* Ghiocei de Martie - Aprilie 2006 * (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Salut fetele!
In primul rand Ciufulet,curaj ca va fi bine cu Lucutz.Imi pare tare rau de asa veste, si il pupam si noi pe voinicel ca sa ii mai treaca din durere.Si da, e f importanta chestia cu alinierea, pt ca altfel pe langa deformare o sa aiba si durere. Eu acum vreo 5 ani mi-am rupt mana la snowboard.. si am stat la urgente pana mi s-a facut acru, si tot atela mi-au pus, da nu de precautie, ci pt ca nu era nici un ortoped la aceea ora in spital, si abia a doua zi m-am dus sa am ghipsul pus.
Aalina, ca sa iasa bebe primul motiv e sa fii inversunata pt a nu avea bebe 2.Spun eu reteta asta e sigura
Mihaser, da noi sintem in continuare vegetarieni.Bianca a avut toate analizele facute, ca mie de B12 imi era frica, si totul a iesit perfect normal.Dar si cate carti am stranse, si cate seminte tot macin de 3 ani de zile cred ca era imposibil sa fie altfel.Acum cand scriu, imi scapa ce a iesit in neregula la baietelul prietenilor vostri, si iarasi nu retin daca au verificat dupa introducerea carnii ca vada daca s-a normalizat... ce sa-i faci, asta e memoria mea de sarcina
Am facut ieri echo... bebe are 7 saptamani, si dnp e pe 2 martie.A fost o tanti asa de acra frate ca de nu imi venea sa o iau la bataie.Initial mi-a facut echo abd si nu se vedea nimic inafara cavitatii uterine, si io simteam ca mor.Am incercat sa o intreb si nu mi-a raspuns, ca in final sa decida sa fac una interna.Atunci s-a vazut inima batand si cam atat.De masuratori nu stiu nic, ca mi-a zis sec ca toate informatiile medicale se trimit la medic....imi era prea greata ca altfel probabil ca ma ratoiam un picutz la ea.
Andreea Georgiana sint cu un an mai "frageda" decat surioara ta.Ma rog cerului sa fie bine, si doar bine.Apoi daca poate fi si fetita ar fi super extra minunat.
Va pup ca ma incearca greata iarasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Mihaser....fireste nu vreau sa conving pe careva sa dea sau sa nu dea carne la copil, insa le-a spus careva ca este corelatie intre consumul de carne si transaminaze proaste?! Eu stiu ca cei fara carne pot sa sufere de carenta de B12, pot sa fie anemici din cauza unui aport necorespunzator de fier, si ca ar avea un aport necorespunzator proteic.Transaminazele de obicei arata o afectare a functie ficatului... sa nu fi facut cel mic vreo hepatita virala cu virus A.. pe de alta parte imi imaginez ca cine i-a citit analizele s-a gandit la tot si l-au investigat corespunzator.Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

hola din Praga!
profit de internetul din camera sa va transmit tutto bene si sanatate maxima!
Ciuf, pare rau pentru Luca....sper sa isi refaca fortele cat mai repede si fara durere

Stefanna, 2 martie zici? pestisor?
despre alimentatie: Bia pana pe la 2 ani jumatate imi refuza total carnea, manca aprox 1 data pe luna niste pui, cand ne vizita maica-mea; de pe la 2 ani jum a inceput sa manance mai des, adica o data pe saptamana, si in ultimul timp chiar de 2 ori, mai ales daca suntem in deplasare si nu are alternative mai ademenitoare in locurile unde mancam (e fff selectiva cu mancarea); analizele i-au iesit mereu bune, e slaba si lunga si problema nu e ca mananca predominant vegetarian, ci ca nu are rabdare sa stea nici 5 minute la masa si e in continua miscare-- am ochii ca girofarul mereu, e cand in stanga, cand in dreapta, sus, jos, pe masa, sub masa, vrea apa, vrea suc, vrea paine, etc...

ce vroiam sa zic, de fapt, era ca intr-adevar la pers care mananca fara carne mult timp pot aparea carente de B12, insa chiar si astea se rezolva cu suplimente...INSa, intr-adevar trebuie sa fii atent la alimentatie, mai ales cand e vorba de copii--- vorba Stefannei, am citit si-am rascitit si m-am informat de ma doare mintea, mai ales ca eu mananc de toate, dar na, pentru puiul meu ce nu fac


dar gata ca nu mai am energie --de la cat am bagat in mine zilele astea, o sa ma intorc dubla la Buc--
maine plecam spre Salzburg si apoi o tzira de munte


ai pup iu!



