Mamici de zmeurici de iulie-august (74)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Bibuga, cu intarziere La multi ani!!! iar aniversarea de anul asta sa ramana de neuitat!
Criss_2081, la multi ani! nastere usoara si un bb mancacios!
mihaStroescu eu zic ca nu trebuie sa te ingrijoreji in privinta Elianei, mai ales daca nu e ff mamoasa. E destul de mica, cred ca o sa se obisnuiasca repede cu bb2!
Despre lapte, intradevar iti trebuie rabdare...daca din maternitate pleci cu canalele desfundate, acasa totul va decurge bine. Deci, laptele daca vine, vei sti asta inainte sa ajungeti acasa!
Nico29 si mie la ultimul control mi-a mutat un pic DPN-ul...nu suntem profeti, dar se vede ca bb-ii nu prea stau pana la termen (unii)
Cornelia ai schimbat lapticul?
eumada ce frumos ca bb reactioneaza si la tati! la noi, doar cand il aude incepe foaiala, dar daca pune mana, pauza!
badurox, ciudat ca ai dureri doar cand urinezi! Sa fie o infectie urinara sau doar ca apasa bb?!
muffinuta frumos eveniment monden....nu cred eu ca se declaseaza, tu ai fost cuminte!



Cris mami de Alexia (22.07.2003) & +34 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

buna fetele
azi am fost la cumparaturi,am cheltuit o gramada de bani
THEEA nu mai stii nimic de DANIEELE?
va las ca vrea bebe papa

monica mamica fericita de denis stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Buna seara mamici si bblusi
Maine o sa merg si eu la spital ca de ieri am inceput sa am dureri de spate altfel decat de obicei . Astazi am fost sa duc fata la tara si de abia am mai ajuns acasa ... incepusem sa am contractii la 5 min .. am luat un no spa si vad ca au mai trecut acum dar nu stiu pt cat timp . Maine intra in tura si asistenta mea si merg sa ma vada ... sper sa scap repede si cu bine . Daca nu ma mai vedeti pe DC sa stiti ca m-am intalnit cu bb
Ma duc sa ma intind ca nu ma mai lasa deloc sa stau pe scaun . Va pe toate si sper sa ne auzim cu bine dupa .
Nastere usoara la mamicile care urmeaza si mult laptic pt bb .

Adela 39s4z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianka_md spune:

Buna seara tuturor zmeuricilor!

Am intrat si noi rapid sa va dam vestea cea mare. A sosit Andreea, fetiza noastra draga, pe 9 iulie, ora 23.59, de 3575 gr, 56 cm, scor Apgar 9, nastere prin cezariana (40 sapt 4 zile). Nasterea nu a fost usoara, am avut un travaliu lung de 16 ore si ne-am chinuit 3.5 ore la impins si nimic, atunci medicul a hotarat sa facem cezariana. Principalul motiv zice medicul este ca fetiza era cu fata in sus si un pic cam mare pentru perineul meu, plus la toate avea si cordonul in jurul gatului de doua ori. Noi suntem bucurosi ca e sanatoasa si ca totul s-a sfarsit cu bine.

Fetiza e cumintica, mananca si doarme, dar mai sta si treaza din cand in cand...de la inceput ma stresam ca nu doarme, aveam impresia ca nu doarme destul, dar acuma m-am obisnuit, probabil asa vrea ea sa ne mai priveasca un pic. Cu alaptatul am avut si noi un pic de probleme, parca s-au mai normalizat dar totusi inca nu s-au rezolvat de tot...

Problema care ma framanta acum e ca ea papa la san cam 30 de minute, si parca tot nu se satura, eu ii mai dau cu sticluta inca vreo 40 de ml de lapte scurs de la mine...Foarte mult mi-as dori sa manance la san si sa se sature sa nu ii mai dau cu sticluta, dar chiar nu am nici o idee cum sa facem, v-ati confruntat si voi cu aceasta problema?

Trimit si eu cateva poze pe contul comun.


Va pup pe toate!


Diana 39+ Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:



guess who's finally homeeeeeeeeeeeeee!!!!!

ma scuzati ca nu am apucat sa citesc nimic din urma dar am un ragaz mic si am zis sa va dau vesti despre noi.

SUNT IN AL 9 LEA CER!!!!!

bebe e superb... nah...stiti voi cum e cu cioara...

pe scurt am avut un noroc chior cu alegerea cezarienei... la nastere normala bebe nu supravietuia... uterul era varza... placenta de asemeni ... de aia bebe asa mic ... nu mai crescuse de cateva saptamani si urma sa intre in suferinta fetala daca nu nasteam atunci... cordonul f subtire ... mai mai sa se rupa si infasurat bine in jurul gatutului...

eu sunt stupefiata cum la eco nu au vazut toate aceste probleme... din ecografii totul reiesea normal si perfect...
aaa si lichid la limita inferioara .

