Gravidutze si mamici de Cluj - 126

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ada, la ce educatoare va merge Sara? va fi aceeasi si la toamna? ca se pastreaza educatoarea, nu, pana termina gradinita sau cum? la cresa, grupa zero cum zic ei sunt doar unele?
sa imi zici dc e ok, poate cer sa il puna si pe Stefan la voi in grupa..sau poate e prea marisor..om vedea.
vorbeste bine romaneste? ( a nu se intelege gresit, dar am auzit na, ca unele nu prea sunt prietene cu limba romana)

mami de minune mica, Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

sal
IOANA -S am pus si filmulet
il mai pun o data sa l vezi si tu http://www.youtube.com/watch?v=Bkd3Zw1n80Q

http://www.youtube.com/watch?v=dSP_dwHdREI

noi vom merge in Bulgaria -Albena ,acolo unde i Gabi acum
buna ideea si cu trenul ,sunt convinsa ca o sa i placa Sarei si poate si pt tine e mai ok
ADA sincer iti spun am avut emotii dar am trecut cu bine peste ele
astazi nu prea avem planuri ,oricum sunt doar eu cu piticuta,C e plecat din Cj:(
poate mergem mai tarziu in parc ...
ANI asteptam pozele ,ma bucur ca v ati simntit asa de bine
ELENA pregatirile merg destul de bine ,ma descurc mai greu cu pitcuta :( deabea astept sa vina mama
nu mai fii trista ,Dumnezeu sa l odihneasca
MAGDA minunate pozele
IOANA 13 nu uita de pozele cu noua frizura
asa e,Tiadris se simnte f bine la gradi
VICTO multumim de recomandare ...nu se stie niciodata
tare rau imi pare ca ai fost dezamagita de litoralul nostru :(
poate peste cativa anisori va fii mai bine ...vom vedea


SCUMPA MEA FETITA TIADRIS- 3 oct 2007




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

ANI am vaz pozele f frumoase
vai tu da ce costumas avem http://family.webshots.com/photo/2462538900102398249FfUoem
ti ai pus unghiute ? f faine


SCUMPA MEA FETITA TIADRIS- 3 oct 2007




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

fetelor, va pun si voua info astea, sa ne reamintim ce trebuie sa facem dc ni se ineaca copilasii (Doamne fereste!)

Manevra Heimlich la un adult sau la un copil peste 1 an

1.Asezati-va in spatele victimei cu bratele in jurul taliei sale.
2.Plasati degetul mare pe abdomenul victimei, intre ombilic si stern.
3.Acoperiti pumnul strans cu cealalta mana si efectuati 4 miscari de impingere in sus, rapid si cu forta.


Aceasta manevra creste presiunea in abdomen, impingand diafragma in sus. Aceasta, la randul sau, duce la cresterea presiunii aerului din plamani, fortand astfel iesirea corpului strain din trahee.


Repetati manevra de 6 sau 10 ori, pana cand victima reuseste sa scoata obiectul prin tuse sau isi pierde cunostinta. Daca obiectul aspirat pe trahee apare in gura victimei sau in gatul acesteia, indepartati-l cu ajutorul degetelor.



In cazul in care victima este intinsa pe jos, puneti podul palmei pe abdomenul ei, intre ombilic si stern. Apoi, puneti cealalta mana peste prima, tinand coatele intinse. Efectuati 4 miscari de impingere in jos si catre cap, rapid si cu forta.



Daca sunteti singur si ati inghitit un corp strain:


1.Puneti-va pumnul pe abdomen, intre ombilic si stern si plasati cealalta mana peste prima. Efectuati 4 miscari de impingere in sus, rapid si cu forta.
2.Daca aceasta manevra nu da rezultate, aplecati-va pe speteaza unui scaun si apasati puternic abdomenul pana cand obiectul sare afara.

mami de minune mica, Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

Manevra Heimlich la un sugar
21-02-2007, Vizualizari 202
1.Asezati sugarul cu fata in jos pe antebratul dv., sustinandu-i barbia cu mana.


2.Sprijiniti-va antebratul pe coapsa si aplicati 4 lovituri pe spate, intre omoplatii sugarului. Loviturile trebuie sa fie mai blande decat in cazul unui adult.


3.Daca aceasta manevra nu da rezultate, intoarceti copilul cu fata in sus si apasati de 4 ori in cutia toracica, punand 2 degete la un lat de deget sub o linie imaginara ce uneste mameloanele. Apasati in jos si inainte, spre cap.


4.Repetati ambele proceduri daca este nevoie.

mami de minune mica, Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Magduta, ce onoare pe voi sa participe la absolvire si Boc. La noi a fost ministrul sanatatii de pe vremea aia, parca Andronescu era. Dar nu am avut foc de artificii . Parca a trecut un milion de ani de cand am absolvit...

Elenuta, ai mare dreptate . D-zeu sa il odihneasca.

Alex, multumim . Da, mi-am pus din nou unghii cu gel. Eu merg la o manichiurista care lucreaza la ea acasa in Aiud, pt ca e singura varianta la care pot merge in weekend cand pot lasa pitica cu parintii mei.

Victo, buna idee cu reamintirea acestei manevre. Chiar maine va fi inmormantarea in Aiud a fetei unor cumostinte. Avea 22 de ani si a murit innecata cu o bucata de covrig dupa ce iesise de la un examen de la facultate in Cluj .Chiar ma gandeam, oare nu era nimeni in apropiere sa ii faca Heimlich?

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Alex, am ris de una singura cind i-a zburat cordeluta lui tiadris! Mare figura! EA trebuia sa danseze sau nu putea sta jos din cauza de muzica prea buna?
Cit e in Bulgaria pretul? Cred ca la anu mergem si noi acolo, pare la jumate pretul fata de Turcia, numai ca e drumul cu masina... si mie asta nu imi prea place.

MAgduta, ce doctorese frumoase! Ce bine iti statea freza! Tipul din poza e gagiul tau?

Ani, pare scurt concediul numai cind se termina.

http://picasaweb.google.com/ioana1303/DomeniulRegilor#
Niste poze, nu am cu mine tunsa, ca sint nemachiata si ies tare buhaita! Si nu se cade sa ma arat asa

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Am uitat sa va spun ca azi am gasit o masinuta, Ford k, cum am mai avut, si pt ca e la un pret rezonabil am hotarit ca imi si trebe masina... mai ales ca vreau sa invat sa conduc, ca am cam uitat. Asa ca de marti-miercuri, atentie la un ford albastru-movuliu!

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ha ha ha Ioana, vezi ca din 20 iulie si io-s pe sosele..si traversez tot orasul, tot manasturul..deci pazea..;):)

mami de minune mica, Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Paula, ne-am gasit! 2 curajoase, mame a 2 baieti viteji! Eu plec la 7.15, poate nu ne intilnim!
Dar unde mergi? Unde ai luat post?

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput