cind se face zacusca pt iarna?

cind se face zacusca pt iarna? | Autor: ANITA75

Link direct la acest mesaj

fetelor e timpul sa spuneti retete de zacusca ca se apropie timpul ei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Chiar in seara asta ma apuc sa robotesc la o tura de zacusca de dovlecei. O tura cu vinete am facut deja, si as face si tocana de legume, aia care-i ca o zacusca dar are si orez, facea bunica mea si mi-e asa de dor, era mai usor "digerabila" decat zacusca clasica, puteai bobina un borcan la o masa.

Daca stie careva o reteta buna de tocana de legume cu orez, faceti-va mila si de mine

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Anita, uite reteta mea, delicioasa!
http://www.bucataras.ro/retete/57/zacusca.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Chiar in seara asta ma apuc sa robotesc la o tura de zacusca de dovlecei. O tura cu vinete am facut deja, si as face si tocana de legume, aia care-i ca o zacusca dar are si orez, facea bunica mea si mi-e asa de dor, era mai usor "digerabila" decat zacusca clasica, puteai bobina un borcan la o masa.

Daca stie careva o reteta buna de tocana de legume cu orez, faceti-va mila si de mine

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"


De unde gogosari la ora asta?! Ma refer la faptul ca ai facut zacusa de vinete, sau nu faci cu gogosari?
Pana in sept-oct. eu nu fac zacusca de vinete pt simplul motiv ca nu sunt inca gogosari. Pun doar vinetele pt iarna si pt zacusca.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Marius, am copt ardei kapia rosii, am gasit la oferta. Si eu oricum am facut vreo 15 borcanele, ma ingrozesc retetele alea cu "coci 15 kile de vinete, 10 kile de gogosar...", eu fac din 2-3 kg odata...

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

Marius,cum nu sunt gogosari ,la noi is o gramada bani sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

Oana ,merci de reteta cred ca-i ff buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75

Marius,cum nu sunt gogosari ,la noi is o gramada bani sa fie

Din aia normali nu am vazut. Cei din import nu intra in sera mea de interes, nu au nici un gust. Doar forma si culoare.

Ardeii (inclusiv kapia) de anul acesta cei normali nu au aparut inca. Peste 1 luna cel mai repede.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

ce mai e normal ,la noi in tara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Normali ii numesc pe cei produsi la noi. E normal sa fie pe piata cand le este timpul. Asta in mod normal e undeva in sept-oct. De aceea m-am mirat pentru ca gogosarii din gradina sunt inca verzo si nu au crescut suficient mai au o luna cel putin.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

eu nu am facut niciodata... dar mananc cu maaare placere.

la noi in familie nu se pregateste zacusca dupa reteta clasica, soacra mea (care e 'sefa' peste conservarii) a inlocuit-o de ceva ani cu un aperitiv din vinete si ardei foarte gustos si mult mai usor de digerat.

in fine, vroiam sa va spun cum procedam noi: cumparam vinete in luna august, dar nu la sfarsit ca devin deja mai tari si amare, mai mult arunci... le coacem la tara pe gratar, le curatam si le bagam la congelator. pana cand apar ardeii capia romanesti, rosii si gustosi si frumosi (undeva prin septembrie asa). ii coacem si pe ei la fel, scoatem pungile de vinete de la congelator, si punem salata aperitiv la borcan.

Mergi la inceput