Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(32)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

La multi ani celor 2 puishori de azi:

Amalia Maria, bebe de Silvia4
Rares, bebe de Alina27




Gigelica(Lucia),mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Ca nu stiu daca o sa apuc sa intru maine prea devreme, ia sa ii urez si pe puiutii de maine:

Calin Cristian, bebe de mababei

Maria Teodora, bebe de Mititica82

Anastasia, bebe de Andiaroro

Sarah Ioana, bebe de Timi07

bebe, bebe de Gessy


Si nu in ultimul rand....La multi ani, Chatonel si Dragonasha Dulce si Simpatica....alaturi de intrega Franta...Vive la FRANCE!!!


Gigelica(Lucia),mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Fetele am o intrebare cele care ziceati ca dati la bb Fier cum ii
administrati picaturile? Combinate cu ceva?
Eu ii dau la bebe numai lapte si am inteles ca nu se da cu lactate iar apa nu bea. I-am dat azi prima data si nu am stiut asta,pe urma am aflat ca administrat cu lapte nu se asimileaza, defapt eu i-am picurat diret in gurita dar i-am dat apoi bibe cu lapte altfel ramanea ciudat in gurita si nu stiu daca il inghitea...
Si mai va intreb ceva cand papa ai vostrii duc manutele la urechi ca a mea numai cu ele acolo sta sau in par .Nu o dor ca am apasat-o pe langa urechi si nu plange.
Aaaa si inca ceva a mea cand face ochi dupa somnic urla efectiv de foame pana ii dau lapticul asa fac si ai vostrii sau sunt mai rabdatori?


Mami fericita!!!
Crestem mari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20

Ca nu stiu daca o sa apuc sa intru maine prea devreme, ia sa ii urez si pe puiutii de maine:

Calin Cristian, bebe de mababei

Maria Teodora, bebe de Mititica82

Anastasia, bebe de Andiaroro

Sarah Ioana, bebe de Timi07

bebe, bebe de Gessy


Si nu in ultimul rand....La multi ani, Chatonel si Dragonasha Dulce si Simpatica....alaturi de intrega Franta...Vive la FRANCE!!!


Gigelica(Lucia),mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009


La multi ani si de la noi!!

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri poate te ajuta sa imparti alimentele in patru categorii:
• Alimente interzise
• alimente permise grupa A
• alimente permise grupa B
• alimente permise grupa C.
Facem pentru fiecare grupa o lista si le lipim pe frigider.
Listele sunt deschise si daca sint completari, se pot reactualiza de fiecare data.
Mult success!


Regula de combinare:
Grupa A cu B
Grupa A cu C
Nu se combina niciodata grupa B cu C


Alimente interzise:

Glucide cu IG > 50
Zahar, Faina alba, Orez
Cartofi, Dovleac, Morcov (preparat termic)
Avocado, Banane, Pepene rosu, Ananas

Proteine
Carne de gasca, rata, Lapte integral

Alimente glucido-lipidice
Masline, Alune (*), Seminte floarea soarelui (*), Seminte dovleac (*), Migdale (*), Fistic (*)

(*)in unele din cartile mai noi Montignac recunoaste cat de benefice sunt aceste alimente pentru organism si le recomanda a se consuma in cantitati foarte limitate, crude (nepreparate termic) si singure, neamestecate cu alte alimente, ca gustare separata. Asadar, cum tot nu e bine sa mancati seara (aveti nevoie de cel putin 3 ore inainte de culcare, pentru digestie), puteti sa mancati 5-6 migdale si sa va culcati



Grupa A

Glucide cu IG<35
Fasole verde, Mazare pastai, Bame, Salata verde, Varza, Morcov crud, Praz, Telina, Brocolli
Conopida, Ceapa, Usturoi, Ardei, Vinete, Rosii, Castravete, Linte, Fasole neagra (boabe)

Mere, Pere, Caise, Piersici, Pepene galben (la limita), Portocale, Grepfruit, Mandarine, Struguri
Fructoza

Lactate
Iaurt 0%
Proteine
Peste
Icre

Grupa B

Proteine
Carne slaba
Oua

Lactate
Iaurt (peste 0.5%), Branza (peste 0.5%), Cascaval

Grasimi
Ulei, Smantana, Unt


Grupa C

Glucide cu 35<IG<50
Faina integral, Fasole boabe, Spaghete integrale (cat mai putin fierte "al dente"), Orez integral (cat mai putin fiert "al dente"), Soia, Naut

Lactate
Lapte 0%, Branza 0%


Gina mami de bebe titi Ian - 23.03.09

Botez Ian

Poze

Bebe Ian

camera bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Sa va zic o chestie haioasa... pe prospectul de la Panadol Baby scrie asa:
[Sarcina si alaptarea/b]
Nu este cazul, deoarece produsul este destinat uzului pediatricm la copiii cu varsta intre 2 luni si 12 ani.

