Mamici de fulgusori de nov-dec 2009 (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jay spune:

Noi am fost la ecografie vineri, ni s-a spus ca avem 22 saptamani si 2 zile, deci astazi am 22 si 4 zile, ma rog, mi-au dat calculele peste cap rau de tot, nu mai stiu cum sa le calculez...

ce vroiam sa spun este ca am intrebat ce lungime are karina si mi-a spus ca nu-mi poate spune ( ??) ptr ca nu sta dreapta ci sta in pozitia bebelush...dar la gramaj are 527 grame, wow, chiar am fcaut ochii mari.
Asa ca fiecare , cred, creste cum poate acolo, mai devreme sau mai tarziu...

Simina, am vazut poza ta, m-ai luat la burtica, a mea nu e asa mareeeee si avansata, desi de cele mai multe ori mi se pare ca-s enorma...si atunci ma gandesc, cum are bebeb 527 grame?

Pe voi va doare spatele? eu am o durere in partea dreapta, de 3 saptamani asa, acolo la` noada` cum se spune in limbaj po****r..


Credendo vides!
21+ cu Isabella Karina
( 22 + dpdv al ecografului)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Romanitza_31 spune:

chris,
eu stiam ca ar trebui evitate baile in cada, cele mai safe sunt dusurile si acelea cu apa potrivita, eventual calduta (mie imi place apa mai fierbinte, dar de cand cu sarcina am renuntat). daca te doare burtica, ia un no-spa (sigur gasesti acolo la voi).

Citat:
citat din mesajul lui christinam

Fetelor, am nevoie de incurajare! Ma cam dureau oasele si m-am bagat in vana, ca mi-a picat asa bine dar cred ca apa era prea calda si acum ma cam dore burtica. Nu tare dar tot o simt asa...Doamne, sper sa nu fie nici un bai, daca ar fi presupun ca m-ar durea mai tare sau as sangera ? Ideea e ca parerile sunt imartite cu baia in vana, dupa unii poate sa duca la contractii sau dezlipire de placenta (Doamne fereste!!), dupa altii e o metoda super de relaxare in sarcina. Voi faceti de obicei?

18 , mamica de David 5 anisori


19+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Romanitza_31 spune:

hai ca m'ai incurajat si pe mine! gata, ma duc la coafor ca nu mai rezist cu radacinile "hais" si restul parului "cea"!ti-a fost cumva rau de la solutie, de la miros ceva? eu am stat pana acum fara sa ma vopsesc de frica .....

pupici

Citat:
citat din mesajul lui nov.dec2009

Christinam m-am decolorat intai si apoi m-a vopsit....si nu-i prima data cand ma vopsesc....am mai avut o tentativa de decolorare + vopsire(acasa) acum 3-4 sapt care care s-a finalizat cu radacini castanii si restul tot negru

Poza.....ma mai gandesc


19+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jay spune:

Si eu la fel, nu m-am vopsit din cauza mirosului, imi e teama sa nu fie prea puternic...dar deja nu mai rezist, la sfarshitul saptamanii am programare la manichiura si pedichiura si coafor...asa ceva nu se mai poate, atatea luni fara vopsitttt...


