Licurici de ianuarie-februarie 2009 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Citat:
citat din mesajul lui Ciufik

nehh, nu m-ai nimerit de data asta Rox, ca eram sa cumpar cana magica .
Am luat-o, maine o incerc. Ideea e ca la cat costa, am luat-o pe aia de 12+, ca nu mi s-a parut vreo dif la supapa, asa'i? sau m-am tzepuit, mai bine zis zgarcit.






pai aia de 6+ nu e mai ieftina? la bebelusultau sunt la acelasi pret, 29 de lei cea de 200ml, fara manere. la 6+ e tetina mai moale, la 12+ e putin mai dur plasticul.iar aia cu manere, peste 6+cu figurine, 200ml, e 36 de lei tot la magazinul de mai sus. din cate stiu e mai scump la miniblu. dar aici platesti si curierul....


Mda, eu am luat-o de la Centrofarm cu 43 lei, aia de 6+ era o idee mai ieftina, dar nu avea manere (si eu vroiam cu manere sa i-o mai dau sa rontzaie la ea, altfel mi se pare greu de tinut ca e mare), plus ca cea de 12+ are capacitate mai mare (si dc merge si el o sa bea mult lapte? in my dreams) . Cel putin vorbesc de oferta de la Centrofarm. Las' ca dc e tare, e buna, ca lui si asa nu-i place latex/silicon, sunt prea moi, probabil .
Raportez maine ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_coman spune:

Buna seara fetelor!!!


Nu stiu cum sa ma mai organizez mai bine. Nu-mi mai ajunge timpul deloc si am inceput sa obosesc si eu. La noi la Iasi a fost Targul olarilor si mestesugarilor, sau asa ceva si am fost si noi prezenti in parc


Vreau sa va multumesc tuturor pt urarile de La multi ani!, nu-mi vine sa cred ca a trecut deja jumatate de an...o jumatate de an frumos, cu bune cu rele, dar peste care am trecut impreuna. Va multumesc ca existati!

Uram si noi La multi ani sarbatoritilor de azi: Alexandru, Sabinutza, Nadia, Carol, Ana Ciufulita, Crocodilu' Victor, Matei Sa cresteti mari si sa fiti sanatosi!!!

La multi ani Patricia! Sa fii sanatoasa si sa te bucuri alaturi de familia ta.

La multi ani! Lisa si Miere Sa va dea D-zeu sanatate, bucurii si numai impliniri.

La multi ani! tuturor licuricilor din zilele trecute, pe care nu am reusit sa-i felicit!

Cami suntem alaturi de voi. Sa-i dea D-zeu multa sanatate cumnatei tale, iar tie si familiei tale multa putere.

Sa stiti ca am votat licuricii din concurs si v-am citit in fiecare zi, dar nu am reusit sa gasesc timp si pt scris. Maine raman singura cu fetele poate scriu mai des.

Va pup si va urez o noapte linistita.

Mamica de Daria-Ioana 15.08.2007 si Karina-Nicole 29.12.2008

Daria
Karina

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8352f415656e1fa1594ae5&source=category&category_id=12" target="_blank">FILMUL NOSTRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

Ada - fix la tine ma gandeam. sa-ti dau o strigare ca uite ce efect am avut la Daiopri !
Daiopri - dar esti zgarcita rau cu vestile despre pisoi. ce face, ce zice, cu cin' se cearta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

miere, asa trage Vladut, nepotelul meu de 5 ani, de urechiusa cand ii e somn...ori de a lui, ori de a celui de langa el...cand face asa, e clar ca ii e somn..:) asa face de mic, de la cateva lunite, e un scump, si sa stii ca chiar ca are niste urechi clapauge...sa fie din cauza asta??
Asta seara i-am dat 2 lingurite cereale cu 8 lingurite de lapte muls. parca asa scrie pe cutie, 1 de cereale la 4-5 de lapte..sper ca am citit bine...
Ceva nu-mi e clar legat de D, adica inca ceva...trebuie sa inlocuiasca in totalitate o masa de lapte ca sa incep sa-i introduc alta masa? ca dupa masa de frcute de la 10 il mai tin in jur de 30 min si il alaptez, tot asta e baza...
Eu mai sterilizez sau cand imi aduc aminte vasele in care mananca si lingurita.Dar zilnic le spal imediat dupa folosire si le clatesc cu apa fiarta, fierbinte .. Hainele nu le-am calcat decat in prima luna, de atunci le usuc pe sarma afara, dar le intind pe fata, ca sa nu se puna pe ele ceva pe partea care vine in contact cu pielela lui, si cam atat.
Cami, Doamne ajuta sa fie bine in continuare . fratele tau trebuie sa fie puternic pentu ea, ca voi toti, de altfel, indiferent de rezultat, stiu ca e foarte greu! Dumnezeu sa-i dea putere si sanatate sa fie bine!!
Si eu am schimbat ibricutul in care ii fierbeam apa pt lapele praf(alea 3 saptamani caa i-am dat) ca am zis ca nu e bun, ca din cauza lui se albeste...acu' aflu ca era de la apa plata fiarta...
Fetelor, tot cautand desre cereale, mi-am facut cont pe site-ul nestle si acolo mi-am facut jurnalul lui bebe..e micut, dar interesant, poti sa pui poze, sa scrii impresii Si sunt si grafice pe care il poti personaliza cu dezvoltarea bebelusului tau..
Ce dulica e ciufulita Ana


