cursuri balet/dans?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Buna,

De statia de troleibuz este cam la 7-8 minute de mers pe jos (pe Delea Veche)
Orele incepeau la 17 si la 18. Ar trebui sa vorbesti cu dl. care face inscrierile sa ti-o inscrie intr-o grupa care incepe la 18.
Cele doua ore saptamanale sunt grupate in zilele luni si joi, marti si vineri sau miercuri si sambata. Trebuie insa vorbit personal pt ca asa poti afla sigur ce grupe sunt disponibile.
Au site, acolo gasesti adresa, telefoane...
Spectacolul de la sfarsit de an de la Palatul Copiilor mi-a placut foarte mult iar costumele - rezonabile ca pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Eu am incercat pe la 4 ani sa-mi duc fetita la dans.
Nu am reusit sa o ajut sa-i placa. Ideea pentru care am dus-o era ca fiind vacanta de vara, avea foarte mult timp si multa energie la dispozitie pe care le consuma zilnic timp de cateva ore bune intr-un parc plin de praf.

Desi eram convinsa ca-i va placea nu a fost deloc asa. Cand se concentra 5-10 minute, facea miscarile foarte bine. Pe urma incepea sa se uite pe tavan, sa nu mai fie atenta la miscari, sa le deranjeze pe colegele din jur cu care era "prietena de parc", alte figuri.

Evident ca doamna ii mai atragea atentia, avea si un ton cam tipator si atunci s-a taiat filmul. Desi am insistat cateva zile, n-a mai vrut sa mearga la dansuri.

Acum are aproape 7 ani si din iunie merge la gimnastica ritmica. Orele le face intr-o sala din incinta complexului Lia Manoliu (langa bazin) si este super incantata ca domnisoarele sunt tinerele, nu zbiara la ea, alterneaza miscarile si antrenamentul cu jocuri. Iar in cadrul antrenamentului face miscari cu panglica si mingea ... deocamdata.

Desi este mai departe (dansurile se tineau in sala de sport a unei scoli aflate la 50m de scara blocului meu, iar pana la gimnastica ritmica trebuie sa ma deplasez cu masina), eu sunt bucuroasa ca-i place si merge de 3 ori pe saptamana. In plus sa fiu sincera, imi place si cum se dezvolta corpul fetitelor care fac gimnastica ritmica.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Adina Iulia, noi am incercat dansuri de societate.

Doamna antrenoare, asa cum am spus mai sus, am perceput-o ca fiind cam tipatoare. Dupa ce nu am mai frecventat dansurile am inteles ca ideea este ca ea vrea performanta. Asa ca nu intentioneaza sa-si piarda vremea nici ea si nici parintii copiilor care nu vor sa faca performanta.

Fetitele cu care am fost impreuna au mers ulterior la concursuri.

Noi eram interesati doar sa diversifice activitatile, pentru ca la 4 ani fara vreo doua luni era printre cele mai mici din formatie.

Cursurile de dansuri se tin in incinta Liceului Dante (statia metrou N. Grigorescu).





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenca spune:

dar pe undeva in zona Pantelimon stie cineva, ca noi la 16.30 iesim de la gradinita, si trebuie sa gasim ceva mai pe aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinast spune:

Important pt. alegerea unui curs de balet !
La alegerea cursurilor de balet (scoli de balet) este foarte important sa va asigurati ca aceste cursuri sant predate de o balerina sau o fosta balerina profesionista . Singurii balerini si balerine ,,adevarati" sant absolventii LICEELOR de COREGRAFIE (renumite fiind cele din Bucuresti si Cluj).
Atentie ! Nu trebuie facuta confuzie intre liceele de coregrafie si sectiile de coregrafie ale scolilor populare de arta , cluburi sau scoli particulare ( ele se adreseaza amatorilor) si nici cu facultatile de coregrafie unde se studiaza o alta forma a dansului - dansul contemporan ( exceptie cei care sant si absolventi ai lic. de coregrafie)
Deasemenea este importanta experienta de scena in calitate de balerina (ex. Opera sau Opereta ) dar si experienta pedagogica ca prof. de balet.
Educatia primita in liceele de coregrafie si experinta dobandita in calitate de balerin(a) pe diverse scene isi vor spune cuvantul in pregatirea cursantilor ( insusirea corecta a tehnicilor specifice baletului dar si posibilitatea de a patrunde in tainele acestei arte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Citat:
citat din mesajul lui alba_ca_zapada

Adina Iulia, noi am incercat dansuri de societate.

Doamna antrenoare, asa cum am spus mai sus, am perceput-o ca fiind cam tipatoare. Dupa ce nu am mai frecventat dansurile am inteles ca ideea este ca ea vrea performanta. Asa ca nu intentioneaza sa-si piarda vremea nici ea si nici parintii copiilor care nu vor sa faca performanta.

Fetitele cu care am fost impreuna au mers ulterior la concursuri.

Noi eram interesati doar sa diversifice activitatile, pentru ca la 4 ani fara vreo doua luni era printre cele mai mici din formatie.

Cursurile de dansuri se tin in incinta Liceului Dante (statia metrou N. Grigorescu).





cineva acolo sus, ne iubeste!


Alba-ca-zapada, pe unde stai? Cursuri de dans sportiv foarte bune se tin acum in cartierul Titan zona Diham (vis-a-vis de Petrom langa blocurile noi Noor). Acolo am dus si eu fata din august anul trecut si sunt foarte incantata cand vad ca incepe sa se miste si ea frumos. Cursurile nu sunt deloc scumpe, 100 ron 4 sedinte pe saptamana, doua sedinte de 90 de minute si doua de 50, daca vrei doar cele doua sedinte mai lungi costa 80 ron.
Mai da-mi si mie amanunte despre gimnastica ritmica de la Lia Manoliu, cat costa care e programul....mai exact unde e sala. As vrea sa o dau si acolo daca ne-am incadra cu timpul, macar sa-i ajute la dans pentru ca la dans chiar vreau sa faca performanta.... daca o sa vrea si ea.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ioana merge la Studio M, scoala de balet din cadrul Operei si sunt foarte, foarte multumita. Doamna este fosta prim balerina la Opera. Este putin cam dura cu ele, dar cred ca altfel nu ar reusi sa struneasca "cardul" de mici balerine.
Insa nu primeste fetite mai mici de 5 ani.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinast spune:

... statutul profesoarei de ,,prim balerina" este mai putin important in alegererea unui curs de balet ... important este ca ,,d-na de balet" sa fie o fosta sau actuala balerina profesionista si sa aiba talent pedagogic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

pai irinast "prim balerina" la Opera inseamna ca a fost balerina profesionista si inca una buna... In rest sunt total de acord cu tine.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Buna ziua fetelor

Fiul meu implineste in Mai 3 anisori, si pentru ca este atat de..asemanator mie in ceea ce priveste predilectia catre sport/miscare,
as vrea sa-l dau macar sa faca un dans, o activitate mai aeroba asa.
As vrea sa stiu, voi de la ce varste ati dat copilasii la dans.
Stie cineva un centru in sectorul 6, Dr. Taberei?

Mergi la inceput