Licurici de ianuarie-februarie 2009 (45)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Ralu, multumesc mult pentru aprecieri. Sa fie sanatosi si sa-i fereasca Dumnezeu de probleme! La fel si pentru Alex al tau, si sa va aduca numai bucurii!

Am si eu (inca) o intrebare. Voi le dati biscuiti la bebei? Adica exista in meniul lor "mar cu biscuiti", sau "fructe cu biscuiti"? Daca DA, ce fel de biscuiti le dati? Lui Vlad ii dadeam HERO fara gluten, dar acum tot ce am vazut pe piata sunt cu gluten si sunt ori romanesti ori turcesti. Ati incercat?

Multam,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Am si eu o intrebare: e musai sa dam la bebei piept de pui??? ca la al meu nu merge deloc...

Pot sa-i dau din pulpitza de pui???

Thx

Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009

http://picasaweb.google.com/cristina.pereteanu/Razvi5Luni#

http://www.youtube.com/watch?v=PFtbGWGIcw0
http://www.youtube.com/watch?v=5-uxphct1Q0
http://www.youtube.com/watch?v=OAQbGqIZqd4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna fetele si licurici,

Am intrat sa vad ce mai faceti si sa va spun ca nepotelul meu e mai bine, avea infectie urinara si anemie (i se daduse si diazepam????).
Fetele mele sunt bine, la cresa acum, eu insa stau acasa cu o gripa zdravana(olandeza!!), dureri de cap, ameteli, greata, si sper sa nu contagiez restul familionului...nu stiu cat rezist sa scriu dar incerc sa va citesc sa vad ce mai fac prichindeii.

Am introdus si noi carne de pui la Nathalie, de doua zile, si ii place foarte mult!!!

Ma duc sa va citesc, sa vad cat rezist ca zac in pat, cu laptop-ul pe genunchi.

va pup(fara sa transmit virusii, evident)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralux_tri spune:

Crisspy, cred ca se poate si pulpita de pui, fara pielita bineinteles. poti incerca dar nu vad de ce nu ar merge atata timp cat e pui. Sau vitel ca si acela e bun ptr bebei.
Venerata, eu inca nu i-am dat biscuiti dar medicul mi-a spus ca de la 6 luni ii pot da linistita chiar si cu gluten, biscuiti normali, simpli, fara nimic, gen petit beurre. Intentionez sa incerc in curand.
Iris, sanatate multa si refacere rapida! ai grija de tine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Am vazut poze de copilasi frumosi!!!! Dark, ce frumuseti pe-acolo!!!! Cum ii fac spanacul lui Mister Mister(pupam baiat dulce)? Si eu vreau sa ii dau in weekend lui Nathalie, stiu ca ii dadeam si Francescai dar nu mai stiu daca ii puneam si un pic de laptic in ele, usturoi doar dupa un an am pus, sare doar dupa 2,5 ani. Spanac nu e voie decit de doua ori(maximum) pe saptamina, dar tu stii asta sigur.
Ralux, multumesc pentru urari, sper sa imi revin sa ies cu fetele in programul de weekend: strand, padure, zoo, etc...ce baiat fain ai!
Fetele, a mai scris Edinutza din Spania?

Ma bucur mult pentru Michelle, sa se bucure in sanatate de puiut! Si sper ca si celalalte fete care au pierdut puiutii vor fi in curind mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

cumse fac cerealele Burtica Sanatoasa in cdt in care i le dau cu lingurita nu la biberon?
la 60 ml lapte cat linguri pun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna fetele,

Doar eu bantui pe forum vineri seara?

Porumbita, nu cunosc cerealele acelea, la ce folosesc eu aici as pune cam 2 linguri la 60 ml, dar vezi si tu ce consistenta are, nu?

Naty, am vazut pozele voastre, ce frumoasa e Nadia, seamana leit cu tine... si Ioana e o frumoasa, iar tu arati ca o adolescenta!

Irina, acum am citit si despre stressul tau cu Ochila...stiu cat te poate dispera un bebe care nu maninca asa cum trebuie, insa bebe te si simte mult...cu cit esti tu mai agitata si mai stresata, cu atit reactia lui e de refuz si de proasta dispozitie, am simtit asta pe pielea mea. Oricum, toti parintii au momentele acestea, nu ca te-ar incalzi cu ceva asta... pupici lui Ochila si sa fii puternica!

Ledi, cum mai e ficiorasul?

Daiopri, ce mai fac baietii? Te imbratisez cu drag...stii ca imi e si jena sa iti scriu, eu aveam gura mare cu slabitul acum o juma` de an si cand colo....

Dark Bendis, noua la Belis ne place mult, la 80 km de Cluj... am fost acolo si cu familia si prietenii olandezi, de fiecare data cand au venit in Ro, si am stat si la casute.... peisajul e minunat, la inceput de septembrie cred ca poti sa faci si baie in lac, noi am facut... e si romantic...
BTW si eu sunt in Cluj la inceput se septembrie, mai vrea cineva o intalnire?

Flowerbee, esti la concediu romantic fara bebe?

Va pup si sper sa mai reusesc maine sa citesc... acum m-a apucat iarasi ameteala...(fara alcool, sa ne intelegem)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:



mesaj de la MICHELLE



Noi suntem inca la spital, recuperare dupa cezariana merge tare greu insa sunt CEA MAI FERICITA MAMICA. Nu am indraznit sa sper ca voi ajunge sa traiesc aceste momente. ce mi s-a intamplat este intradevar o MINUNE. cele 37 de saptamani de sarcina au fost grele, am luptat cu frixa de zi cu zi, am avut multe nopti nedormite, multe lacrimi,,
Dzeu mi-a dat putere sa lupt si iar acum am langa mine acest puiut, inimiaora mea care mi-a redat pofta de viata. IL IUBIM LA NEBUNIE SI NU NE-AM DEZLIPIT OCHII DE EL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna seara la toata lumea!

Multumesc pentru aprecierile la pozici Intr-adevar sunt niste locuri tare frumoase in Northumberland... ne mai ducem si altadata.

In sfarsit stau si eu - si astept sa se faca papica.
Vizita mea s-a prelungit... ma gandeam ca stau 2 ore la povesti si vin apoi acasa sa-i dau papica la bebe... noroc ca am avut un borcanel cu mine (paste penne cu courgette si rosii - papate cu elan si vitejie de flacau) ca doar la 4 si jumatate am plecat... si am aterizat la Zara, de unde m-a cules tati lu' bebe la 5 jumate. Mari reduceri acolo (50%-75%), am venit cu o sacosa mare plina acasa... am luat tricouri, bluzite si camasute la Mister (2-4 lire bucata), niste rochite pentru nepotelele din Romania (tare incantata am fost, am gasit niste rochite foarte dragute reduse de la 12 lire la 3!)si mi-am luat si mie un tricou .

Iris, multa sanatate, sa treaca gripa olandeza. Eu ii dau la boier spanac de la borcanel (Hipp) si-i place mult... ii dau cam o data pe saptamana.Azi am cumparat cateva borcanele "stage 2", sa vedem daca o sa-i placa... incerc maine cu puiut cu zarzavele.
Neaparat punem de o intalneala in Cluj... se mai baga careva?

Michelle, inca o data felicitari, draga de tine! Sunt atat de fericita pentru voi, ca v-ati vazut visul cu ochii si va tineti puiul in brate! Sa fiti cu totii fericiti, sanatosi si numai impliniri sa aveti impreuna!

Crisspy, sigur ca se poate pulpita de pui, ai grija doar sa scoti pielita

Venerata, eu nu i-am dat inca biscuiti la bebe, dar de saptamana asta papa mancarica facuta cu paste de la Hipp, si-s paste cu gluten. I-am dat pana acum de 2 ori si-i plac. Aici mi s-a zis ca dupa 6 luni poate papa produse cu gluten. Ai niste baieti tare frumosi !

Raluca, mult succes, sa ti se implineasca toate visele! Si ai mei parinti sunt medici (tot absolventi de Cluj) si stiu cate satisfactii (si nu ma refer la cele materiale aici) iti ofera aceasta meserie.

Irina, sper ca ati ajuns cu bine la mare si v-ati instalat

Porumbita, eu nu ii dau la bebe cereale la biberon (el nici nu stie ce e aia) ci doar cu lingurita, la micul dejun. Pun mai multe cereale sa iasa mai gros amestecul... si apoi adaug si niste branzica sa fie acolo








Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralux_tri spune:

Multumesc fetelor! FELICITARI ptr Michelle! Sa iti dea Dumnezeu numai momente de fericire alaturi de mogaldeata mica si scumpa! Sanatate si refacere grabnica
Am avut o noapte horror iar din 2 in 2 ore s-a trezit pana la 4.30 si apoi din ceas in ceas, iar la 7.30 gata somnul. Si, normal, acum e marait...Nu mai stiu ce sa fac cu el si cu somnul lui...
Un week-end placut fetelor!

Mergi la inceput