Pepenasi iulie-august 2008 - IN SARBATOARE (133)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Poze cu noi la mare
http://picasaweb.google.com/Micuta.Sara

Mamica de cuminte
iulie 2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna dimineata!
La multi ani pepenasilor care azi implinesc 1 anisor!Karina ,Constantin si Razvan
SUN distractie frumoasa!
ANNABABY imi spui si mie la ce pensiune mergi,te rog?Vrem sa mergem si noi cateva zile si nu stiu unde,si parca nu as vrea sa caut loc de cazare cu Alex in brate!
Azi dimineata s-a trezit Alex si a inceput sa strige ta-ta,de obicei ma striga pe mine.Cred ca ii e dor de tati lui,suntem iar singurei
O zi buna sa aveti!

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

dr. anca multam, asa e, tare greu

gata, mi-a adormit si matzu in brate, sa vedem c mai fac pana la masa urmatoare...

pune-ti si voi o poza cu tortul si bebe la albumul 'avem un anisor' mada vroia sa faca un montaj...


_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Ella mergem la Eforie Nord, pensiunea se numeste Maria Z, nu merge sa pun link ca e reclama, dar cauta pe google asa si gasesti. Ce sa zic, eu am mai fost acolo si anul trecut si mi-a placut ca e foarte liniste, e undeva mai departe de centrul statiunii, deci si de mare, dar nu e zapaceala, muzica, aglomeratie...Vila e noua, e faina, are si gratar, are mese afara, are si bucatarie dotata cu de toate pt cine vrea sa faca ceva de mancare, etc. Dar sa suni inainte ca e cu rezervare, nu stiu daca gasesti asa direct acolo.

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

neata.

noi suntem bolnave,adica doar Alexa are rosu-n gat,cu febra si dintisorii,de asta nu am mai intrat.

nu am apucat sa citesc dinurma,doar ce am vazut pozele de pe picasa.

dana si violeta...poate s-or intalni si pitici nostri:)))
va las mail-ul meu..ingerash_micutz4u@yahoo.com


In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

FLO - fa o reclamatie! La ANPC, la ei la magazinul cutare in scris, peste tot! Daca ar face toata lumea reclamatie, poate s-ar mai schimba ceva.

Eu am reclamat smecherii care prcheaza pe locurile de handicapati. Probabil au mai facut-o si altii. Ati vazut ca la Cora Pantelimon sunt blocate acum locurile speciale? Nu stiu daca a cotat si reclamatia mea, dar imi place sa sper ca da.

Cu produsele alimentare, am patit-o cu un aluat congelat, care sigur se decongelase si a fost pus inapoi. E singura explicatie.

OOKA - cand m-am apucat eu sa scriu, eram convinsa ca deja sunt fasaita, ca ti-au zis altele deja
Bre, alea intre 1000 si 2500 nu sunt venituri medii, ce naiba, ca ar insemna ca eu sunt saraca

Eu am constatat pe pielea proprie si personala ca planurile de pe o zi pe alta nu functioneaza niciodata. Ca nu ai nene cum sa scoti banu'. Zic eu. Daca insa gandesti planul de vacanta din timp, este fezabil.

In cazul meu propriu si personal, desi am vrut, nu am avut cum sa fac planuri pentru vara, ca am scat pe uscat si fara bani cateva luni de zile, stiti povestea. Timp in care am facut datorii de ne-a luat naiba, ca dintr-un salar nu rezistam decat maxim 2 saptamani. Si cand am luat eu banii din urma, am umplut o parte din minusurile cumulate. Aia a fost.

Acum insa ne-am gandit din timp, pentru Craciun, si ieri am luat biletele de avion. Sigur, poate nu e chiar acelasi lucru, ca merg la frate-miu, nu platesc la cazare. Dar tot e o cheltuiala mare. Si bremi o impart. Biletele ni le-a luat el, au costat 400 de euro pt noi toti 4 la Tarom, eu o sa ii dau banii inapoi pe rand, am zis ca ii dau 200 cu 200. Nu mor de atata. Ii dai mai cu spor cand stii ca e datorie. Daca nu faceam asa, nu mai plecam nicaieri. El nu vine pana plecam noi.
Adica ce vreau sa spun e ca daca te agiti tare, poti totusi sa beneficiezi si de o vacanta ceva, nu neaparat Bahamas, dar nici sa stai chiar intre 4 pereti.

Deci eu zic GO FOR IT si basta
340 de euro e vax albina.
Cu euroiul am explicat cu rosu la edit

Eu prin vremuri de criza inteleg sa nu reusesti sa iti achiti facturile si ratele, sa fie nevoie sa te imprumuti, sa ramai fara job in vreun oras oarecare ca se inchide fabrica cutare. Aia e criza.
Daca vine mia de euroi, aia nu e criza. Aia e concediu.

