Nasterea naturala fara epiziotomie

Nasterea naturala fara epiziotomie | Autor: ramonuta

Link direct la acest mesaj

Draga Sheannamp, avand in vedere ca ai inchis subictul "Nasterea naturala fara epiziotomie in Romania" simt nevoia sa dau niste explicatii referitoare la interventia mea.
In primul rand vreau sa-mi cer scuze tuturor acelor medici care sunt preocupati de pacientii lor si isi fac mesria cu drag. Poate exprimarea mea nu a fost tocmai potrivita dar cu siguranta nu am dorit sa arunc cu noroi in acele persoane minunate care ne ajuta si ne trateaza atunci cand avem nevoie.
Referitor la parerea mea despre epiziotomie nu m-am inspirat de loc de la sezatoarea din sat ci din propria mea experienta. Mi-e teribil de greu sa vorbesc despre asta dar nu am de ales pentru ca as dori ca nimeni sa nu mai treaca prin ce am trcut si trec eu.
Pentru mine epiziotomia este motivul pentu care traiesc un cosmar.
O sa incep prin a spune ca inainte de nastere nu am avut absolut, dar absolut nici un fel de probleme si n-am avut nici antecedente obstetricale.
Vreau sa spun ca acele afectiuni de care aminteai: prolaps genital si incontineneta le-am capatat eu tocmai datorita epiziotomiei si nu in ani si ani de la nastere ci imediat dupa ce am nascut. Sa mai spun ca taietura a fost asa adanca incat o vreme faceam kk si prin vagin? Sa mai spun ca 4 luni dupa nastere nu puteam sa stau in fund de durere? Sa vorbesc despre incontineneta anala care m-a tinut inchisa in casa luni de zile, sau de diminetile in care nu puteam sa ma tin 2m pana la baie? Si despre cum e sa nu stii cum sa-i ascunzi sotului ca-ti vine sa urli de durere in anumite momente? Sau cum de fiecare data cand ma asez jos simt ca stau pe o muchie de piatra?
La 10 luni dupa nastere am facut o colpoperineoplastie si lucrurile s-au mai indreptat dar din pacate nu atat de mult incat sa dispara toate aceste probleme deoarece nervii din zona au fost sectionati la epi. si n-au putut fi refacuti.
Imi pare rau ca a trebuit sa scriu toate acestea, nu vreau sa sperii pe nimeni.
Ideea este ca pe baza experientei mele personale ma declar total impotriva epiziotomiei practicate pentru prevenirea rupturilor perineale.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cucuveaua spune:

In primul rand, mi se pare corect ceea ce a facut moderatoarea.Dati cu noroi in oameni fara sa aveti un minim de cunostinte medicale.Si nu, o nastere nu este cultura medicala....ceea ce ti s-a intamplat, ramonuta, este intr-adevar regretabil, dar vina ii apartine celui sau celei care te-a asistat la nastere.Se pare ca a fost o fistula, intre rect si vagin.Dar asta nu inseamna ca toate femeile care fac epiziotomie, vor pati la fel.Sunt medic ginecolog, recunosc, dar nu as avea curajul sa las o pacienta sa nasca fara epiziotomie, la primul copil, decat in cazul in care bazinul e ok, bebe e micut, ea e bine facuta si perineul ala e destul de elastic ...Habar n-aveti ce responsabilitate avem, daca peste o luna vine femeia inapoi ca...are probleme ca ramonuta???eroismul meu de a nu face epiziotomie ar avea rost?NU e o placere sa tai si sa cosi.Nu e o placere sa operezi.Dar daca se intampla ceva, esti vinovat.Mai bine preventie, decat tratament.Nu ma astept sa ma intelegeti, dar consider ca medicul are drpetul si obligatia de a lua decizii spre binele pacientului, nu pt mofturile sale...daca nu va convine, sunt atatia medici in Romania....alegeti.Cu asta am terminat, promit sa nu va mai deranjez cu postarile mele pro-macelari, cum zicea cineva.Nastere usoara tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

cumplit ramona...imi pare rau, nici la cel mai mare dusman nu doresc asa ceva
corect sau incorect...nu e la latitudinea noastra sa judecam ce a facut moderatoarea problema e ca poate aveam un min de cunostinte medicale, la sta nu te-ai gandit????? nu stiu sa-ti fi zis cineva ca deranjezi...e un site public, faza e ca exista un proverb rom ...tonul face muzica...vezi ca se poate si altfel sa ne explici motivele tale???? fara sa ne jignesti. mai tine cont ca sunt doar motivele tale, nu ale tuturor medicilor, corect?! si mai e si ft corect ce zici, nu place pacientelor, exista alti medici, nimeni nu e obligat sa mearga cu tine in continuare, puteai insa sa ne explici asta din prima ta postare pe topic fara a ne jigni. multumim de urari
35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonuta spune:

