Licurici de ianuarie-februarie 2009 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Naty, ce program frumos... Ai fete cuminti

Eu cat ii dau Amoxicilina? ca dra nu mi-a zis...parca 3 zile se dadea antibioticul? deja e mai bine, azi e a3-a zis, adica maine dim la 6 ar fi ultima doza..daca se da 3 zile..

mamici si licurici

de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta toti copiii sa creasca mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Buna tuturor,

Am ajuns si eu la serviciu, si am o stare ca vremea de afara (fetele din Bucuresti stiu ce zic ).

Irina, te inteleg prin ce treci, si mai ales la primul copil. Stii cum se spune, ca cea mai grea "meserie" e cea de parinte . Trebuie multa rabdare si sa nu uiti, ca daca tu esti agitata si stresata ii transmiti si lui starea asta si nu e bine.

Anca, Ariel, mersi mult pentru raspunsuri. Liviu incepe sa-si recapete vocea, putin, bineinteles. Sunt putin nedumerita ca dr de la policlinica mi-a zis sa ii dau 1 ml de Aerius seara, dar in prospect scrie ca se da la copii intre 1 si 5 ani (NU de 6 luni!!!!!).

Porumbita, Liviu are prima masa in jur de 7.30 - lapte cu cereale Nestle cu orez, 180 ml biberon, apoi somnic, plimbare sau "entertainment", pe la 11.30 mar, suc portocale + biscuiti, urmeaza joaca si apoi somn, pe la 3.00 p.m. piure de legume + piep de pui mixat, apoi somnic, pe la 7.30 lapte cu cereale, iar ultima masa e tot de lapte pe la 11. In timpul noptii daca se trezescte (de obicei pe la 4 e ora lui preferata ) primeste ceai. Dupa sase luni o sa ii introduc cate un sfert de galbenus de ou la masa de fructe (in loc de carne), alternativ cu branzica.

Liviu nu a mancat noaptea decat in prima saptamana. Ultima masa era pa le 24.00, si se trezea pe la 5.30. Si asa s-a obisnuit. Daca se mai trezea noaptea il puneam putin la san dar cum eu nu prea am avut lapte, tragea ce tragea si adormea la san.

Am trimis pe contul comun cateva poze cu Liviu si cu amindoi baietii. Prima e dupa baita (era evident, nu? ), a doua era somnicul pe burta (by the way, este pozitia lui preferata), iar ultimele sunt facute la bunici la Breaza la 5 luni (aproape acum o luna).

Pupici,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

neata! am luat chicco zanza no, sunt f curioasa cum o sa functioneze! saracul david e plin de intepaturi si ii trec atat de greu!
irina, sa ai un timp fain la mare, sa te odihnesti si sa te intorci fresh si pliiiiina de energie! ai un sot de milioane!
dark, ce tare cu mamica de bebe2! cu siguranta e tare fericita!
lisa, nu mai sta in casa. zi ca adori zona si vrei sa vizitezi cat mai multe! iesi la plimbare cat e ziua de lunga apoi seara le zici frumos ca esti moarta de oboseala...si gata, noapte buna!
micola, abia astept sa doarma si piticul meu toata noaptea!
daiopri, esti o dragutza!
porumbita, eu am steamer de la vortex, a costat doar 100 lei, dar arata f bine si functioneaza perfect. imi place f mult!
crisppy, ce borcanase cumperi? hipp?

puiutzul meu are 6 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Voiam sa va mai intreb ceva.

De cate ori fac bebeii vostru fac kaki pe zi? Fara sa exagerez, pot sa spun ca Liviu face aproape dupa fiecare masa. Noi radem si zicem ca ne deschidem fabrica de mobila, intrucat avem masa si scaunul... masa si scaunul...etc .

E normal sa faca asa de des. Kaki e "bun", numai ca e ....cam mult, zic eu . Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralux_tri spune:

sunt happy ca am reusit sa il adorm singurel in patut! fara mare scandal--ca nu ma lasa inima--. Sper sa se mai repete figura.
Intre timp i-am pus de supica daca tot vremea e asa de urata si nu iesim la plimbarica acum.
Venerata, cum pot vedea si eu pozele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

venerata, bine ca face! al meu face f rar si e mai tot timpul constipat! e tare faza cu fabrica de mobila

puiutzul meu are 6 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralux_tri
Venerata, cum pot vedea si eu pozele?

http://picasaweb.google.ro/ralucatripon/BebeAlex?feat=directlink


Trebuie sa intri pe contul nostru comun. Iti trimit PM cu codul si parola.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Am vazut pozici cu Lucas...ce mare a crescut..

Vladut si Liviu sunt mortali ...mai vreau si eu unul...da' un pic mai incolo...

Iar de Mariuca ce sa zic...jos palaria ...bravo gimnasta noastra mica...

Delia eu ma refeream la alt borcanel...am niste recipiente via de la avent din care ii dau...ala era borcanelul meu...alea de la Hipp au numai 1250gr zic ei, in realitatea cant este de 100gr...si deocamdata ii fac fructe proaspete pasate de mine...de la Hipp ii dau numai cand nu mai am frcute in casa sau sunt in pana de idei...

Ralu activeaza-ti PM ca sa-ti trimit detaliile de la contul comun sa poti vedea pozicile...

Venerata acu' fiecare cu buba lui...al tau face dupa fiecare masa...al meu nu face deloc...io mai stiu acu' care e mai bine...cred ca la tine...

Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009

http://picasaweb.google.com/cristina.pereteanu/Razvi5Luni#

http://www.youtube.com/watch?v=PFtbGWGIcw0
http://www.youtube.com/watch?v=5-uxphct1Q0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

venerata Nadia face 1 data, maxim de 2 ori pe zi.

micola eu stiu ca 5 zile trebuie dat antibioticul.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralux_tri spune:

am activat Pm-ul. Multumesc frumos! Va pupic si intru mai tarziu ca s-a trezit pustiul si necesita atentie si afectiune

Mergi la inceput