Scurt-metraje de exceptie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Superb subiect! Si imi rezolva si mie o problema veche: Balanta a fost singurul film romanesc (postdecembrist) pe care l-am vazut cap-coada. De atunci ('92-'93?) am mai avut o incercare -esuata- cu Moartea dlui Lazarescu. Scurt-metrajul e o noua sansa pt mine sa nu mor complet ignoranta la capitolul 'cinematograful romanesc'. Si poate o sa imi redeschida apetitul si pt pelicule mai lungi. Multumesc, Mihaelka .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Musetto, multumesc!

Astept comentariile tale pe masura ce vezi scurt-metrajele (si ma bucur mult mult mult ca te pot citi din nou).





Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Un scurt-metraj romanesc pe care l-am vazut initial la HBO: Valuri de Adrian Sitaru (adica ala cu 'Pescuit sportiv').

L-am descoperit pe youtube si va invit sa-l urmariti si sa va dati cu parerea. Mie mi-a placut (chiar foarte mult, desi imi dau seama de niste scapari 'tehnice' si actoricesti) dar am vazut si parerea unui blogger, care zice ca e 'o porcarie sinistra'.

Enjoy! Are 15 minute.








Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ara_kis spune:

Bine v-am gasit! Sunt / Suntem (toata familia) mare amatoare de scurt metraje astfel ca topicul asta ne-a incantat.
Va propun si eu unul: Portret de familie a lui Marian Crisan (Premiat Palm D'Or in 2008 pentru Megatron- pe care nu reusesc sa-l gasesc, poate cu ajutorul vostru.....)

http://filmic.ro/scurt-metraje/portret-de-familie/
Vizionare placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

ara_kis, bine-ai venit!

Si eu caut 'Megatron' si nu-l gasesc...

Tare asta cu rastafarienii:). Mi-a placut!


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Am vizionat acest video de Camil Tulcan ,,Light stories '' http://web.me.com/camilt/site/motion/Entries/2008/9/10_light_stories_1.html si cred ca v-ar placea sa-l vedeti si voi...
Asteptati sa se incarce varianta HD..Vizionare placuta!

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mary, frumos, mi-a placut! Desi mie imi plac filmele si pozele cu oameni in ele:) si cat mai putin editate si aranjate, Light Stories mi-a placut foarte mult.

Io am descoperit ceva tare amuzant si duios. Ia uitati-va la urmatorul scurt-metraj irlandez, intitulat 'Teeth', ca sa vedeti o prietenie intre doi batranei hatri si danturile lor false (sau 'alternative', ca sa fim politically correct:)). Dureaza vreo 3 minute.






Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Mihaelka, felicitari pentru subiect!
Aveti un minut? :



mami, "pinsentza" si "diliciosul"

Strumfii spun lucruri trasnite

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Un licurici vesnic in amintire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Vorbeam mai demult de Paris je t'aime - colajul acela de scurtmetraje... Am vazut zilele trecute New York I love you, care am impresia ca are aceiasi producatori sau ceva de genul. E aceeasi idee, numai ca fragmentele de povesti sunt oarecum intercalate intre ele? L-ati vazut? Ce parere aveti de genul acesta de combinatie? Adica... intersectarea unor scurt metraje pentru a crea un film de lung metraj? New York I love you mi s-a parut destul de comercial - miza e pe faptul ca fiecare secventa are in ea ceva neasteptat... dar uneori cam tras de par...

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am mai descoperit un scurt-metraj misto - ma rog, mai degraba un mediu-metraj - facut de Lucian Pintilie in 2006.
Se numeste 'Tertium non datur' si e adaptarea cinematografica a nuvelei 'Capul de zimbru' - a lui Vasile Voiculescu.

Il puteti viziona aici. Dureaza 39 de minute. Enjoy!

Mergi la inceput