de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

Micola - poate dura, si cel mai probabil asa va fi, luni pana se inlocuiesc mesele complet. ideea e sa incepem sa introducem o diversitate de alimente din care bebe sa isi ia Ca, Fe etc, pentru ca laptele matern dupa 6 luni nu ii mai acopera nevoile organismului sau.
Nu stiu dc m-am facut inteleasa ca's cam obosita.
Eu am inceput cu cereale si dupa vreo 7-10 zile am adaugat si masa de fructe si de cateva zile ma chinui cu cea de legume. Andrei nu se satura dupa niciuna , asteapta cu interes tzatza. Pana la 1 an baza e laptele, anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Bre Ciufik, da cine crezi ca stie?Doar sa intreb de sora mea:)) Mai in gluma mai in serios, mi-e ca ei o sa ii zica mama, si nu sunt prea multumita, ca as fi vrut sa ii dea mai multa atentie motanului, ca pisoiul nu prea stie. Da stii cum e cu astia mici ca ei se lipesc mai tare, si apoi nici nu prea intelege ce zice motanul
Eu tot incerc sa ma odihnesc, si drept sa zic nu pot sa fac cate as vrea, si nu as fi crezut
Las ca trec toate.
Ca sa nu mai zic ca acum avem de sunat intr-una in tara, ca deh, mama ne cearta ca nu sunam, desi cat am fost doar eu aici nu zicea niciodata nimic, dar na, sora o suna mereu si acu ne trage de urechi. Mi-am facut de lucru:)))
Si noroc ca mi-ati amintit si al meu isi pune mana la ureche si la cap de zici ca are treburi importante
O sa vedeti ca la al doilea nu prea mai observi asa ca la primul
Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ciufik

Micola - poate dura, si cel mai probabil asa va fi, luni pana se inlocuiesc mesele complet. ideea e sa incepem sa introducem o diversitate de alimente din care bebe sa isi ia Ca, Fe etc, pentru ca laptele matern dupa 6 luni nu ii mai acopera nevoile organismului sau.
Nu stiu dc m-am facut inteleasa ca's cam obosita.
Eu am inceput cu cereale si dupa vreo 7-10 zile am adaugat si masa de fructe si de cateva zile ma chinui cu cea de legume. Andrei nu se satura dupa niciuna , asteapta cu interes tzatza. Pana la 1 an baza e laptele, anyway.

Andreea si Andrei (27.12.2008)


intelesei, thanks

de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmi spune:

halloooo

activitate mare pe-aici.
noi am fost pe terasa toti 3 de la 7 pana mai-nainte sa sarbatorim reusita lu husband la licenta (9.80 )

Jasmi - de Iulia scumpa (10 februarie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Batranetea mama ei!!
Vroiam sa mai zic pt fetele din state si ca, la baby nestle au o promotie si trimit niste laptic praf, cateva cupoane si un rucsacel dragut:))
Nu stiu in Ro:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koruccia spune:

Buna seara tuturor,

Venim si noi cam tarzior sa uram La multi ani sarbatoritilor de azi, sa creasca mari, frumosi si cuminti!
La multi ani si celor cu numele de Petru/Paul si La multi ani Patricia

Cami, un gand bun pentru cumnata ta si pentru familia voastra. Vei vedea ca va fi bine daca nu a fost ramificata tumoarea. Voi continua sa ma rog pentru ea.

Noi la subiectele de azi suntem cam ignorante, ca nu am folosit biberon si nu am inceput inca diversificarea, asa ca stam pe margine si invatam de la voi
Desi e alaptata exclusiv la san, eu ii mai dau apa plata Caterinei deoarece ziua e foarte cald si ea cam salta mesele de lapte, asa ca prefer sa ma asigur ca se hidrateaza. Nu bea mult, dar nici nu o refuza..

Cat despre vaccinul de hepatita B, aici se face la 2, 4 si 6 luni. In curand trebuie sa ne prezentam si noi la a doua tura.

Fetelor, am si eu o intrebare: Caterina de ceva vreme refuza suzeta, in schimb isi suge cu indarjire si pasiune degetul mare. Unii mi-au zis sa o dezvat (da nu mi-au zis cum), altii mi-au zis sa o las. Voi ce ziceti, e ok ca face asa? Ii va trece la un moment dat sau riscam sa mergem la scoala cu degetul in gura?

Mergi la inceput