Burtici fericite de septembrie-octombrie (108)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lullaby_2009

Raluk felicitari si multumim!

Lutoniana

Monikus daca vrei am si eu Mama si copilul in format electronic, editia din '84 scanata. Nu stiu daca este mai usor de citit pentru ca nu poti sa cauti dupa anumite cuvinte cheie. O pot trimite pe mailul comun daca o mai vrea cineva.

Ma gandesc ca stie doctorita de ce te-a chemat abia in septembrie (inseamna peste o luna si jumatate), nici eu nu merg o data la doua spatamani la doctor. Ma duc in august cu analizele de 28 de saptamani si apoi in septembrie la morfo. Daca a zis ca e bebe ok nu iti mai face griji.

A fost frumos la munte, dar nu am facut cine stie ce drumetii. Am mers de la Trei Brazi pe jos pana la Poaiana Secuilor (la intoarcere am facut pauze din 3 in 3 minute ) si apoi pana in oras si cam atat. Plimbari scurte . Mi s-a parut foarte cald, eu speram sa fie mai racoare la Predeal, dar ziua stateai mai mult ascuns la umbra. Iar la intoarcere am luat si o amenda de circulatie .

Dana bravo! Esti deja o soferita!

Si eu credeam ca dupa ce o sa nasc in 2-3 saptamani burta va reveni la normal cat de cat. Cand am citit ca o sa fie ca in luna a sasea pana aproape de sarbatorile de iarna m-am speriat putin, dar mai bine sa stiu la ce sa ma astept.

Iuliapapusa nu am observat sa se innegreasca dar a iesit in exterior si a aparut acea dunga mai inchisa la culoare.

27+ cu


Eu ma abonez la carte.

Cat despre dr...drept sa spun nu ma deranjeaza ca m-a chemat atat de tarziu, adica la o luna jumate. M-a deranjat mai degraba faptul ca nu a fost in stare sa imi spuna uite atata cantareste bebe, uite colul are dimensiunea asta.... De ecografia morfologica de trim 3 nici nu a pomenit. In fine, poate ca sunt eu paranoia dar o sa treaca...dupa ce voi vedea bebele la mine in brate.

Ma bucur ca ai petrecut bine la munte. Si nou mergem la Trei brazi de cel putin 3 ori pe an. Ne place grozav de mult acolo.

Emy, sa dea DD sa fie bine si sa nu mai am nevoie de ea. Adevarul e ca nu am avut deloc probleme in sarcina exceptand greata si primul TT.

Kemsy, ma bucur pt prietena ta. Sa auzim numai de bine de acum incolo si sa nastem toate numai bebei sanatosi si grasuni.

Monica 26+ cu Rares Stefan/Andrei POZA BEBE
VARSTA BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Raluk eu am incercat sa ma loghez cu noua parola, dar nu a fost recunoscuta... din cauze necunoscute mie. Dar neuronu' gravid nu a reactionat diloc sa aiba vreo idee despre folosirea vechii parole ori s-a imbatat ori ma lasa in curand
Kemsy felicitari prietenei tale pentru fetita nou nascuta, sa se refaca repejor dupa nastere si sa ii vina laptic bun si mult pentru pitica
Burik iesit afara am si eu, nah dar nu s-a innegrit asa cum era in sarcina precedenta cu Rares... acum nici linia nigra nu am cum am avut la Rares... sunt total diferite sarcinile astea se pare.
Monikus eu zic ca e crescut bine flacauasul tau. Sa fie sanatos si tu mereu voioasa, ca in rest nu mai conteaza nimic.

Am vazut ca discutati despre epilatul dansei... eu la 27 sapt. m-am facut singurica cu lama fara sa folosesc oglinda, deci sunt foarte tare ca am reusit performanta asta... de atunci nu am mai incercat asa ca voi fi curand parosenie
Despre sex, eu nu am chef, mi-e cald, mi-e somn, abia ma misc etc. (ultima oara a fost de ziua aniversarii casatoriei noastre) deci o lasam pe alta data poate se remediaza macar cateva dintre aceste aspecte importante in viata mea.


