Scoala 30 Grigore Ghica Voievod

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Denis este la Gradinita 137 (Plumbuita).

Am auzit de scoala 30 ca este cea mai buna din zona de la mamicile colegilor de karate. Semiinternatul este un mare plus care pe mine ma face sa optez pentru aceasta scoala, in ciuda lipsurilor pe care le are (si aici ma refer la faptul ca nu sunt dotati cu paturi pt somnicul de pranz)
Alte optiuni in zona ar mai fii:
-Scoala 39, de pe Sos Colentina (aici au doi vecini copii - eu nu as recomanda-o)
-Scoala 27 de pe Masina de paine ( se zice ca inainte asta era cea mai buna din zona)
-Scoala 25 de pe Str Silvia - placuta zona, nu stiu nimic despre scoala
-Scoala 31 de pe B-dul Lacul Tei - iese din schema mea deoarece ar trebui sa luam autobuzul 4 statii - dar aici am avut o nepoata acum vreo 8 ani si stiu ca eram multumiti de scoala. Nu retin numele invatatoarei.

Cu alte cuvinte nici eu nu stiu mai nimic despre scoli. Cand se vor face inscrierile (parca citisem ceva ca din Ianuarie)?


Ajutati-l pe Mihaita:
http://paul-mihaita.blogspot.com
Teledon pentru Mihaita reteaua Romtelecom:
0 900 900 320- pt 10 euro
0 900 900 325- pt 5 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnicol spune:

Noi stam chiar pe Laptari Tei unde este si scoala 30. De asta ar fi prima optiune. Alta optiune ar fi scoala 28 de la Circ, pt ca ar fi mai aproape de bunici. Dar eu parca as inclina catre 30.M-am uitat si pe rezultatele de la admitere la liceu de anul asta si mi s-au parut multumitoare pt o scoala de cartier. Aproape jumatate dintre copii au intrat cu note peste 8. Ceea ce mi se pare ok.

Mai astept opinii.

Poate ne mai spune Laura ceva. A zis ca revine cu amanunte.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Da mnicol, am spus ca revin cu detalii; eu l-am inscris pe baiat acolo desi hotarasem initial sa-l dau in alta parte, nu mai conteaza, m-a luat valul, adica mamicile copiilor de la gradinita unde a fost Andrei, pe motiv ca sa fie impreuna, ca s-au obisnuit cu totii, etc. Acum am cerut o recomandare penytru un invatator bun de la directoarea gradinitei. Ne-a spus de doamna invatatoare Guta Mihaele, care va prelua cls. intai de anul acesta. Toate bune si frumoase, ne ducem, vorbim cu doamna invatatoare, e de acord sa inscrie copii la dansa, mergem cu dosarele la secretariat, vorbim si cu dna directoare de la scoala, totul ok. Asta se intampla prin februarie-martie. Prin martie se anunta la tv ca s-au afisat listele cu copii inscrisi in clasele intai la scoli. Noi trecem pe la scoala sa vedem listele; niic. Bun, spunem, nu-i nimic, poate luna viitoare le afiseaza. Nu le-au afisat nici in ai, nici in iunie. Mergem sa vorbim la secretariat, unde ni se spune ca locurile nu sunt complete, si ca nu au ce liste sa afiseze. De abia prin septembrie, dupa ce strang toti tiganii de prin cartier o sa le afiseze.
Bun, asta e, dar eu acum aam auzit de la alte mamici, chiar si aici pe forum ca invatatoarele au chemat deja parintii copiilor inscrisi pentru o sedinta, pentru a le da lista cu rechizite, si pentru aicunoaste. Ma gandesc ca macar asdta ar fi putut face invatatoarele din scoala.
Nu stiu cum o sa fie, am auzit pareri si bune si rele; unii isimuta copii de acolo, altii si-i aaduc acolo.
Astept si eu cu interes inceperea scolii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnicol spune:

Revin la subiectul scolii 30, caci ma gandesc ca intr-un an de zile va trbeui sa cumpar rechizite.

Laura, ai luat contact cu invatatoarea la scoala? Care sunt primele impresii?

Ne mai poate ajuta cineva cu impresii despre aceasta scoala?

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Cum e cu scoala 30? Tlaura poti sa ne spui mai multe? Nu mai e foarte mult timp pana la inscriere....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Buna fetelor!
Ce sa va spun, scoala e ok.; cat poate fi de ok. o scoala din Romania. Ideea e ca nu stiu cum e la alte scoli, pot doar banui sau forma idei din ce imi spun ceilalti.
Eu sunt multumita, adica nu am nici o problema; doamna e foarte buna iar Andrei e un elev silitor si care nu face probleme.
Intrebati-ma voi ce vreti sa mai stiti, ca eu nu stiu ce sa mai spun.
Mie nu imi place scoala ca si cladire, adica e neingrijita, dar au inceput renovarile si la anul va fi super.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Despre semi-internat stii ceva?
Scoala am vazut ca nu arata super, dar cu incalzirea, apa, toalete, curatenie cum sta ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Nona, am spus, la capitolul curatenie si igenizare nu stau prea bine, sau cel putin asa pare, dar, la anul cand se va termina renovarea scolii va fi mult mai bine. Caldura e ok. chiar prea cald cateodata, doamnele mai deschid cate un gemulet, iar acum ca pun termopane va fi si mai bine.
Semiinternatul la fel; eu una am fost foarte, foarte multumita de el.
Isi fac lectiile acolo, dupa care se joaca, sunt scosi si in curte daca e vremea frumosa, iar mancarea e super buna!
Alte mamici nu sunt asa de incantate; eu zic ca depinde si de doamnele invatatoare la care sunt copii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Daca se poate, mai am cateva intrebari:
- Cat se plateste la semi-internat?
- Care ese programul semi-internatului ( pana la ce ora poate ramane acolo)?
- Pana acum au avut activitati extra-scolare ? Denis la gradinita nu a avut nici o iesire, nici macar la teatru si mi-ar place ca macar cu scoala sa aiba iesiri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Cu placere nona!
Poti sa-mi pui cate intrebari vrei, iti raspund cu drag:
-Semiinternatul e 506 lei (cinci milioane saizeci); adica 23 roni pe zi.
-programul este pana la ora 17.
-maine se duc la teatru.
In scaola se fac multe discipline sportive extrascolare: handbal, taekwando, fotbal, posibil si altele dar nu am aflat.
Se discuta ca si in cadrul semiinternatului sa se faca diverse activitati ca engleza, pian, chitara sau orice alteva ce ar fi strans un anumit nr. de copii.
Eu acum nu ul mai am la semi, asa ca nu stiu ce se mai intampla pe acolo.
Eu nu l-am mai dus pentru ca stau acasa cel putin o perioada, nu din alte motive, pentru ca asa cum am spus mie si lui Andrei , ne-a placut foarte mult. El ar fi vrut sa mai mearga, dar din pacate nu se mai poate acum.


Mergi la inceput