www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">We LOVE Sonia

www.bebelissimo.com/" target="_blank">*Bebelissimo*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

pfuai de mine, am lipsit citeva zile si ati umplut deja 5 pagini?? ce-i cu vrednicia asta, hm?

micaalsa,
ai si nascut! felicitari! ce lungana e Teodora (chiar are 58 de cm? uai de mine, eu am crezut ca Alexandra a fost lungana la nastere, la cei 52 de cm ai ei, dar acum vad ca am gresit :). sa fie sanatoasa si cuminte!

ciuf,
of, dragul de Luca! ma doare sufletul, cind ma gindesc… amindoua miinile?? of of of… sunt convinsa ca o sa primeasca mult rasfat de la tine si tati, in perioada asta, ca sa compenseze durerile si imposibilitatea de a functiona normal. o sa fie bine, dar voua va va trebui f multa rabdare, nici nu vreau sa-mi imaginez… la o virsta la care baieteii sunt foarte activi, e un chin pt Luca, sa treaca prin asa ceva.

catrinel,
inca nu am discutat despre nume, si, chiar si cind vom alege unul, il vom anunta odata cu nasterea :) asa, ca sa fie surpriza. am vorbit cu Alexandra, insa, si am aflat ca si ei ii place numele care imi place si mie (nu spun care ;). sa vedem ce va zice si tati.

Andreea Georgiana si alinaalex,
si eu am burta mult mai mare decit in sarcina cu Alexandra. si mi-o simt mult mai grea, deja abia pot dormi noaptea, zici ca am un bolovan in burta. de intors de pe o parte pe alta ce sa mai zic… si nu-s decit in 7 luni! (azi am intrat in sapt. 30).

Andreea Georgiana,
asa e - dimineata, burta e mai micuta, insa, imediat ce maninci ceva (mai ales la finalul zilei, dupa ce ai luat mai multe mese) este muuult mai mare. Eu ma simt, acum, la 7 luni, de parca sunt in aproape 9 luni. Amuzant e ca lumea ma intreaba, cind merg la cumparaturi "si? esti cam gata sa nasti, nu? dupa care se mira tare, cind aud ca de unde, mai am de tras inca 2 luni. sora-mea ma tot intreaba daca nu cumva am gemeni, totusi :)))
si da, stiu cum e cu scrisul. inainte eram cu greturile, acum cu probleme de gabarit si lipsa de entuziasm in ce priveste activitatile... cam de orice fel

Stefanna,
n-am facut amnio (eu am 36 de ani), pentru ca rezultatul de la translucenta nucala a fost de 1mm (plus riscul de malformatii mi-a iesit chiar mai mic decit la Alexandra, care la NT a avut 2.4mm parca), si am zis ca e destul de bun incit sa nu ma mai bag la amnio.
am trecut prin emotii cind mi-a iesit (acum 2 sapt) valoare mare la testul acela pt diabet gestational, insa la repetare (GTT) mi-au iesit toate valorile bune. e drept ca sunt mare amatoare de dulciuri, niciodata nu m-am putut abtine cind a fost vorba de prajituri, bomboane, tot tacimul...
ah, si sa stii ca - pentru greturi - eu mi-as fi varsat toate cele, daca nu luam Diclectin. prin sapt 16-17 am scapat de greturi abia, oricum mai bine decit la prima sarcina (atunci m-au tinut pina in sapt 19). si, da, asa e, cu vara... unde naibii e global warmingul ala, ca pe la noi n-a trecut. ba sa nu mint, azi am avut si noi 29, miine 30 de grade, dar asta dupa ce am avut oricum numai 16, maxim 23 de grade... ziua, ca noaptea nu sare temperatura mai sus de 14 grade (asta in zilele bune).

Delia si ciuf,
tot respectul pentru voi, ca aveti timp si de scoala. eu nici platita, nu m-as mai duce la scoala. imi place sa citesc asa, pe linga, cind am timp, din orice domeniu, insa n-as putea s-o fac in mod organizat.