Credendo vides!
21+ cu Isabella Karina
( 22 + dpdv al ecografului)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Christinam si eu inainte de a ramane insarcinata faceam baie la 2 zile. Si apa din baie cred ca depasea 40 de grade...oricum foarte foarte fierbinte, ca sotul meu nu putea niciodata sa stea cu mine in baie. Chiar cand am ramas insarcinata am fost la Geoagiu Bai, la un hotel, resort si spa si am facut in ziua aia sauna de 7 ori, dupa aceea baie fierbinte, baie rece, sauna iara...si tot asa. Si acum este o supriza pt mine faptul ca am ramas insarcinata in perioada aceea. Acum, de cand am aflat ca is am incercat sa evit baia, dar cu dusul nu ma impac nicicum. Eu mi=am luat un termometru de bebelusi si imi potrivesc apa dupa el, care nu are mai mult de 36-37 grade si ma simt super bine. O data pe sapt fac baie sigur ca nu cred ca are ce sa-i faca rau la bebe apa asta daca nu e fierbinte, mai ales ca dupa ce se va naste la aceeasi temp. va face si el baita.
Mie mi-a explicat un dr. ca exista riscul de a face bebe malformatii de la apa fierbinte folosita la baie si de asta se interzice baia in timpul sarcinii, ca e destul cu 2 grade sa se ridice temp corpului si e problema..e la fel cu a face temperatura si nu e bine, dar daca e controlata temp la apa, no problem. Ah...si desigur sa nu ai probleme cu anemia, care se agraveaza la baie, adica simti starile alea de lesin si e pericol sa cazi.
Lorelixsi eu tot la 20 sapt am facut ultimul ecograf si bebelul meu masura 18 cm. In timp ce dr ma masura cu ecograful eu am vazut pe peretele din fata mea, un grafic de evolutie a sarcinii. Pana la 20 sapt se masoara bebele doar pana la sf coloanei, iar din sapt 21 se masoara din crestetul capului pana in vf picioarelor. La graficul respectiv la sapt 20 erau doua masuratori, una cu valori de vreo 17-18 cm , iar cea de-e doua 28-30 cm. Deci depinde de dr cum vrea sau poate sa-l masoare. Bebelul tau e in grafic, nu te ingrijora, in ceea ce priveste lungimea. Cu vreo 4-5 capitole in urma, daca imi aduc bine aminte, chiar au postat fetele un grafic din asta de evolutie a sarcinii, daca ai rabdare sa-l cauti, poate te mai linistesti daca-l consulti.
In legatura cu vopsitul parului, si eu abia am asteptat sa trec de 20 saptamani sa ma vopsesc. Chiar in 1 feb m-a mancat rau de tot si m-am facut blonda. Eram oribila si pe masura ce crestea parul meu si mai oribila. Am incercat prima data cu vopsea fara amoniac, dar eu cum ma spal la 2 zile, nu a tinut prea mult, adica in 2 sapt aveam aceeasi culoare oribila in cap, asa ca acum m-am facut cu o vopsea normala, din aia ce se tine 10 min pe par si nu am avut nimic. Mirosul nu e intepator si in nici un fel deranjant.

Ramona24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Romanitza_31 spune:

Eheee, Ramona, pe mine m'a mancat acum vreo ...3 ani jumate sa ma fac blonda cu suvite si la 2 luni jumate tb sa merg la coafor pt radacini ...deh, blonda de mine! de cand cu sarcina, nu m'am mai vopsit ...deci arat de zile maaaaari! peste 2 saptamani ma duc si eu sa imi "dreg" radacinile!

19+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Lorelix gata am gasit graficul. L-au pus fetele pe prima pagina la capitol. Vezi ca este acolo la linkuri utile: "Dezvoltarea bebelusului in lunile de sarcina".

Ramona24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Romanitza, daca te prindea culoarea nu e bai. Dar eu eram de-a dreptul odioasa. Am socat pe toata lumea si vreau sa zic ca am evitat cat de mult am putut oglinzile. Cand prinsesem curaj sa revin la culoarea mea naturala, care e aproape negru, si-a facut simtita prezenta bebelul. Noi am facut cununia civila in 1 feb, si cu o zi inainte pt a ma face blonda am stat 9 ore la coafor, de am crezut ca nu mai ies cu un fir de par din cap de acolo. Nu pot sa-ti zic peste ce incompetente am dat. Pe langa ca mi-au ars parul....iremedial, mi-au stricat si tot randul de haine in care eram imbracata, si mi-au ars si pielea pe fata de la pudra aia cu care m-au decolorat.Eu vroiam sa ies un blond platinat dar am iesit blond pui de gaina si ala in degradeuri .
Din pacate o sa-mi amintesc foarte mult timp de acum in colo de experienta asta neplacuta, ca in poza de la buletin is blonda...dar cred ca o sa-l fac curand pierdut sa-mi fac altul ca nu suport sa ma uit la poza aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Simina bine ca ne-ai zis de evaluarea subiectului, ca eu una habar nu am avut.
Am evaluat capitoulu acesta, oare ajuta cu ceva sa le evaluez si pe cele vechi, ca eu nu am evaluat niciunul pana acuma?

Ramona24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Romanitza_31 spune:

RamonaC, mama ce jumuleala meritau fetele alea de te-au chinuit!
Simina, am votat si eu!the best, chiar daca scriu eu mai rar pe aici, va urmaresc!

19+
POZE

Mergi la inceput