Mamici de fulgusori de nov.dec 2009 (86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Buna fetele,

A m trimis pe coontul comun cartea "Mama si Copilul" scrisa de sotii Capraru. Sunt vreo 4 mailuri. Am primit-o de la o burtica de martie. Nu am avut timp s ama uit pe ea. Intre timp, "rasfoiti-o" voi. Sper sa ne fie de folos la toate.

Laura multumesc pt informatii. Te "invidiez". Aia chiar isi dau interesul. La noi, in spitale, este ceva de nedescris. Adevarul ca la faza cu galeata, in care sa te scurgi, mi s-a facut pielea de gaina. Multumesc inca o data.

Cami multumesc pt carte.

Fetelor, daca aflati ceva, despre un curs asemanator cu cele facute de Laura, va rog sa scrieti pe forum. Ma intereseaza si mine, si va rog insistent sa ma "tarati" si mine dupa voi. Una e sa citesti si alta sa vezi cu ochii tai. In timpul travaliului, iti mai aduci aminte, eventual, doar ce ai vazut.

Va rog, sa imi treceti si mie pe prima pagina, numele fetitei mele, Cezara Maria. Multumesc

23+ moi si Cezara Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Dankutza si Camy, multumim de lecturi 25 + Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

DIENUTZE si eu am inceput sa mananc cam multicel in ultimul timp chiar daca sunt plina inca mai vreau sa bag in mine mi se par toate asa de bune si mananc cu o pofta ca zici ca nu am mai mancat in viata mea.
bebe al meu aseara ca de obicei cand trebuie sa doarma mami se trezeste si incepe sportul si se intinde, si se misca ca ii simt ba piciorusul, ba nanuta si tati il simte da ce fain e cad il simti la mana,e cum ai pume un deget dedesubt la patura si plimbi degetul dintr-o parte in alta asa il simt eu pe bebe si cand se intinde nu stiu exact care ii este pozitia dar cred ca e cu capusorul in jos ii simt cred ca piciorusele pe undeva pe la coaste si manutele pe undeva pe la "randunica"measi simt o presiune ca abia pot respira dar imi trece repede.

28+si lumina ochilor mei ANDREI 2 ani si 10 luni 26.09.2006
Asa creste Andrei
Burtica
Aniversarea nuntii
Bebica din burtica
www.youtube.com/watch?v=WdxRmcgsKDQ" target="_blank"> Melodia care ii place lui bebika din burtica
www.baby2see.com/small_babies.html" target="_blank">Copii nascuti prematur

Un copil este o Binecuvantare de La Dumnezeu
Nu da cu piciorul la sansa de a deveni MAMA.
AVORTUL ESTE O CRIMA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Am gasit cursul www.motherhood.ro/cursuri-bebe.html" target="_blank">asta Oare merita? Voi, ce ziceti? Parca m-ar bate un gand... Mi se pare practic. In plus, ar putea si tati sa stea mai mult cu noi. Dar, apre un pic cam piperat la pret. 250lei/4 ore.

Dienutze e normal sa iti faci griji, dar sa nu uiti, ca bebe este foarte bine protejat in "coconul" sau. Ai simtiti "oase in burta" pentru ca e ceva in burtica ta. Daca a miscat, asta e ce mai important.
DUpa intalnirea cu tine, dupa cum eram in graba, m-am impiedicat si am cazut. Norocul meu ca, "in zbor" m-am apucat de bara de la refugiu si am cazut doar in genunchi (intr-unul singur). M-am speriat si m-am simtit ca o criminala. Nu stiu ce naiba am, dar parca nu mai pot merge incet. Astazi, imi venea sa fug si sa sar pe scari. Bebe a miscat ca de obicei, dar m-am speriat zdravan.
Pana maine, stai linistita, bebe e acolo pe o perna/saltea de apa, care nu lasa sa ajunga ea orice. Dute la medic, ca sa te linestesti, dar o sa vezi ca totul e bine.

23+ moi si Cezara Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Eu m-am inscris la curs "Scoala Parintilor" la Euroclinic - 10 ore costa 400 lei/cuplu, incepe pe 1 octombrie - 1 sedinta de 2 ore/saptamana. Cam scump dar...ce sa-i faci

Oricum toata dorinta mea de a face economii s-a dus pe apa Sambetei azi - cand a trebuit sa cumparam alt cuptor cu microunde - cel vechi s-a stricat iremediabil (cu fumul si mirosul aferent de rigoare ).
Si daca tot era bal - am mai luat si eu termometre pt. bb - si de baie si de ureche si pompita pt. nas si batista bebelusului - si niste botosei tare draguti.

Per total - halal economie,

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Buna seara!