Noe, salutari :) va plimbati, n-aveti treaba
nici Alexandra nu are prea multe in comun cu carnea, pui mai maninca, si ala foarte rar (daca mai fac o pulpa la gratar, de ex, cere putin din carne, dar nu se intinde prea mult.

na, ca pina aici m-a tinut memoria. scrisesem un mesaj lung pe IPAQ (si, cine a folosit un IPAQ, stie ce greu e sa scrii cu betzisorul ala), si la final am apasat, din greseala, pe tasta "back", de am pierdut tot ce scrisesem. sa-mi fie invatatura de minte. acum scriu in Word, si imi trimit fisierul acasa, sa postez cu copy/paste, mai degraba. ca e mai sigur.

ah, si sa stiti ca inteleg exact ce ziceti, despre faptul ca la a doua sarcina e altfel (entuziasmul sa zicem ca e tot pronuntat, dar are o alta nuanta?...). eu ma gindesc ca o fi asa din cauza ca am trecut prin asta o data, deja, si e ca si cum ai vedea un film de 2 ori. zic si eu. plus ca acum avem deja un copil care ne tine ocupate si ne soarbe dragostea, atentia noastra e indreptata foarte mult inspre primul copil. ce simt eu, fara dubiu, este ca stau mult mai prost cu rabdarea, vreau sa treaca odata astea 40 de saptamini si sa nasc. mi se pare extrem de mult, sa astepti 40 de saptamini J parca nu mai savurez cu aceeasi placere ideea de sarcina, nu stiu. si – in sarcina asta – parca mi se umfla picioarele mult mai tare, cam cum se umflau cind eram in 9 luni cu Alexandra.

Alexandra cred ca a scapat de frica de monstri, ca de o saptamina nu s-a mai trezit noaptea, speriata si vorbindu-mi despre ei. eu ma gindesc ca a ajutat faptul ca i-am scos din priza lumina de veghe, am o banuiala ca umbrele din camera ei lasau mult loc pentru imaginatie, si de fapt lumina de veghe mai mult ajuta la crearea spaimei. acum pare ok, n-a mai zis absolut nimic despre monstri. si – inca un lucru – intr-o zi a vazut un desen animat cu un monstrulet care plingea de mama focului dupa mamica lui, era tare dulce si simpatic, o fi ajutat si asta. ca eu de lasat sa se uite la chestii de speriat, nu o las, dar asta era chiar ceva dragut (Toopy and Binou, Stefanna, tu poate cunosti personajele). in mintea ei, acum, o fi ideea ca si monstri astia sunt si ei niste fricosi si mamosi? nu stiu.

ieri am mai cumparat niste hainute (salopete din bumbac) pentru bebe 2, ca am realizat ca hainele Alexandrei, cele pt 0-3 luni, sunt numai pt vara, ori mie imi vor trebui pentru vreme rece, din septembrie e deja aproape iarna, aici. aveau reduceri la un magazin (Walmart), 3 salopete la $8, asa ca am luat 2 seturi (pt 0-3 luni, si 3-6 luni). am zis sa cumpar de-acum, ca - la cit de mare mi-e burta - nu se stie daca nu o sa nasc chiar mai devreme.

apropos - am trimis niste poze cu burtoiul, catre emailul comun.

atit, de la mine, va pup cu drag pe toate



30+ (70 de zile pina la marea intilneala)

Bebe 2



www.onetruemedia.com/shared?p=241b3734905abb9d5d8142&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A fi parinte, e o binecuvintare
(Alexandra - 3 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Salutare
Mersi mult de tot pentru felicitari, m-a cam luat prin surprindere nasterea asta Eu am mers initial la control si s-a intamplat minunea .
Desi teodora a fost asa maricica, nasterea a fost usoara zic eu. Partea nasoala a durat 50 min, cu tot cu nastere ... a fost o vitezomana a mea.
Deocamdata e ff cuminte, mananca si doarme. Sincer, nici nu stiu sigur care e plansul ei, ca nu am auzit-o decat scancind. acum sa vedem ce ne rezerva viitorul
Va pun cateva pozici cu ea aici: http://picasaweb.google.ro/Ghita.Achim/Teodora#


AnamarialuiIulia (23.03.2006) si Teodora
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Micaalsa,e dulce foc Teodora,seamana cu sora-sa cea mare leit.Pupam si felicitam intraga familie marita

Aida,ai pozici cu noua burtica?
Stefana,cred ca vei avea baiat....ca sa vezi cum iti poate fura inima si mintea si sufletul si un bobocel,nu doar boboacele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut fetele!

A venit racoarea...ieri la 9 dimineata era canicula...

Stefanna cred ca am incurcat borcanele...nu transaminazele au iesit prost...ceva care are legatura cu fierul din organism...siderimia parca...a iesit 14 si valoarea normala e peste 70...Eu sunt convinsa ca tu faci tot posibilul ca sa aiba Bia tot ce ii trebuie. Si eu m-as face ovo-lacto-vegetariana fara sa stau prea mult pe ganduri daca as avea cum...la noi e mai dificil fara sa te anemiezi...nu prea sunt restaurante/magazine speciale ptr asa ceva. In Canada exista la gradi meniu vegetarian?

Micaalsa bine ati venit acasa! E tare draguta Teo si seamana cu Iulia! Abia astept sa ne povestesti despre acomodare si toate cele!
Va pupam!

Aida tare mult as vrea sa va vad pozele, dar nu pot...am uitat parola de la mailul ala comun si am tot cerut-o dar nu mi-a dat-o nimeni
...
Despre analizele de risc de malformatii...si mie mi-au iesit mult mai bune la Eli...cred ca o data ce ai deja un copil normal riscul scade foarte mult.

Ciuf daca imi dai adresa ta pot sa-ti trimit cartea acasa...sotul pleaca peste o saptamana in delegatie in State si iti poate pune direct acolo la posta. Daca mai vrei ceva din Ro sa-mi spui!
Pupici lui Luk cel curajos? Eva ce mai face?

Elvie, Diana, Serj, Alorea voi ce mai faceti? Va plimbati?

Va pup!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

hello!

MICAALSA, bine ati venit acasa! sa va traiasca mica printesa! chiar seamana bine cu Iulia
AIDA, wow, ai deja 30 sapt., inca un pic si scapi si de burtica. Mie mi se pare ca la sarcina a doua parca trece mai repede timpul. Eu mai am de asteptat 5 luni, dar ma bucur de fiecare moment, desi (deja!!!) mi-e din ce in ce mai greu (de carat burta, ca-n rest sunt ok, chiar mai bine decat de obicei). Si nu numai ca burtica e acum mai mare, mai ales seara,cum ziceai si tu, dar pe bb2 l-am simtit miscand mult mai repede decat pe Marc (la 14 sapt, pe Marc la 18).
CIUF, si-a rupt Luca amandoua mainile? of, of! multa sanatate si insanatosire grabnica ii dorim! si noi am avut acum 2 zile un eveniment de genul asta, Marc a cazut in fuga in coltul unei bancute din parc, si-a spart buzita rau, noroc ca nu si-a pierdut vreun dinte, si s-a lovit rau la un ochi. Arata ca un boxer, vanat si unflat la ochi si buze. Si tocmai cand ne minunam ce bine s-a vindecat barbita...
MIHA, n-ati mai venit la Felix?
si la noi s-a stricat vremea azi, a plouat si e cam rece.
STEFANNA, inca o data felicitari pt. inimioara batatoare! lasa ca te vad eu peste cateva luni ca o sa ne zici ce burdihanie mare ai!

Ieri am fost la chef, la baietelul nasilor, la piscina. A fost super, Marc s-a distrat pana seara tarziu. Am descarcat multe poze, le puteti viziona in albumul VARA 2009 la semnatura, incepand de aici sunt diverse, de la un botez la care am fost acum 2 sapt. si zile de nastere. Enjoy!
Poze cu burtica aici, in albumul SARCINA 2009, la semnatura.

Alina si Marc Alexandru (28.03.2006) si 16+
pozele noastre



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Alina, nu pot sa cred ca aia e burtica de numai 16 saptamani... tie iti sta bine ca esti supla, dar daca si mie imi creste in ritmu asta voi fii ca o balena.Auzi, sigur sigur ai numai unu acolo in burtica?!Marc e un frumusel.Ce s-a lungit si subtiat.sa creasca pruncu sanatos.
Aida mama draga si tu esti o slabatura cu burtica.Ce sa zic, imi plac mult gravidutele de genu asta, si sufar un pic ca io nu is printre ele.Pana la urma normalitatea "produsului finit" conteaza, asa ca pt asta ma rog cel mai mult.
Micalasa Teo e o frumoasa, si are o poza unde e cap taiat IUlia... sau din greseala incarca-si o poza cu IUlia nou nascut
Delia , sotu meu imi tot spune sa am grija de baiatu luiAcuma io nu am nic impotriva ca el sa il strige baiat si sa iasa roz
Va pupez ma duc sa tai frunza la caini prin casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

salut!

alina nu am mai venit la Felix...sotu` se agita cu viza asta de state ca sapt asta ar trebui sa mearga la bucuresti ptr ea...s-a stricat si vremea...s-au dus planurile noastre! am vazut pozele voastre...chiar ai burtica mare...abia astept sa-l vad pe bebe! saracu` marc ce cazatura a luat......asa mult as vrea sa ne mai intalnim...o sa venim noi la Oradea mai mult ca sigur...probabil ca mai la toamna!

va pupam!

Mergi la inceput