Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

La multi ani!sarbatoritilor zilei.

Am trecut cu bine peste al doilea vaccin

Kea sa treaca si la voi la fel de usor.

Aris parca te mirai de "galagia" de la alte subiecte...asemeni tie la prima "discutie" de acel gen eu dispar..pentru ca-s pe net pentru informare si destindere nu "galagie" si nervi




oo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*


Blogul lui Bogdan Andrei
goblenuri-relatii pe blogul Donului


Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!
*oooo*~*oooo*~*oooo*

Bazar
pentru:

Bogdan;Mihaita;Sebi;Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buba spune:

Eu daca ii dau morcov in supa nu ii mai dau si in sucul de fructe. sau invres daca ii fac piure de cartof sa zicem ii dau sucul de morcov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dodo-pui
Citat:
citat din mesajul lui aris26mai fetelor si ai vostri sunt asa pofticioshi? ca eu nu pot sa bag nimic in gura. nici cu caini nu patesc asa. daca duc cana de cafea la gura se agita si se intinde sa vada si el ce beau eu acolo fara el.ana-maria - matinala la 8???
Da,si Isabella e f pofticioasa...sau mai curand curioasa(zic eu)Cat despre matinala la mine se spune buna dimineatza in cel mai fericit caz la 6 dar de regula pe la 5oo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*Blogul lui Bogdan Andrei goblenuri-relatii pe blogul DonuluiCredinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de laDumnezeu imposibilul!Doamne ajuta!*oooo*~*oooo*~*oooo*Bazar pentru:Bogdan;Mihaita;Sebi;Ema
Eu eram convinsa ca e din babe chestia asta cu copilul pofticios.,,Da-i, maica, si lui o gura, nu vezi k pofteste?” Asta, pana cand am vazut-o pe fii-mea salivand, la propriu, la lingura mea. Apoi, la paharul cu apa, apoi, la banana, ieri, la struguri, si tot asa. Am lasat-o sa bage mana in paharul cu apa si sa atinga banana si strugurii. Prima miscare a fost sa le duca la gura, a pus limba, s-a strambat si le-a dat pe jos. Banana a avut un picut mai mult succes, in sensul k a fost fleoscaita in mana, linsa si apoi aruncata pe podea. Ca sa ma auto-consolez, imi spun ca, daca poftese de acum, sigur nu voi avea probleme la diversificare. Zic si eu, na...mami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buba spune:

V-am zis ca i-am facut supa crema de legume azi lu' copilu'. A mancat trei sferturi de castronel (nu imi vine sa cred) si a mai baut si laptic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui buba

Eu daca ii dau morcov in supa nu ii mai dau si in sucul de fructe. sau invres daca ii fac piure de cartof sa zicem ii dau sucul de morcov.

Bun venit ..ca-s batrana si senila si nu am zis.



oo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*


Blogul lui Bogdan Andrei
goblenuri-relatii pe blogul Donului

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!
*oooo*~*oooo*~*oooo*

Bazar
pentru:

Bogdan;Mihaita;Sebi;Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buba
Eu daca ii dau morcov in supa nu ii mai dau si in sucul de fructe. sau invres daca ii fac piure de cartof sa zicem ii dau sucul de morcov.
Buba, bine ai venit!Poze cu puiul tau vedem pe undeva?mami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buba spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Citat:
citat din mesajul lui buba

Eu daca ii dau morcov in supa nu ii mai dau si in sucul de fructe. sau invres daca ii fac piure de cartof sa zicem ii dau sucul de morcov.


