Pacientele optimiste si gravidutze dr.Tutunaru 104

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pamy_ggg spune:

Neatza dragutele!
S-a facut un an de cand nu am mai fost pe Tutu si as vrea sa ma duc azi sa-l 'vizitez' sa pun de o monitorizare ca sunt si in z 10.Intrebarea mea este daca il gasesc pe Tutu azi la cab,mai merge cineva azi la el?Ca ma gandesc sa nu se fii schimbat ceva de pe vremea de cand mergeam eu.Pupici

pamy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Eu am fost dimineata la spital ca sa vad daca s-a spart foliculul...Desi am ajuns la 07.10, am asteptat pana la ora 09.00 si nu a aparut.Asa ca am ramas fara monitorizare pentru ca dupa amiaza am o gramada de treaba si n pot ajunge la cabinet.Am inteles de la Ramona ca era in spital dar nu am indraznit sa intreb de ce nu vine...Asta este,sper sa fie totul ok si sa se fi spart.Incep sa bag utrogestan diseara.
Legat de temerile mele de recidiva,nu de partea bolnava ma tem ci de cea sanatoasa...Se poate intampla nenorocirea si pe partea aceea...Dar cum bine a zis scumpa de Felix ,refuz sa cred ca voi avea eu asemenea ghinion...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:


Neatza dragele mele!
Felix draga mea daca ovulatia vine in co, inseamna ca de aia a intarziat cm luna asta, sa vina bebe in liniste si relaxare. Asa femeie puternica si optimista cam rar.
Magdita fata frumoasa la cite berze am vazut si eu se anunta luni pline de burtici, macar cite una pt fiecare dintre noi
Tamy ma bucur ca esti mai bine, imi pare rau ca nu mai ai net, dar macar ne citeste si ne scrii seara...Ma bucur ca ai fugit la munte si te-ai simtit bine, fiecare simtim nevoia de cite o pauza
Mada sigur berzele astea se vor opri si la noi, sper sa deschizi iar calea si noi sa te urmam
Lilisor cred ca nu e cazul sa te gindesti mereu la recidiva, mai ales ca fetele ti=au dat argumente bune, ai ovulat cu cealalat ovar care are trompa buna si sanatoasa. Sa stii ca si eu pe unde ma duc numai femei gravide vad, in tramvai, pe strada si la mare pe plaja parca ma urmareau...si ramin asa uitandu-ma la ele , uneori cred ca ma holbez fara sa imi dau seama insa, si imi trec atitea ginduri prin capusor. Sper sa ne ajute dzeu sa vina si clipa noastra cit mai curind. E pe aproape simt eu Mama Omida
Rala au venit rusii? sa stii ca multe femei pe care le cunosc au avut intarzieri lunile astea, cine stie de la ce, caldura, stres...
Georgia o sa treaca si caldurile astea draga mea, si vine racoreala
Elly ai fost la dr? tre sa faci ceva sa vina odata si menstra...
Eu fusei azi de am dat sangerete pt analize,am facut de toate fete dragi tsh,t3,t4,atpo,fsh, lh,estradiol , progesteron si prolactina, plus cele scumpe Inhibina si AMH care au costat 600ron. Am eu un feeling ca vor iesi bune....
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Aditu sunt eu puternica dar mai si pic sau ma mai revolt. Noroc cu dragutele mele dragi care ma sprijina si ma scot din butoi de fiecare data!

Sper din suflet ca toate analizele tale sa fie bune! Uneori mi-e asa de ciuda ca nu locuiesc in Bucuresti sa ma duc si eu la un laborator ca lumea fara sa ma invoiesc o zi intreaga de la serv sau sa bat sute de kilometri...

Lilisoru poate ar fi bine sa nu bagi de azi utrogestanul, presteaza daca e timpul dar du-te la T maine sa vada daca s-a spart foliculul. Utrogestanul inhiba ovulatia daca il pui prea devreme...

Elly, cum mai esti? A sosit rusu? Ma gandeam sa ma apuc si eu iar de mladite dar parca nu vreau sa-mi iau sticloantele dupa mine in conced.

Ellis, frumoasa povestea!

Pup gascoteca de tutunici,

Felix






If you smile
Through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow
You'll find that life is still worthwhile
If you'll just Smile...

That's the time you must keep on trying
Smile, what's the use of crying
You'll find that life is still worthwhile
If you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Felix iubita toate avem momente cind picam si ne revoltam, si eu am zile cind simt cite o durere in suflet si mi se fringe inima cind vad copilasi cu parinti pe strada, sunt nopti cind ma apuca plinsul.Dar sunt si zile cind ma simt puternica si o iau de la capat si o sa merg pina in panzele albe si tot voi avea un copilas sanatos care imi va mangaia sufletul si va vindeca toate aceste suferinte. Vom uita tot, o sa vezi si atunci vom plinge de fericire.
Lilisor si eu zic la fel, sa bagi de maine utro, si azi sa te iubesti cu sotul din dotare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Citat:
citat din mesajul lui felix76



Lilisoru poate ar fi bine sa nu bagi de azi utrogestanul, presteaza daca e timpul dar du-te la T maine sa vada daca s-a spart foliculul. Utrogestanul inhiba ovulatia daca il pui prea devreme...

If you smile
Through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow
You'll find that life is still worthwhile
If you'll just Smile...

That's the time you must keep on trying
Smile, what's the use of crying
You'll find that life is still worthwhile
If you'll just Smile


Felicic, cum gandim noi la fel . Exact asta ii zisei si eu, dar pe PM .
Aditu, iti tin pumnii sa-ti iasa analizele bune .
Pamy, bafta multa luna asta la monitorizare .

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
Anul asta se va intampla din nou, iar atunci va fi perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

Bine v-am gasit zanici dragi,
Vad ca nu v-am gasit asa bine pe toate,sunt alaturi de voi lilisor, tamy. Sa va ajute bunu Dumnezeu sa treceti cat mai usor peste incercarile astea grele.

felixut drag, am revenit de ieri dar sincer cand am vazut mesajul de intampinare ptr lilisor..., n-am mai putut scrie. Chiar ma demoralizasem, dar va vad asa optimiste acum.., incat chiar imi dati sperante. Uitasem cat de folositoare sunteti sufletului meu.Sa va ajute Dumnezeu sa aveti cel mai frumos concediu si sa va intoarceti cu bb la purtator.

aditu, mada, magdita, mamilali, lilisor, tamy, elly si toate fetele dragi si luptatoare tare mult v-am simtit lipsa.

Cred ca toate avem aceleasi simtiri cand vedem gravidute. Si eu raman cu ochii inlacrimati cand intalnesc la tot pasul burtici. Chiar am avut o perioada cand am inceput sa ma sperii de sentimentele mele. Dupa concediul minunat in care am incercat sa uit scopul vietii mele..., am avut o saptamana in care am fost mai tot timpul singura si mi-au revenit toate gandurile pe care le lasasem acasa. Mi-am dat seama cat m-am izolat, n-am simtit nevoia sa intalnesc nici un cunoscut in afara familiei, am incercat sa ma izolez complet. Nenorocitul de CM a venit la 2 zile de la intoarcerea in tara, asa ca... Imi intarziase cm cam 5 zile ( fara sa fi luat utro)in care am tot sperat sa fie o minune in burtica mea. N-a fost sa fie, asa ca.. am luat ovamitul si am inceput monitorizarile. Mai fac o ultima incercare dupa care...., de luna viitoare m-am hotarat sa iau diphe.(vreau sa iau o pauza , chiar simt ca am nevoie de ea). Mai mult am repetat si anticorpii din sange. Dupa scaderea din martie de la 29 la 24 eram optimista, acum au crescut la 31 si nu am nici o explicatie pentru asta. La capitolul de anticorpi nu primesc nici un raspuns, sau cel putin nu unul care sa ma multumeasca. Sincer,am momente cand nu pot sa accept ca unica solutie este FIV. Mi-asi dori sa incerc macar un tratament pentru miccsorarea valorii, dar nu stiu cui sa il mai cer. Nici dr T nici dr Matei nu au vrut sa-mi dea nimic. Eu sunt putin Toma necrdinciosu, si dac-am vazut ca cineva a reusit cu prednison vreau si eu, dar nu sa-l iau dupa ureche. Daca mi-ar spune macar in ce zile sa-l iau...., mi-asi asuma toate riscurile, dar Matei nu vrea inca( poate stie ea ceva..?).

