Puterea gandurilor noastre

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Joseph Murphy

scuze, am fost complet incoerenta

am gasit-o la un prieten in biblioteca si mi-am amintit de mentionarea ei pe DC, la "paranormale" :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Ceea ce voi scrie mai jos nu are legatura cu gandurile ci cu ...atitudinea.
Tocmai am vazut un documentar pe Discovery, cu doua grupuri de voluntari.
Un grup trebuia sa tina un creion cu buzele, folosind buzele tuguiate.
Celalalt, trebuia sa tina creionul cu dintii, in ceea ce ar putea parea un zambet (ranjet )
Ambelor grupuri li s-au dat niste imagini cu un fel de caricaturi si pe fiecare trebuia sa puncteze (cu creionul din gura) cat de amuzante li se pareau.
Cei care ... ranjeau au considerat desenele amuzante.
Cei care tineau creionul cu gura tuguiata au considerat ca nu sunt deloc amuzante.

Morala: muschii fetii noastre trasnmit creierului niste semnale care determina si starea de spirit.

Adica sfatul "zambeste" cand iti vine sa te dai cu capul de pereti nu e deloc tampit ...

Asa ca am aplicat instant.
Aveam o stare proasta, de anxietate, teama nejustificata, tristete.
Dupa ce am vazut reportajul am zambit fortat (si acum o fac) si in jumatate de ora chiar mi s-a schimbat starea de spirit.

Deci daca nu reusesti sa-ti spui mintii tale sa fie pozitiva, baga un zambet larg care ...te va aduce pe calea cea buna.

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Da, citit cartea sau vedeti filmul "Secretul"("The Secret")! Sorry, dar poate s-a mentionat la acest forum despre asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Pisix interesant ce povestesti tu!
Deci iconul asta nu e chiar aiurea...



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=wuQKnuFBg2E" target="_blank"> .... "Ok, everybody, that's a wrap!"






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

O carticica de 25 de pagini: Why Affirmations Are So Powerful!
sper sa ii fie utila cuiva.

http://www.susanjeffers.com/files_usr/affirmations_are_powerful.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Eu sunt o persoana mai pesimista, careia ii trec multe ganduri negre prin cap uneori... Insa foarte putine au ajuns sa se materializeze. Nu este valabila in cazul meu teoria cu proiectia...

Eu cred ca rugaciunea "programeaza" in mai mare masura decat gandurile involuntare. Si am observat asta in timp. Aproape tot ce am "cerut" in rugaciuni s-a materializat, la un moment dat. Si incercati sa va ganditi la asta nu la nivelul simplist la care am expus eu problema :).

-------------------------------------------------------------------------------------
Caloriile sunt animalutele mici care vin noaptea cand tu dormi si iti cos hainele mai stramt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria58 spune:

mintea umana este o gradina plina cu ginduri flori,ginduri buruieni si ginduri vipere,daca nu reusim sa ne ingrijim gradina ,o lasam in paragina atunci nu putem avea pretentia sa-i culegem roadele!de ce nu ni se usureaza suferintele desi incercam sa gindim pozitiv?!undeva in biblie este scris:voi pedepsi omul dupa faptele vorbele si gindurile lui!primim ceea ce meritam,asa numita lege a semanatului;ce semeni aia culegi!dar ISUS SPUNE -CREDINTA TA TE-A MINTUIT !probabil cind vom reusi sa credem cu adevarat ca ceea ce am gindit(cerut)se va si infaptui,probabil ca atunci vom avea!pina atunci degeaba ne incordam muschii,(ai creierului)degeaba ne lamentam ca nimic nu se va schimba!reusesc doar cei care cred cu adevarat!putini!dar e bine sa ne antrenam in continuare/.de ce iti este frica de aia nu scapi este un alt exemplu elocvent,pentru ca tu crezi in interiorul tau ca se va intimpla raul de care te temi!de fapt lipsa noastra de credinta este cheia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Mindy multumesc pt link, am salvat carticica si o voi aprofunda. Am gasit cate ceva interesant la prima privire si abia astept sa o studiez

Nicoleta si Maria58 eu sunt total de acord cu legatura intre credinta si puterea noastra interioara, si tot ceea ce facem in viata, in fond.
Insa, cum va explicati, ca sunt atei care, totusi, "stiu" a gandi pozitiv, au o viata normala, le merge ok (caci nu pot aprecia eu daca bine sau mai putin bine...)? Nu exista in aceste cazuri decat lipsa de credinta, asa cum spunea Maria 58... deci ei de unde-si iau forta sa miste muntii din loc?

