Mamici de fulgusori de nov-dec 2009 (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariaandreai spune:

Ceau fetele,

Nu cred ca ma stiti pentru ca nu am scris decat vreo 2 mesaje, dar va citesc in permanenta.

Acum vad ca aveti nelamuriri cu concediile medicale, de marternitate si ingrijire copil. Cum Monis se pare ca e tot in vacanta incerc eu sa va raspund.

Maria 18+
http://bd.lilypie.com/dYPop3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Am intrat si noi in luna a sasea! Cinste cu ce vreti voi (ca tot e virtual )!

Legat de autocontrol Ma refeream pur si simplu la faptul ca la dus ma controlez inauntru cu degetul aratator sa vad daca scurgerile sunt normale si daca colul e inchis. A devenit deja un obicei de la inceputul sarcinii cand mi-era frica sa nu se deschida colul sau sa nu fie sange... Banuiesc ca doctorul are un motiv pentru care nu face control de-asta des in sarcina. Sunt convinsa ca n-o face din comoditate! Daca imi amintesc, o sa-l intreb data viitoare (pe 7 august).

Laura 23+ baby Nicholas James
www.toysrus.com/ControllerServlet?searchBy=registrant&defLName=garner&defFName=laura&defCity=&defState=MI&maidenName=&maidFName=&maidCity=&maidState=®istryNumber=&target=search&userType=giftGiver&searchForPerson=primReg&whereTo=viewRegistry&firstName=laura&lastName=garner&city=&state=MI&submit.x=57&submit.y=15" target="_blank">Our Registry (lucruri pt bebe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Dienutze intrebai unde sa iti faci pedichiura. Eu ma duc de ani de zile la "Pupaza din Tei" (stiu, tampit nume pentru un salon de infrumusetare). Este la 10 minute de casa ta, pe Teiul Doamnei, vis-a-vis de posta. Niciodata nu am avut nici o problema. Nu m-am infectat nicodata. Este curat. Te pune sa te inmoi intr-o cadita de mesaj in care pune mai intai un sac de plastic. De abia in acest sac se pune apa calda. Foloseste un prosopel alb ca zapada. Intrsumentele le scoate in fata ta de la aparatul de dezinfectare. DIn cate stiu eu sunt fierbinti, ca sa lucreze cu ele le baga in apa rece, daca nu are timp. La sfarsit arunca sacul, iar prosopelul il pune la murdare. Eu m-am perindat pe la toate, ar recomndarea mea este Geta. O pedichiura costa 16 lei. Eu ii dau 5 lei bacsis, dar il merita. Face super. numarul de tel pentru programari este : 021.242.43.22

17+ moi si Cezarica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaandreai spune:

Concediul medical:

Se calculeaza 75% din baza de calcul, care baza de calcul e media veniturilor brute pe ultimele 6 luni. Astfel, daca in ultimele 6 luni ati primit prime, sporuri si alte "adaosuri" la salar aveti toate sansele sa primiti mai multi bani in CM decat daca mergeti la lucru. Altfel, indemnizatia ar trebui sa fie ceva mai mica decat un salar.

Maria 18+
http://bd.lilypie.com/dYPop3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Camy, stiu...chiar nu stiu ce o sa fac...sincer..Mai sper inca sa nu fie nimic grav si sa fi fost doar niste contractii false..si doar o alarma falsa.


Proaspata Doamna!

Laura, 23+ Mara Teodora
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaandreai spune:

Concediul de maternitate (pre si post natal)

Se calculeaza exact ca si concediul medical, dor ca procentul ce se aplica este de 85 %, nu 75, astfel incat chiar daca nu ati avut prime in cele 6 luni anterioare, el ar trebui sa fie cam la nivelul unui salar normal.

Durata acestuia este de 126 zile. Exista o propunee legislativa pentru majorarea la 168 de zile, dar aceasta a trecut deocamdata doar de Senat. Mai trebuie aprobata si de Camera Deputatilor si promulgata de Presedinte. Abia apoi poate fi publicata in Monitorul oficial si intra in vigoare.

Maria 18+
http://bd.lilypie.com/dYPop3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

v-am spus ca mi-am pierdut buletinul??????
acum trebuie sa platesc amnda ca sa imi fac altul...

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

23+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaandreai spune:

Concediul ingrijire copil:

Se poate lua de catre persoanele care au realizat venituri salariale (sau au realizat activitati asimilate) in ultimele 12 luni anterioare nasterii. Indemnizatia se calculeaza aplicandu-se un procent de 85 % la baza de calcul constituita de media veniturilor nete din ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, sau 600 ron. Din nou, orice prima, spor etc primite in aceasta perioada, cresc indemnizatia.

Cererea poate fi depusa doar la finalul concediului de lauzie, nicio zi mai devreme. Se poate intrerupe concediul de lauzie mai devreme, cu conditia sa fi avut minim 42 de zile.


Maria 18+
http://bd.lilypie.com/dYPop3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaandreai spune:

Daca vreti va pot trimite legile in cauza (inclusiv proiectul de marire a concediului de maternitate). Sau le pot pune pe mailul comun, daca imi dati si mie parola :)

Pupici, ca am fugit la sport.

Maria 18+
http://bd.lilypie.com/dYPop3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Camy, si eu sunt fara buletin, l-am dat la schimbat pt nume!Suntem colege, da macar eu nu baxez si amenda
Si sa vezi ce frumos e cand vrei sa depui dosar pt credit casa si nu ai buletinuu..adu copie mai veche daca ai pe acasa, intreaba, ...etc..

Proaspata Doamna!

Laura, 23+ Mara Teodora
poze

Mergi la inceput