Sfantul Maslu

Sfantul Maslu | Autor: Yourlady

Link direct la acest mesaj

As vrea sa-mi spuneti, cele care ati participat la acesta slujba cum se procedeaza. Am citit despre acesta slujba ca este benefica atat pentru bolnavi cat si pentru cei sanatosi, am citit semnificatia, istoricul..insa as dori si "detaliile practice", pentru ca, desi sunt credincioasa, zic eu, ma rog mereu, nu prea merg des la biserica la slujbe. Cand merg, ascult, ma inchin, insa nu stiu, de exemplu, ce moment al slujbei este, ce urmeaza...si trebuie sa intreb cate o "tanti" ce si cum ma intereseaza. Insa, m-am hotarat si incerc de putin timp sa postesc miercurea si vinerea, sa citesc mai mult si imi doresc sa particip si la slujba Sf. Maslu. Stiu ca trebuie sa ducem faina si ulei. Dar....vin intrebarile mele de mare nestiutoare: Cata faina? cat ulei? In ce fel de recipiente? Stiu ca trebuie si 7 lumanari. Acestea trebuie sa le duca toata lumea sau doar cei pentru care se face aceasta slujba? Pentru inceput as merge sa "asist", sa aflu cat mai multe. Se dau si acatiste la aceasta slujba? Se face Sf. Maslu si pentru alte probleme in afara de boala?

Desi am dat o cautare si am citit o multime de subiecte cu acesta tema, nu am gasit raspunsul la aceste banale intrebari. Stiu ca pentru un credincios adevarat se subinteleg......dar pentru mine...trebuie explicatii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olive spune:

Pentru ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum am sa-ti spun eu ce stiu.Poate eu gresesc dar asa am facut eu.
La Sf.Maslu pui faina si ulei cat vrei(sau cat ai).Nu am stiut pana acum de un numar de lumanari.Eu puneam cate o lumanare in faina si una in ulei.Pe acatist scrii pentru ce te rogi tu(sanatate,casatorie,etc).Poti sa participi la slujba si fara sa pui ulei,faina si acatist.Dar e bine sa pui macar acatistul,sa va pomeneasca preotul.
Numai bine si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olive spune:

N-am raspuns la subiect:pui cata faina si ulei vrei.Faina in punga sau cutie,ulei in sticla mai mare sau mai mica.Nu exista ceva definit.Fiecare duce cat are sau cat poate in ce doreste.
Numai bine si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaDia spune:

Buna!
Ceea ce am sa-ti scriu stiu de la soacra mea, femeie cu cunostite in ale ritualurilor bisericesti.
Se duc la biserica in vederea slujbei de Sf. Maslu pentru multumire sau pentru sanatate:

1 kg de faina
1 l ulei
poti sa faci si niste turtite din apa cu faina si putin ulei prajite pe plita
o paine pe care sa o imparti dupa slujba sau un cozonac pe care sa-l tai felii
acatist in care poti sa treci chiar si persoane care nu sunt cununate, nebotezate sau de alte religii
lumanari ce ar fi bine sa fie cumparate chiar de la biserica respectiva (fara referire la numarul lor)

Sper sa-ti fie de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaDia

Buna!
Ceea ce am sa-ti scriu stiu de la soacra mea, femeie cu cunostite in ale ritualurilor bisericesti.
Se duc la biserica in vederea slujbei de Sf. Maslu pentru multumire sau pentru sanatate:
1 kg de faina
1 l ulei
poti sa faci si niste turtite din apa cu faina si putin ulei prajite pe plita
o paine pe care sa o imparti dupa slujba sau un cozonac pe care sa-l tai felii
acatist in care poti sa treci chiar si persoane care nu sunt cununate, nebotezate sau de alte religii
lumanari ce ar fi bine sa fie cumparate chiar de la biserica respectiva (fara referire la numarul lor)

Sper sa-ti fie de folos!



Necununate da (poate gresec) , dar nebotezatii si cei de alte religii din cate stiu eu nu se trec pe pomelnic la Biserica Ortodoxa.

