Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010(19)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Lista pentru acasa

Diverse


-carucior + scoica auto + geanta plimbare
-patut + saltea
-carusel pt patut
-aparatoare pt patut, cearceafuri (4 bucati), lenjerii patut (2 bucati), cuverturi (2 bucati)
-masuta infasat + salteluta schimbat
-dulapior pt lucrurile lui bb
-cadita
-leagan
-sterilizator
-inetrfon
-umidificator
-cantar (de preferat digital)
-sac de dormit
-termometru (de camera, de baie, de corp)
-paturici (2-4 bucati)
-muzica pt bebelusi
-set stocare lapte (pt cine alapteaza)
-prosopel pt cadita
-prosoape
-cos rufe
-perna speciala pt alaptat
-detergent special pt rufele lui bb (Sano/Dermalin)
-caietul bebelusului
-marsupiu

Pentru bebe


-biberoane cu tetine 0+ (2-6 bucati)
-perie biberoane
-suzete (cu lant si fara)
-tacamuri numai pt bb (lingurita silicon, ibric gradat, cana, pahar)
-cutie plastic care se inchide ermetic pt lucrurile de bucatarie
-betisoare urechi cu opritor
-penseta
-pompita nas + batista bebelusului
-forfecuta unghii speciala
-ulei de corp
-sampon/sapun lichid neutru
-crema pt fundulet
-burete/manusa pt baie
-scutece de finet
-pampaersi
-container scutece
-servetele umede
-jucarii nou-nascut (zornaitoare)
-spray insecte

Hainute


-costumase de zi (3-4 bucati)
-pijamale cu capse (4 bucati)
-bodyuri cu capse i ntre picioare cu maneca scurta (4) si cu maneca lunga si picioare (4)
-manusi (2 perechi)
-sosete (4 perechi)
-caciulite de casa (2 bucati)
-salopete (4 bucati)
-costumas de iarna pt afara (cosmonaut) (1 bucata)
-pantalonasi cu labuta (2 bucati)
-bluzite/camasute (2 bucati)
-botosei de exterior (1 pereche)
-bavetici (4 bucati)
-manusi de fas (1 pereche)
-caciula de fas pt exterior (1 bucata)
-prosop baie cu gluga

Trusa medicala minima


-sirop anti colici (SabSimplex/Bonisan/Infacol)
-vigantol
-tinctura de iod
-vitamina A uleioasa (pt piele uscata)
-ser fiziologic + pipeta/seringa
-alcool sanitar
-comprese, fase sterile
-leucoplast
-pansament
-foarfeca
-manusi sterile
-supozitoare cu glicerina
-paracetamol pediatric (supozitoare si lichid)
-baneocin pudra (pt buric)
-ceaiuri pt stimularea lactatiei (chimen, anason, fenicul)
-ceaiuri antiiritante (musetel)
-ceaiuri anticolici (Baby Calm)
-ceaiuri cicatricante (pelin, galbenele) (pt nastere naturala)


20+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

dastefa Stai linistita ca bb e bine. Este doar un rezultat statistic si nu foarte concludent. Mai bine repeta testul la alt laborator sau fa amniocenteza decat sa te perpelesti asa 5 luni. Stresul chiar il afecteaza negativ pe bb.

20+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Dastefa, Larisel are dreptate: ii faci mult rau lui bb daca te stresezi. Poti repeta testul sau si mai sigur (dar cam costisitor) poti face aminocenteza .

16+ cu si mamica lui Alexandru (04.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

dastefa
amniocenteza iti va spune lamuri cu siguranta toate aceste mii de ganduri.
bebe te simte si chiar daca fata de ceilalti poti juca teatru, fata de el nu . asa ca merita sa ii impartasesti gandurile tale bune si optimiste. dupa rezultat vei sti sigur ce vei avea de facut in continuare.
daca nu e nici o problema si l-ai agitat degeaba? timpul nu poate fi recuperat...

larisel esti super tare! nici nu aveam idee ca sunt necesare atatea chestii... eu am zis ca e devreme si nici nu am citit pana acum... chiar m-ai facut curioasa!

va pup pe toate!


Mihaela 17+

bebe mic
poze bebe la 11+, 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Uitati aici din listele mele. Alegeti voi ce credeti ca va trebuie. Poate mamicile experimentate ne vor spune ce mai taiem si ce mai adaugam.


