Mamici de fulgusori de nov.dec 2009 (87)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, am dat forward la cateva mesaje de pe gmail pe adresa de yahoo. am mai trimis si eu doua fisiere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona9999 spune:

Si noi am schimbat semnatura. Cu doriti sa va cinstim????

Hei Tinonino , cammy, RamonaC asi Venim si noi din urma....tinem apropape....

Lavinia, multa sanatate. Si pe mine doc ma intreaba daca am greturi varsaturi, si ultima data dupa ce m-a intrebat chiar am avut o per de greturi....o fi fot ceva de sugestie......... acum vad ca nu mai am...

Cristinam, stai linistita poate nici nu a masurat bine moasa aceea. Mie nu mi-a facut niciodta masuratoarea asta, cel putin eu asa zic.......

Ramaona C ti s-a modificat tensiunea??? da, ori de la raceala, ori de la Gynipral, stiu si eu ca scrie ca treb monitorizata tensiunea. Poate iti mai iei periodic tens, sa vezi daca sunt modificargi, poate a fost ceva de mom







cea mai fericita cu 29+
sa fim sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui christinam
[
Hai acum sa revin la ale noastre; am fost ieri la moasa si m-a cam speriat ca mi-a masurat burtica, adica inaltimea pana la fundul uterin care trebuia sa fie 24 cm acum la 24 saptamani si nu e decat 20cm. A sunat la doctor sa ma programeze dar nu s-a putut decat peste 2 saptamani, timp in care o sa mor de ingrijorare. Aseara am sunat la maternitate si le-am povestit ca am contractii destul de dese si nu stiu daca e ok ca o simt pe bebita dand cu piciorusele foarte jos, practic simt parca da in vagin, si in general am dureri pelvine tot timpul. Am zis ca poate sa merg sa-mi faca ceva control , ca sotul imi pleaca azi pt cateva zile si stau mai linistita, dar au zis ca ele nu pot sa-mi faca absolut nimic in afara sa asculte bataile inimii, ceea ce a facut deja moasa, asa ca nu are rost sa vin ci mai bine sa iau PARACETAMOL (???!!! ) Deci nu Nospa ci paracetamol, pt ce mama naibii nu inteleg, dar defapt stiu ca e singurul medicament e asta si nurofenul ce poti lua fara prescriptie de la doctor asa ca ce altceva sa-mi recomande. Noroc ca la mine acasa e farmacie, ca aduc tot ce pot din Ro.


Bine ai revenit si tu Christinam!
Nu stiu ce sa-ti zic de masuratul uterului. La noi aici nu se practica asa ceva, doar ecograful. Daca ai putea sa stai linistita pana o sa mergi la dr ca poate te pune la ecograf si o sa vezi cum e situatia, ce bine ar fi! Dar stiu ca nu e prea posibil asa ceva, ca ne impacientam din orice si numai rau ne facem cu gandurile astea rele, si ipohondria asta de gravide. Eu una cred ca e totul ok ca nu e regula asta cu cm masurati pe burtica, ca la unele burta e tuguiata in sus, la altele in lateral... Capul sus si o sa vezi ca e totul bine. Noi suntem alaturi de tine.
Si daca vreuna dintre fetele din strainatate aveti nevoie de ceva medicamente de acasa, gen Nospa sau gynipral, care chiar face minuni la contractii, numai sa ne spuneti si va trimitem urgent, ca nu is scumpe deloc.
Pupici si capul sus, ca suntem alaturi de voi!

Ramona,
30+ DOMINIC ANDREI
noi 3


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui simona9999

Buna dragi fete cucuiete


RamonaC ce m-am distrat cu ideea ta cu bb negru; numai ca ai dreptatate: poate fi periculos. Offf tare greu cu sotii plecati. Eu am noroc ca e acasa lanaga mine. cat o sa ma ajute, cat nu, vom vedea, dar e acolo.... Ei lasa ca o sa fii cu bb si o sa treaca repede timpul pana vine tati, incarcat cu cadouri pt beb


Asta e unul din gandurile pozitive care ma ajuta sa imi mai descretesc fruntea. Si deja tati are lista de cumparaturi, desi nu stim inca nici data exacta cand pleaca!
Si cum zicea si Lavinia daca retin bine, forumul asta ma face sa ma simt super ok. Va dati seama ca eu stau numai in pat de muuuulta vreme si asta este principala mea activitate de cand ma trezesc si pana adorm, citesc non stop ce mai zice una si cealalata. Maica-mea ma intreba ieri:"nah...si a mai nascut vreuna azi?" Nu stiu ce as face fara palavrageala noastra, ca de cand is acasa nici cu prietenii nu imi mai vine sa tin legatura, ca nah...de invitat la mine nu prea pot, in conditiile in care eu nu ma ridic sa merg decat pana la baie, deci curatenie si conditii de gazda lasa mult de dorit la mine acuma.