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

necununatii se pot pomeni doar la acatiste si la psaltire, din cate stiumami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 19+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaDia spune:

"necununatii se pot pomeni doar la acatiste si la psaltire, din cate stiu"

Buna tuturor!

Cred ca obiceiurile depind foarte mult de zona geografica din care provenim sau pur si simplu de ceea ce ne este explicat de catre preotul de care ascultam.
De exemplu, soacra mea,- revin la ea caci, la noi in casa ea este persoana cu cea mai mare autoritate in domeniu :) - nu m-a lasat sa o trec pe pomelnic pe Bunica mea pana nu s-a implinit un an de la decesul acesteia. Avea "voie" doar pe pomelnicele simple din momentul pomenirilor (40 zile, 3 luni, etc).

Tot soacra mea a decretat ca si nebotezatii sau cei de alte religii au dreptul pe acatistul de Sf. Maslu. Si daca soacra mea a dat voie...

Revenind, cred ca cel mai bine si sanatos e sa intrebi la biserica unde vrei sa participi, care sunt obiceiurile locului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:

...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yourlady spune:

Multumesc pt. raspunsuri. Inca nu am apucat sa merg, dar oricum mi-am facut o idee despre ce trebuie. Stiu si eu ca in primul rand se face Sf. Maslu pt. cei bolnavi, dar am citit pe unele forumuri ortodoxe ca se poate face si pt. cei sanatosi, dar cu alte probleme. Si cum spunea mihiasiro, cred ca ar tb. sa intreb preotul......cand l-oi gasi pe cel potrivit, caci sunt in cautare de duhovnic si as vrea ca tot ce fac sa fie la biserica respectivului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha-23 spune:

o sa vb pe mess despre cele ce vrei sa stii si cu asta...acum depinde de ce-ti doreti tu..si de posibilitatile deplasarii tale..o sa te indrum sa mergi la un preot unde nu exista dorinta sa nu fie indeplinita..normal cu cretinta ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

buna fetelor

Yourlady incerc sa te ajut cu cea mai mare placere cu informatii despre Taina Sfantului Maslu si asta vine direct de la sursa

Taina Sfantului Maslu se face in biserica , miercurea si vinerea pentru cei bolnavi , dar care pot sa se deplaseze la biserica .Nu este neaparat sa fie bolnav trupeste , caci Sfantul Maslu se face si pentru cei bolnavi sufleteste ( neputinta sufleteasca ) oameni cu pacate .
Din faina si uleiul binecuvantate, o parte se poate lasa la biserica ( sau tot ) , iar din cealalta parte se face acasa o painica pe care o vor consuma cei bolanvi. In caz extrem poate fi folosita faina si la gatit , dar nu la prajeli , iar untdelemnul , la fel pentru gatit dar fara prajeli sau , pus la candela .

Daca participi la Sfantul Maslu in biserica , atunci pe masa unde se tine slujba se pune :
- o punga de faina
- o sticla de ulei
- sa aprinzi cateva lumanari
- se poate pune si un pomelnic , caci preotul se va ruga pentru sanatatea celor pomeniti .

In cazul in care bolnavul nu se poate deplasa la biserica se cheama preotii ( cel putin 2 la nr ) in casa bolnavului , iar slujba se va face in camera bolnavului .
La masa unde se va sluji se pune :
-un vas cu faina in care se pun 7 lumanari ,
-un pahar cu untdelemn si 7 betigase cu vata ,
-un pomlenic pe care trebuie trecut numele bolnavului .

Preotii care slujesc pot fi de la 2 pana la 7 preoti , dar niciodata sa nu se faca aceasta Sfanta Taina cu un singur preot .

Daca doresti sa afli mai multe informatii te astept cu cea mai mare placere .Va doresc tuturor multa sanatate


danybv
Mamy de Maria (11 Ianuarie 2008 ) si Andrei (21 Martie 2006)


Mergi la inceput