Mamici de fulgusori de nov.dec 2009 (73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Bun regasit

Multumesc tuturor celor ce mi-au scris urari de vacanta placuta... a fost intr-adevar mai mult decat placuta (poate si pentru ca a fost prima oara cand am avut 4 saptamani de vacanta intr-o singura vara - deh, mi-am luat ca inecata tot CO pt 2009 , sa nu-mi taie alea de la HR din ea ). Si am reusit sa pun si poze din unele locuri pe unde am umblat.

Multumesc tuturor celor care "au iesit din dulap" dupa postarea mea scrisa la 2 noaptea de la mare. Incepe sa fie dragut aici... eu zic ca se poate si inca mult mai bine - si stiu sigur ca va fi super in momentul in care vom intra in prenatal pentru ca vom avea mai mult timp. Si rabdare. Si mai multa nevoie de informatie - care, btw, a inceput sa apara - multumiri din nou .

Si la obiect:
RamonaCopot - te asteptam inapoi cat mai curand. Abia ce ziceam ca incingem treaba aici, nu ai voie sa lipsesti fix acuma. Dar orice ar fi, toata lumea te sustine si oricum va fi bine

Dienutze - este asa cum ti-a scris si Ramonika. (Si eu am pe langa contractele de munca si unul de drepturi de autor.) Pe perioada de pre si postnatal banii vin din toate contractele. Din ziua in care intram in CIC trebuie inchise toate sursele de venit, altfel pierdem dreptul de a lua indemnizatia, care e platita de statul roman... uite aici un topic pe care s-a discutat mult : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137578&whichpage=15 - gasesti info dar cauta ca eu am pus o pagina oarecare.

Avalon - si eu am o balanta acasa (eu pesti - 2) si neavand nume pentru copil din motive de ... nehotarare, m-am gandit sa ne mutam in Norvegia - acolo ai voie sa pui numele copilului pana implineste acesta 6 luni de viata . Bine, poti sa te intrebi ce faci daca tot nu te-ai hotarat nici atunci... nimic mai simplu, statul s-a gandit si la asta, iti pune el numele . Doar ca risti sa fie de genul Popescu Unu sau Popescu Trei . Ce zici, te bagi?

Noapte buna

monis 27+
acum si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

RamonaCopot sa dea Dumnezeu sa fie totul bine. Nu iti mai face griji. AI ajuns deja in luna a saptea si dr spune ca bebica e bine. Sunt atatia copii nascuti la sapte luni, copii sanatosi. Din cate imi aduc aminte, parca Camy e nascuta la 7 luni. Deci avem un exemplu printre noi ca totul poate fi bine chiar daca un copil e nascut la 7 luni. AM sa ma rog pentru tine si puiul tau. O sa vezi ca totul o sa fie bine.

Multumesc mamicilor care au postat listutele cu lucrurile necesare pt mama si bebe. Foarte interesante. Habar nu aveam ca avem nevoie de asa de multe lucruri.

21+ moi si Cezarica






da..eu sunt nascuta la 7 luni...si cred ca jumatate din rudele mele....si niciunul nu avem nimic...toti ne-am dezvoltat normal, toti am facut sport, toti am facut facultate...deci se poate duce o viata absolut normala chiar daca esti nascut la 7 luni.
Asa ca RamonaC fii optimista....

Monis bine ai revenit din vacante...a ai avut.,..nu gluma...Bravo!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex
26+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Buna dimineata,fetele!

RamonaCopot, am avut probleme similare la 17 saptamani. Am mers la spital si, cum mi-a facut ecografia, doctorul vroia sa ma interneze...eu- licenta in 2 zile!!!! Am mers pe tratament si repaus ( cat s-a putut), si s-au mai ameliorat durerile ( contractii mai am si acum,dar rezist eroic). As vrea foarte mult sa te pot ajuta sa crezi in sansa copilasului tau... poti incerca ce am facut si eu: citeste " contractii nedureroase" si "prematurii:esentele tari..." , cu siguranta vei fi mai increzatoare dupa ce vei afla din experientele fetelor/mamicilor de acolo.

Iti doresc multa sanatate si bebel cumintel in burtica pana la termen!

Lumi 26+ cu Alexa Annabelle Denise

http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



Doris,bine ai ajuns in Romania!


Monis5, sa-ti fie de bine concediul, ne bucuram sa te avem printre noi din nou! Acum ma voi delecta cu pozicile tale!

Andre,ce mai faci?

Lacramioara,nu mai vb cu noi? Sper ca esti bine si singurul motiv pt care nu esti pe aici este ca esti prea ocupata.

Ionelamaria, nu-ti ajunge distractia? Treci inapoi la forum!

Katy,ce mai faci,cum te mai simti? Am vazut ca erai singura pe aici....

Pirelia,tu unde esti??????

Mihamora, raluci b, lorelix, sunteti cam "scumpe" la vorba....

Lumi 26+ cu Alexa Annabelle Denise

http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Buna dimineata!
Ma simt cam rau in dimineata asta,mi-e greata cum nu mi-a fost niciodata .M-am dat jos din pat ca nu aveam stare pe acolo si parca vad ca o sa se trezeasca Stefi cand ma voi linisti eu.Asta este.

Ma gandesc la voi RamonaCopot.Trebuie sa crezi ca va fii bine.

Lumi .Asa este ,se gaseste mult suport in forumul asta.O sa fie bine si la voi cu contractii cu tot.

Monis am calatorit cu tine in concediu...foarte frumos.Pozele sunt superbe,tu esti superba,vei avea o frumusete de copil.
tari norvegienii astia...