Lista pentru spital (unele spitale va ofera unele din produse)

...

20+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi



Aici din fericire sunt mult mai putine:

Pt. mama:
- pijamale care se descheie la piept
- sutiene alaptat
- sosete
- cosmeticele individuale - cam atit.
Pt. bebe absolut nimic, totul este pus la dispozitie de spital.
Eu am pregatit acasa Maxy Cosy, cu hainitele pt scos din spital, si mi-au fost aduse la spital in ziua cind ne-am externat. In rest acolo am primit tot ce am avut nevoie, de la ceai, la ciorapii antitromboza, de la chiloti de unica folosinta la lucrulie de care are nevoie nou-nascutul in primele zile. Tot in spital se fac si primele controale si screeninguri la bebei. Primul la nastere, al doilea la 1 zi si al treilea la 3 zile, se recolteaza sange din talpite si se face testul de icter. Eu dupa ambele nasteri, fiind ambele naturale, fara taieturi sau rupturi, copiii amandoi fiind foarte cuminti am citit mult in primele zile la spital, si m-am odihnit. Din pacate nu am avut lapte la baiat de loc, la fetita am avut la spital, dar pe drum spre casa am avut o cearta monstru cu ex-ul, si cind am ajuns acasa nu am mai avut strop de lapte, am incercat, am muls, am facut pe dracu-n patru si de geaba, asa ca ambii mei copii au crescut cu Hipp Pre. Sper ca de data asta, fiind ultima, sa fac si eu experienta alaptatului.

In alta ordine de idei, pe 20 septembrie am programare la amniocenteza. Nu mi-e totuna, dar riscul de trisomie 21 e la mine mai mare decit riscul unui avort provocat de amniocenteza, asa ca, asta e.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburelu mititelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

eu incerc sa ma calmez in legatura cu ultimele teste ,si sa-mi educ mintea sa gandeasca ca voi avea un copil perfect,dar clar ca linistita cu adevarat nu voi mai fi inca 5 luni de acum incolo
sa va zic si ce argumente mi-am adus singura
-ideea ca poate nu voi avea eu nesansa ca la o concurenta de 365 pe loc eu sa fiu fruntasa
-cele trei elemente analizate la sange la TT au valori asemanatoare cu cele de la Daria
- pliul nucal nu are val;ori din cate stiu eu bune-1,3 iar celelalte masuratori sunt ok
-multele cazuri de alarme false aflate de pe forum

cu toate astea ca un facut - am fost la tara la maicamea si are o vecina cu o fetita cu SD.O mai vazusem si altadata dar acum,mai mult ca oricand9sau poate doar mi s-a parut mie) voia sa-mi vorbeasca,sa ma joc cu ea,iar mie parca imi invartea cineva un cutit in inima.

in rest inca nu ma pot gandi la nimic altceva-gen vergeturi,listute de cumparaturi etc desi poate mi-ar fi util sa-mi mai relaxez mintea


Mihaela 16+ Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria




De ce nu faci amniocenteza, decit sa te chinui asa?
Pentru mine riscul e foarte mic, singurul risc e dat de varsta, DAR riscul meu de varsta este mai mare decit riscul unui avort in urma amniocentezei. Si pentru mine, care mai am doi copii sanatosi, nu intra in discutie sa pastrez sarcina in cazul in care acest al treilea copil nu ar fi sanatos. Noi avem in cercul de prieteni un copil cu sindrom Down, un copil adorabil, si care, datorita parintilor care se ocupa de el este foarte dezghetat, DAR, este toata viata legat de parinti, sau mai tarziu de frati, care trebuie sa se ocupe de el, nu va putea fi NICIODATA independent. Si asta este ceva ce eu nu vreau pt. copilul meu.

Parerea mea este, ca daca ti-e clar, ca daca copilul ar fi bolnav nu l-ai pastra, atunci trebuie sa clarifici prin amniocenteza. Aici amniocenteza se face abia de la 15+, deci la tin cu 16+ acum ar fi perioada ideala.