Ramona,
30+ DOMINIC ANDREI
noi 3


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Fetele, multumesc de aprecieri, inclusiv pentru cele de ieri. Chiar ma ajuta sa stiu ca sunt "colege de breasla" care apreciaza, pentru ca usor nu e. Fetele care stau in pat si tati nu e stiu de ce. Ma salveaza umorul si gandurile voastre bune. Cat despre gospodarie, eu de 5 luni sunt gospodina virtuala, nu am pus mana pe bucatarie, dar de priceput ma pricep. Ador bucataria italiana pentru cat de rapida e. De acasa eram invatata ca daca sambata am musafiri, incep gateala de miercuri. Ei, in Italia, pranzul e la 13.30 si eu ma apuc cel mai devreme la 13. So... doar sa spuneti ce vreti sa va invat ca eu impartasesc orice cu drag, dar nu pot la modul general. Cereti voi retete de la ce va place si eu va scriu.Apropos, Lacramiora?Miany, am vazut magazinasul, ideea nu e proasta deloc. Plapumiora de scos bebe din spital 45 de lei, aceeasi plapuma in Polus am vazut-o in mai la 130 de lei. Nu e cine stie ce, dar cateva lucrusoare se pot rezolva si sunt din bumbac. 25 + Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Top si eu pe aici!
Am fost ieri si am donat sange, iar acu stau cu rezultatele analizelor de trimIII in fata:
- glucoza scazuta 68-unde minima trebuia sa fie 75,
- magneziu scazut la 1.76 unde minima e 1.9,
- hemoglobina scazuta la 9.78 unde minima admisa e 12....And so on!
Deci..de asta de vreo 2 saptamani sunt mereu ametita, lesinata, cu dureri de cap, senzatii de voma, respir greu...etc!
Ma car in jumate de ora la medicul de familie sa ma lamureasca ce si cum!
Dana n. super caruciorul si cosuletul de bb! apropo cat costa?asa de curiozite..sa imi infing gheara in gat de invidie ca in strainatate oricum sunt mai convenabile la pret!
Camy, tie cand iti aduce prietena caruciorul acasuca??
Monis, erai datoare parca si mataluta cu niscai poze ale caruciorului achizitionat!!!!! ..si sa ne dai raportu exact cum esti..nu e frumos sa impartasesti doar bunele cu noi si relele ba..
Roxyaly, si eu eraaaaaaaam taree curioasa sa vad cat are bebele tinand cont ca ai reusit performanta de numai 3kg in plus..deh..invidia din mine Ma bucur sa aud ca bb e in grafic si toate bune!
Krelia, asteptam azi vesti bune, sa nu uiti sa ne zici!
Cristinam, nu te mai agita pt o masuratoare..poate o fi gresit aia..ca si eu am vazut cum masoara asistenta mea..asa pe pipaite...poate o fi gresit ea si e totul ok! Nu iti fa griji asa..ne fondate!
Ionela , frumos AMR100! Sa treaca cat mai repede!
Romanitza, si eu cu carceii,dar am observat ca fac carcei doar daca imi intind picioarele prea brusc, deci, incerc sa ma misc cat mai incet si mai lent, sa nu imi trozneasca gambele de carcei!
Lumi, si eu tot stari de astea naspa am cum raportezi si tu..dar uite ca acu la analize nu prea mi-au iesit bune, deci o explicatie exista..Poate reusesti sa iti faci si tu analizele sa vezi, vreo lipsa de calciu/magneziu..etc..
Gata v-am lasat..ca a venit al meu sa ma car la doctorul de familie, cred ca vin cu o reteta in dinti!


Proaspata Doamna!

Laura, 29+ Mara Teodora
poze


caruciorul meu vine ori vineri ori sambata
o sa fac poze....

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


29+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Spun si eu buna ziua burtici!!!

Burticile care aveti confirmarea ca bb sta in poz craniana , am si eu o intrebare.....unde al simtiti cand misca??? ati vazut vreo diferenta la forma burticii (s-a mai tuguiat?)???
Intreb toate aste pt ca am impresia ca fimea s-a intors azinoapte(cand spuneam ca face aerobic si nu pot dormi) pt ca-i simt miscarile altfel acum....parca imi zvacneste in si in laterale, da sus de tot(sub coaste)

28+ cu Maya Andreea

bebe
www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

fetelor, am dat forward la cateva mesaje de pe gmail pe adresa de yahoo. am mai trimis si eu doua fisiere.


...chiar ma gandeam sa va rog sa trimiteti si pe yahoo , pt ce eu nu ma pricep,...+ ca nici nu stiu sa caut un mail mai vechi........poate par o tuta , da dc nu-mi place cum arata nu ma bag sa deslusesc.....nici numerele de tel nu le-am cautat ......mamicile mele de ghiocei au nr de tel salv in Draft(yahoo) si-i fff simplu de vazut




28+ cu Maya Andreea

bebe
www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui simona9999

Si noi am schimbat semnatura. Cu doriti sa va cinstim????

cea mai fericita cu 29+
sa fim sanatosi


FELICITARI...eu as vrea o cana de curaj si-un strop de memorie buna pt maine!!!
Se poate??

28+ cu Maya Andreea

bebe
www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Miany - numai 15 ml ca nu prea ma mai atrage... de cand cu sarcina, dar lasa ca-i bine ca io-s agitata de felu' meu... imi ajunge propria adrenalina
christinam - bine ai revenit , asteptam poze si iti tinem pumnii sa fie totul bine - mai mult ca sigur ca e. Sa stii ca si aici cu toate cele 1000 de controale la care poti merge, tot te poti da cu capul de peteri din cauza incertitudinilor si a diferitelor idei / opinii pe care le au medicii...
Lavinia, Romanitza - din ce am aflat eu de la dr, carceii sunt nu de la lipsa / deficit de calciu, ci de magneziu. Revin cu sfatul de a incerca cu miere, contra carceilor, care aparent sunt un 'beneficiu' al sarcinii in f f multe cazuri.
Simona, n-am patit nimic 'senzational' - m-a durut f tare capul si de la migrena, am ajuns cu nasul in wc, ceea ce nu mi s-a intamplat de mai bine de un 1 an...
Una peste alta, asta noapte am cedat nervos si am luat 1/4 dintr-o pastila ce contine paracetamol combinat cu cofeina ca sa pot dormi... si am dormit
Simina - eu inca nu stiu ca din ce deduc eu uitandu-ma de sus in jos, la mine sta transversal cu picioarele undeva pe sub ficat. Bine ca inca nu l-a descoperit

monis 29
acum si cu poze

Mergi la inceput