Uite vezi, ce zice Vicky pentru mine e lux si nu ni l-am permis inca. Asteptam vremi mai bune. Dar am de ex o prietena care merge cu cortul in vama cu copiii mici. Personal, eu as sta acasa si as face plaja in balcon si m-as stropi la lighean. Ei sunt in extaz.

So... cam asta e

Gata, am fugit, am citit in diagonala. Nu am timp de nimic si duminica imi vine fata.
Sper ca luni sa plecam si noi, cum e in plan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Adica mai bine sa explic, ca o sa imi sara mere in cap si sa nu ziceti ca sunt neam prost.
Eu nu sunt de acord ca vezi doamne cat ai atata cheltuiesti, ca ai mai mult si cresc pretentiile. Asta e vax albina. Se intampla, da! Dar daca ai un scop clar, nu se intampla.

Daca esti sarac si abia iti intra acolo 2 lei pe luna cu totu' si ai copil si intretinere si o rata la casa la plata, normal ca atata te intizi ca n-ai cum mai mult.
Daca insa iti intra 2 lei cu totu' insa nu ai rata la casa, sau iti mai vine o gasca de la tara, mai taie mamaia un porc, te faci cu niste carne, mai ai o mica mostenire pe undeva, o garsonerie ceva si ai bagat-o la chirie si mai vin si de acolo 4 lei, si n-ai nici copil sau altele, situatia e alta.
Vezi tu, de aia 2 = 2 nu e mereu valabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Anka, Flo, Cristina, Anna, Vicky (tot imi vine sa scriu Vichy, Sun sarumana de lamuriri. Acu' dupa ce a explicat Anka ca la timpiti am inteles si eu ca am pus intrebarea prost. Ne'am hotarat cu vila ca e mai ok pt ploade. In rest ce'o vrea Dumnezeu.

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Salutari!

Am citit doar pe diagonala, dar m=am ingrozit de ce au patit BUJO si BOTI in spital, sa va fereasca Dumnezeu de asa ceva.

Noi ne-am intors ieri din expeditia groazei, n-a fost concediu, a fost doar o obligatie care a trebuit onorata. Ce sa va zic, m-am intors mai obosita decat am plecat, am fost mereu tampon intre certurile si sensibilitatile mamei si ale sotului meu, in primele 2 nopti am dormit adunat 4 ore, Luca se trezea in urlete de 10-15-20 de ori pe noapte, l-am pus si in pat cu mine dar tot n-a functionat, in ultimele 2 nopti doar am reusit "performanta" de a trebui sa merg la el doar de 5-6 ori, in rest mergea linistitul doar cu un "shashait" din pat. La masa iar teroare, eu sunt curioasa daca asa sunt si alti copii, nu stau o clipa locului. Pana sa ne aduca mancarea noua el o termina pe a lui si incepea sa traga totul de pe masa, sa arunce pe jos, sa strige, sa se miorlaie, cineva trebuia mereu sa se plimbe cu el in timp ce ceilalti mancau. Pe masina tot asa, am avut liniste doar cat a dormit, in rest numai cu program artistic si pupaturi ce mai furam cateva minute de ne-scandal, jucariile aruncate mereu pe jos de mai mult sub bancheta am sta sa le culeg etc etc etc. Asa ca eu copilul in concediu nu-l voi mai lua o buna perioada, pt. ca asta e chin, nu concediu, iar fara el iar nu voi pleca pt. ca nu am cu cine sa-l las. Deci adio concediu.

Singurul lucru bun care s-a intamplat in excursia horror a fost ca Luca a facut primii pasi singurel pe 6 iulie, de si el s-a mirat, l-am scos din carucior si a luat-o la goana, ca vazuse ceva catel si nici el nu si-a dat seama ca merge singur. Dar cum el nu merge normal ci alearga, a si tras cateva cazaturi asa ca momentan nu are curaj sa mearga chiar singurel, se tine cu o manuta de haina noastra sau de deget, dar oricum am evoluat mult.

Cam atat despre noi, am vazut poze minunate cu pepenasi, dar nu am timp sa nominalizez.

Monica, mami de Luca

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Nu cred ca din cauza dintilor sunt mofturile astea, desii i-a iesit zilele astea un dinte. Totusi paine mananca. Am incercat sa ii pun si bucatele de piept de pui printre bucatelele de paine si s-a enervat si le-a aruncat pe jos

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput