Sarcina dupa extrauterina

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Offf...Pepita, scumpa mea...am patit cam la fel...si eu tot la 6 saptamani.Numai ca la mine a fost cu rupere de trompa si hemoragie interna mare...In mod normal,la ce aveam eu acolo, nu se baga nimeni sa-mi faca laparo,dar magicianul Tutunaru a facut-o!!!Si nu mi-a impus repaos absolut deloc...Chiar in ziua in care m-a externat a glumit spunandu-mi sa-mi fac un dus cand ajung acasa si sa ma reapuc de treaba.Am trecut si de prima monitorizare, pentru ca am ovulat cu partea sanatoasa.Evident,nu astept minuni...dimpotriva,astept cm.Dar nu renunt la a spera in sansele mele naturale,lucru pe care ti-l recomand si tie.Si...sunt cu patru ani mai mare ca tine!Si te rog eu mult ca cele 6 saptamani,sa fie doar 6!Stii cum e asta?Ca si cu postul.E pacat sa-l tii dupa ce a trecut perioada...Atunci trebuie sa te bucuri de sarbatoare! Ma intrebi de unde am stiut de google-lit?Nu stiu...am auzit ca odata,demult, una dintre fetele de pe forum a facut la fel.... Astept curand vesti de la tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepita_ spune:

Offf, am inlocuit din greseala mesajul scris pentru fete cu "romanul" anterior! Noroc ca aerlilian era in zona!! Te pup!
Sa stii ca eu si acum astept cm, deja a trecut mai mult de o luna de la operatie! Si in privinta cealalta, nicio grija: 6 trecute-fix!!!
Si, ca sa nu mai dau search, ca vreau sa plec si eu acasica, poate-mi spui si mie de unde stii cand ovulezi si, mai ales, pe care parte!
Sa speculez si eu momentul Cu toata reticenta mea din perioada asta, parca tot calea naturala e cea normala, cea....naturala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Stiu cand ovulez pentru ca fac monitorizari.Si are dr meu grija sa-mi spuna cand sa prestez...Asta nu inseamna ca in ultimii 5 ani din viata mea am fost luna de luna la monitorizari...Am mai luat si teste de ovulatie,m-am mai ghidat si dupa glera...Dar dupa atatia ani de mers prin doctori am ajuns la concluzia ca am un cm scurt (24-25z) si ovulez de obicei in z11 -12.
Romanele tale fac bine tuturor,nu-ti face griji!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

buna fetelor!
pepita starile de rau post operatorii se datoreaza problemelor pe care le-ai putea avea cu colecistul, mie asa mi-au explicat cand am fost dusa la reanimare iar noaptea dupa operatie mi-a fost foarte rau, aveam senzatii de voma, dar nu reuseam sa vomit deloc.Ar fi bine sa mergi sa faci un control intrucat la o eventuala sarcina ti-ar putea fi foarte greu. Nu vreau sa te sperii, dar eu asa am patit la sarcina cu fetita mea, am vomat pana in luna a 9 a, ajunsesem sa am 45 kg inainte sa nasc, de la 52 kg cat aveam at cand am ramas gravi, si dureri mari in partea dreapta sub coasta, plus ca zaceam in pat cu zilele fara sa pot manca ceva, luam doar vitamine, iar hemoglobina mea ajunsese la 6 in luna a 9 a. Iar dr mea mi-a spus ca din cauza colecistului am avut toate problemele.
Nu neglija acest aspect.
Va pup pe toate.

mamica de fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

fetelor,va sarut..ma primiti si pe mine cu povestea mea???

-in 1997 SEU stanga operata clasic
-10 ani m-am protejat ca nebuna de teama unei alte posibile SEU
-in 2007 am renuntat la metode de protectie pentru ca ne-am hotarat sa facem un bebeloi.....si cum intotdeauna de ce ti-e frica de aia nu scapi......dupa 5 luni de incercari am ramas gravi.....dar a fost tot SEU din pacate
-de data asta am facut injectii cu metotrexat.....am eliminat sarcina.....insa mi-a fost complet distrusa si trompa
am certitudinea ca aceste injectii mi-au distrus trompa pentru ca in momentul in care ne-am hotarat sa facem bebe am fost si mi-am facut toate analizele uzuale si in plus-la recomandarea medicului,avand in vedere faptul ca deja nu mai aveam o trompa,am facut HSG sa vedem care este starea trompei ramase.Si era 100% permeabila si complet fucntionala.La 3 luni dupa SEU nr.2 am facut o alta HSG care mi-a aratat o trompa complet distrusa si nefunctionala-trompa arata ca o stafida chircita si atrofiata atat de rau incat parerea unanima a mai multor medici a fost ca nu mai avem ce-i face.
-asa ca anul trecut am facut un FIV-nereusit din pacate....iar acum ma pregatesc de un nou FIV la Budapesta...pentru ca eu cu Romanica am terminat

cam asta e povestea noastra....deci eu sunt un caz nefericit as putea spune.....un caz in care prima SEU a atras-o si pe a2a...chiar daca dupa 10 ani....si in care metrotrexatul a provocat compromiterea trompei sanatoase.....dar nu ma dau batuta....cred in sansa noastra....si vom lupta pana la ultima picatura de energie si pana la ultimul banutz.....si tot ne vom implini visul cel drag...tot vom avea bebelusul nostru....sunt sigura de asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Samira , offf...tare greu trebuie sa-ti fie si tare demoralizatore pentru noi povestea ta...Sa-ti dea Dumnezeu putere si cel de-al doilea FIV sa fie si cel norocos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aerlilian....nu e demoralizatoare....sau,ma rog,refuz eu sa ma las coplesita ....stim doar ca orice situatie de pe lumea asta are cel putin 2 variante posibile....la noi este varianta mai grea....si tocmai de asta sunt convinsa ca si rezultatul va fi unu de exceptie atunci cand va fi
trebuie doar sa avem rabdare si incredere in DD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Samira ,te felicit pentru optimism!Cu siguranta vei avea un rezultat de exceptie!Cum de te-ai orientat catre Budapesta?Stiam de Szeged, dar de Budapesta n-am auzit...Povesteste-mi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aerlilian....m-am hotarat sa aleg Budapesta si pe dr. Peter Kovacs cu ajutorul fetelor de la topicul "FIV IN UNGARIA".Clinica este aceeasi-KAALI INSITUTE si la Budapesta si la Szeged si la Debrecen.Foarte multe fete aleg Szeged si Debrecen datorita faptului ca sunt mai aproape de Romania in comparatie cu Budapesta.Poate si pentru faptul ca viata in cele 2 orase este mai ieftina fata de cea din capitala,nu stiu,asa ma gandesc si avand in vedere ca pentru o parte din procedura Fiv pacienta trebuie sa stea in Ungaria orice economie este importanta mai ales ca intreaga procedura nu este una ieftina.Urmaresc de mult timp-de aproape 2 ani,experientele fetelor in Ungaria si sincer iti marturisesc faptul ca o buna bucata de timp am fost tentata sa aleg Szeged si pe dr. Zadori,insa am observat ca lucrurile s-au degradat treptat-treptat pe acolo.S-au indreptat catre Szeged si Debrecen din ce in ce mai multe fete si din pacate odata cu aglomeratia au ajuns acolo si cateva din metehnele noastre nationale.Pe scurt,i-am invatat pe unguri cu spaga,cu lipsa de respect pentru programari astfel ca acum se asteapta cu orele pe la usile cabinetelor si prioritate au cele care cotizeaza mai bine la traducatoarele de acolo-care sunt necesare pentru ca doar medicii vorbesc engleza,asistentele si personalul auxiliar nu.Fiind deja foarte aglomerat medicii nu se mai pot ocupa de toti pacientii cu atentia cuvenita si tind sa devina superficiali-ma refer aici la acest dr. Zadori in jurul caruia s-a creat o aura formidabila insa sunt voci pe forum care il acuza de superficialitate de la un punct incolo.

La Budapesta ,in schimb,lucrurile sunt asa cum trebuie sa fie.Atat medicii,asistentele cat si personalul auxiliar vorbesc lb.engleza deci te poti intelege cu toata lumea.Programarile se respecta cu precizie de ceas elvetian si medicii nu isi fac programari cu ghiotura pe principiul "las' ca merge si asa".
In alta ordine de idei am avut o comunicare foarte buna cu dr.Kovacs.I-am trimis intr-o zi un mail in care imi spuneam oful si mi-a raspuns extrem de prompt,chiar a2a zi.Apoi am comunicat cateva zile la rand cu dansul prin mail si mereu a fost la fel de atent si calm si mi-a raspuns detaliat la toate intrebarile pe care i le-am pus.Cu aceasta atitudine mi-a castigat increderea si luand in considerare si parerea unanima a fostelor sale paciente am luat decizia sa merg la Budapesta.

nah....ca daca m-ai pus sa-ti povestesc....eu ti-am povestit ...sa ma iertati daca am deranjat pe cineva cu "cearceaful' meu de postare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Samira ,nu deranjezi pe nimeni,stai linistita!Oricat de optimiste am fi ca se mai poate intampla natural,toate ne gandim si la ce alte optiuni avem.Asa ca ,e super ok ce ai povestit.Si din toate punctele de vedere consider ca ai ales exact ce trebuie.Stii ca e o vorba:" sunt prea sarac ca sa-mi iau lucruri ieftine".De-aia zic ca ai ales corect.Sa-ti dea Dumnezeu tot binele din lume si sa reusesti de data aceasta.E hotarata deja data plecarii?

Mergi la inceput