Mucusul cervical in timpul ovulatiei.

Mucusul cervical in timpul ovulatiei. | Autor: nikole

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor

Postez aici, intr-ucat cred ca voi sunteti cele mai in masura sa ma lamuriti.
Ma intereseaza consistenta mucusului in timpul/la ovulatie.

Intr-ucat pilulele nu le-am suportat(sangerari zilnice, dureri de cap), in prezent ne protejam cu metoda...abstinentei in zilele fertile, adik incepand cu ziua a9 a CM pana in ziua 15 inclusiv.

Urmarind de cateva luni bune cum sta treaba cu mucusul, am observat ca mucusul se subtiaza, devine transparent, de consistenta albusului, incepand cu ziua 10, pana in ziua 12-13 inclusiv, dupa care brusc devine lipicios, de consistenta lipiciului sa-i zic asa.

Si acum...ultimul CM(de 26 zile) l-am avut pe data de 22 iunie, ora 3:00 am(observati cu cata cata exactitate[alcool imi urmaresc bietele cicluri), si am avut un contact neprotejat in ziua 13 , seara, spre 14,ultima zi de mucus...amandoi am uitat efectiv...degeaba am sarit ca arsi in dus, imediat, nu's cat se pune
Tin minte ca la cateva ore de la contact, am observat mucusul gros, lipicios, deci teoretic vb(aici de fapt e dilema mea, si toate inf de pe net m-ai rau mau bagat in ceata)e posibil sa fi ovulat deja?sau posibil ca ovulatia sa se produca ulterior contactului, adik dupa terminarea mucusului fertil??

Stiu ca nu aveti vreun glob de cristal, dar din experienta voastra as vrea sa stiu, a ramas cineva insarcinata in afara zilelor fertile(daca ar fi sa ne luam dupa metoda mucusului, in care eu una am incredere)??

Nu stiu daca am fost explicita, daca ati inteles totusi care e buba, pls, lamuriti-ma si pe mine...ce sa spun, nu e tocmai momentul ptr bb 2, desi nu ca nu mi-as dori...



Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Nikole- dc e sa ma iau dupa teoria ta cu mucusul,sansele sunt f. mici sa ramai insarcinata.
Dc e sa ma iau dupa cum m-am protejat eu(abstinenta din ziua 10-pina in ziua 17) si a aparut fii-miu,e adevarat ca nu apucasem sa fac constatarile de care vb tu- e posibil orice
Tin pumnii sa iasa cum iti doresti si mai vreau si eu poze cu Albastrel,avand in vedere ca avem baietei de aceasi varsta, iar al tau e ca o papusa in miniatura- eu as vrea ca tu sa ii faci o surioara, dc tot spui ca iti doresti

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Denisam

Nikole- dc e sa ma iau dupa teoria ta cu mucusul,sansele sunt f. mici sa ramai insarcinata.
Dc e sa ma iau dupa cum m-am protejat eu(abstinenta din ziua 10-pina in ziua 17) si a aparut fii-miu,e adevarat ca nu apucasem sa fac constatarile de care vb tu- e posibil orice
Tin pumnii sa iasa cum iti doresti si mai vreau si eu poze cu Albastrel,avand in vedere ca avem baietei de aceasi varsta, iar al tau e ca o papusa in miniatura- eu as vrea ca tu sa ii faci o surioara, dc tot spui ca iti doresti

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Zambeste, si maine e o zi!





Denisa, multumesc pentru raspuns...

da, orice e posibil,pe Kevin l-am conceput in afara zilelor fertile, cu un singur contact protejat(coitus intreruptus, sau cum s-o scrie corect) insa cred si zic eu ca astea sunt cazuri fff rare, cand DD chiar are un plan cu noi, si uite asa apare mandrul pe lume...

un an am incercat sa raman gravida, cu contacte la fiecare 2 zile in perioada fertila, deci nu aveam cum sa ratam, si totusi nu s-a intamplat.

Am ramas gravida, cand am avut un singur contact in acea luna, protejat si dupa terminarea zilelor fertile...

de asta data...cum o vrea DD, daca e sa vina...sa vina sanatos e bine primit, insa va fi greu...dar si palpitant

Denisa esti inscrisa la strumfi??
nu retin sa te fi intalnit pe acolo, e drept ca nu am mai trecut de vreun an pe acolo, decat sporadic...

sanatate

Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

vezi mai nicol ca se poate face copii nu numai in zilele fetile? cind e sa fie numai parintii sa fie sanatosi si sa-i creasca cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75

vezi mai nicol ca se poate face copii nu numai in zilele fetile? cind e sa fie numai parintii sa fie sanatosi si sa-i creasca cu drag!



Daaaaaa, vazui eu, dar cum spusei, astea sunt cazuri raaaare, cred...
asa e...cand e sa fie, intr-un fel sau altul, se intampla, si tocmai asta face viata atat de frumoasa





Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

am si eu o nelamirire:cate zile e normal sa apara mucusul?ca uneori apare doare o zi,alteori 3 zile.si daca menstruatia vine la 14 zile dupa ovulatie,cand el tine 3 zile(mucusul),calculez din ultima zi de mucus?

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renah spune:

Atunci cand mucusul este gros si lipicios este cel mai periculos sa ramai insarcinata. Folosesc metoda calendarului de multi ani si acelea sunt zile " de pauza" pana acum nu a dat gres dar cum ai zis si tu din proprie experienta , nu se stie niciodata.

Mergi la inceput