Albinutze de Mai-Iunie 2009(9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Carla ai foarte mare dreptate. Si va apreciez tare si pe tine si pe Ioana pentru taria cu care faceti fata situatiei. Sunt constienta ca se poate mai rau dar nu reusesc sa ies din starea asta. E drept ca am si zile bune, in care sunt vesela. Cel mai tare ma deprim cand vad ca asta mica vomita. Si cand da in acelsi timp pe nasuc si pe gurita, ma sperii foarte tare si ma apuca " nebuniile". Si faptul ca inca e icterica. - ma gandesc la toate prostiile..............O sa trec eu si peste asta[:)

mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

buna fetili!

scriu repede ca bebe e plangacios si astazi nu am stat deloc dat fiind faptul ca maine e sarbatoare si poimaine si am spalat, calcat etc

Ioana, saracutzele prin ce ati trecut! multa sanatate si pupici mii

kiralina, si a mea da lapticul in jet puternic

plangeeeeeeeeeeee

revin

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Flo, nu ti-am scris ca sa ma plang sau sa-ti starnesc admiratia, ideea era ca, daca poti gandi la rece putin, se poate mult mai rau.
Te inteleg ca-ti vine sa-ti iei campii cand o vezi vomitand, dar nu este bolnava. Incearca sa o tii mai ridicata cand alaptezi, sa scoti periodic aerul si sa nu o schimbi de scutec dupa masa.
De icter inca nu mi-as face griji. Prietena mea din copilarie este medic in SUA, fetita ei a avut icter destul de pronuntat pana la 3 luni si nu a fost nici o problema.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

Subscriu si eu! Si al meu bebe vomita/regurgiteaza la fiecare masa, fara exceptie, de cel putin 2 ori, pana la 6-7 ori numarate. Dar am incercat sa nu ma panichez si sa consider ca atata timp cat ia in greutate este in regula. Cand e linistit, dupa baita, da doar un pic pe la coltul gurii. Altfel, in timpul zilei, daca nu sunt langa el sau nu am fost inspirata sa-i pun prosopel la gat, se uda pana in ciubote. Da chiar si cand e la san, si nu l-am tinut niciodata la orizontala, numai inclinat, ca si cum ar sta in fundulet. Da si la 2 ore dupa supt, doar ca are aspect de zer cu bucatele albe. Noi avem in permanenta lapte pe noi si mirosim a branza in familie. Nu va mai spun cum e cand se screme sau se incordeaza, am senzatia ca nu-i mai ramane nimic in stomac. Pe nasuc ii vine cand da cantitate mai mare si cu presiune.
Acum asta e, bebele e ok din punctul meu de vedere. Treaba asta in schimb e tare stresanta si sper sa se domoleasca mai repede.

fericita de Catalin-George - 11 iunie 2009
A piece of our life
Cred in Georgi! Haideti sa ajutam, haideti sa facem ceva!

GOD is a DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Flo, nu ai fost la medic? ce ti-a zis?
sunt chestii gen motilium sau debridat care ajuta, chiar azi am vorbit cu o colega care avea pruncul infiorator de colicos si voma mult, urla ore in sir, s-a tot codit sa-i dea debridat, pana la urma i-a dat, si...minune; era si constipat si s-a rezolvat si asta
incearca sa tii fata in scoica dupa masa, sau la intervalul la care ai observat tu ca vomita
iar starea ta e de inteles, si eu am nebuneala la cap, azi am avut niste sentimente groaznice fata de cea mare, noroc ca a fost mama desteapta si a luat-o, eu am facut o baie lunga si am citit (placerea vietii) si acu sunt alt om...orice persoana care nu are timp pentru ea poate cadea. deci ce simti tu e normal, te trezesti de la o libertate totala, dintr-o data, legata de maini si plus si nedormita...nu-ti permiti sa platesti pe cineva 4 ore pe zi? sa rezolve casa si eventual sa stea si cu bebe? sa stii ca un bebelus poate sa stea foarte bine si cu altcineva, chiar uneori la Karo vedeam ca e mai bine cu altcineva daca eram io nervozata. Cu astalalta ni-mi mai fac nicio grija, e exclusiv la tata in brate.