Cucuveaua, ma bucur ca ai revenit cu un raspuns. Vezi? Se poate sa discutam si in termeni amicali. Cred ca e foarte important pt. ambele parti sa comunicam. Astfel voi(medicii) veti deveni mai buni intelegand nevoile pacientilor iar noi vom fi mai receptivi intelegand necesitatea actiunilor voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Mie la ce mi-a folosit ca nu mi-au facut epiziotomie si m-au lasat sa ma "rup" si acum, dupa aproape 2 ani, aflu ca a fost mare perimetrul cranian 36cm si ca Andrei sigur a suferit la nastere, ca ar putea avea o leziune in partea stanga a creierului si de aici blestematele de spasme, si alte probleme.
So?
Din pctul meu de vedere mai bine ma taia pe mine de 5 ori dar sa fie Andrei sanatos.
Parerea mea.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Am mutat temporar acest nou topic la zona zoster pentru ca am din nou senzatia ca se cauta polemica si nu continuarea discutiei privind epiziotomia.
In momentul in care discutia va decurge in spiritul sectiunii "Nasterea unei stele" acest topic va fi mutat la loc.
Multumesc pentru intelegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Pai... pana la urma eu.. ca tre sa nasc curand.. inteleg ca epiziotomia e buna pentru copil si naspa pentru mama... Pai si daca as avea de ales intre a risca sa fac un bebe cu probleme si intre a avea eu eventual probleme tratabile .. prefer varianta 2..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Eu am avut episiotomie si nu stiu...o fi dr-ul de vina ca e bun sau corpul meu dar eu m-am vindecat in cateva zile si am putut sa stau in fund imediat. Imi pare rau pt. ce ti s-a intamplat Ramona iti dau perfecta dreptate sa fi impotriva ca parere personala dar sa stii ca nu episiotomia e de vina ci dr-ul care a facut-o. asta e parerea mea.
Ai grija de tine, citeste mult, cunoaste-ti problema si eu sunt sigura ca se vor rezolva toate. Bucura-te de copilul tau.
Papa

Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

la prima nastere, am avut bebe de 3300 gr si mi s-a facut epiziotomie, nu stiu de ce, de ne ce, dar recuperarea a fost foarte grea, am avut dureri luni de zile, chiar ani (in momentul schimbarilor climatice). nu puteam sa stau in fund, aveam junghiuri ascutite.

ironic, la a 2 a nastere, bebe a avut 4600 kg, a fost o expulzie foarte grea, bebe a fost traumatizat, dar slava Domnului si-a revenit. Cu toate astea, nu am avut probleme ulterioare. chiar la cateva ore dupa nastere urcam 1 etaj ca sa-l alaptez, chiar si de 10 ori pe zi. de multe ori ajungeam in salon si primeam beep de la asistenta, ca teo vrea papa iar .
pe mine m-a ajutat enorm sa trec peste durerile cauzate de incizie, faptul ca am pulverizat din cand in cand zona cu spray cu lidokaina (in general preferam noaptea la culcare sau cand mi s-au scos firele sau aveam de urcat scarile), tamponam des zona cu tinctura de galbenele si cu betadina.
am avut si probleme de toleranta a firelor, multe nu s-au resorbit si au inceput sa "iasa" pe unde puteau, asa ca perineul meu arata ca o sita. m-am speriat tare, dar am rezolvat tot cu betadina si tinctura.
Ca sa pot sa stau pe fund, mi-am luat colac special, care m-a ajutat enorm.
Un alt ajutor, cred eu, a fost dat si de remediile homeopate pe care le-am luat pt refacere rapida postpartum.
Cand am reluat viata sexuala am folosit gel lubrifiant si nu am avut nicio neplacere, fatza de prima data cand am crezut ca gata, pana aici mi-a fost...
Asa ca situatia difera chiar si la aceeasi persoana...in cazul meu, la a 2 a nastere, daca nu mi se facea epiziotomia, ar fi iesit o tragedie. si asa si eu si bebe am fost la cativa mm de "doamna cu coasa"...
Eu am vb din prima cu dr mea ca as vrea sa incercam fara incizie si a zis ca vom vedea la fatza locului. Mi-am facut temeinic "temele" in sarcina, masaje cu ulei de migdale si cu toate astea...surprize, surprize...
Nu poti afirma cu tarie ca ceea ce tie ti-a daunat, sigur va fi rau si pt altele sau invers.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Imi pare f rau de ce au patit unele dintre voi din cauza inciziei, dar exista si reversul medaliei. Acelasi lucru, sau mai grav si necontrolat se putea intampla daca va rupeati... Cand copilul e f mare e mica posibilitatea sa nu te rupi mai ales daca esti la prima nastere si esti mai migniona cum sunt maj femeilor astazi... Nu am statistici general, dar am unele personale: nici una dintre cunostiintele/prietenele mele care au nascut natural nu au scapat de rupere daca nu li s-a facut incizie. Probabil ptr ca acum e mai avansat sistemul medical, nu au avut probleme ca mama mea (ce au fost f asemanatoare cu ale tale ramonuta daor ca pe ea nu au tait-o, ci s-a rupt ea!), insa nici nu le-a fost mai bine decat mie sau altora ce le cunosc si au facut aceasta interventie.