Ramona



Tudor Gruia 29+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Raluk deci, cum spunea cineva, dezertezi si tu din grupul celor cu neuronul adormit?!!? (al carui sef de trib as putea fi eu, ca abia ce m-am trezit..dorm ca valiza fetelor! cica ma pun sa citesc...)

Felicitari pentru noul capitol!
vezi ca acum ne bazam pe tine, deci nu mai poti da din colt in colt (ca mine), zicand "eu nu am facut niciodata"

Claucia, Emy, Lullaby multumesc! (nu pot sa-mi explic, dar in perioada aceasta am capatat mult curaj si incredere in mine..oare se pregateste corpul meu/psihicul sa faca fata marii minuni?!)

Eu am linia aceea neagra pe burtica si imi este tare draga! (stiu, am si eu pasaricile mele..) si buricul mi-a iesit in afara, dar eu intotdeauna l-am avut mai bombat asa, nu am avut unul sexy

Dana 29s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Giani felicitari prietenei tale! sa fie sanatoasa micuta! te cred ca te-ai emotionat..si eu as fi facut la fel;
apropo de asta, sunt tare curioasa ce mamica scumpa din grupul nostru va da startul..eu cred ca voi plange in ziua aceea, de bucurie, bineinteles!!!

daca fierul a iesit scazut la analize, nu ti-a indicat medicul ceva supliment? ficatul de pasare intradevar contine fier, dar cum spunea si raluk are si vitamiona A, care cica in cantitate mare dauneaza la bebe..si spanacul are fier (iar mie imi place la nebunie!!)

Dana 29s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Ramsan .

Adevarul e ca noi mai facem dar nu neaparat cu chef. De fapt...el are chef de numai numai dar eu...mai mult am nevoie . Nu am nici cel mai mic chef dar o data pe saptamana cand nu imi e chiar atat de somn sau de rau il mai las si pe el sa isi faca de cap. Sa vedem cat o mai merge ca prin luna 8 parca nu l-as mai lasa sa fac nik.

Monica 26+ cu Rares Stefan/Andrei POZA BEBE
VARSTA BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Raluk sa ai odihna placuta pe pernuta...asa cum ai spus si tu are multe pozitii in care o poate folosi mami, dar si bebe; eu o gasesc folositoare si ma bucur ca mi-am luat-o! Asteptam si pe techila sa ne impartaseasca impresii;
Si..multumim pentru filmulete!

Dana 29s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Si eu ma fatzai pe aici dar nu am chef de nimic, mai citesc o carte, mai bag un ochi la TV, nimic interesant, va puuuup!

----------------------------------------------
Alexandra 29+ se pare ca fluturasul va fi Alessia Ruxandra
Bbelusa cea iubita

Da Doamne sa ne nastem sanatoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Pupam si noi pe Alex

Am primit de la niste prieteni dovlecei din aceea speciali..zuchini, parca se numesc; stie cineva o reteta pentru ei? sau ii pot gati la fel ca pe cei obisnuiti ? (adica prajiti pane..ca altceva nu stiu)

Dana 29s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

buna fetelor

incerc si eu sa imi revin dupa un weekend super plin. am plecat vineri dimineata la 4 din bucuresti la 8 eram la roman la mama. ai mei stau la etajul 4 acum si efectiv m-am topit toata ziua. seara m-am dus sa dorm la sora-mea chiar daca mami s-a suparat putin ca nu mai puteam. sambata dimineta am fost la coafor apoi venit acasa, calcat camasi pt ionut, imbracat copilul si plecat undeva dincolo de tg neamt, la schitul Carbuna la o nunta - motivul principal al calatoriei. dansat destul pana pe la 2 jumate dimineata. la 10 dimineata duminica am plecat inapoi spre roman, stat inca putin la ai mei si topit si la 4 am plecat spre bucuresti unde am ajuns la 10 fara 20 seara. sa va spun cum mi-a fost ieri noapte si ieri?
nu cred ca mai e nevoie - eram extenuata... acum mi-am mai revenit.

