Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(36)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

iar noi vrem numai cu lingurita..si sucul de fructe daca se poate tot cu lingurita..iar lapte 150 ml e miracol cand bem noi...de la 3 luni tot 100 ml bem..100 -120
Hanna si Hunor papaciosii

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/


nu-ti face probleme...eu zic ca au greutatea OK...fetitele oricum iau mai greu in greutate (cel putin toata lumea asa zice) si important e sa ia in greutate. Fiecare copil are ritmul sau de crestere...Hunor al meu isi cam iubeste burtica....as putea potrivi ceasul dupa burtica lui...dar Hanna are urcusuri si coborasuri....cand 120 cand 200 de ml. De ex. daca dimineata si la 10 mananca cca 120-150 ml...la ora 14 mananca 200 de ml. Seara iarasi mananca bine.
AAAA si sa sti ca si noi pana pe la 4 luni papam ca si voi...tot cate 100-120 de ml...
Voi cum faceti...prepari mai mult si mananca 100-120...sau le preapari atat si vezi daca mai cer?...eu in general prepar putin mai mult ca sa-mi dau seama daca le ajunge sau nu cat papa..

Ilinca si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

fetelor!!!!

dalina ce sa zic, cred ca esti foarte mandra de comorile tale, sunt superbe.

b_izuka bebicii nostri sunt aproape deodata, ai mei s-au nascut pe 1 februarie 2009. In prezent au 7,5 kg fiecare.
Noi am inceput diversificarea de 2 saptamani, papam suc de morcovi amestecat cu suc de mere la 10 dimineata iar la pranz pireu de legume (morcov, dovleac, patrunjel, cartof). Inca n-am reusit sa bem mai mult de 60 ml suculet, insa pireuasul ne place la nebunie. Roland seara mananca 300 - 320 ml formula, prima oara cand a mancat atat m-am speriat, nici n-am vrut sa-i mai dau dupa vreo 280 ml, insa nici cum nu vroia sa adoarma si dupa ce i-am mai facut 40 ml si l-a suflat, a adormit bustean. Vi s-a intamplat la careva, ca mie mi se pare cam mult dar n-am ce face, ca nu doarme altfel. In timpul zilei mananca in jur de 150 - 170 ml insa seara parca nu se mai satura. Voi ce parere aveti?
Si inca ceva. In legatura cu deochiul vreau sa va intreb daca ati patit cu bebicii asa ceva. Pe Roland l-a deocheat aseara o colega de-a mea de serviciu (nu stiu sigur dar banuiesc ca ea ar fi fost, ca ne-am intalnit la magazin si tare s-a mai mirat de el) si azi noapte aproape ca mi-a murit copilul in brate. Nu glumesc fetelor, si acum ma pufneste plansul daca ma gandesc asa rau m-am speriat. A mancat seara, totul a fost ok si dupa ce l-am pus in pat sa doarma, din senin, fara sa se fi lovit, sau speriat sau altceva, ca doar eram si eu si tati langa el, a inceput sa planga, de fapt sa urle ca din gura de sarpe. L-am luat in brate si plangea asa de tare incat pur si simplu s-a inecat, n-a mai respirat, adica dupa acele urlete de rasuna cartierul intr-o clipa n-a mai scos nici un sunet, n-a mai miscat, era ca mort. L-a luat repede tati si i-a dat tare peste spate, dupa care a inceput iar sa urle ca din gura de sarpe. N-am putut sa-l linistim nicicum si la un moment dat am zis hai sa-i fac de deochi. Tremuram toata, am si scapat chibriturile, pana la urma am reusit sa-i fac cumva si vreau sa va spun ca in momentul in care l-am facut cu apa aceea a tacut pur si simplu. S-a linistit, a adormit si s-a trezit dimineata la ora 8. Eu nu prea am crezut pana acum in chestii din astea si uite ce am patit. Efectiv sunt socata. Ce as putea sa fac sa nu se mai intample?

tuturor

Eni de Raymond si Roland (01.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ennni
N-am putut sa-l linistim nicicum si la un moment dat am zis hai sa-i fac de deochi. Tremuram toata, am si scapat chibriturile, pana la urma am reusit sa-i fac cumva si vreau sa va spun ca in momentul in care l-am facut cu apa aceea a tacut pur si simplu. S-a linistit, a adormit si s-a trezit dimineata la ora 8. Eu nu prea am crezut pana acum in chestii din astea si uite ce am patit. Efectiv sunt socata. Ce as putea sa fac sa nu se mai intample?

tuturor

Eni de Raymond si Roland (01.02.2009)


Eni, sa stii ca nici eu nu credeam inainte, dar s-antamplat de cateva ori sa aiba cate-un puseu dinala de plans (cand erau micute) si atunci le "descanta" tanti care sta cu ele. Lezicea acolo ce le zicea, stingea cateva chibrituri in apa (eu ma uitam ca la altele.. ) dar cert este ca dupa asta imediat se linisteau si totul reintra, ca prin minune, in normal..
Concluzia: credem, nu credem... ceva este!