Doris bine ai veni si vacanta placuta.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Dienutze: e corect ce ti-a scris Ramonika, pe perioada pre si postnatalului poti avea alte venituri, insa pe perioada CIC -nu:

OUG148/2005 prevede ca se suspenda dreptul la CIC din ziua urmatoare realizarii de venituri profesionale supuse impozitului pe venit si ca trebuie sa anunti in scris cand obtini venituri pentru a mi se suspenda indemnizatia de crestere a copilului:

Art. 12. - (2) Plata indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.

Art. 14. - (1) Beneficiarul drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta este obligat sa comunice in scris primariei orice modificare intervenita in situatia sa, de natura sa determine incetarea sau suspendarea platii drepturilor, in termen de 5 zile lucratoare de la aparitia acesteia. (2) Comunicarea prevazuta la alin. (1) se transmite de catre primarie directiei teritoriale în termen de 5 zile lucratoare de la data inregistrarii


Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit Codului fiscal se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege.

Potrivit art. 46 din Codul fiscal, veniturile din activitati independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, inclusiv din activitati adiacente.
Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comert ale contribuabililor, din prestari de servicii, altele decat cele obtinute din exercitarea profesiilor libere, precum si din practicarea unei meserii.
Constituie venituri din profesii libere veniturile obtinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament in valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfasurate in mod independent, in conditiile legii.
Veniturile din valorificarea sub orice forma a drepturilor de proprietate intelectuala provin din brevete de inventie, desene si modele, mostre, marci de fabrica si de comert, procedee tehnice, know-how, din drepturi de autor si drepturi conexe dreptului de autor si altele asemenea.




Monis, in cate locuri frumoase ai foooost! Mi-ai deschis facut pofta de concediu in locuri exotice... din pacate eu am facut asa o greseala la inceputul sarcinii si i-am inoculat sotului meu ca am sarcina cu risc, cerclaj la 12 saptamani... ca e sarcina gemelara... ca e obtinuta cu greu... ca e posibil sa mi se deschida colul oricand si sa-i pierd pe amandoi... ca am trombofilia si asta predispune la preeclampsie... si tot felul de povesti horror, astfel incat al meu nici nu vrea sa auda de plecat la o distanta mare de casa, singura concesie pe care mi-a facut-o a fost sa mergem cateva zile la Bran cand aveam 3-4 luni... asa ca acum stau si inghit in sec... in schimb merg zilnic la serviciu, sofez, ma ocup de tot felul de treburi administrative (planuri pe care le vom pune in aplicare cu constructia unei case), etc si nimic rau din ceea ce am crezut eu ca se va intampla cu sarcina, nu s-a intamplat pana acum...
Mi-au placut pozele, v-ati incarcat bateriile, v-ati clatit ochii, super! Vei fi mult mai odihnita atunci cand va veni bebelusul si vei face fata mult mai eficient.
Ma bag sa ma mut in Norvegia, dar avertizez ca eu sunt exact gica contra, in Romania ma gandesc la nume nordice si in Norvegia mi-as boteza copiii cu nume neaose, romanesti...
Apropo, voi v-ati facut o listuta, poate ne inspiram unii de la altii?

Lorelix, am senzatia ca ti-am mai raspuns la intrebare... nu stiu cu ce medic voi naste pentru ca merg la vreo 3, printre care si cel mentionat de tine, si cel al lui Monis...

Ramonika, vacanta placuta!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Monis si Avalon , multumesc frumos pt raspunsuri. Deci e clar, trebuie sa stopez contractele in mom intrarii in CIC.
Dar, daca tot am abuzat de cunostintele si amabilitatea voastra, ma ma intind putin cu o alta neclaritate.
Daca eu intru pe 14 sept in CIC, pot face un act cu firma cu dr de autor cum ca imi termin treaba pana pe 14.09 si pot fi platita pe luna intreaga?
Multumesc :)

Monis, bine ai revenit din vacanta, f frumos un concediu asa de lung! Sa te tina starea de bine cu care ai venit muuuuullttt timp!

Eu abia astept sa intru in CIC, sunt f in urma cu informatiile despre recuperare dupa cezariana si ingrijirea copilului in primele luni...din lipsa majora de timp.
Pup toate burticutzele! Duminica placuta si relaxanta!

23+ astept pe Ingrid Alexandra pe 30 noiembrie! sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Avalon, despre balante..numai de bine :) Parintii mei sunt ambii balante, stiu cat de greu se ia o hotarare la noi in casa! Dar si cand iau... sa fii sigura ca stiu toate avantajele si dezavantajele

Pt cand bebe al meu era baiat, intre timp s-a sucit :), aveam preferate numele: Vlad (Vladut cat e mic), Alexandru si Cezar.

23+ astept pe Ingrid Alexandra pe 30 noiembrie! sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Dienutze, nu ai cum sa intri in CIC, in 14 sept vei intra in concediu prenatal si asta nu te "incurca" in a obtine alte venituri... in CIC (concediu de ingrijire a copilului) vei intra cel mai devreme dupa 42 de zile de la nasterea copilului, adica dupa ce expira numarul minim de postanatal prevazute de lege. Asa ca mai avem pana atunci

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Camy_pus ma bucur asa de mult ca sunteti bine si tu si flaviusica,am fost doua zile plecata la mare si chiar ma gandeam la tine iar cand am deschis DC si am vazut ca sunteti bine am rasuflat usurata.
Dar Laurairina de ce nu a mai scris?sau am trecut eu peste din greseala?Stiu ca ea era prezenta la toate cap si la cel anterior nu a mai scris.Va pupacesc pe toate gravidutele

alexia_07

Mergi la inceput