Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Salutari!

Larisel, Catalutza am calculat DPN-ul folosind un calculator de pe net. Inca nu am reusit sa merg la medicul meu sa mai fac o echografie. Am facut una la CMU pe la 6 saptamani si era calculat DPN 12.02 -17.02. Am estimat la 15.
DUM este din amintiri pentru ca nu mi-am notat .

xela Dr. Nayel este medic la CF2. Gasesti destul de multe topic-uri despre el la Nasterea unei stele. Are cabinet in Drumul Taberei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

amiss_zip Eu suradeam ca ai scris dpn 15.02.2009 in loc de 15.02.2010.

15+

odiseea noastra
nepoteii mei
viatza la tzara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

nikole, eu voi naste la Elias. tu unde vei naste?

am uitat sa va intreb un lucru. Vreau sa merg cateva zile la mare si la munte si vreau sa-mi iau o crema de protectie solara. Am citit aici pe forum ca trebuie sa fie cu factor de protectie peste 30 dar nu stiu daca exista creme speciale pentru gravide, care sa nu aiba stiu ce substante care sa faca rau la bebe? Voi ce fel de creme de soare folositi?

Lali 9+ de mazariche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vi4i spune:

salutare la toate fetele!!!
eu asa repede ca un vant,ca nu prea am timp va spun si eu cum a fost azi la eco!!!!
bb-le a crescut se dezvolta bine are 16 mm,bataile inimii 176 pe minut!!! si ce stres am tras pana azi,ca am inceput sa ma simt perfecr de bine,sanii nu mai dor nu aveam nimic si cam imi faceam griji ca poate s-a intamplat ceva cu bb!!!
dar slava doamne totul e bine si sunt cea mai fericita femeie din lume!!! doar ca problema cu placenta mai este(o bucatica e dizlipita de parca nici nu face parte din placenta,nu stiu cum se numeste in romana!!!)
felicitari la acelea care deja stiu ce au in burtica!!!!
va strans pe toate si sper ca in curand am sa mai am sansa de a srie!!!!

PS: este normal ca bb se fie mai mic decat ar trebuie dupa UM??? la eco imi arata c a este de 8 sapt.dar noi avem 8+5!!!

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

vi4i, tot asa de fericita ies si eu dupa fiecare echo in care imi spune dr ca totul este bine. Sa stii ca la primele 2 ecografii tot asa am patit si eu, la echograf sarcina era mai mica cu cateva zile fata de data ultimei menstruatii dar pe urma s-a schimbat si de exemplu luni cand am fost la echo samburelul din burtica era mai mare echografic cu 2 zile fata de data UM, asa ca este normal sa se produca diferente de genul asta.

Lali 9+ de mazariche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

vi4i Fiecare bb creste in ritmul lui si masuratorile pot diferi de la un eco la altul. La mine de exemplu, la ultimul eco un bb avea cu 1 sapt mai mult, iar altul cu 5 zile mai mult. Sa vedem data viitoare cum o mai fi.

15+

odiseea noastra
nepoteii mei
viatza la tzara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

nu stiu daca ma mai tineti minte din capitolele trecute, nu pot tine pasul cu voi

mie la 12sapt mi s-a spus ca e baietel asa ca la mine puteti trece carucior albastru, cel putin pana la noua ecografie

14+
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

nikole, mie nu-mi zisese nimic de no sex, ca era colul luung si tare :), iar acum a zis ca sa folosim prezervativ, ca sa nu stea sperma in vagin (are prostagladine, sau asa ceva,care pot provoca uterul sa se contracte) si sa nu am orgasme (puternice).

Scuze daca e prea intim detaliul, dar poate foloseste si altor "practicante" :))))

tot ptr. tine si alte fete care au migrene: cred ca s-a luat. de doua zile si 2 nopti (ma scol de durere cand imi intorc capul pe perna) ma chinuie, chiar si cu gura de cafea. un sfat de la o doctoritza prieten: daca migrena e de la tensiune mica, sa mancam mai sarat (creste tensiunea, dar dauneaza la retentzie de lichid), ca asa bem si multe lichide (scade retentzia:)))). suna ciudat poate, dar daca vreti sa incercati....

sagetutza, mutltumim de link. conincidenta sau nu, eu saptamana asta am avut pofta si am mancat prune si piersici in fiecare zi

catalutza 81, eu am auzit/stiu ca dr. Dinca e super profi, intradevar. daca te hot. ptr Polizu, mergi la ea. Insa iti impartasesc experienta mea de la prima nastere, la Polizu: dr. a fost ok, dar cu ea DOAR nasti, ceea ce e relativ scut si atat de intens ca practic uiti imediat ce te iau in primire asistentele si BEBE. E important si e e dupa: asistentele din Polizu, atat de la femei, cat si de la neonato sunt....cvasi-indiferente, ciar daca le dai (toate dau!!). Iti pot spune mai multe amanunte, pe mail, sau poti da search la DC cu nasterea la Polizu.

Eu am ales o cale de mijloc: vreau la Euroclinic, cu o dr. care e si la Polizu (Constantin), in caz ca se intampla ceva inainte de 36 sapt.

burtici


Cris, 12+ si Ana(04.04.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

hai ca am facut o tocanitza de culori si am papat muuulte litere, ceea ce inseamna ca trebuie sa ma duc sa iau ceva adevarat din frigider

apropos, eu am luat 4 kg pana acum, cu toate greturile. sunt singura balena pe aici??

Cris, 12+ si Ana(04.04.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

unboticutz, chiar ma intrebam daca esti in vacanta.... pai se poate sa nu ne dai vestea cu caruciorul (chiar daca e la prima ...ghicire)?!.
felicitari



Cris, 12+ si Ana(04.04.2003)

Mergi la inceput