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Buna fetelor,

Mai citesc si eu cand apuc, acum mi s-au culcat fetele de la 8 si am liber un pic, asteptam sa vina o pizza ca suntem rupti de foame eu si sotul, macar o data pe saptamana sa mananc sa ma satur.

Asa cum zice si Carla, cand ai 2 iti dai seama ce simplu era cu unul, cu toate ca acum is totusi mai odihnita decat eram cu Andreea care urla zi si noapte.

Alexandra creste frumos, are 5.400gr la 6 saptamani, cm nu stiu, dar e lunga bine. E cumintica foc daca nu o doare burta, are zile in care nu face caca si plange si se agita nonstop si zile in care doarme ca azi ca ma duc sa o verific.

A mea nu vomita, nici prima nu a vomitat, dar regurgiteaza destul de mult, intr-o seara a trebuit sa ma schimb si pe mine, si pe ea si patul.

Carla, nu stiu cum poti lucra, eu saptamana asta is fara mama si ma apuca disperarea, nu apuc sa fac mancare, sa calc hainele, sa fac curat, noroc ca am multe pentru fete gata spalate si calcate, mi-au ajuns pana acum si cred ca mai am si inca 2 zile. Andreea in 5 minute imprastie toata casa cu jucarii, cand suge Alexandra mai bine vrea si ea sa manance, se urca pe mine in timp ce ii dau sa suga, si nu le pot lasa singure in aceeasi camera nesupravegheata, ca mi-a zis ca vrea sa se urce pe burta pe sora-sa si sa ii bage mana in ochi . De fapt ea zice ca nu are voie, dar stiu ca daca o las nesupravegheata fix asta face. voi nu aveti probleme de genul asta? Sau sa ii dea creioane, jucarii.

Va pup si rabdare multa!


Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

fetele cu mai multi copii de unul...sunteti eroine ..ce bataie de cap aveti..bravo voua ca va descurcati si sunteti tari pe pozitii

mami de Miruna(29 mai)
http://img517.imageshack.us/img517/3850/1lunasi1sapt.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

cris, eu nu-s prea tare pe pozitii, ieri am zis ca dau in depresie din cauza celui mare. azi nu vorbesc cu el, sa vedem daca revine la sentimente mai bune.

US

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminica spune:

alexsimatei, multumesc frumos!!

flobaby, sa treaca starea depresiva!

fericita de ELIZA (04.05.09)

http://lb1f.lilypie.com/f6Bzp1.png
http://www.flickr.com/photos/38664904@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

gata baita, laptic si nani pana dimineata de acum la bebe

carla, bune sfaturi si pentru restu lumii

alinutza, exact asa face si Maya cu lapticul; dr a zis ca e ok si nu-mi fac griji

Eu ii dau debridat la a mea frecvent si nu avem pb cu burtica, plans, laptic insa ne plangem ca nu iesim cu kk; vineri, adica acum 5 zile!!!!! a iesit de era pampersul pana la buric plin, dar in rest nimic; iar pe putzica i-a aparut o chestie rotunda rosie; sa fie de la iritat; eu o schimb fff des data fiind experienta cu iritatia la fundulet, am ramas cu ceva "pe retina" si mancam pampers-ul pe paine;stiti cum se face dupa ce ne pisca un tantar si ne scarpinam o chestie rotunda umflata? asa i s-a facut pe putica Mayei si acum e rosie; uof doamne putzica asta a ei ma omoara

mamici de fetite, de cate ori faceti igiena la fetite intre buzisoare la putzica si cum? mie dr mi-a zis sa nu exagerez sa-si formeze flora; si o sterg cu betisoare de alea pt bebe usor o data pe zi; trebuie la fiecare schimbat? cum procedati?

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput