Burtici fericite de septembrie-octombrie (96)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Buna ziua, scriitoarele mele colege de odisee.
Va marturisesc ca alerg in urma voastra cu cititul tot de pe la capitolul 90 incoace si nu mai apuc sa va prind din urma . Eu inca mai sunt la lucru pe baricade si mi-e greu acasa sa mai deschid iarasi netul... dar lasa ca vine el concediu si la mine: mai am 3 saptamani... uuuufff, chiar asa de mult
V-am admirat din nou pe webshots cum ati facut intalneala si voiam sa ma treceti si pe mine pe lista de invidioase e bine si la coada listei, daca se mai face. Oricum aratati scumpele toate si cu niste burtiiiiici de toata frumusetea, eu sunt mai mica... asa, cam ca monikus.
Despre masina de spalat vase voiam sa va zic: eu cred ca merita sa investiti in una mai scumputa si care-si face bine treaba. Eu am una de la electrolux (luata pe oferta la Domo cu Bonus card in 12 rate fara dobanda, deci super avantajos, chiar daca e mai scumpa) - spala foarte bine, chiar daca mancarea e uscata si scoate niste pahare de cristal, ca nu eu nu le-as scoate asa la mana. Despre biberoane nu stiu, dar presupun ca mi le va scoate la fel de curate, mai ales daca le pun inainte sa se usuce lapticul pe ele.
Despre alte subiecte, ce sa mai zic... toate cele sunt expirate, dar mi-a prins bine sa citesc si despre masajul perineal si alte cele si multumesc la toate burticile binevoitoare care ne invata una, alta. Si eu vreau sa merg de luna viitoare la cursurile lamaze, dar ... nu stiu inca daca nu e concediu in august.
PUpici de la mine pt. fiecare burtica

Doamne ajuta!
24+ Maria
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Terminat si eu de pregatit si mancat pranzu..Si vad ca a fost ceva foialå pe aici..

Luto tare frumos hanoracul.Så il poarte sånåtos bebicul tau iubit..

laura concediu plåcut..Vei avea ceva de recuperat cand vei avea acces din nou net..Asta daca vei vrea så fii la zi cu toate hainutzele care le cumpåråm pt bebicei.. Asta daca unele din nou nastem pana revii tu( imi permit ca sunt printre primele)



Iuliana, cea mai fericitå 32+cu Bruce Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Andra, artista noastra!!
Sa ai parte de ce-i mai bun in viata, sa ai un bebe sanatos si...sa ramai vesnic la pantaloni scurti

Liliana, Andra-Maria & cu 25+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

cam ce am retinut eu de la curs (ma scuzati ca nu-s la fel de organizata in idei ca Lullaby )

- suptul la un san ar trebui sa dureze cam 40 de min, dupa care se trece la celalalt...asta ca bebe sa poata manca toate felurile de mancare din lapticul nostru: supica, mancarica, si apica....
- primele 4-5 zile vom avea doar colostru, care e deajuns pt stomacelul lui bebe (care are nevoie cam de 30 ml la o masa in primele zile)...nu ar tb sa lasam la spital sa le dea glucoza, ca le poate da peste cap glicemia, si poate declansa diabet (Doamen Fer!)
- cand incepe sa vina laptele consistent, este f probabil sa ajungem la furia laptelui..daca nu mai suportam durerile, e ok sa luam un algocalmin, nu afecteaza bebe....se rezolva cu muls...laptele il putem da bebelusului, dar e recomandabil sa nu-i dam cu biberonul, ca se obisnuieste puturos...cel mai bine ar fi cu seringa, dar cu mare atentie sa nu se inece....
- furia laptelui nu inseamna ca ni s-au umplut sanii cu lapte, ci se formeaza de fapt un edem acolo...
- laptele muls se poate pastra si la congelator pana la 6 luni, in recipiente speciale (se eticheteaza fiecare cu data "prelevarii")
- daca ne mulgem dupa ce a supt si bebe, aruncam ce iese, pentru ca este laptele "de sfarsit" si nu e satios pt bebe...
- sa avem grija ca bebe sa apuce 2/3 din areola sanului, nu doar sfarcul (asta stiu ca ne-a explicat si Ellenutza ). Barbia sa fie lipita de san, iar nasul mai "in vant", sa poate respira...daca scoate niste sunete, ca niste clipoceli (nu le pot reproduce aici, sorry), inseamna ca n-a prins bine...
- capul sa fie in linie cu coloana (sa nu aiba capul intors atunci cand suge..)
- noi trebuie sa stam cumva cu genunchii mai sus de nivelul coapselor (eventual punem ceva sub picioare, sa le inalte..)...sa avem langa noi o sticla de apa, ca ni se face foarte sete...in timpul alaptatului se consuma aprox 700 de calorii!
- trebuie sa-i dam sa suga alternativ, de la ambii sani (bineinteles, trecem la celalalt san dupa ce au trecut cele 40 de min de supt de la primul), chiar daca dintr-un san curge mai usor (se intampla f des) si ne e mai comod...exista riscul sa ramanem cu sanii inegali altfel....brr...

cam asta mi-a ramas mie in cap deocamdata, referitor la alaptat...


31+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Selen multumim pt informatii.Eu am bagat la cåpsor.Sunt foarte utile informatiile de genul..Vb aia nimeni nu se naste invatat..

Iuliana, cea mai fericitå 32+cu Bruce Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

selen80 - receptionat si inscris - multumim de informatii. Ce bine sa mai pot scrie 2-3 randuri si in timp real. Eu inca sunt in faza de puternice documentatii pe toate cele domenii - la partea cu cumparaturile astept sa intru intai in concediu din motive de timp lipsa.


Doamne ajuta!
24+ Maria
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Daaa... si am uitat sa precizez ca zilele trecute s-a intamplat sa nu mai am rabdare sa va citesc ... pt. ca mi-ati facut pofta de vinete coapte si de la birou am zburat acasa sa fac si eu o salatica, yammy ce bun. Asa... ca sa stiti ca pe langa voi, care mai apucati sa va spuneti pasul, mai sunt si altele carora le faceti pofte cu papica bun

Doamne ajuta!
24+ Maria
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

uitasem:
- daca e exclusiv alaptat, bebe n-are nevoie de apa, nici ceaiuri pana la 5-6 luni
- in primele zile, pana prindem dexteritate, e bine sa-l alaptam infasat...e mai usor de "manevrat", decat un bebe care are mainile si picioarele libere...
- ar fi ideal (daca se poate) sa cream un program de alaptat...ultimul alaptat sa fie seara dupa baitza (niciodata exact inainte de baitza), si daca bebe suge bine, s-ar putea sa fim norocoase sa dormim si noi vre 3-4 ore...
- legat de pozitia de dormit (stiu ca exista controverse pe tema asta, eu va zic ce ne-a zis ea..), cel mai bine este intr-o parte, cu o paturica in spate sa-l sustina (sunt in magazine si perne speciale...), il intoarcem din cand in cand sa nu amorteasca..ea n-ea zis sa nu-l culcam pe spate, ca exista riscul sa se inece cu ce eructeaza..)
- pt colici: exista multe produse pe piata, ceaiuri, picaturi, fiecare bebe reactioneaza sau nu la ele...in plus, ii trebuie caldura pe burtica...ca sa nu-l luam in brate de fiecare data si sa-l obisnuim asa, putem pune mana calda pe stomacelul lui...cica ar mai exista niste fase cu gel care se pot incalzi si se pot pune pe burtica....daca nu reactioneaza nici la ceaiuri/picaturi, nici l caldura...trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca nu ne va lasa sa dormim prea mult
- la colici bebe plange pur si simplu isteric, cu sughituri, sa nu confundam plansul de colici cu cel pt papica, schimbat scutec sau alint in plus, isi strange piciorusele spre burtica....
- pana la 6 luni, nu fortam bebe sa stea un fund...sa stea cat mai mult la orizontala, chiar daca il vedem ca el se chinuie sa se ridice (e chiar bine sa-l lasam sa se zbata sa se ridice, ca-si dezvolta musculatura)

31+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Acum ma pregatesc sa plec la ecocu vesti voi veni abia diseara ca dupa ce ma intorc iesim la plimbare cu Alex
V-am pupat

My family

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si 32+, cu -Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

mary_07 - intalnire placuta cu bebe la eco. Te asteptam cu vesti bune.
Eu deja tre sa plec acasa, iar nu va mai prind din urma, dar am sa mai intru si eu pe aici, chiar daca pe langa subiecte

Doamne ajuta!
24+ Maria
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!

Mergi la inceput