Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (166)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Neata!Luati de beti sa va treziti!

Babymom, eu as vorbi despre marele dusman al poporului roman, curentul! Pe mine ma exaspereaza chestia asta. Daca raceste copilul e e vina curentl; daca plange noaptea e de vina tot curentul. Si apa rece, bineinteles. Stiu mamici care incalzesc apa de baut la 37 grade ca sa n-o bea copilul rece ca face muci; la fel si cu iaurtul, fructele.Si nu sunt cazuri izolate.
Si mi-ar placea sa le spuna cineva ca mucii nu se fac din cauza ca i-a fost frig copilului, nici ca a baut rece, ci este un virus. Saptamana trecuta am vazut la Carrefour un bebe cam de vreo 3-4 luni cu totosi de mohair si caciulita tot de mohair pe cap.
Si ,cum spuneau si fetele, cred ca ar fi important sa stie mamicile ca nu exista "n-am lapte bun" sau "n-am lape". Asta e o frustrare a mea personala care se datoreaza medicului de familie (pe care si acum imi vine s-o omor). Cand s-a nascut Alice venea sa ma "ajute" cu sfaturi si-mi spunea ca nu pot sa alaptez cu mameloane ombilicate, ca n-am lapte destul (dupa ce o hranisem 2 sapt cu biberonul, cred si eu ca nu mai era lapte), ca are nevoie de formula ca e bb mare si ii trebuie fier si alte prostii de genul asta incat 2 luni am "alaptat" (daca se poate numi asa) si am dat si formula, apoi n-a mai fost lapte deloc. Acum imi spune ca am alaptat-o destul pe Anna, ca e mare. Nici n-o mai bag in seama, insa ea n-ar trebui sa faca meseria asta, clar. Si sunt multi ca ea, din pacate.Cred ca mamicile ar trebui sa stie ca daca primesc sfaturi de genul asta de la medic, ar trebui sa-l schimbe.

Pun si eu o intrebare intrebatoare: mamicile care inca mai alapteaza -de cate ori mai suge bb intr-o zi? Aveti vreodata impresia ca nu mai e lapte, ca-s sanii goi?Cam cat dureaza un supt? Anna mai suge dimineata si seara; uneori si la 12 daca ii e somn, insa asta doar de alint ca adoarme in 5 min. De obicei in 5-10 min termina un san si cred ca nu-i ajunge ca se agita si mai trage, iar il lasa; o mut la celalalt si acolo aceeasi poveste.
Pana acum vreo 2 sapt nu manca niciodata din 2 sani. Iar seara, dupa ce sugea, ii dadeam un bibe cu cereale din care bea cam 70 ml. Acum suge din ambii sani si bea cam 210 ml cereale. Oare nu mai e laptic? Si daca nu mai e, ce sa fac sa mai fie? Am incercat s-o pun mai des la san insa nu mai vrea ca ei ii arde de umblat prin casa si in plus, mananca si mancare (are 3 mese/zi) si nu vad unde ar mai baga si lapte. Sa-i scot o masa sau sa o reduc cantitativ cred ca iar nu merge ca ea are nevoie de papa.I-as taia cerealele de seara ca ar putea trai si fara ele. Dati-va cu parerea, va rog.
Si scuzati tot carnatul asta; sper ca ati inteles ceva.

Am vazut si eu poze cu copiii minunati! tuturor!

La EC nu m-as baga; nu e pt mine. Prea multa disciplina.

Mazare, da, si noi. Am inceput diversificarea cu ea. A, voi vorbeati de mancarica de mazare, nu putin in alte legume?! Asa inca n-a servit ca la noi nu se prea mananca asa; eu tin regim sa dau jos tonele de balena esuata de pe mine si deci mai usor cu tocanitele. Insa cred ca ar fi ok. Bebicii sunt mari de acum. Soacra-mea spune ca la bb intre 10-12 luni mancarea trebuie sa semene cu mancarea unui adult; astfel dupa varsta de un an el ar trebui sa manance din masa familiei (cu mici exceptii, logic).

Dyanira, la noi asa a aratat scaunul de cate ori a aparut cate un dinte. Eu nu i-am facut nimic special, ca nu era apos, era doar mai moale; i-am pus insa in iaurtel faina de orez (de la Nestle), cerealele i le-am facut cu orez (de la Humana- noi de obicei mancam Fibre de la Nestle care sunt cu ovaz) si i-am dat mai multa apa.

Merg sa mananc ceva si apoi sa prestez ceva munci. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Claudinna,David are camera lui dar doar de joaca.Ca el doarme tot cu noi in pat....
Multumesc pentru raspunsul cu semnul de la BCG.Nu stiu de ce sa gaseste asa de greu vaccinul (nu e la farmacii ci doar maternitati/dr de familie).Am inteles ca sunt 20 de doze in sticla mare si se trage pentru fiecare copil in seringa(in maternitati).Si ca la med de fam fiind prea multe 20 de doze nu se trimit doze singulare.In fine....noi maine mergem sa facem IDR-ul si luni daca e cazul facem si vaccinul.C se pare ca a facut rost medicul de el....si chiar cred ca a facut un efort ca nu e genul care sa ne atentioneze pentru fiecare lucru lipsit de importanta pe care il face.

Babymom, si eu as insista mult pe ideea de alaptare.Sa iti spun concret cazul meu:eu am plecat din maternitate convinsa ca nu am lapte.Asistentele tot spuneau ca 'o sa vina', doctorul zicea ca el nu crede ca am sanse sa alaptez exclusiv, dar nimeni nu mi-a zis de produse ajutatoare (ceaiuri, galafor,galactogil).Acum am inteles ca proprietatile lor nu sunt recunoscute medical (pe principiul ca daca e sa nu fie lapte atunci nu te ajuta nimic), dar stiu femei care au renuntat dupa o luna la alaptat ca 'nu au lapte'- chiar daca inceputul era.Adica au zis sa nu chinuie copilul, nu stiau de ceaiuri si altele asemenea....in fine.Eu din fericire inca mai alaptez, dar asta doar datorita a ce am citit pe aici.Pentru ca altfel nu stiu daca nu lasam si eu ca lasa ca nu am lapte...
Eu cred ca trebuie insistat pe ideea asta....




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

lala vezi ca eu mi-am furat-o aici pe forum cand am zis ca de fapt curentul nu face nimic decat daca ai predispozitie la ceva anume. Cred ca daca zice asa ceva la radio vine lumea sa boicoteze. Dar da si eu sunt in asentimentul tau si remarca de mai sus a fost o gluma amara pe care nu vreau sa te superi.
Dimitri suge de cate ori are chef, sunt zile cand suge din doua in doua ore si zile cand suge dimineata, pranz, seara. Daca eu sunt plecata suge doar dimineata, seara si noaptea cand pompeaza de zici ca o sa scoata lapte praf. Nu mai am sanii plini dar cand se pune el gaseste intotdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

neatza!

mercic de , Lala77

Noi suntem bine, asteptam sa sparga al patrulea dinte, la 9 luni jumatate avem 10,6 Kg si 74 cm, am facut prima doza de Prevenar.
La ora 9 dimineatza se cere afara, cu scandal chiar, al treilea cuvant dupa tata si mo(io sunt aia) este "aide"(haide), cu adresa clara, te ia de mana si o carmeste spre usa cauta si scotoceste peste tot, are o atractie, imposibila i-as zice, fata de tot ce se invarte, preferatele lui sunt rotile de la carucior, asa ca D-na Vio cara cu ea o sticla de 2 l de apa cu care spala rotile carutului dupa ce au campat pe un petec de iarba, intind patura si Vladut mestereste pana se plictiseste
Intram tarziu in casa, il preluam pe la 18, dormit si mancat, si mergem la o terasa care are pietris pe jos; este deschisa de vreo doua saptamani, este curat bec, fara mizerii sau mucuri de tigara( nu au avut timp inca sa intre caini si vagabonzi la pishu in ea). Il las pe jos, misuna prin pietris si se joaca cu diverse (il iau ca pe un purcelus, caruciorul trebuie spalat zilnic) si cu alti copii de varsta apropiata. Acasa o baie si somn, el este foarte multumit.
Nu mai raportam nici un cucui sau lovitura, doar degetele prinse la sertare

tzitziri: am admirat un David frumushel foc
(din spate si profil mi se parea ca-i Falkone al meu, cam aceeasi talie, blonduti , numai buni de rontait la copanele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Buna dimineata, si pentru cine doreste.

Carla va ia pe toti cu somnul ei agitat, media trezirilor la noi e 10 buc/noapte . Iar peste zi un singur somn de aproximativ 1 ora. So, cine se pune cu noi?

Valy, Carla e din nou in greva de lapte si nu bea decat aproximativ 30 ml din bibe seara. O mut rapid in scaunul de masa, ii prepar cereale cu laptele ramas si ii dau cu lingurita. Oricum ea se trezeste sa manance noaptea, sau dimineata foarte devreme - in jur de 5.

Anamona, bafta azi la serviciu.

Multumim pentru retete , ieri si eu am fost in pana de idei si i-am blenduit niste supica de cartofi facuta pentru noi si am amestecat-o cu un galbenus. A balotat mai bine de 300 ml

Eu pe jos spal cu Mr. Proper doar o data pe saptamana dar aspir zilnic - avem un singur covor pe mijlocul camerei in living si 3 covorase in dormitor pe langa pat. Aspir gresia din bucatarie si parchetul. Carla mai mult sta in living, acolo e camera ei de joaca. M-as baga la un mop cu aburi, numai sa ne revenim putin dpvd financiar.

Anca & Carla (13.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Am cautat in farmacii vaccinul de 1 an, Infanrix IPV + Hib si se pare ca a fost retras. Cica Pentaxim ar trebui sa iau, acelasi lucru numai ca produs de Avensis Pasteur.

Dar ... e chiar acelasi lucru? Nu e nici o problema daca pana acum am mers pe schema Infanrix?

Am o groaza de mor de vaccinul asta, mai ales ca la ultimul am avut probleme cu galmita aceea. Si inca ceva, Priorix ROR se face la 15 luni sau tot acum la 1 an?

Anca & Carla (13.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Cam cu asta ne ocupam noi toata ziulica:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Dragele mele multumim mult de raspunsuri !!!

Perseveram cu mutatul; e deja noaptea nr 5 si deja zic eu ca progresam in sensul ca se trezeste dar nu vrea neaaparat s-o mai iau in brate... se tufleste in patul ei, rade la mine, o mangai 5-10 minute si adoarme ... cel putin asa a facut asta-noapte...
Mie inca imi vine sa adorm in parc... acu si cu racoarea asta... cred ca pana la urma imi cade capul...

Ref dintisori... iese dintele 7... iar suntem in greva foamei...

Ref activitate zilnica... toata ziua stam in picioare!!! pe toate cele... si testam si legea gravitatiei dandu-ne drumul la maini...

In rest toate bune... ne pregatim ptr Olimp pe 20 august!

Lumi ce-mi mai face ginerele? Caci copii astia nu se mai vad deloc...

toata bobocimea!



Gogosharul meu drag! (22 octombrie 2008) - poze cu palarii si bascute!
Ticker Sorina Gabriela
Bazar pentru Mihaita!, pentru Bogdan! si pentru Sebi!!
www.tamagochi.ro/pet-bighidel" target="_blank"> Votati pestisoru portocaliu !!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Neata si pt toata lume...multam pt raspunsuri in legatura cu laptele de seara pe care nu a vrut sa il bea,intai ii dau laptele cu biberonul(180),apoi de nu se satura ii mai dau si titica de obicei adoarme cu biberonul,dar aseara nic avea chef de joaca si ma cautata de titica asa ca i-am dat si a adormit in mai putin de 5 min...,aaa si nu sa trezit mai devreme sa manance tot la ora 3 ora lui(deci concluzia nu ii era foame)..ms

Luca-22.10.2008 povestea noastra un votic pentr-un pitic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Lala eu am inpresia ca nu mai am lapte in sani de vre-o 2 luni,dar cum mi-a demonstrat Luca singur aseara este si se satura cu el,plus ca papa titica si ziua de vre-o 3-4 ori asta depinde de cate reprize de somn are mai nou cauta amandoua titici(mai mult de joaca)timp de supt 10-15 minute daca nu adoarme intre timp...

Luca-22.10.2008 povestea noastra un votic pentr-un pitic

Mergi la inceput