maine vreau sa ma apuc sa spal hainutele lui Stefan ca tot ne apropiem de 32 de saptamani. data trecuta stiu ca asa mi-a spus dr. de la 32 de sapt ar fi bine sa ai bagajul pt spital pregatit si ceva lucruri pentru bebe ca nu se stie niciodata...

citit discutii din ultimele pagini doar.
iulika notat si eu reteta de negresa
am facut si eu cererea de compensare a celor 15% din brut, odata cu intrarea in prenatal la 28 de saptamani. la mine dr nu a comentat deloc cand i-am spus ca de la data cutare eu vreau prenatal. m-a intrebat daca am calculat sa imi ramana macar 42 de zile dupa. i-am spus ca da si a mers pe mana mea. super nu?
vazut multe poze cu fete care mai de care mai frumoase...
descarc si eu acum pozele de la serbarea adinei si din weekend si revin cu link.
de epilat acum o fac cu aparatul de ras uitandu-ma intr-o oglinda. asa am facut si la adina pana la sfarsit si m-am descurcat, sper sa fie la fel si acum.
buricul meu s-a aplatizat dar nu si-a schimbat culoarea si dupa prima nastere a revenit la forma initiala desi am avut o burta imensa.
despre activitatile nocturne , spun si eu ca si Andrusca, noi inca ne bucuram de acele momente, nu asa des ca inainte dar de 2 ori pe saptamana cel putin tot se intampla si tare bine e ...

eu voi merge joi la control si eco de 32 de saptamani, vedem atunci ce si cum mai e bebele, dar presimt ca voi avea un urias. cand am nascut-o pe adina era cel mai mare copil din maternitate si o alintau dovlecel. singura preocupare e cat de mare si daca din aceasta cauza va fi nevoie de cezariana...

va pup si sorry ca nu am raspuns fiecareia.

am editat sa va spun ca eu am scos o parte din hainutele adinei la vanzare, si daca intereseaza pe cineva ceva va rog sa imi spuneti. pozele le puteti vedea aici

Raluca 31+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Salutare burtici.

Mie mi-e un somn de crapa pietrele M-am trezit devreme sa merg al vampiri, mi-am luat si prenatalul, apoi am fost pe la mami meu, am copt vinete si gata, am clacat pe ziua de azi...

SUbiecte fierbinti:

Epilatul, eu pana acum vreo 3 saptamani m-am tot facut cu lama, am incercat si la dansa dar n-o vad de burta, asa ca mai mult m-am ciufult decat sa fac ceva (da era musai ca ma duceam la doc )
Asa ca acum 3 saptamani mi-am luat inima in dinti si am bagat iar aparatul. a fost un succes total si pe picioare si la domnisoara. N-am lasat niciun fir rebel, o frumusete mi-a iesit. Intr-adevar pe pipaite dar am fost extrem de multumita de rezultat. Ideea e ca n-am probleme cu durerea, pe mine nu ma doare aproape deloc smulgerea. Cand ma rad ma irit, ma mananca rau cand incepe sa creasca, imi vine sa ma scarpin toata ziua si risc sa patesc precum Iulika cu soatza sa zica ca am inceput sa ma satisfac de una singura... Soatza nu o bag in padurea neagra ca... nu ma risc (a vrut saracul sa ma ajute ultima data cand am incercat sa ma rad pentru ca m-a apucat plansul dar nu l-am lasat, a vrut sa-mi dea aparatul lui de tuns in locuri intime dar nici pe ala nu l-am vrut)

Buric negru si linia nigra am avut si eu la prima sarcina. Buricul si-a revenit pana sa raman din nou (adica in 4 luni) dar linia nu mi-a disparut de tot dar nici nu s-a mai accentuat. La fel si mameloanele abia acum vad ca incep putin sa se coloreze. EU sunt tare mandra de buricul meu shecshi ca nu a iesit inca afara, mi l-au indesat bine de tot cand eram si eu mica mica

raluk, felicitari pt capitol



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 31+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput