M-am hotarat adoptie.... cap.63

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dpluhovici spune:

criseste superba micuta, sa-va traiasca si sa va bucuriti de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andreea1983

Manuelita, bafta maine, tinem pumnii sa aduci printesa acasa cat mai repede. Ne gandim cu drag la voi, sa mearga totul cat mai bine

Noi am primit termen vineri, 3 iulie, pentru incredintare si nu ne vine sa credem ca am ajuns atat de aproape.
Insa AS ne-a spus ceva care ne cam umbreste: s-ar putea sa se amane procesul daca mama biologica nu se prezinta, pentru ca nu s-a prezentat nici la deschiderea adoptiei, doar si-a dat acordul. Sigur nu va veni pentru ca nu este in tara, deci se va amana degeaba, insa fetitei noastre ii expira adoptabilitatea in septembrie.

Voi stiti cazuri similare? va vrea judecatorul sa amane ca sa vina si mama biologica? Daca s-a facut deja raportul de compatibilitate sau copilul este incredintat si expira adoptabilitatea ce se intampla?

Stiu ca sunt multe intrebari, dar cand ne vedem atat de aproape ni se mai da cate o veste ca asta de iti vine sa te urci pe pereti.

Mamica de Gospodina


La procesul de incredintare nu trebuie citati parintii biologici sunt citati doar la incuviintarea adoptiei.Asa ca daca judecatorul va amana nu e legal, chiar trebuie sa-i spuneti si judecatorului acest lucru dar mai ales AS si juristii ar trebui sa stie si sa va sustina cauza.MARE ATENTIE nu lasati sa fiti amanati pentru chestii care nu sunt in lege.

Daca copilul intra cu incredintare in familie, acel an de expirarea a adoptabilitatii se anuleaza pentru ca prin incredintare copiluli i s-a stabilit alt plan de protectie.
Noi suntem in situatia asta.Mariei i-a expirat sentinta dar ea este in incredintare la noi si mergem mai departe cu incuviintarea.

Edit: de maaaare folos sunt de citit OUG 102/2008 si legea 273/2004.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Manuelita mult noroc si sa va intoarceti cu bine.
Chiar vorbeam cu sotul meu ca noi avem o data de nastere(aia din cartea de identitate) si doua de renastere.Datele de renastere sunt cele la care ne-am adus copii acasa adica 20 iulie si 20 noiembrie...atunci am renascut.

Crisis sa va traiasca mica crestina.Foare frumosi ati fost cu totii



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

salutareee! am revenit printre voi...dupa ce azi am fost la prima sesiune de consiliere parentala la DPC...interesanta intilnirea...sintem 9 familii care vor sa obtzina acum atesatul....mai sint cred inca pe atitea care au obtzinut anul acesta atestatul...o adunare simpatika....sa vedem ce va fi...manuelita azi are mari emotzii...shi noi pe marginea terenului!
...ne mai vedem pe aici...tre' sa imi revin dupa un drum luuung de ieri...

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui asi
La procesul de incredintare nu trebuie citati parintii biologici sunt citati doar la incuviintarea adoptiei.Asa ca daca....

Edit: de maaaare folos sunt de citit OUG 102/2008 si legea 273/2004.


Mersi frumos asi, am citit si ai dreptate, o sa mergem pregatiti, am vorbit cu jurista DPC, insa ea spune ca judecatorul poate hotara amanrea pentru ca fetita noastra a fost declarata adoptabila de instanta, fara acordul parintilor (s-a sarit peste el in interesul copilului), si poate o sa vrea sa ii invite in alta zi intre timp sa se prezinte pentru o discutie.

Este foarte stupid si in continuare fara baza legala, deci m-am inarmat cu nervi si legislatie si cred ca vom lua cu noi si un avocat pentru siguranta.

Manuelita, sper ca totul a mers bine la voi si sunteti impreuna cu printesa si veseli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Andreea si noi am fost in aceiasi situatie.Copil declarat adoptabil cu art.13 dar la incredintare nu se cere acordul bio ci eventual la incuviintare si nici macar acolo.Io zic sa nu acceptati sa va amane ca nu e legal.
Noi in 21 avem incuviintarea si sper sa rezolvam din prima sedinta.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Dragelor, mamicilor

Ce acte sunt necesare pentru plasament si in cat timp poti lua copilul acasa in plasament?

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

sunnyday07- ce frumos suna intrebarea ta...se intimpla ceva minunat, nu? ashteptam detalii...cind se poate ....

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

seara buna!


manuelita - asteptam vesti despre voi si Violeta. Ti-am scris si pe mail

in rest la noi toate bune, sanatosi, voiosi...fericiti Laura este in Grecia in tabara, a plecat sambata si va sta 2 saptamani...si imi este tare greu fara ea, desi sunt adepta taberelor....
ce sa va zic de Matei? este un scump, un frumos , un destept si intreaba de Laura toata ziua, pe limba lui binenteles, dar noi stim sa descifram bebeluseasca lui, mai ales ca l-am mutat cu ea in camera, si imi arata patul ei intrebator.

bebelina din burtica creste, ma simt cat casa, si incep sa ma misc din ce in ce mai greu, dar Matei si Laura au grija sa ma mentina in forma. De altfel ei sunt motivul absentei mele de pe forum, ca ma solicita foarte tare, mergem in parc, gatesc... si cand Matei doarme profit si eu sa ma odihnesc...si printre altele mi-am reluat unul din vechiurile obiceiuri...citesc

liliana- La multi ani cu intarziere pentru frumoasa Laura, sa-ti traiasca!
cred ca locuim foarte aproape una de cealalta, intrucat sapatmana trecuta eram afara cu Matei...si am auzit pe cineva strigand doi copii la care de altfel ma uitam...Laura si David. Sa fie oare o pura coincidenta?


sunnyday07
- noua nu ne-a trebuit nici un act pentru plasament. aveam atestatul, dar nu ne-a folosit sau impiedicat, asta pentru ca sunt fete care spun ca la anumite DPC-uri daca ai atestat nu poti lua in plasament... . Ca si durata...depinde, pana se declara adoptabilitatea, la noi a durat din 16 mai pana in 6 noiembrie.

bafta noilor venite si sa va gasiti puiutii cat mai repede posibil.

Miha, mami fericita de Matei (16.01.2008) , Laura (30.09.1997) si 29+
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

miha74- ai o semnatura trasnet!!!heheheh
manuelita - ashteptam veshtile bune
noi avem tema pentru acasa de la prima sesiune de consiliere parentala...tre' sa o facem, fiecare in dreptu' lui (nu pot copia de la omu' meu...)
va tzuc ...plec cu catzelu afara.....

gabi

Mergi la inceput