Albinutze de Mai-Iunie 2009(12)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiralina
- Noi avem 5.2kg, 2 luni jumatate si 58cm.

mami f fericita de Ada (11.06.2009)


Felicitari !!!

Mamica fericita de bebe RADU-DEIAN (07.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

anda
ana micu mie mi s-a intamplat de doua ori sa-mi scada productia de laptic.O data cand m-am speriat rau ca piticul meu sugea adormit si s-a inecat.A inceput sa tuseasca dar tot adormit si pt ca eram si singura acasa m-am speriat ingrozitor si a doua data cand am poftit la o amarata chifla de la Cora...Am baut in 2 ore un litru de ceai de chimen si anason si o portie dubla de galactogil si mi-am revenit.Iar ca sa pastrez lactatia dupa nevoile piticului mananc in fiecare zi (dar in fiecare zi) ciorbica la pranz si cate o bere fara alcool ...sau cu seara
cris un pt noramea care se uita atent la tv...de fapt mai multi pupici
Am pus poze noi de la botez chiar aici http://family.webshots.com/photo/2015902080104369456ZbJJdM

DANA mamica fericita de bebe botos Denis Andrei

COPILUL MEU SCUMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2304 spune:

cris,clody:ce intamplari nefericite..va inteleg perfect pt k am trecut si yo prin faza asta la inceput...si dupa ce m-am udat bine mi-am promis k nu o mai invat legata de mine k tot mie o sa-mi fie greu..de obicei o asez in scoica,pe leaganul ei depinde cum ma apuca..sau uneori in carut si ii las jos-jos spatarul..ii mai pun si o jucarie in manuta si gata...o mai las uneori sa planga cand nu are chef de nik si vrea doar cu mine...dar in general este cuminte dk papa,este curata si schimbata la timp nu ma pot plange!seara este mai greu inainte de culcare k o apuk nabadaii si plange cat o tin plamanii k este obosita si cere baita,iar eu mai am treaba,mai pap si yo k omul...una-alta iar pana la orele 21:30 incerc sa o pun la punct si pe ea cu toate cele dar greu uneori...ii place sa maraie cand ma vd k sunt la masa,parca in ciuda imi face asa..dar o mai iau in brate!

ioana:te asteptam!drum bun spre casuta!

carla:buna si reteta ta...drum bun si distractiie placuta!



ely mamica fericita....MARINA-DENISE


http://photobucket.com/ely2304

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2304 spune:

gata s-a trezit..s-a dus cu net-ul...ma duc sa-i dau tzatzi(doarme de la 13:30.aprx)!
vroiam sa va mai zic ceva dar nu mai stiu zau..ce minte scurta am....

o duminik placuta in continuare ...

ely mamica fericita....MARINA-DENISE


http://photobucket.com/ely2304

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

kiralina, Pentaximul este din cate stiu un vaccin f bun, vine ca o varianta a vaccinului de stat si costa cam 150 ron.Mie in prima faza la clinica mi-a fost recomandat Pentaximul...dar pt ca am inteles ca Infanrix-ul are ceva in plus fata de Pentaxim, am mers pe Infanrix.

Noi am facut vaccinul joi, si cumparat din depozit a costat 235 ron.



Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminica spune:

buna la toata lumea!

intru pe fuga....

ana micu, mie dr. baciu nu mi l-a recomandat! tie ce ti-a mai recomandat??

kiralina, noi am facut pentaximul, este ok.

fericita de ELIZA (04.05.09)

http://lb1f.lilypie.com/f6Bzp1.png
http://www.flickr.com/photos/38664904@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_micu83

Maria bunica, pupici dulci de la noi ...am vazut ca esti braileanca...si ne-ai facut dor de casa (si eu sunt), dar de 7 ani locuiesc in Sibiu...

Chiar ma distram cu sotul...noi suntem braileni, copilul nascut la Brasov...noi locuim in Sibiu...ce ti-e si cu globalizarea asta!

M-am uitat la pozele voastre...imi pari cunoscuta, dar nu stiu de unde sa te iau...eu in Br locuiesc in Obor si am terminat sc 23 si lic pedagogic!Tu unde locuiesti in Braila?



Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !



sa vezi globalizare la AlexSiMatei: sunt din bucuresti, ramase insarcinata in londra, nascu la viena si acu bebe david e iar in bucuresti alex sper ca nu te superi

A venit bebica .... Din nou gotobina nevoie mare
Deja mamica de Clara http://www.flickr.com/photos/magduta/
http://tac.families.com/ezb/1196095.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Cosminica, mie Dr Baciu mi-a recomandat cu mentiunea "daca ne permitem", urmatoarele vaccinuri:

Pentaxim-ul, Rotarix-ul si Synflorix-ul.

In loc de Pentaxim am mers pe Infanrix(asta a fost si recomandarea dr pediatru de la Sibiu) si sincera sa fiu pe el eram "montata" inca din perioada de sarcina cand ma documentam.

Rotarix-ul in facem la 3 si 5 luni si stiu ca se administreaza pe cale orala (iupyyy..nu ne inteapa)

Synflorix-ul stiu ca este mai nou (am citit si un articol pe net cum ca din cauza lui ar fi decedat niste copilasi nu stiu prin ce tara....)despre el nu am dicutat cu pediatrul de aici, dar fina mea care are o fetita mai mare cu 2 luni decat Razvanul meu , mi-a spus ca medicul ei nu i l-a recomandat ...in primul rand am inteles ca sunt necesare cam 4 vaccinuri facute la un interval anume si fiecare costa in jur de 400 ron...deci total Synflorix 1600 ron!..si in plus nu ar fi f sigur (el se face contra pneumoniei) si mereu apar tulpini noi, iar ceea ce exista nu acopera...intr-un cuvant, pe romaneste..bani aruncati pe geam!

Si dincolo de toate varinatele de vaccinare, nu trebuie uitat ca medicii au tot felul de intelegeri cu cei de la depozitele faramaceutice care imbraca diverse forme ale unui contract de comision...ei trimit clientii, depozitele procentele...eu cand am sunat sa-mi comand vaccinul inainte sa ma intrebe cum ma cheama,,,m-a intrebat "ce medic va trimis la noi..."

Afaceri in toata puterea cuvantului...

Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

dani3lla , iti multumesc de sfat...sa vedem daca merge si ceea ce tu mi-ai spus cu toate ca nu-i dau f mari sanse experimentului.

Eu am o pompa de san manuala "tip seringa" si dupa vreo 15 min de muls puternic imi apar si mie sfracurile la orizont ...si atunci il pun pe bebe sa suga si pt ca s-a obisnuit cu biberonul... si aici laptele nu-i vine asa de repede, se enerveaza si urla de zici ca-l tai...nu ca-l hranesti!Sincer, de multe ori mi se face si mie urat sa tot ma mulg si sa sterilizez pompa si sa pastrez laptele si sa-l incalzesc si sa repet la infinit procedura...mi-ar fi asa de simplu sa scot tzitzi la orizont, sa-l "mufez"pe bebe si sa stau linistita!

Oricum, noi mai incercam ceva (marea cu degetul) la inceputul "alaptatului" cand sanii mei sunt plini si laptele curge fara mari eforturi il pun pe bebe sa suga...asa cum este sanul fara sfarculet..trage el, dar pt ca nu este mufat corespunzator si pt ca are gurita mica si nu poate acoperi aureola sanului..facem tot un lapte in jurul nostru.

Partea a doua a alaptatului vine dupa ce am muls aproape tot si apar si la mine sfarcurile..atunci il pun pe bebe (cica sa pacalesc natura si sa produc lapte), dar am scris mai sus cum se termina si episodul asta..cu scandal...!!!



Citeam mai sus si ma"distram" cum procedati voi cu bebe invatati in brate...si eu m-am regasit la fiecare cuvant in cele scrise de voi!!!
Cu toate ca uneori este greu sa fie bebe dependent de tine, cu toate ca de la mama pana la toate babele cunoscute mi-am auzit "nu-l invata in brate"...o carte pe care am citit-o vis-a-vis de cresterea copilului cu accent pe psihologie...mi-a trasat alta gandire referitor la cresterea unui copil. Unele ma puteti acuza (si pe alocuri va dau dreptate), dar oare cand putem sa fim mai aproape de puiutii nostri daca nu acum?!?la varsta asta noi le putem oferi cam tot ceea ce ei isi doresc(daca vor tinuti la piept)...va jur ca mai tarziu nu o sa mi putem face asta...ei simt nevoia de iubire, e caldura...de nu stiu cum sa-i zic -de stat langa mama-si daca nu noi , cele care le-am dat viata nu-i putem face fericiti..atunci cine si cand?

Eu mizez pe faptul ca timpul o sa le rezolve pe toate si cu cat o sa creasca cu atat o sa perceapa altfel ce se intampla in jurul lui...si ca o sa vina si ziua aia in care o sa gaseasca ceva mult mai interesant de facut/de vazut decat sa stea la mami..nu?!?

Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-first spune:

Buna, fetele!!!

In sfarsit am si eu timp sa va scriu cateva randuri...

Noi suntem bine, dar printesa mea imi ocupa tot timpul, mai ales in ultimele saptamani, cand nu mai doreste sa doarma ziua forte mult. Maine mergem si noi la vaccin, ca facem 4 lunite, parca nu-mi vine sa cred.

Urez si eu tuturor albinutelor si bondareilor care au implinit zilele astea cateva lunuite, la cat mai multi anisori, sa fiti cuminti si sanatosi.

Merg sa citesc si eu din urma...va

Cristina mamica fericita de Alesia Georgiana- 24 aprilie 2009



http://picasaweb.google.com/cristinadan08

Mergi la inceput