robi, o minune de copil

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

ai dreptate nana...trebuie sa incerc sa ma schimb pt robi trebuie sa incep sa zambesc, sa rad, sa ma bucur de fiecare moment cu el e greu dar voi incerca multumesc de incurajari si multumesc forumului ca exista!!!


despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui philip

Andreea, Nana, multa sanatate puiutilor vostri si putere voua!

US

www.youtube.com/watch?v=2-KuPRYed1Q" target="_blank">Depeche Mode August 25, 2009




Multumesc din suflet!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

robi a inceput iar crizele...a facut una asa de urata ca dupa ce s-a oprit timp de 3 min(ma uit mereu la ceas) a zis incontinuu mamamama de parca era un calculator blocat
desi nu am vrut, i-am facut un desitin in funduletz ca a durat mult si mi-a fost frica.
astazi au ajuns pastilele de sabril din italia si incepem terapia
ia o gramada de pastile si mi-e frica pt stomacelul lui.lista e urmatoarea:
pt raceala augmentin si nurofen
pt tuse eurespal si aerosol cu pulmaxan
pt crize depakine lamictal si sabril
ah...si supozitoare de paracetamol la nevoie
practic la fiecare 2 ore tre sa ia cate o pastila
pt mamele care nu stiu: antiepilepticele se iau la distanta de 2 ore, nu se amesteca cu nimic
cam atat


despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Off mai, Andreea, tare rau imi pare sa aud asta!
Mare atentie insa cu Sabril la administrarea dozelor. Doza trebuie crescuta f incet ptr ca risti sa se intensifice crizele si sa se generalizeze, asta daca sunt focalizate acum. Deci daca vezi modificari, incetineste cresterea Sabrilului. La fel si cu vederea sa fii foarte atenta.
Ti-am zis ca Andrei are strabism de la Sabrilex. Daca ar fi sa optez ptr administrarea lui acum, categoric as zice pas!

Asta cu administrarea antiepilepticelor la 2 ore nu am stiut-o.
Te referi ca trebuie administrate la 2 ore dupa ce au fost administrate alte medicamente, gen Panadol, Nurofen, antibiotic chiar?
Noua nu ne-a zis nimeni nimic in sensul asta, nici aici si nici in Buc.

Multa sanatate si sa dea Dumnezeu sa opreasca crizele Sabrilul. Stiu ca asa va fi, ptr ca este un medicament f puternic si de regula lucreaza de prima data. Sper insa sa nu apara si problema cu limitarea campului vizual.


Edit: Ca sa-i protejezi stomacelul, da-i si Biotics.
Reface flora stomacala, creste imunitarea si regleaza scaunul. De regula de la antibiotice si antitermice, Nurofen contine Sorbitol, fac si diaree.
Daca are diaree, nu e indicat sa pui supozitoare, de nici un fel.
Biotics se administreaza la 2 ore de la administrarea antibioticului. EU i-l puneam in laptic lui Andrei si a fost ok.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

ii dau de azi dimineata enterolactis, e ca biotics si am oprit nurofenul ca nu mai are febra
FOARTE IMPORTANT: nana antiepilepticele se dau la 2 ore distanta de orice, spre exemplu eu lui robi ii dau depakine la 8 si lamictal la 10 ca nu e indicat sa le combini!!! mie mi-au spus si medicii din italia, dar si neurologul de aici din orasul nostru...
robi vomita tot ce mananca sper sa-si refaca flora intestinala cat mai repede...i-au facut si o injectie la spital azi pt oprirea vomitatului
pup tuturor

despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Nu stiu cat de adevarata e faza cu distantele intre medicamente.
Ma gandesc ca in primele luni de viata Andrei a avut perioade cand avea si 4-5-6 medicamente anticonvulsive, care trebuiau administrate de 2 sau chiar 3 ori pe zi. Ma gandesc ca daca trebuia lasata distanta de cate 2 ore intre ele, mi-ar fi trebuit sa aiba ziua o gramada de ore caci 24 ar fi fost prea putine.
Si el acum are 2 medicamente, pe LAmictal incercam sa-l scoatem, desi e tare greu cu el, ca mai mult rau face acum cand il scoatem, si nu ne-a ajutat cu nimic, l-am bagat efectiv ca asa a zis dr Craiu. Trebuia sa stam in banca noastra si sa refuzam, dar acum e prea tarziu. Asa ca incercam sa-l scoatem.

Sanatate multa lui Robi!
Cum introduci Sabrilul?

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

sabril il introduc cate putin am inceput cu un sfert de pastila si o sa il maresc la 5 zile, tot mai adaug cate un sfert pana ajung la dozajul maxim, de 2 pastile.
lamictal il scoatem pt ca nu a ajutat deloc doar ca trebuie scos incet incet asa cum l-am bagat si nu mai am rabdare...de pastile mie nu mi-au spus ca e obligatoriu sa dau la 2 ore distanta, dar au spus ca e mai bine, ca e recomandat asa, sa nu se faca un cocktail in creierul saracului copil. am avut si noi o perioada in care lua multe (carbamazepina, frisium, keppra, vit.B6 si fenobarbital) si ne era greu tare dar i le-am dat la 2 ore cum se recomanda, stateam toata ziua cu pastile dupa mine si puneam ceasul de pe tel sa sune ca nu cumva sa uit nu mai vreau sa-mi amintesc a fost groaznic
sabrilul deja i-a oprit crizele, el de obicei facea mai multe zile,dar cum i l-am dat cum s-a oprit, chiar daca i-am dat un sfert numai.
oricum iti urmez sfatul nana si daca observ ceva ciudat il opresc, sper sa nu fie prea tarziu
pup noapte buna

despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Ma bucur dinb inima ca e mai bine Robi si ca deja incepe sa faca treaba Sabril.
Atentie, nu trebuie oprit daca vezi ceva in neregula. EL trebuie redus in aceelasi fel cum a fost introdus. Asta e cel mai nasol.
Ca de regula noi parintii nu mai avem rabdare cand reducem dozele.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

asa e nana nu mai avem rabdare dar incet invet or sa treaca toate. ce a mai facut andreiush in weekend? azi a fost la gradi? cum e? pup


despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Ce mai face Robi? Sper din tot sufletul ca sunteti bine!

Lora, mami de Iustina



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti



Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro
Bazar pentru Sebi

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput