de vanilie si caramel.

Am vrut sa-mi comand 24 Faubourg, asa pe nemirosite si bine am facut ca am renuntat, nu imi place absolut deloc, l-am testat de cateva ori.

Ai dreptate, Shalimar e perfect, rar am intalnit asa un parfum pe care sa il simt ca mi se potriveste ca o manusa. Alaturi de Hypnotic, dar nu va mai stresez cu el

Rose, scrii asa de frumos despre parfumuri, ai putea lucra pt o revista de specialitate. Din ce ai scris nici nu mai vreau sa testez cele doua parfumuri de la Dior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo30967 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sali

teo si raluca, stiti vorba : cate nasucuri in vant adulmecand parfum , atatea pareri...si din pareri contradictorii, se naste progresul !
ANGLOMANIA este controversat , stiam, o tipa pe fragrantica spune chiar ceva de genul" nu poate fi purtat la birou , decat in cazul in care esti actrita de filme XXX! "

da toate de la v westood sunt controversate !(si nu numai !)
nu e sigura "casa" care naste controverse, am citit radu coifan care zice ca 80% din parfumurile de pe piata se aseamana intre ele, drept urmare EXISTA nevoia, tendinta de detasare si sunt "case" care aduc note speciale #351;i, fie c#259; plac sau nu, provoac#259; o emo#355;ie #351;i un #351;oc estetic. - in aceasta categorie bag eu aceste parfumuri controversate si nici un caz al celor de masa, ieftine, murdare etc .


la fel despre classicul lui jpg, am spus ca e un parfum cuminte.
citisem intr- o revista ca jpg i-a dat parfumierului o "haina" a bunicii sale si i-a spus : asa vreau sa miroasa viitorul parfum. in ghid scrie clar ca e un omagiu adus bunicii sale !

in plus e catalogat ca un parfum atemporal - vad bine lucrul asta, colegele mele se dau cu edt si vara - prin urmare daca nu trece granita anotimpurilor (sa fie interzis, suparator, a-l purta vara el fiind de iarna sau invers) nu depaseste nici granita "cuminteniei" .

m-am dus sa il miros : aveam pana in 28-29 de ani m-am topit dupa el, l-am gasit un REGAL, dar am realizat ca trebuie sa astept alta varsta, pe urma cand am avut varsta am constatat ca il are toata lumea.... si uite asa am ajuns sa ma indrept spre parfumuri controversate . de iubit insa le iubesc pe TOATE ! NU POT SPUNE CA URASC UN PARFUM !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rose_selavie spune:

Danamiha ce am scris a fost mai mult ca un mic "avertisment" din partea mea cu privire la Escale, fiindca stiu deja ce-ti place. Fiind tot creatie Dior ca si Hypnotic, Escale e la polul opus in sensul ca nu e dulce, nu e un clasic si nu e pt tinuta de seara.
Nu zic ca e rau deloc pt vara, acum am altele pe lista mea de dorinte, e o optiune daca vrei sa il inlocuiesti pe O de Lancome. Seamana putin cu el.
Teo, nici eu nu pot zice ca urasc un parfum, dar ce zici de Estee Lauder Cinnabar? L-ai incercat? Scrie ceva in cartea ta despre el? Eu l-am testat pe piele si am suferit un soc olfactiv :))) L-am incercat sperand ca aduce putin cu Opium...nici vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

Mephala30-sincer ma uimeste faptul ca iti place Alien,eu fiind un fan Alien ,dar in acelasi timp antipatizand Anglomaniape care deduc ca il placi f mult...asta e !gusturile SE discuta
EMA-wish pink diamond e un pic mai slab decat Wish(cel putin asa imi miroase mie)dar ambele sunt mai slabe decat Angel care miroase de la 7 poste si pe care nu-l placpoate doar in preajma Craciunului,atunci imi trezeste un oarecare simt de sarbatoare si de a manca dulciuri f aromate
SALI-kenzo ala de satin sa stii ca l-am tot testat si am constatat ca baza e superba, tine f mult(pe pielea mea 24 h)e satinata vanilata,dulcica rau de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca30

Mephala30-sincer ma uimeste faptul ca iti place Alien,eu fiind un fan Alien ,dar in acelasi timp antipatizand Anglomaniape care deduc ca il placi f mult


ce deductie e asta?
habar n-am cum miroase Anglomania, nici nu ma intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca30
[SALI-kenzo ala de satin sa stii ca l-am tot testat si am constatat ca baza e superba, tine f mult(pe pielea mea 24 h)e satinata vanilata,dulcica rau de tot



raluca, ti se pare Kenzo Le parfum satin mai reusit decat Kenzo Flower? Imi poti spuen o asemanare sau o deosebire intre cele 2?

Le parfum satin seamana pe undeva cu Kenzo Amour, avand amandoua nota de migdale? ( care-mi place mie de nu mai pot! ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

Flower fata de Le parfum satin e mai floral,simt zambila,trandafir,violete,apoi migdala si vanilie..pe cand cel din urma e din start mai vanilat,migdalat,pudrat dulcel, aduce cu Amour la primul miros sa-i zic asa..eu prefer Flower,dar ca baza ambele tin la fel de mult pe pielea mea si f similare,exceptie senzatia discreta satinata a Le parfum satin...hmm te-am bagat in ceata si pe mine personal acum...cred ca mai trebuie sa fac un test sa le testez in acelasi timp pe ambele maini sa-ti zic clar daca e mare diferenta...pe maine-poimaine..azi deja miros a Alien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca30

Flower fata de Le parfum satin e mai floral,simt zambila,trandafir,violete,apoi migdala si vanilie..pe cand cel din urma e din start mai vanilat,migdalat,pudrat dulcel, aduce cu Amour la primul miros sa-i zic asa..eu prefer Flower,dar ca baza ambele tin la fel de mult pe pielea mea si f similare,exceptie senzatia discreta satinata a Le parfum satin...hmm te-am bagat in ceata si pe mine personal acum...cred ca mai trebuie sa fac un test sa le testez in acelasi timp pe ambele maini sa-ti zic clar daca e mare diferenta...pe maine-poimaine..azi deja miros a Alien


Multumesc raluca!
Compara-le cand vrei tu doar sa fie inainte de a inceta oferta pe strawberry !

rose selavie, tu stii cum este Kenzo Flower Le parfum satin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

teo, cand ai pretul final pt Black Orchid, poti sa mi-l zici si mie? Sunt curioasa cat costa "amazon-ul" !

...ca tot vorbeam ieri -alaltaieri despre sticlele de 100 ml: aseara am facut cadou un parfum la 50 ml si cand cea careia i l-am oferit a scos din cutie sticla de 50 ml mi s-a parut mica - micuta!
Asa e cand te inveti cu BIG SIZE !

...si mi-am reamintit ce fain miroase Femme de la Hugo Boss( pe acesta l-am oferit) ...subtil...dulcel dar nu sufocant, ci aerisit asa....frate bun cu Bright Crystal , mie asa mi se pare .

Mergi la inceput