Te rog sa nu ma intelegi gresit, nu vreau sa te conving sa faci amnio, dar nici nu e bine sa te consumi inca 5 luni de aici incolo, si daca Doamne-fereste va fi ceva, sa-ti reprosezi mai tarziu ca nu ai actionat mai devreme. Daca ai pastra copilul si in cazul unui sindrom Down, atunci nu are rost sa te consumi ci sa te bucuri de copil.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburelu mititelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza84 spune:

larisel - multumim pentru listute, le-am salvat

Dana 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Dastefa eu zic sa te relaxezi. Eu astept rasp la DT si vorbeam aseara cu prietenul meu si am hotarat sa facem amnio indiferent de rezl. Asta pt ca desi e 1/10000 rezultatul cel mai linistitor, pot fi aia una! Asa sunt eu, panicoasa si ipohondra si ca sa termin o data pentru totdeauna cu asta o sa fac si amnio.

Stiu ca e destul de scumpa, dar am descoperit scormonind aici pe forum ca exista un centru de materno fetale la Maternitatea Titan, amnio se face internata (de fapt e singurul loc unde se face asa...) si unde mai pui ca se deconteaza partial de CAS - deci platesti undeva la 8 mil, adik doar reactivii. Dr care face asta este dr. Silviu Predoi si se pare ca pana acuma nu au avut niciun caz de avort dupa amnio.

Procedura e ca suni acolo (Centrul de Medicina Materno-Fetala (tel 324.11.61)) faci programare pentru o zi anume, la ora 8.00 te primeste medicul genetician iti explica care e treaba, il cunosti pe doctor ti se administreaza niste substante ca sa nu te contracti si se face amnio sub control ecografic permanent. Te tin internata pana pe la 4 si daca nu ai probleme (complicatii - de ex pierderi de lichid, contractii puternice etc) te trimit acasa. Si stiu ca poti ruga sa stea si sotul/prietenul :)

Sper sa te mai linisteasca posibilitatea asta. De fiecare data cand imi fac probleme sau griji imi aduc aminte ca se poate face ceva in privinta asta. Cred ca e normal sa te ingrijorezi, mai ales ca acum ai un nou complex de hormoni care joaca tontoroiul . Dar ii faci f rau lui bb.

Desi o sa par vb lunga, o sa iti povestesc: eu am avut probleme cu placenta 4 sapt si am fost fff agitata de ce se poate intampla si dr mi-a zis pe tonul cel mai grav posibil: draga mea, daca nu te vei calma, bb al tau o sa fie rau si numai tu o sa fii de vina. Si sincer il cred. CUm ma agit sau ma supar mi se intareste abdomenul si am contractii. E total nociv. Asa ca linisteste-te, omoara toti prietenii/prietenele pe care ii ai povestindu-lke de miliarde de ori ce ne spui noua , la fel cu sotul/prietenul si rudele. Eu asa am facut, fiecare avea de spus ceva linistitor si culmea, de fiecare data, nou de zis in legatura cu problema mea

Sa nu ma omorati ca am scris mult, sunt avocat de profesie


Catalutza 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Larisel muuuultumiri de liste. Pt mine o sa fie mai usor ca de la maternitate mi-au siz ca sa vin cu mana in buzunar. Normal ca o sa vin cu periuta mea de dinti si diverse cosmetice...

Dar lista pt acasa e o fericire!!!!! Mutumim inca o data!

Catalutza 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmita_baby spune:

Na ca am scris in graba si am nu am precizat 8 Ron pentru 100ml. Intr-adevar Cataluta 10 euro = 42 RON . Eu facusem calculul initial la 40 RON. Numai ca graba strica treaba, eu sunt cam grabita si nu explic lucrurile bine.

Sanda, Onitza, eu speram din tot sufletul sa fi depasit perioada greturilor, dar se pare ca nu a fost sa fie. Azi in special am avut o zi tare, tare naspa, dar in timp ce dau la boboci, ma gandesc .. lasa bine ca bebe e bine Sanda mai deunazi mi-a zis o tipa ca daca vomit inseamna ca e fetita oricum eu nu cred in babisme de astea, ca daca era sa se ia mama dupa babisme eu as fi fost baiat.

Larisel nu am apucat sa citesc listuta, pentru ca am raspuns imediat ca sa-mi corectez greseala, in orice caz abia astept sa te citesc.

11+

Mello motanelul iubit

Mergi la inceput