Burtici de prunci pretiosi Mar-Apr 2010 (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Gata, burtici, am revenit din concediu. Bun venit noilor burtici!
Floricika doamne ce rau imi pare sa aud asemenea vesti . Sa va ajute DD sa treceti cu bine prin aceasta grea incercare!
Roxanik nu te inrijora prea tare. Exact asa patesc si eu. E adevarat ca eu am un chist care imi da starile astea, dar nu conteaza: am fost la eco, bebe e bine, inimioara ii bate...asta e tot ce conteaza.
Fetelor, eu de 2 zile m-am reapucat de baut cafea. Sunt f ametita si dr a zis ca beau o cafea dimineata ca e mai rau sa fiu ametita. Mie un pic cam teama sa nu fac rau la bebe. Am baut fara cofeina, dar deja se simte ca nu mai sunt chiar asa de ametita. Voi beti cafea?

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CoriMami spune:

Doamne ajuta-ne ca noul capitol sa fie cu noroc si bucurii!

Fetelor...tocmai am calculat cati bani am dat eu pe analize de cand cu sarcina. Mentionez ca jumate (probabil jumatatea mai ieftina) le-am avut grastis de la med de fam. Si cu toate acestea, am ajuns la venerabila suma de 830 ron, fara ecografii, numai analize (Torci, hormoni, cultura col, Chlamidya, etc). Si vreau sa subliniez ca anumite analize le-am "selectat" adica nu am facut tot ce mi-a dat doctora, ca depaseam 1000. Oare femeile sarace, ce fac? Si pt mine suma nu e chiar mica, dar nu ma lasa inima sa nu le fac, plus ca am depistat niste probleme, cu ar fi tiroida.



Mami si tati il asteapta pe mugurashul lor cu drag!
DPN 19 martie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Briza marii eu beau in fiecare dimineata o cafea normala cu lapte. important e sa nu faci abuz, dar 2 cafele mici pe zi e voie.

Symo abia astept si eu sa vad ce faci la doctor. Si eu merg vineri si sper sa vad ceva. Pana acum se vedea doar saculetul. Vineri voi avea 7 saptamani si o zi dupa ultima masuratoare si am mari mari emotii.

Mami 6+ si Victor (31.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Briza marii, nu inteleg cum ai putut sa te privezi de a savura o delicioasa in fiecare dimineata..Eu beau expresso cu spuma de lapte si scortisoara deasupra..

(e recomandat expresso si ness, dar e buna si la filtru, doar ca are mai multa cofeina) Studiile ne spun ca 1-2 cafele /zi nu afecteaza cu absolut nimik bblu..Asa ca pofta buna !


Roxi, eu personal nu iti recomand sa mergi la eco pana la 7saptamani din 2 motive:
1) de cele mai multe ori, sarcina nu se vede pana la 7s, iar la 7s ii poti asculta si inimioara batand

2) daca te duci mai repede, iti spune dra ca sacul e fara bb, si apoi sa vezi tu stress inca o saptamana..
Asa ca, eu zic sa rezisti pana la 7 s, si ramai si cu banuti in buzunar, si fara stress suplimentar, pentru ca nu ai nevoie!

Anca
12+ si mami de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

din patut unde sunt consemnata inca o zi, cel putin.

floricika, nu am cuvinte...

Bun venit noilor burtici, nu va mai stresati ca bine nu va faceti nici voua, nici bebei-lor. Ganditi pozitiv, imaginati-va ce bine va sta cu bebeii vostri in brate!

Apropo de cafea, eu mare amatoare, nici nu ieseam din casa fara o cana mare de cafea la bord, acum beau doar decofeinizata, cand imi amintesc. Am incercat si normala, dar nu mi-a mai placut. Cred ca totusi un expresso nu as refuza, dar nu am expresor acasa. Si inca ceva ciudat, poftesc bere, eu care nu puneam gura pe asa ceva, acum trebuie sa gust neaparat de la sotul meu, doar o gura, nu mai mult.
Voi ce mai mancati bun?


12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna, burtici!