Sa va fereasca DD de orice rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

natza fetelor
dalina..superbe fetitele tale
acum..dilema mea..
bebeilor mei..lis e vad cate 2 incisivi?e adevarat ca la gemeni e totul mai rapid???Sa-mi spuna cineva care are 3 copii..din care 2 gemeni..?
La andrei au iesit primii dint la 6 luni jumate...la gemeni la nici 4 luni se vad deja cate 2...
Acum imi explic si starea aiurea ce-ua avut-o acum 2 zile..cand nu au dormit deloc 2 ziua..numai ua tipat..si au fost agitati..si nici mancare nu au vrut:(

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

produse naturale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ennni

fetelor!!!!

dalina ce sa zic, cred ca esti foarte mandra de comorile tale, sunt superbe.

b_izuka bebicii nostri sunt aproape deodata, ai mei s-au nascut pe 1 februarie 2009. In prezent au 7,5 kg fiecare.
Noi am inceput diversificarea de 2 saptamani, papam suc de morcovi amestecat cu suc de mere la 10 dimineata iar la pranz pireu de legume (morcov, dovleac, patrunjel, cartof). Inca n-am reusit sa bem mai mult de 60 ml suculet, insa pireuasul ne place la nebunie. Roland seara mananca 300 - 320 ml formula, prima oara cand a mancat atat m-am speriat, nici n-am vrut sa-i mai dau dupa vreo 280 ml, insa nici cum nu vroia sa adoarma si dupa ce i-am mai facut 40 ml si l-a suflat, a adormit bustean. Vi s-a intamplat la careva, ca mie mi se pare cam mult dar n-am ce face, ca nu doarme altfel. In timpul zilei mananca in jur de 150 - 170 ml insa seara parca nu se mai satura. Voi ce parere aveti?
Si inca ceva. In legatura cu deochiul vreau sa va intreb daca ati patit cu bebicii asa ceva. Pe Roland l-a deocheat aseara o colega de-a mea de serviciu (nu stiu sigur dar banuiesc ca ea ar fi fost, ca ne-am intalnit la magazin si tare s-a mai mirat de el) si azi noapte aproape ca mi-a murit copilul in brate. Nu glumesc fetelor, si acum ma pufneste plansul daca ma gandesc asa rau m-am speriat. A mancat seara, totul a fost ok si dupa ce l-am pus in pat sa doarma, din senin, fara sa se fi lovit, sau speriat sau altceva, ca doar eram si eu si tati langa el, a inceput sa planga, de fapt sa urle ca din gura de sarpe. L-am luat in brate si plangea asa de tare incat pur si simplu s-a inecat, n-a mai respirat, adica dupa acele urlete de rasuna cartierul intr-o clipa n-a mai scos nici un sunet, n-a mai miscat, era ca mort. L-a luat repede tati si i-a dat tare peste spate, dupa care a inceput iar sa urle ca din gura de sarpe. N-am putut sa-l linistim nicicum si la un moment dat am zis hai sa-i fac de deochi. Tremuram toata, am si scapat chibriturile, pana la urma am reusit sa-i fac cumva si vreau sa va spun ca in momentul in care l-am facut cu apa aceea a tacut pur si simplu. S-a linistit, a adormit si s-a trezit dimineata la ora 8. Eu nu prea am crezut pana acum in chestii din astea si uite ce am patit. Efectiv sunt socata. Ce as putea sa fac sa nu se mai intample?

tuturor

Eni de Raymond si Roland (01.02.2009)


Intr-adevar sunt aproape deodata...presupun ca sunt mai marisori din cauza ca sunt si baieti...de fapt si Hunor al meu cred ca va avea 7,5 kg maine....la cum mananca....
Sa sti ca si Hunor al meu manca din cand in cand cate 300-320 de ml seara (adica nu se mai satura si noaptea se treazea destul de des)...pana cand am inceput sa-i pun si cereale in lapte (seara). De-atunci papa in jur de 250 si doarme destul de bine....adica de pe la 9 seara la 6-7 dimineata.....aaaa...si nu se mai trezeste atat de infometat. Tu le dai cereale?
Referitor la ce scrii despre deochi....nu stiu ce sa zic....si cu Hunor s-a mai intamplat sa-l apuce plansul din senin....la fel cum zici tu...ca din gura de sarpe...de nu mai putea respira...stateam si eu si ascultam daca mai respira...dar nu s-a inecat...eu zic ca nu era deochi ci mai degraba sperietura ....sau cine stie ce-or visa mititeii de se sperie in halul ala. Descant a facut odata o cumatra de-a mea dar eu zic ca nu a folosit mai deloc....aveau ei in perioada aia ...pe la 2 luni jumate ora lor de circ...cand orice le faceam nu se opreau din smiorcaiala.... Chiar nu stiu ce sa zic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

si bebelinele mele sunt apropiate de bebeii vostri ca zi de nastere...sunt pe 28 ianuarie...deci sunt "colectia iarna 2009 "
wow..300 ml...deja sunt socata..niciodata nu au sarit de 150 ml gogosile mele..sera la culcare doar, papam 150 cu cereale.
enni..mare sperietura ai tras biata de tine..bine ca s-a linistit bebe roland
piscotelele mele s-au facut niste maraite si plangacioase de nu se mai intelege nimeni cu ele..in special ilinca...vai si ce ma laudam ca am niste fete cumiiiinti..na ca mi-au iesit prin piele astea 5 luni de cumintenie in care nici de foame nu plangeau si unde le puneai acolo stateau


http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Luminita . pentru tine din tot sufletul

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Laraa, ce fetite minunate ai!!!!Sunt superbe sa va traiasca!!!Si ce imi plac hainitele lorSUPERBE!!!!



KIKI 28+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki_cri

Laraa, ce fetite minunate ai!!!!Sunt superbe sa va traiasca!!!Si ce imi plac hainitele lorSUPERBE!!!!



KIKI 28+ si


multumim mult
cat despre hainute trebuie sa recunosc ca am o obsesie..le cumpar in prostie , nici nu au purtat cate au..din cauza afuresitei asteia de ploi
vad ca tu ai in burtica 2 baietei...sarcina usoara si lunga in continuare...lunga - adica pana la termen..te-ai gandit la nume??

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Azi e ziua noastra . Am implinit 3 anisori!
poze cu noi aici: http://picasaweb.google.com/ainia76/Aniversare3Ani#5357579306642961826

Mergi la inceput