Offf, gata v-am zapacit, nici nu stiu daca am fost coerenta, dar cred ca intelegeti cat v-am simtit lipsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Magdi, normal ca gandim la fel doar ne dam doftoratu in ale infertilitatii!

Tinuta, bine ai revenit! Cu forte proaspete din conced, da???? Referitor la anticorpii aia am cetit pe aci pe forumache ca mladitele de coacaz negru (a la long) ar micsora valoarea lor. Poti sa iei de la hofigal, sunt monodoze gata preparate cat sa le pui in apa odata. Merita sa incerci, e naturel 100%.

Aditu cunosc durerea aia... Important este sa n-o bagam in seama ca isi face de cap!

Pup fetile,

Felix

If you smile
Through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow
You'll find that life is still worthwhile
If you'll just Smile...

That's the time you must keep on trying
Smile, what's the use of crying
You'll find that life is still worthwhile
If you'll just Smile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rala spune:

Mai odata am si eu o zi mai aglomerata la birou si va apuca pe voi vorbaria. Iar n-o sa apuc sa raspund fiecareia cum se cuvine.
O sa incep cu Lili, ca si veteranele, si eu votez cu no-utro deocamdata, s-ar putea sa ovulezi mai tarziu decat stii tu, mie mi s-a intampla, si ar fi pacat sa strici munca ovarului pentru atat. Nu mai are rost sa spun ca in luna in care a ramas sora-mea nici macar nu a pronuntat cuvantul utro si totul a mers ca pe roate cu rezultatul vazut. Multumesc din suflet pentru urari adresate nepotului tuturor, Felix, Mada, Magda, Machus...
Adriana, Felis, Tamy va multumesc fetelor pentru incurajari. Si eu sper sa fie doar o intarziere neexplicabila si nu cine stie ce balaur hormonal. Am tot citit despre prolactine marite, exces de estrogen, deficiente ale tiroidei... ma rog continuu sa nu am nimic, si culmea! acum ma rog sa imi vina cm. Ce sa mai inteleaga si el din rugaciunile mele....Ma tot gandesc ca o fi de la arefamul asta pe care il da T mai nou, mai ales ca mi-a spus sa-l iau 14 zile in loc de 10 cum facea cu utro. Ca sa nu va mai spun ca de dimineata m-am trezit cu un gand tembel ca daca la laborator nu mi-au facut bhcg ci doar vreo glicemie ceva... hahahahha ma apuca si rasul de cat de disperata sunt. Azi dupamiaza intru si in posesia dovezii scrise.
Pana una alta, al meu sot mi-a montat o branula sa incep sa tratez o infectie urinara cu e-coli pe care am descoperit-o dupa ovulatie si am amanat sa o tratez din motive lesne de inteles. Din schema face parte si polidin si stiu ca T nu da doi bani pe el dar... ma gandesc poate ajuta si la... stiti voi. Oare?
Va pup pe toate si stau cu degetul pe f5 doar doar de-oi reusi si eu sa raspund in timp real.

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pamy_ggg spune:

Tinuta capul sus si mergem inainte.Cred ca toate fetele care isi doresc un copilas au trecut si trec prin starile astea de dezamagire si tristete.Dar priveste buna a lucrurilor pt ca atunci cand o sa iti tii copilul in brate,(PT CA O SA IL TII)o sa il tii de 2 ori mai strans pt ca stii cat de mult ai luptat pt el.Si daca tu crezi ca vrei sa incepi Diphe pai atunci incepe.Eu dupa 3 luni de la laparo am inceput si nu imi pare rau ca l-am facut,pt am putut sa ma mai linistesc ,sa ma gandesc si la altele.Viata e frumoasa si trebuie sa ne bucuram de ea asa cum e.
Magdi cred ca ma razgandesc ,nu ma mai duc la Tutu luna asta.Poate luna viit cand ma intorc din concediu,poate ma intorc cu burta "plina"cine stie.

pamy

Mergi la inceput