E normal ca eu sa fiu pro pentru ca mi s-a parut un stres minor in comparatie cu cine stie cate extra minute/ore de impins, mai ales ca asa copilul a putut iesii f rpd si fara efort... Probabil la mine chiar a fost justificat, chiar daca o vroiam oricum, caci am avut un travaliu foarte rapid, copilul a venit in mai putin de o ora de la primele contractii dureroase. Cu alte cuvinte venea f rpd, probabil m-as fi rupt...

Pe de alta parte unele mame poate isi antreneaza muschii special pentru a se "mula" si dilata mai bine in timpul nasterii. Poate in cazul lor nu e cazul de a face acea taietura... Din pacate eu nu prea stiu cel putin in zona mea mame care sa faca asta in mod organizat, nu de capul lor pe acasa din ce citesc pe internet...

Daca si eu am dubiile mele legate de medicina si medici cateodata, mai ales cand e vb de tratamente oferite copilului meu, in ceea ce priveste personalul medical ce ajuta si asista la nasteri nu am avut niciodata dubii chiar daca poate au fost mai reci, mai artagosi sau chiar neatenti la evolutia altora...la mine nu a fost cazul caci eu sunt genul de pacienta "stresanta" care pune o mie de intrebari si vine cu lectia facuta de acasa (nici asta nu e bn, ar trebui sa isi lasi medicul sa isi faca meseria, dar eu nu ma pot abtine).

SUnt total de acord cu idea mai bien prevenim decat sa tratam. SI DA, cred ca se aplica si aici, la nasterea unui copil. Cate dintre voi v-ati scos amigdalele preventiv? Cate nu se gandesc sa faca asta in cazul copiilor lor? Dar gandindu-ne la occident, oare cati parinti nu vad scoaterea amigdalelor ca o inteventie preventiva necesara? Din punctul meu de vedere e aceasi problema. Este o interventie ce nu trebuie sa fie facuta neaparat, dar e bine sa o faci. De ce oare prefera femile sa riste sa se rupa decat sa fie taiate putin eu nu inteleg.

Asta este pct meu de vedere, daca gasiti analogiile deplasate nu sariti cu rosii, e daor parerea mea. Inca o data imi pare f rau ramonuta de ce ai patit tu. Ceva a fost worng in interventia ta, de obicei asa lucruri se intampla cand mama se rupe singura, nu in cazul unei taieturi controlate. Dar nu trebuie sa generalizam, ca uite, discutiile astea le fac pe mamicile insarcinate sa se sperie si sa lupte contra acestei interventii, si un mare procent din ele vor avea probleme daca nu li se va face...Inca o data, e parerea mea, nu va suprati...

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)
Suparici de 2 ani
Poze NOI cu...noi:)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Am citit numeroase articole despre acest subiect si am inteles ca e mult mai bine sa te taie decat sa te rupi. Daca doctorul e bun, te refaci foarte repede. Eu as prefera o taiere decat sa ma nenorocesc.

17

Mergi la inceput