Dumnezeu a tinut cu noi si ne-a ajutat iar copilasul asta e o minune ...

s-a nascut micut si a scazut f mult in primele 24 ore adica ajunsese la 2300g a doua zi... dar a iesit mami din reanimare si a avut grija sa creasca puiul si deja ne-am mai revenit ... azi la externare avea 2430g.

de sanatos e sanatos... numai ca e slabut... parca ar fi o pisicuta... dar e pisicuta mea...

e un mancacios si un cacacios si deja colicos... dar da mamica Infacol sa treaca.

papam titi si parca am fi o maimutica asa ne prindem cu disperare de ea...

e f puternic in sensul ca el mi-a desfundat canalele fara probleme... nu am avut nevoie de pompa sau manevre de la asistente. bebe si-a facut tba f bine si de a doua zi papam deja colostru.

eu azinoapte am facut furia laptelui deja si sunt cu sanii bat... ma mulg in disperare si doare ca naiba de tari ce sunt si mari


acum despre mine...

operatia ca operatia... dar recuperarea ca dracu fetelor si nu exagerez.
am facut rahi anestezie si am ramas cu o durere cumplita de cap... cica in cam 2 sapt scap de ea. nu pot sta decat intinsa in pat... numai asa nu doare.
cand il alaptez pe bubu tb sa stau in fund ca numai asa ii place si am niste dureri de cap de imi vine sa urlu.

durerile dupa operatie primele zile au fost crunte iar eu de la anestezie, ca m-a tampit de capatana, abia am fost in stare sa ma dau jos din pat a doua zi. cum ma ridicam cum imi scadea tensiunea si eram in pragul lesinului... si iar ma puneau in pat cu perfuzii...
groaznic ce sa zic...

azi e prima zi cand ma misc fara probleme daca nu ar fi capul si coastele ca de alea nu v-am zis.

pai toata sarcina bubu a stat la iesire... eh cum am facut anestezia s-a speriat si s-a urcat in capul pieptului si dr nu putea sa il scoata... asa ca au inceput manevre... 3 persoane ma apasau pe coaste ca sa il impinga pe bebe.

pe partea dreapta ori mi le-au fisurat ori rupt de-a binelea... sunt mai bagate inauntru decat in stanga si nu pot respira cum tbuie ca doare al naibi... nu mai zic de stat pe o parte in pat...

eh or sa treaca toate cu asa o minune langa mine

burtica s-a retras bine si dispare vazand cu ochii... nu am folosit centura dar vad ca se retrage bine singurica.

sa nu uit...
aici aveti pozici cu minunea mea
http://picasaweb.google.com/theagodeanu/SerbanAlexandru#

eu fug la alaptat

p.s pt listuta... APGAR 9 si am nascut la Caritas nu elias



*******************************************************************
Thea de minune mica Serban Alexandru


"From this day forward, you shall not walk alone. My heart will be your shelter, and my arms will be your home."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianka_md spune:

Fetelor inca o intrebare, voi ati folosit cumva Bonisan pentru colici? Mi-a prescris doctorita de familie din romania si eu l-am cumparat, dar acum ma gandesc daca e bun sau nu?

Mersi mult!

Diana mami de Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

dianka_md sa va traiasca fetita!
eu am folosit Bonisan la Ana si era cam singurul care avea efect la ea.

buburuza sa va traiasca piticutul! e un dragalas. doamne ce ai mai tras si tu! refacere rapida!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si cu Tudor Petru
AMR aprox 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

dianka, si la ALexia Bonisan-ul si-a facut efectul, era singurul care dadea semne de liniste! Are extract de marar parca, e natural, de Hymalaya.
Felicitari pentru Andreea grasunica! Sa fiti sanatoase!
Daca vrei sa alaptezi exclusiv nu-i mai da supliment. Daca bb adoarme la san asta insemna ca se satura si nu e nevoie de formula. Faptul ca se trezeste la 30 de min, sunt colicii, se linisteste daca o pui la san, caci o tii aproape de corpul tau, se incalzeste si calmeaza durerile de burtik si iar adoarme.

buburuza si Alexia mea a fost micuta ca si voi, dar m-am bucurat cat de bine a mancat, dormit...a recuperat ff bine ...asa ca te incurajez, sa nu-ti fie teama ca s-a nascut bb micutz!

Cris mami de Alexia (22.07.2003) & +34 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Felicitari Dianka si Pony sa va traiasca comorile si sa aveti parte numai de bucurii si impliniri de la ei, Bine ati venit pe lume bebe Andreea si Radu Ion.

s40 Eva Ilinca

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

buburuza, ai un pisoias tare drgalas. Nici nu pare asa micut in poze. Las' ca creste el mare si sa vezi atunci. Bravo tie!
Dianka, FELICITARI pentru Andreea!!!!!!
Adela, mult noroc pe maine!!! Sa ne dai vesti bune cum ca bb a venit repede si fara dureri pt mama.


38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

Mergi la inceput