In primul rand ii multumesc lui happymum pt noul capitol. Sa fie un capitol numai cu vesti bune..Imi pare rau floricika, sper sa treci peste aceasta incercare grea!

oanka80 incearca sa nu te superi/enervezi, si eu m am asemenea stari, dar incerc sa ma calmez..ma gandesc la bebe si imediat imi trece supararea. Multumim pt urarile adresate Ioanei.
Vezi..vizionand pozele noastre te-am bine-dispus.
nikole asa sa iti ajute Dumnezeu.
ellanik multumim pt pupic! Mi s-a facut pielea de gaina'.
aleesicoo sa fie sanatos si fericit nepotelul.
roxanik09 bine ai venit! Sa ai o sarcina usoara si fara greturi!
Durerile sunt normale in sarcina, si eu le-am avut si at mi-am dat seama ca am ovulat.
briza_marii bine ai revenit din concediu!
Nu ne povesteti cum a fost?
babyangel sunt de acord cu tine in privinta mersului la Dr (eco), si voi merge cand voi avea 8 sapt. Abia astept!

Azi am 'scapat' sa ii dai Ioanei sa pape, m-a ajutat tati, i-a incalzit si a papat la fel de repede ca si ieri (si celelalte zile la munte), cred ca i-au spart caninii si nu o m supara.




ALBUM
POZE RECENTE

8 si 4 maselute
Ioana creste mare

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 6+ - IUSTIN/IUSTINA
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MSymo spune:

Selina, la cate sapt ai fost la ultimul eco?
Cati mm avea saculetul?
Eu am gasit un site american care are o formula de calcul a varstei gestationale in functie de marimea sacului:
http://www.brooksidepress.org/Products/Military_OBGYN/Ultrasound/1st_trimester_ultrasound_scannin.htm

Eu la ultimul eco aveam saculetul 15 mm, adica 4 sapt (4mm) si 15 zile, asta insemnand varsta gestationala de 6 sapt si 1 zi.
Sa vedem....incerc sa-mi fac si eu sperante...

7 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Citat:
citat din mesajul lui CoriMami

Doamne ajuta-ne ca noul capitol sa fie cu noroc si bucurii!

Fetelor...tocmai am calculat cati bani am dat eu pe analize de cand cu sarcina. Mentionez ca jumate (probabil jumatatea mai ieftina) le-am avut grastis de la med de fam. Si cu toate acestea, am ajuns la venerabila suma de 830 ron, fara ecografii, numai analize (Torci, hormoni, cultura col, Chlamidya, etc). Si vreau sa subliniez ca anumite analize le-am "selectat" adica nu am facut tot ce mi-a dat doctora, ca depaseam 1000. Oare femeile sarace, ce fac? Si pt mine suma nu e chiar mica, dar nu ma lasa inima sa nu le fac, plus ca am depistat niste probleme, cu ar fi tiroida.



Mami si tati il asteapta pe mugurashul lor cu drag!
DPN 19 martie 2010


CORI, sincer cred ca multe din ele ne sunt recomandate , asa, sa fie..pentru ca cineva face bani grei din asta.Dar vorba ta, credeti ca toate femeile sarace nasc copii cu malformatii??
Eu nu zic ca trebuie sa fim ignorante, dar vorba ta, Cori, mai trebuie sa filtram noi pentru ca avem informatii suficiente pe net despre toate...Multe din aceste teste ne arata daca avem risk crescut pentru un fat cu malformatii . Dar statistic din mamicile cu risk crescut(care sunt stresate tot restul sarcinii) foarte putine(3-4%) au si avut probleme cu copiii.

Dar astea sunt relative..depinde de fiecare dintre noi ce alege!

Anca
12+ si mami de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


LA MULTI ANI , tuturor celor care poarta numele Sfantului Mucenic Adrian si a sotiei sale,Natalia!

LA MULTI ANI, tatalui meu!

ALBUM
POZE RECENTE

8 si 4 maselute
Ioana creste mare

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 6+ - IUSTIN/IUSTINA
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2anke spune:

Ultimele 15 pagini nu am mai reusit sa citesc, ca-mi merge prea rau. Dar pana acuma v-am citit desi nu am prea scris. Am nevoie de un sfat de la voi. Pan' in 5 saptamani n-am avut nici o greata nimic numai sani dureresi. Apoi au inceput greturi de dimineata dar usoare. De cateva zile imi este fff rau, nu mai pot manca nimica, chiar si apa o vomit. Credeam ca cu cat inaintez in sarcina o sa-mi merga mai bine dar uite ca m-am inselat. Numai saptamana viitoare ajung la Doctor si aici nu prea iti dau medicamente asa usor. Si peste 2 saptamani zburam in Romania. As dori sa stiu pe voi ce v-a ajutat impotriva greturilor si mirosurilor. Va multumesc f mult.

Anca 9+

Mergi la inceput