LauraG, multumim ca-ti faci timp sa ne informezi si pe noi!
Camy iti raspund si eu:
1.Da,eu asa am procedat,desi a fost greu la inceput;bine,mai ferit asa si acoperit sanul cu ceva
2.Eu am sterilizat pana pe la 6-7 luni;apoi mi s-a parut inutil,fiindca incepuse perioada de cercetari si descoperiri cand baga diverse in gura si m-am gandit ca doar n-o sa sterilizez toata casa,deci ce sens avea s-o mai fac si cu biberoanele.Parerea mea,desigur!Fiecare face cum crede/simte.Ca eu merg pe principiul ca si copiii tot pe lumea asta traiesc,n-o sa-i cresc intr-un balon, feriti de orice;eu si hainutele le-am spalat de la bun inceput cu detergentul si balsamul meu obisnuit,doar ca am apasat butonul de clatire suplimentara, si asa a ramas de-atunciAcum nici nu le mai spal separat de ale noastre,ca la inceput;n-am avut niciodata probleme.
Laurairina eu am folosit batista bebelusului si mi se pare foarte utila,asa e;mucozitatile alea trebuie scoase de-acolo cumva.E f simplu de folosit si nu deranjeaza cu nimic bebelu,poate doar zgomotul de la aspirator(desi il dai la minim),dar si asta depinde de copil.
Monis am dat semn abia acum.Sorry,am fost plecata;ti-am explicat acolo...
Ionelamaria mie imi place Mihnea.
Many_Bany si RamonaC felicitari!
Mussica bine ai venit!Sarcina usoara!


Laura 24+ Raluca si Radu Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

buna seara..Andre avea dreptate ..eu sunt cu restanta la "vesti bune"..Am fost la medic si "bebe" al meu dormea dus cu manuta la capsor ..era asa dulce...Totul este in ordine ,ne-am asezat in prezentatie craniana ,ramane sa mai crestem pana la momentul potrivit,acu avem 1200 gr..si seamana mai mult cu mami..
Vizavi de intarirea burticii ,insotita de dureri dr mi-a recomandat No-spa si daca nu cedeaza o vizita la dansul...deci..
Pana la urmatoarea vizita (peste o luna),cand vom lua in discutie "momentul X" mi-a dat sa mi refac analizele ,daca e in neregula ceva ma prezint la dansul..
La prima vedere (adica in momentul de fata) nu exista nici un impediment pt o nastere naturala..

Inchei ca m-am lungit iar..Va

P.S de data asta nu am mai primit observatii ,vizavi de greutate a zis ca e k ,avand in vedere inaltimea..

miany
29+ DAVID ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Am gasit cursul www.motherhood.ro/cursuri-bebe.html" target="_blank">asta Oare merita? Voi, ce ziceti? Parca m-ar bate un gand... Mi se pare practic. In plus, ar putea si tati sa stea mai mult cu noi. Dar, apre un pic cam piperat la pret. 250lei/4 ore.

Dienutze e normal sa iti faci griji, dar sa nu uiti, ca bebe este foarte bine protejat in "coconul" sau. Ai simtiti "oase in burta" pentru ca e ceva in burtica ta. Daca a miscat, asta e ce mai important.
DUpa intalnirea cu tine, dupa cum eram in graba, m-am impiedicat si am cazut. Norocul meu ca, "in zbor" m-am apucat de bara de la refugiu si am cazut doar in genunchi (intr-unul singur). M-am speriat si m-am simtit ca o criminala. Nu stiu ce naiba am, dar parca nu mai pot merge incet. Astazi, imi venea sa fug si sa sar pe scari. Bebe a miscat ca de obicei, dar m-am speriat zdravan.
Pana maine, stai linistita, bebe e acolo pe o perna/saltea de apa, care nu lasa sa ajunga ea orice. Dute la medic, ca sa te linestesti, dar o sa vezi ca totul e bine.

23+ moi si Cezara Maria





Eu am fost la prima sarcina la cursul www.spitaluleuroclinic.ro/38/scoala-parintilor-la-euroclinic/" target="_blank">asta si a fost super folositor.

Betty78 28+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Pentru cine vrea sa ne admire
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Monis am avut musafiri...sorry...si in plus sunt pe baricade la birou

Betty78 29+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Pentru cine vrea sa ne admire
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

sper sa va fie de folos cartea

...voiam sa va spun cat de entuziasmata sunt.....bebe al meu este un dragalas si jumatate...in seara asta ne-a aratat manuta ...si apoi am pus mana sa mangai...si o arata in continuare..
Barbatu-meu a plans..se vedea asa de bine...

Nu-mi vine sa cred...nu am crezut ca-i posibil asa ceva...
Imi inchipui cat de dragalas este...acum am venit l calculator cu sotul sa ne uitam la poza lui...Doamneeeee...e din ce in ce mai real momentul in care imi voi tine copilasul in brate...

Acum nu mai pot sa dorm de fericire...as sta sa-l veghez non-stop..sa-l vad cum misca...

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


28+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput