Albinutze de Mai-Iunie 2009(3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

Philip multumesc, dar se pare ca nu voi reusi bebelul e flamand si eu nu il rezist la san, doare-ustura si nu pot sa suport....si el cere foarte des sa pape si sanii sunt tot mai durerosi nu au timp sa "resire"....

Am avut de ieri lapte muls de la mine si i l-am dat.... l-a baut pe nerasuflate (100 ml)....acuma a ragait si a adormit la mine pe umar...



Mamica fericita de bebe RADU-DEIAN (07.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_MVT

Carla, eu nu am auzit de Atlas dar stiu o alta firma care transporta colete in Romania cu vaporul - $1 pe lb (1 lb= 489g) minim 50lbs. Dureaza cca 2 luni. O prietena a trimis prin ei si a fost multumita.

O alta varianta ar fi posta USPS. Eu am platit $22 pe un colet de aproape 2 lbs.


Pediatra ne-a recomandat vitamina D3 (1000) cate o picatura pe zi.


mami de Tudor (24/07/02) si Eduard (02/05/09)



Pai tocmai asta e problema cu posta USPS, este foarte scump si se scumpeste periodic. Ultima oara am dat aproape 130 USD pe transport, si aveam numai hainute pentru fete si niste sandalute pentru mine. De aceea cautam alternative, chiar daca dureaza 2 luni.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(3) iunie 2009 *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaalex

Carla noi folosim Besttrans (ti-am mai spus eu de ei). Au punct de colectare cam la 3 ore jumate de noi in St Louis si noi mergem aporpae lunar cu cate ceva. Faza mai nasoala e ca face coletul 6-8 saptamani. Noi am trimis sapt trecuta colet de 50 de pounds cu usps, care zici ca e problema cu ei? Intradevar tr dimensiunea coletului sa fie 79 de inch dar nu am avut probleme. Din cate stiu eu greutatea maxima pe colet e 70 de pounds pt Romania ca asa ne-a spus asta de la posta . Daca te ajuta cu ceva eu ma ofer sa-ti trimit prin Besttrans dar tr sa ai rabdare multa pana primesti coletele

Oana mamica fericita de Mara Ioana(05.14.2009) si Alex(05.08.2006)
http://picasaweb.google.com/oanaalex21


Saru' mana, multumesc mult de tot, problema cu usps este pretul. Nu mai pot sa dau pe transport cat pe continutul pachetului sau mai mult. N-am avut niciodata probleme cu ei, dar maresc continuu preturile, acum maxim 2 luni au crescut iar (dupa Mother's Day).
Daca nu e deranjul foarte mare sa lasi si pentru noi cate un colet din cand in cand, cand ai drum pe acolo si loc in portbagaj, mi-ar fi de mare ajutor.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(3) iunie 2009 *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Relusha, felicitari! Eu am avut zile in care am alaptat de 19 ori in 24 ore. Acum am ajuns la o medie de 14-15 ori, asa ca iti dai seama ca numai cu sanul in gura copilului am stat. Despre durere... offf, ce bine stiu cum e! Am alaptat cu sange si lacrimi si prima oara si acum.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(3) iunie 2009 *******mare2009 *******mare(2)2009 *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Relusha, unguentul Garmastan e foarte bun pentru sfarcuri. Dupa supt da-te si stai cu sanii la aer, chiar si 15 min conteaza/ Tine-te tare pe pozitie. Multe am trecut prin asta si am supravietuit

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Relusha
Vreau sa va spun ca bebelul meu s-a trazit la ora 6,30 si i-am dat tot san, sper sa rezist si peste zi tot cu san... acuma a cerut iar san (la noi este 7,50) si este la san....


relusha si la mine e la fel...eu am primit de la dr un ceas de alaptat, adica de cite ori il pun la san apas pe un butonel si memoreaza ora la care l-am alaptat si la care san (dreapta sau stanga)..asa stiu tot timpul exact la ce interval papa...si sa sti ca citeaodata cere si dupa 45 de minute...si citeodata dupa 2 ore..nu are deloc un program a lui cu mincatul..fi tare si rezista, stiu ce greu e!!

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://b1.lilypie.com/1dPfp2.png
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">Burtica si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

relusha dece nu iti cumperi niste aparatoare de silicon? si eu cind numai puteam de durere puneam aparatoarele si era mult mai bine...in orice caz e mai bine cu aparatoarele decit sa treci pe biberon!!

http://www.amazon.de/MAM-417500-Care-Stillh%C3%BCtchen-normal/dp/B000W7XP1W



Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://b1.lilypie.com/1dPfp2.png
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">Burtica si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

Multumesc frumos de sustinere

Pana la urma a adormit si mi-a lasat sanii in pace 2 ore jumate deja si vad ca nu da semne de trezire....imi este groaza de ce ma asteapta... tind sa cred ca nu stiu sa-l pun la san....

Ma dau cu crema de galbenele si inainte de alaptat ma spal cu apa cat de calda suport....

Mai vreau sa va intreb ceva... Raducul meu s-a nascut cu par mult si mare, oare ar fi bai daca l-am tunde acuma...? noi venim acasa in Romania abia la sfarsitul lui august pentru botez si ar avea timp sa-i creasca parutul....ce ziceti...?

O zi buna, cu copii cuminti si linistiti

Mamica fericita de bebe RADU-DEIAN (07.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraOana

relusha dece nu iti cumperi niste aparatoare de silicon? si eu cind numai puteam de durere puneam aparatoarele si era mult mai bine...in orice caz e mai bine cu aparatoarele decit sa treci pe biberon!!

http://www.amazon.de/MAM-417500-Care-Stillh%C3%BCtchen-normal/dp/B000W7XP1W



Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://b1.lilypie.com/1dPfp2.png
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">Burtica si Sebastian


...am protectii de silicon, dar doare si cu ele si parca nu suge cu ele, cel putin dupa ce a stat cu sanul in gura 10 minute nu am vazut sa ramana lapte in protectii, poate nu sunt ele cele mai bune... maine merg sa caut alta marca, poate gasesc ceva mai bun...

Mamica fericita de bebe RADU-DEIAN (07.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

relusha eu am protectile de la avent..si sunt foarte multumita...cauta pe net instructiuni cum se pune bebele corect la san, si asa iti vai da seama daca gresesti cind il pui la san sau nu....in legatura cu tunsul, eu nu cred ca este vreo problema.. eu m-am botezat la 24 de ani (ca sa pot sa fac si cununie religioasa) si iti dai seama de cite ori m-am tuns pina la 24 de ani ..dar na mai bine intreaba un preot inainte...

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://b1.lilypie.com/1dPfp2.png
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">Burtica si Sebastian

Mergi la inceput