Buba, bine ai venit!
Poze cu puiul tau vedem pe undeva?


mami de Silvia Ioana


am incercat sa pun poze dar nu imi da voie inca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ia uitati ce schema de diversificare am eu. E de la o dr din Iasi.DIVERSIFICAREA ALIMENTAIEIPrincipiiVârsta : - sugar alimentat natural ( la sân ), de la 5 luni – 6 luni- sugar alimentat artificial , de la 4,5 - 5 luniConditii : - sugar sanatos- introducerea progresiva a alimentului nou pentru testarea tolerantei digestive, pâna va înlocui o masa de lapte ;- alimentatie cu lingurita ;- la începutul prânzului ( când este flamând ) ;- nu se introduc doua alimente noi simultan ;- daca apar fenomene de intoleranta ( diaree, varsaturi ) , se suspenda administrarea alimentului nou si se încearca prudent peste 1 – 2 saptamâni- nu se stimuleaza gustul pentru dulce, nu se sareaza excesiv ;- alimentele se pregatesc pentru ziua respectiva .Cronologia diversificarii- 6 – 8 saptamâni – sucul de fructe ( nu este aliment de diversificare ; nu constituie o masa, se administreaza între prânzuri ) - - 1 – 2 lingurite pe zi ( 10 ml ) pâna la 30 ml pe zi sub 3 luni - la început se poate dilua cu apa fiart si racita - citrice ( daca nu are scaune numeroase ; este posibil sa nu fie bine tolerate : stomatita, dureri abdominale, eritem fesier ) ; mar, morcov ( atentie la sucul de morcov ! dat zilnic, poate provoca carotenodermie – coloratia galbena a pielii ), mango, s.a.- 5 luni – supa de zarzavat ( 100 ml ) + 1- 3- 5 % fainos ( orez, porumb ) + 0,5 –1 –3 ml ulei vegetal ( floarea soarelui, masline –pentru cei cu tendinta la constipatie ) vezi reteta ;- 5,5 luni ( mai devreme pentru cei alimentati artificial ) – supa de carne + legume pasate ( morcov, patrunjel, telina, pastârnac, dovlecei, rosii, ardei, fasole verde ) ; cartoful – dupa 5 luni ; spanac si praz la cei cu tendinta la constipatie - 5,5 luni – piure de legume + 5g unt - piure de fructe ( mere, piersici, banane ) + brânza calcica ( 30g ) / biscuit dietetic ( faina fara; gluten ) . Pediatrii au opinii diferite in ceea ce priveste vârsta de la care se pot administra bananele : 3 luni – 8 luni- 5,5-6 luni – carne ( vita; sau pui ) mixata ( cu piure de legume sau suspendata în supa ) ; maxim 30 g pe zi - iaurt +/- 5% fainos ( fara gluten ) - 6 luni - brânza de vaci ( 30 – 50 g ) – se poate servi cu piure de fructe sau legume iar mai târziu cu galbenus de ou - 6,5 luni – se introduce progresiv galbenusul de ou fiert tare ( într-o saptamîna, se începe cu Ľ - ˝ - ľ -1 ) ; maxim 2 galbenusuri pe saptamâna . Nu se da albus sub vârsta de 1 an ! - ficat de pui ( de preferinta proaspat ) mixat în piure de legume sau supa - compot de fructe - desert- 8 luni – ciorba ( cu bors ) - perisoare - smântâna ( 15 – 25 g ) + brânza de vaci + mamaliga; - papanasi fierti ( dupa reteta clasica ) - fainos cu gluten ( biscuiti, gris, budinci ) - posibil lapte de vaca; - 9 luni – posibil peste alb ( atentie la oase ) Observatiiii : - începând de la 6 luni apare dentitia temporara ( cu variatii individuale ), motiv pentru care se poate mari granulatia alimentelor ( peste 8 luni ); - este optim sa nu se introduca laptele de vaca în alimentatia sugarului ( sub varsta de 1 an ) ; - exista în farmacii preparate speciale pentru sugari ( piureuri de fructe si legume ), care au avantajul ca sunt produse naturale ( soluri fara îngrasaminte chimice, fara conservanti ). Respectati indicatiile de pe produs, alegeti o firma de calitate ! - Contraindicate sub vârsta de 1 an : albus de ou, prajeli, conservate, capsuni, fragi, cirese cu sâmburi ) , mierea de albine; - Contraindicate sub vârsta de 3 ani : carnea de porc, miel, oaie ; ciocolata, cola, cacao ; - Este de preferat sa-l încurajati sa se alimenteze singur ( de la 7 luni datii-i o lingurita si un costum de schimb !! ) ; Cantitatea de lapte maxima pe zi în functie de vârsta : - sub 6 luni , max. 700 – 800 ml pe zi; - peste 6 luni , max. 500 – 600 ml pe zi ; - 1 an – 6 ani : 500 ml pe zi ( obligatoriu lapte sau derivate zilnic ) ; - peste 6 ani , 300 – 400 ml pe zi Contraindicate sub varsta de 5 ani : ou fiert moale ( poate contine Salmonella ), produse lactate nepasteurizate, datorita riscului de boli diareice infectioase. Exemplu de regim alimentar 5 luni – 5 – 6 prânzuri pe zi ;- 5( 4 ) * sân / lapte praf ( daca cantitatea de lapte praf ceruta de sugar este prea mare, depasind optimul pentru vârsta sau sugarul nu creste bine, se prepara laptele adaugând 5 % faina de orez );- 1 * 100 – 120 ml supa de legume + 5% fainos ( orez ) + 0,5-1-3 ml ulei vegetal- între prânzuri 30 ml suc de fructe ( functie de toleranta ) 5,5 - 6 luni – 5 prânzuri - 3 * 200 ml lapte praf ( seara cu fainos ) sau sân la cerere - 1 * 150 – 160 ml supa de carne + legume pasate + / - carne mixata 30 g + / - 5% fainos- 1 * 30g brânza calcica + piure de fructe ( legume ) 6 luni – 5 prânzuri - 3 * 200 ml lapte praf sau sân la cerere - 1 * 160 – 200 ml supa + 30 g carne mixata ( pui / vita ) + legume pasate - 1 * 30 g brânza de vaci sau brânza calcica + piure de legume / fructe +/- 5g unt ; iaurt ( de preferat cel facut in casa ) 6,5 luni – 5 prânzuri - se alterneaza : carne mixata 30 g, galbenus de ou, ficat - 3 * 200ml lapte sau sân la cerere - 1 * 160 – 200 ml supa + 30 g carne mixata / ficat + legume- 1 * 50 g brânza de vaci + la alegere : piure de legume + 5g unt ; piure de fructe;galbenus de ou ( în ziua fara carne sau ficat )Desert : suc de fructe 60 – 70 ml sau compot 7 luni – 4 – 5 prânzuri - 3 * 200 ml ( 2 * 250 ml ) lapte sau sân la cerere - 1 * 200 ml ciorba degresata ( acrita cu bors ) + 30 g carne mixata + legume - 1 * piure de legume + 5g unt +/- brânza +/- ou sau piure de fructe + brânza / biscuit , iaurt.Peste 8 luni în plus : ciorba cu perisoare de carne, supa; cu galuste de gris; carnea se ofera cu granulatia mai mare, smântân#259; ( 15 –25 g ) + brânza +mamaliga , papanasi fierti, budinci s.a Am editat ca era varza Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buba spune:

Citat:
citat din mesajul lui buba

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Citat:
citat din mesajul lui buba

Eu daca ii dau morcov in supa nu ii mai dau si in sucul de fructe. sau invres daca ii fac piure de cartof sa zicem ii dau sucul de morcov.


Buba, bine ai venit!
Poze cu puiul tau vedem pe undeva?


mami de Silvia Ioana


am incercat sa pun poze dar nu imi da voie inca



am gasit solutia. am facut un album online. aici puteti vedea cateva poze cu noi: http://ro.fotoalbum.eu/bububebe/a330754

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

inainte sa fug la nunta...exemplu de lulaby de Piton...azi dimineata, dupa ce era cu burta plina si pampers nou...cu un kurisor proaspat spalat de kk...


Gigelica,mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput