cind se face zacusca pt iarna?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu procedez in linii mari la fel adica vinetele acum in august copate curatate si congelate
in sept la sfarsit 25-30 pana in 5 oct sigur cumpar gogosari pe care insa nu ii coc ci se spala sse curata si se tai mare in 4 bucati. 2 kg de ceapa curatata si taiata tot mare si i litru de ulei. Ceapa se pune in ulei si se lasa pe foc pana se face aurie apoi se scoate si se stoarce un pic in ulei se pun gogosarii si se lasa pe foc pana se inmoaie adica se fierb apoi se scot si se curata de coaja (eu curat) si se macina marunt (la fel si ceapa de mai sus. Apoi toate se pun inapoi - vinete ceapa gogosari si se lasa pe foc mic pana isi schimba culoarea (cel putin 30 de minute) atentie stropeste deci mansusi sort (detalii deh) cand deja isi schimba culoarea (nu stiu sa descriu dar deja legumele sunt fierte si omogenizate) pun foi de dafin sare si piper, salicil si mai las un pic pe foc si gata. Se pune in borcane se inchid se dunstuiesc iar a doua zi se pot pune in camara.
Cam asa fac eu in linii mari.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

Mrius te pricepi in bucatarie sau ai vazut la sotie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamatei spune:

5kg vinete,4kg ardei, 3kg rosii, 2kg ceapa, 1kg ulei, frunze de dafin, piper, sare.
Se coc ardeii si vinetele, se decojesc, se decojesc si rosiile (se oparesc inainte),se caleste putin ceapa, se amesteca toate si se dau la cuptor pana scade. Zacusca se pune in borcane fierbinte.Tine si 2-3 ani. Pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

danamatei cam cite borcane iti ies din ce ai scris tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamatei spune:

Cred ca iti ies 6 borcane de 800 g. Nu iti pot spune exact, nu am luat in seama cate ies.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75

Mrius te pricepi in bucatarie sau ai vazut la sotie


Sa zicem ca fac ... mai multe.

PS.

Am uitat - pun si 1 litru de bulion (de casa) aproape la sfarsit ( de aceea am scris ca stropeste).

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ai mei au pus doua ture de zacusca saptamana asta. Miercuri si azi - sa ajunga pt. doua familii.
Ca a intrebat Marius de gogosari, noi conservam la borcan gogosari macinati si facem zacusca imediat dupa ce coacem vinetele. E buna!

Album 1 + Album 2

Mergi la inceput