Asta mi se pare corect. Dar stati sa vedeti ce scrie imediat dedesubt:
[b]Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Paracetamolul nu afecteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Vaaaai, ce m-am linistit, ca asa imi faceam probleme ca Victorash al meu ca avea oarece probleme cand va pleca dimineata cu masina la serviciul lui de macaragiu Nu o sa pateasca nimic daca va lua panadol, va fi apt sa manevreze macaraua...si in plus va putea urca linistit canapeau...ca de udat nu cred ca o uda ca are scutec din ala care absoarbe si kk moale......





Gigelica(Lucia),mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

PLICI bine ai revenit! Ma batea gandul sa te caut pe pm/mail. Ai un pletos ciufos de-mi vine sa-l ciufulesc si mai tare!

Fetelor, am de adresat multumiri pt ajutorul in problemele cu lapticul:
- lui Lysbeth care mi-a dat ideea sa dau jos protectia de silicon de la pompa manuala Avent. Cu protectie nu se crea vidul;
- Alinei pt ideea mulsului in gol;
- Dorannei pt ideea mulsului de noapte.
Aveam o pompa manuala care sedea degeaba. Acum, chiar daca nu scot nimic cu ea, vad ca m-a ajutat, ca individul trage mai cu spor (si pe cantar la proba de supt se vede ceva mai roz situatia). E adevarat ca ma dor mameloanele de cand ma mulg, dar na, ce nu face o mami pt puiul ei!



Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

CAND 1+1=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

hai ca ne-am intors :)

dragonbella este perfecta, asa zisa nenea doctoru'
este caldura prea mare si de-asta e si miriicioasa si calduricioasa (BBii pot face putina temperatura daca e cald, nu-si reguleaza temperatura corpului ca noi).
Cine se plingea ca BB a luat doar 40g intr-o saptamina? Noi batem recordul: 50g in doua saptamini! Dar ... sintem perfect in grafic, asa ca nu conteaza. Medicul m-a sfatuit sa ii dau si apa pt ca e rea de caldura :) si am inceput, desi nu prea e incintata. Dupa consultatie am fost pe la magazine, i-a placut de nu mai vroia sa plecam

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009



Toulouse, la ville rose



Buna seara dragele mele,
Ce dor mi-a fost de voi! Maine si poimaine sunt libera si mi-am propus sa recuperez.
Chatonel, noi ne-am laudat cu performanta de 40 de grame....
Intre timp mananca ceva mai bine peste zi...in 10 ore ajunge cam la 240ml. Mie tot mi se pare extrem de putin.
Azi am luat masuri. I-a pus mama faina de orez pt bebelusi in lapte (jumatate de lingurita la 30 de ml) si i-a dat cu lingurita. O sa incerc sa ii dau la masa de la 11 cereale ca e mai usor de dat cu lingurita si nu m-ar deranja sa ia si el in greutate mai bine.
In rest la lucru ma mulg o singura data pe la pranz. In 10 minute umplu o sticla de 250ml si spre seara ajung acasa cu niste pepeni in loc de sani.




Mamica de Radu (01.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Chatonel, avui noroc cu Aris (pe care o ) ca vazui si eu filmuletul cu dragoana si motanul tai. Suuuuuuuper! Mi-ar placea sa aiba si Coco al meu astfel de initiative.

Monvas iti multu' pentru detaliere.

Ilinca imi place mult cum te prinde noua coafura iar Sophiphi e titi rau, pacat ca e deja petita

Floric da, Huggies-ul e mai ingust intre picioruse.

***

Dar nu mai e chiar nimeni pe aici??? Pe mine m-a chinuit (da' rau de tot!!!!!) talentul si, dupa ce a adormit Ian, m-am apucat de gatit , actiune de mult uitata in familia noastra. Si sa stiti ca febra n-am; pur si simplu...asa mi-a venit. Acum n-am somn.

Gina mami de bebe titi Ian - 23.03.09

Botez Ian

Poze

Bebe Ian

camera bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Eu sunt pe aici!

La multi ani de ziua Frantei, pt Chatonel si pt Tudor, baiatul meu!

Ilinca, tare "fain" ai povestit cu botezul vostru. Si noi tot duminica pe 12 am botezat pe bb3, o sa pun filmulet, sa vezi tu scufundarile din cazanul ortodox...

La noi, bb3 a fost foarte cuminte, si o ia pe urmele mele... Deci: dupa ce ca eu sunt botezata de o nasica mai TANARA ca mine cu 3 ani [ciudat, nu?], eu aveam 30, nasica 27, iata ca bb3 este botezat de... o fetita de 12 ani!!! Pur si simplu, dupa ce m-am pus la mintea copiilor de au ales numele lui bb3, acum au ales ei si nasa ca fiind fata nasei lor. Asa ca sunt sigura ca pe 12 iulie am batut recordul la nasa tanara, in tot "sud-estul Europei". Mai mult, preotul a ales din cele 4 perechi de nasi doar pe nasica noastra pentru a spune Crezul, pentru toti. Cand a vazut preotul ce corect si chiar cu simtamant a spus fata noastra Crezul, a intrebat-o: "Dar cum de l-ai invatat? Sau de la scoala?" Nasa zise: "Nu, de pe internet, aseara"... Evident, murmure, zambete si relaxare in biserica...
Pe noi ploaia nu ne-a deranjat, cum ziceam, am sarbatorit botezul la o terasa din parcul de peste drum de biserica si cei mari am stat la masa pregatita inauntru, iar cei 4 copii 8-11 ani au stat afara, la o masa acoperita, insa cum a inceput ploaia, s-au si repezit sub ea sa danseze. Noi, catva parinti, am incercat cumva sa reperam copiii, insa a intervenit iute chelnerita spunandu-mi relaxata si zambind: "Stati linitita, copiii sunt bine, danseaza in ploaie, am eu grija de ei!" M-am "linistit", era foarte clar ca are grija de ei, o ploicica de vara e foarte buna, nu? mi-am zis eu si m-am intors la masa adultilor... :)
BB3 a fost plimbat din brate in brate aproape non-stop, multi ziceau ca "vezi ce bine si linistit e dupa botez!"..., dar deh, nu s-au prins, el era linistit de la "brate-brate" hi hi... Cu totii am fost 15 adulti, 5 copii si bb3, un total de 21 :). A fost frumos si relaxant, nu s-a dansat pt ca am vrut sa ne auzim, pentru ca una din prietene a venit fix 1 sapt din Suedia si am avut ce ne povesti... ea ca medic in chirurgia mainii, eu ca miss Antalya din 2008, :), si ca "madama" fericita, tot doar in 2008 :(... Toti invitatii tineri, eu rude nu mai am..., asa ca am fost eu si prietenii mei.

Azi seara, pe la 11 noaptea, am facut si "baita de a 2 a zi", la noi fiind un fel de piscina din toiul noptii... Cine ne-o fi vazut pe la 12 noaptea aruncand la florile din gradina apa din cadita, cred ca a gandit: "Tipele astea nu au observat ca azi, totusi, a plouat deja? Ca in fiecare zi de altfel?"...:))

Inca ma mai gandesc ce sa fac cu daddy, chiar prietena mea cea buna, din Suedia, desi mereu a gandit sa nu ii mai spun nimic de bebitu, cand a vazut cat de copy paste e bb3 cu el, mi-a zis ca ei i-ar fi ff greu sa nu i-l arate... Totusi, ma mai gandesc, inca partea cu "nu" este peste 50% vs partea cu "da".

Legat de cura de slabire, eu in ultimii ani am aplicat: "orice, in cantitate rezonabila, pana la ora 6 seara, apoi doar apa "chiorenzis".

Noapte buna.

Veronica-Elena 11 ani, Tudor-Iulian 8 ani, Robert-Adrian 2 luni

Mergi la inceput