Si apropos de aceasta legatura, gasisem in cartea "Forta gandirii pozitive" o fraza care ar trebui spusa de oricine atunci cand simte nevoia (si nu numai)-citatul fiind din Sf Apostol Pavel: "Toate le pot intru Hristos, Cel care ma intareste"


_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Exista mai multe filmulete pe care eu le consider f bune, un exemplu:





_

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria58 spune:

mami fericita de RADUC eu ma refeream nu numai la credinta in dumnezeu ci la ce crezi in interiorul tau (imi doresc x si sunt incredintat ca-l voi avea sau il voi primi )si cred ca cei care au mijloace suficiente de existenta care nu au probleme nici de cuplu le este usor sa nu gindeasca negativ sa nu creada in sufletul lor ca ceva rau se va intimpla sau sa se teama de ziua de miine.Privindu-i ,realizezi ca asta este calea:dar ce te faci atunci cind nu ai mijloacele de trai necesare,cind mai ai si probleme de cuplu si de sanatate,te rogi laDUMNEZEU sa te ajute,dar traiesti cu teama in suflet(si de ce tie frica de aia nu scapi)nu esti incredintat ca orice ai cerut vei primi.
ateeii de care vb isi fac planuri vise si sunt convinsi ca le vor realiza (au mijloacele necesare)deci cred.Ateei care nu au mijloacele necesare si nu au nici pe DUMNEZEU ca punct de sprijin in momentele grele ale vietii o iau razna se duc pe aratura(pierd orice speranta,nu mai au ce astepta,ei nu cred in nimic si in nimeni sau crezut singurii intelepti si s-au ratacit.Se pierd pur si simplu.Stii am cautat sa inteleg dupa puteile mele ce dorea ISUS sa ne spuna ,de ce ,fusase trimis la noi:ce-am inteles eu bietul muritor este ca,calea adevarata pe care trebuie sa mergi in viata nu este calea usoara ci calea grea,atunci cind nu stii ce sa faci in anumite situatii alegi drumul cel mai greu ,(intati pe usa cea strimta).Si de ce se spune ca nu vor intra cei bogati in imparatia cerurilor?Pai inchipuieti ca ai tot ce-ti doreste sufletul ,bogatii imense pe care le iubesti din tot sufletul si mori miine(este doar un exemplu,tie iti doresc sa fii sanatoasa si fericita)sufletului tau ii va parea rau dupa ce a lasat pe pamint si nu -si va putea gasi odihna dar nici nu va putea sa se mai bucure de viata frumoasa de pe pamint.CE IAD MAI MARE POATE FI?de aceea cred si retine este doar parerea mea si nu pretind a avea in totalitate dreptate,sunt om ,ca totul este ce-i transmitem sufletului cu puterea gindului ,ce imprimam pe suflet.De altfel toata lumea stie ca ne putem induce absolut toate starile inclusiv dragostea,daca vreau miine sa ma indragostesc de un om care nu este deloc aratos ii gasesc eu ceva deosebit sau daca nu inventez nu?si-mi repet punctul forte care i l-am gasit si intr-o saptamina sunt zob.In concluzie,eu cred ca orice transmitem sufletului cu puterea gindului si sufletul il primeste ca fiin adevarat aceia avem in viata,nedind la o parte si predestinarea ,care sigur nu are doar o cale(voi pedepsi omul dupa faptele gindurile si vorbele lui)

/,.











0

















Mergi la inceput